Полуаутономна православна црква Крита, која је под јурисдикцијом Цариградске патријаршије, одлучно се супротставила „браковима“ истополних парова и њиховом усвајању деце. Одговарајући циркулар Светог епархијског синода прочитан је током недељне божанске Литургије 28. јануара 2024. године.
Изјава архијереја Критске цркве била је одговор на предлог закона грчке владе о легализацији истополних „бракова“, негативан став према којем је раније једногласно изразио Свети синод Грчке православне цркве.
Епископи Критске цркве су заузврат такође изразили „дубоку забринутост и неслагање“ у вези са поменутим предлогом закона. Због тога су премијеру Грчке и члановима критског парламента послали релевантне синодалне документе, „позивајући их да преиспитају ову озбиљну ствар како се света институција породице не би оскрнавила“.
"Брак по хришћанској вери је света Тајна заједнице мушкарца и жене и сеже у везу између Христа и Цркве. Као што се помиње у Новом завету: „Тајна је ово велика, а ја говорим о Христу и о Цркви" (Еф. 5:32). Ова фундаментална духовна примедба упућена је свима вама у вези са предстојећим предлогом закона о такозваним „браковима“ између особа истог пола“, наводи се у апелу Синода надлежнима.
Према критским јерарсима, свака неутрална дефиниција улоге оца и мајке „уништава природну институцију породице, истичући нове друштвене институције у име једностране „привилеговане“ мањине".
Као што је наведено у синодалном циркулару, институционализација такозваног „истополног брака” могла би да доведе до катастрофалних последица по грчко друштво ако се, посебно, света имена „отац” и „мајка” замене терминима „родитељ 1. ” и „родитељ 2”.
Уважавајући да је „једино законодавно тело држава“, чланови Синода су позвали да се узме у обзир чињеница да „Црква, као и сваки грађанин, има уставно право да слободно изражава свој став“.
„Православна црква изражава своју ванвременску истину, која није обликована тренутним условима. Она, наравно, поштује личност и избор сваке особе и никога не одбацује. То, међутим, не значи да му треба признати било које право и било коју друштвену појаву“, нагласили су епископи Критске цркве, позивајући законодавце да „остану непоколебљиви у вредностима и начелима хришћанске вере и сачувају благодати које нам је завештала вековна историја, култура и православна традиција“
Синодални циркулар, у којем се изражава црквени став по питању легализације „бракова“ истополних парова и њиховог усвајања деце, потписало је девет архијереја Светог епархијског синода Критске Православне Цркве.
Recommended Comments
Нема коментара за приказ.
Придружите се разговору
Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.