И цигле као чувари сећања на јасеновачке мученике
Логор Јасеновац био је комплекс од осам фабрика смрти. Главни је био „Циглана”, логор отворен на месту некадашње циглане српске породице Бачић. Данас је на том месту Меморијални комплекс, а на безумље и последице Другог светског рата подсећају и стара српска школа и кућа Клинцових у којој је некада била смештена усташка болница.
О имању Клинцових данас брину бака Љубица и монахиње манастира Рођења Светог Јована Крститеља.
„Када је завршен Други светски рат, мој муж Гојко није дозволио да се ово дира, није дозволио да се руши!”, присећа се осамдесетдеветогодишња Љубица Клинцов док показује породично имање недалеко од хрватско-босанске обале Саве.
А, имање „клинцовско”, једно је од ретких у Јасеновцу на коме данас живи неко од Срба. Нажалост, овај посед у месту познатом по усташкој фабрици смрти за Србе, Јевреје и Роме у Независној Држави Хрватској, јесте и неми сведок тог ратног вихора.
У кући Клинцових, која је у међувремену реконструисана, била је смештена усташка болница, а у шупи и штали поред куће, које и данас постоје, били су апотека и просторије за лекаре...
– Две зграде иза куће веома су важне јер говоре о томе како је болница радила. Наиме, шупица је била у то време апотека, а штала иза ње простор у коме су били затворени лекари који су били запослени у болници. Већина доктора били су Јевреји, нешто мало и Срби. Према записима укупно 34 њих. У апотеци је огромна Давидова звезда која је означавала да ту раде Јевреји, а на штали су биле и решетке на прозорима – објашњава епископ славонски Јован Ћулибрк.
На црне стране историје овог места подсећају и цигле на јасеновачким кућама. Како каже епископ Јован, ако је нека кућа у Јасеновцу у потпуности грађена од цигле са латиничним ознакама БЦ, то значи да је пре рата она набављана из циглане. Али, ако је кућа само поправљана овом циглом, онда су њу правили логораши, а мештани су после рата узимали те цигле из бившег логора и поправљали куће. Оне се сакупљају и излажу, како би подсећале на дешавања у логору.
Прошли смо и поред старе српске школе, која се налази на путу од манастира до меморијалног комплекса.
– Школа је подигнута крајем 19. века и она је у црквеном власништву. То смо недавно открили. Када смо уклонили плафон између приземља и првог спрата, у њему смо нашли две кутије докумената. У њима су били и последњи диктати деце која су врло брзо побијена. Последњи траг и глас тих малишана. Овај објекат би зато требало да се обнови и да буде библиотека и истраживачки центар који ће се бавити Јасеновцем – напомиње епископ.
О несхватљивости поступака који су предузимани у време НДХ сведоче и недаће у којима се нашла и православна богомоља. Први логораши Јевреји 1941. добили су задатак да разруше дотадашњу цркву и да свега неколико метара даље направе гаражу за усташе. После рата гаража је претворена у капелу у којој су служене литургије. Она је постојала до пре неколико година, када је уклоњена због нестабилности. На њеном месту данас стоје крст и макета цркве. У међувремену, на старим темељима никао је нови храм.
– Биле су, како многи сведоче, потребне 43 године да се црква обнови. Само на дозволу за обнову се чекало више од две и по деценије. Нова црква је освештана 1984., а за манастир је проглашена 2000. године – указује епископ Јован.
Богомоља обележава 13. септембар, посвећен јасеновачким мученицима. Тих дана у њу долазе епископи и многобројни верници, влада права саборска атмосфера.
У манастиру, који је женски, тренутно су четири монахиње три које су дошле са Бешке код Скадарског језера и једна искушеница.
– У околини манастира има двадесетак наших људи, а редовно долазе три баке и једна средовечна жена. Свраћају повремено и наши људи који су у пролазу. Годинама овде никог није било да их дочека па када им ми отворимо врата обрадују се – наглашава настојатељица, мати Серафима.
Манастирски комплекс на први поглед изгледа мали, али посла има од јутра до вечери.
– Црква је велика, један конак, други конак, кување... Не можемо све да стигнемо, верујте. И врт смо покушале прошле године да обрађујемо, али не вреди – уз благи осмех објашњава мати Серафима.
Имање се ипак увелико шири. Куповином, али и даривањем верника постало је веће за пет парцела. Оне ближе Сави већ уређују вредни момци из Бањалуке. Како епископ наглашава, не може манастир да живи између две улице, а тако је сада. Келије и црквена кухиња тренутно су смештене у кући која је купљена и накнадно прилагођена за потребе манастирског имања. У плану је и да се уз тај објекат дозида капела пошто је црква хладна од новембра до априла, па се тада држе само литургије. Та капела ће бити посвећена управо јасеновачким мученицима.
Recommended Comments
Придружите се разговору
Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.