Jump to content
  • Драгана Милошевић
    Драгана Милошевић

    Литургијско сабрање и рукоположење у Прахову

    У недељу 30. октобра 2016. године, Његово Преосвештенство Епископ тимочки г. Иларион служио је свету архијерејску Литургију у цркви Вазнесења Господњег у Прахову код Неготина. Епископу су саслуживали архимандрит Козма, игуман манастира Буково и свештеници неготинског и књажевачког намесништва. Појао је хор Саборног храма Свете Тројица из Неготина, по диригентским руковођењем проф. Светлане Кравченко.

    Литургији су поред бројних верника присуствовали представници предузећа „Еликсир“ из Прахова, које својим донацијама помаже цркве неготинског краја.

    Надлежни парох протојереј-ставрофор Ранко Алексић је у претходном периоду у сарадњи са Црквеним Одбором у Прахову и бројним приложницима обновио праховски храм, у коме је урађен фрескопис, а у порти је саграђен парохијски дом са свечаном салом за потребе црквених прослава, предавања и сл. Сви ови успешни радови употпунили су и данашњи јубилеј  прославу 30 – годишњице свештеничке службе проте Ранка Алексића, на којој му је честитао владика Иларион, сабраћа свештеници и верни народ.

    У оквиру свете Литургије владика је рукоположио у чин ђакона дипл. теолога Марка Јокановића из Београда, који ће као ђакон и вероучитељ службовати у Неготину.

    У својој беседи владика је поздравио саслужитеље и сабране данас у заједничкој молитви на светом богослужењу, а посебно проту Ранка, који је претходних тридесет година неуморно радио на реновирању и изградњи цркава у повереним парохијама, подсећајући да у пролазности времена у коме живимо треба да се трудимо да својим делима угодимо Господу, ради спасења нашег. Владика је указао и на нову благодат која је данас посетила присутне у храму, а то је рукоположење ђакона Марка, који ће убудуће својим радом и богоугодним животом следовати добром примеру својих старијих колега. Владика је изразио радост што млади кандидати из других Епархија долазе код нас да помогну и унапреде црквено- верски живот, и раде посебно на пољу веронауке са децом и младима.

    У прилог славском и домаћинском расположењу прота Ранко је приредио за све присутне свечану братску трпезу у новом парохијскиом дому.

     

    епархија тимочка

    Измењено од Драгана Милошевић




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    Епископ тимочки Г. Иларион

    прославио крсну славу Јовањдан

     

    DSC_0656.jpg

     

    Светим евхаристијским сабрањем у Саборном храму Рођења Пресвете Богородице у Зајечару 20. јануара 2016. године, на празник Сабора светог Јована Крститеља, Његово Преосвештенство Епископ тимочки г. Иларион прославио је своју крсну славу. Светом архијерејском литургијом началствовао је Преосвећени владика Иларион уз саслужење Епископа белоградчишког г. Поликарпа и архимандрита Исака, Ефтимија и Самуила из Видинске митрополије БПЦ, протосинђела Стефана (Спасића), сабрата манастира Буково, свештенослужитеља зајечарског храма и ђакона Дејана Соколова из браничевске Епархије. На литургији је певао хор Саборног храма под управом диригента Наташе Јовановић.

     

    Епископ Поликарп је благословио и преломио славски колач са свечарем владиком Иларионом, коме је честитао славу и пренео поздраве Високопреосвећеног митрополита видинског г. Дометијана.

     

    У поздравној беседи владика Иларион се срдачно обратио гостима из Бугарске Православне Цркве и захвалио на доласку и показаној тиме братској љубави. Честитајући свим верницима данашњи празник, нарочито онима који светог Јована прослављају као своју крсну славу, владика је подсетио да је потребно да живимо у хришћанском духу и истини, а никако у поделама и осуђивању. Овоме свету је потребан мир, а ми смо позвани да понесемо крст попут светог Јована и да кроз духовну борбу овде на земљи задобијемо часни крст и смирење како нас је Господ свестрадални поучио. Свети Јован је својим животом и страдањем прославио Господа. Нека нас Господ обдари добрим здрављем и да наше молитве и мисли буду уздигнуте ка небесима, јер Царство Божије започиње овде на земљи у Светој Цркви – рекао је владика Иларион.

     

    Након свете литургије у просторијама ЦО Зајечар приређено је славско послужење за вернике и пријем у владичанском двору за званице. У вечерњим сатима гости владике Илариона били су Његово Преосвештенство Епископ жички г. Јустин и други гости из културног, политичког и јавног живота Епархије тимочке.

     

     

    фотогалерија:  http://eparhija-timocka.org/vladika-ilarion-proslavio-krsnu-slavu-jovanjdan/

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Архијерејска Литургија у Бољевцу

     

    20_0.jpg

     

     

    У недељу 7. фебруара 2016. године, када наша Света Црква прославља Светог Григорија Богослова, Епископ тимочки г. Иларион служио је свету архијерејску Литургију у храму Светог пророка Илије у Бољевцу. Епископу су саслуживали свештеници бољевачког, борског, неготинског и књажевачког намесништва. Ово духовно сабрање увеличао је византијски хор „Свети Никодим Тисмански“ из Зајечара. У храму се сабрало доста народа из Бољевца и околине као и представници општинске власти. Светој Тајни Причешћа приступила су дечица која су дошла са својим родитељима.

     

    Након Литургије, владика се обратио верном народу дивном беседом, изразивши задовољство што се већина верног народа окупила на време, пред почетак свете Литургије, како би чули реч Божију из Светог Јеванђеља, и пожелео да се, уз Божију помоћ, настави реновирање бољевачке цркве и реши проблем грејања у овој светињи. Владика је говорио о Јеванђељској причи о чудесном исцељењу Светог Вартимеја који је својим духовним очима видео и осетио Христово присуство у маси народа и, захваљујући својој дубокој вери, добио телесни вид. Нагласио је да смо сви призвани да верујемо, сведочимо Христа кроз свету Литургију и свето Причешће да би нам Господ даровао мир у породици, духовно и телесно здравље и свако благостање. Указао је на живот и догматска дела Светог Григорија Богослова и на његов значај за нашу Цркву.

     

    Ово духовно сабрање настављено је послужењем и свечаном трпезом за коју су се побринули домаћини.

     

    епархија тимочка

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Бесплатни часови енглеског језика

    21. марта 2016.

    У организацији Верског добротворног старатељства Епархије тимочке, сваке суботе у сали Црквене Општине Зајечар одржаваће се бесплатни часови енглеског језика (почетни ниво). Часове ће држати професорка Биљана Ивковић.

    Сви заинтересовани могу да се пријаве недељом после свете Литургије код ђакона Вука Јовановића или професорке Биљане, као и позивом на следеће бројеве телефона:

    ђакон Вук Јовановић – 066/8003 646

    проф. Биљана Ивковић – 066/8000 400

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Акатист св. Нектарију и веронаука за одрасле у ЦО Неготин

    23. марта 2016.

    У организацији Црквене општине Неготин, сваког четвртка после вечерњег богослужења у 17 часова, у храму Свете Тројице служиће се Акатист светом Нектарију Егинском чудотворцу. Након Акатиста у сали Црквене општине одржаваће се предавања, тј. веронаука за одрасле, на различите актуелне теме вере и живота, уз активно учествовање слушалаца.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Исповест свештенства кључког и

    неготинског намесништва

     

    DSC_0104.jpg

     

    Његово Преосвештенство Епископ тимочки г. Иларион служио је у среду 6. априла 2016. године свету архијерејску Литургију Пређеосвећених дарова у храму св. Георгија у Кладову. Молитвеног учешћа узели су представници локалне самоуправе на челу са председником Општине Кладово г. Драганом Будујкићем и начелником општинске Управе г. Јованом Стингићем.

     

    У својој беседи владика је говорио о потреби за свеукупном духовном обновом у ово време Великог поста како би препорођени и у радости дочекали највећи хришћански празник – Васкрсење Христово.

     

    После литургије уследила је исповест свештеника неготинског и кључког намесништва, које је са благословом владике Илариона обавио протојереј-ставрофор Нико Туфегџић, пензионисани борски парох.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Благовести у Неготину

     

    3.jpg

     

     

    Празник Благовести прослављен је Саборном храму Свете Тројице у Неготину светом архијерејском Литургијом коју је служио Његово Преосвештенство Епископ тимочки г. Иларион. Салуживали су протојереј Милан Радовић, старешина храма, протојереји Зоран Јовић, арх. намесник и Миладин Самарџић, јереј Марко Пајчин, протојереј-ставрофор Ранко Јовић, пензионисани парох неготински, јерођакон Марко, сабрат манастира Буково и ћакон Никола Трифуновић. На литургији је појао хор Саборног храма, под диригентском управом проф. Светлане Кравченко.

     

    У беседи поводом празника владика Иларион је говорио о данашњем великом празнику његовом значају, о смирености, послушности и љубави коју је имала Пресвета Богородица, примајући речи Божије и чувајући их у срцу своме. Владика је поучио о томе да варни народ када чује поуке не треба да их брзо заборави, него да их сачува и потруди се да по њима живи, јер благодат Божија силази онда када живимо и радимо по заповестима Господњим. Људи данас траже мир и ми често чујемо о разним несрећама у свету, али истински мир налази се живљењем у Цркви, сваки мир на земљи је пролазан, зато је потребно да се молимо и трудимо у чувању речи Божијих ради задобијања вечног мира у Царству Небеском – рекао је владика.

     

    Потом је чланицама Кола српских сестара владика честитао 20-годишњицу обновљеног рада при Саборном храму и пожелео да се и даље успешно баве хуманитарним радом на корист многих потребитих.

     

    Коло српских сестара основано је давне 1904. године у Неготину, годину дана након оснивања Београдског Кола сестара. Посла Другог светског рата Коло је престало са радом све до 1996. године, када под покровитељством цркве обнавља свој добротворни рад.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Представљена "Споменица Кола

    српских сестара Неготина

     

    12970231_1679312852332705_781143000_o.jp

     

     

    Негујући добру традицију више од једног века хуманог добротворног рада, Коло српских сестара у Неготину прославило је на Благовести 7. априла 2016. године, двадесет година обновљеног рада и 102. године од оснивања. Поводом овог јубилеја одржана је промоција Споменице „Коло српсих сестара у Неготину“, аутора протојереја-ставрофора Ранка Јовића, у свечаној сали неготинске Гимназије. Промоцији је присуствовао Преосвећени владика тимочки г. Иларион, архимандрит Козма (Радовић), игуман манастира Буково, директор Гимназије г. Влада Величковић и бројни посетиоци.

     

    Присутне је поздравио протојереј Милан Радовић, старешина Саборног храма Свете Тројице, који је подсетио на успешан рад овог непрофитног и хуманитарног удружења од њиховог оснивања 1904. године до данас, а нарочито на последње две деценије њиховог рада при Саборној цркви.

    О Споменици је говорио прота Ранко Јовић, истичући важност да се сачува од заборава дугогодишњи добротворни рад чланица кроз бројне хумане акције, што је један од основних разлога настанка ове Споменице.

     

    Потом је прочитана поздравна порука председнице Кола г. Александре Петровић, која се тренутно налази у Бечу. Са ове промоције поздрављена је и највећа донаторка овог удружења у протеклих двадесет година, г. Гордана Поповић, која живи у Бечу, а родом је из Неготина.

     

    Издавање Споменице помогао је Историјски Архив Неготина, о чему је говорио директор г. Ненад Војиновић, који је био и рецензент књиге.

     

    Изражавајући задовољство због истрајног рада Кола српских сестара Неготина, владика Иларион је рекао да је потребно мало добре воље, коју су имале жене Неготина да би се остварила хуманост на делу и помогли потребити, што је свакако један од ретких примера у данашње време. Изразио је наду да ће се жене и у другим местима наше Епархије угледати на добротворни рад неготинског Кола сестара и слична удружења обнављати при својим храмовима.



    Ова порука се налази и на насловној страници Поука. Погледајте!

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Великопосна сабрања у епархији

     

    http://www.spc.rs/files/galerije/16/04/dsc_3406.jpg

    Архијерејска Литургија у Вазнесењском храму у Котлујевцу. Литургијско сабрање у Копривници. Недеља Средопосна у Зајечару

    У пету недељу Великог поста посвећену Преподобној Марији Египћанки, 17. априла 2016. године, Његово Преосвештенство Епископ тимочки г. Иларион началствовао је светим литургијским сабрањем у новоподигнутом храму Вазнесења Гисподњег у Зајечарском насељу Котлујевац. Саслуживали су свештеници Саборног храма Рођења Пресвете Богородице уз појање хора овога храма. Литургијском богослужењу присуствовали су ученици веронауке зајечарских основних школа са вероучитељима Драганом Веселиновићем и Данилком Блинџовом.

    Изградња овога храма почела је 2006. године и до сада су обављени сви грађевинско-занатски радови, постављени крстови и звона, подигнута нова ограда. Уређење унутрашњости храма, који је један од највећих у Епархији, предвиђено је за наредни период, након обезбеђивања потребних средстава. Од 1. априла ове године у Вазнесењском храму се редовно служи света Литургија на радост многобројних житеља овога насеља.

    У суботу, 16. априла 2016. године, Његово Преосвештенство Епископ тимочки г. Иларион служио је свету архијерејску литургију у цркви светих апостола Петра и Павла у Копривници код Зајечара. Саслуживали су протојереј Игор Ивковић, архијерејски намесник зајечарски, јеромонах Енох, сабрат манастира Буково, јереј Славиша Видовић, надлежни парох, јереј Златко Здравковић и јерођакон Илија (Јовановић). На литургијском молитвеном сабрању верних појао је хор „Свети Никодим Тисмански“ из Зајечара.

    Његово Преосвештенство Епископ тимочки г. Иларион служио је у Недељу Средопосну, 10. априла 2016. године, свету архијерејску Литургију у Саборном храму Рођења Пресвете Богородице у Зајечару, уз саслужење свештеника овога храма. Литургији је присуствовао г. Владимир Божовић, саветник премијера Србије за регионалну сарадњу и вере, са сарадницима. Након богослужења, владика Иларион је са г. Божовићем обишао новоподигнути храм у Зајечару посвећен Вазнесењу Господњем.

    Извор: Епархија тимочка

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Икона Богородице Тројеручице у манастиру Вратни

    13. Јул 2016 - 9:56

     

    http://www.spc.rs/files/galerije/16/07/20160710_3141.jpg

    Сав свет испуњен је као богосветлим звездама чудотворним иконама Твојим Богородице Дјево, а међу нама као сјајна звезда Даница - Икона Твоја Тројеручица...

    На светог Самсона Странопримца, 10. јула 2016. године, вољом Божјом, с благословом Владике тимочког Илариона, љубављу сестринства манастира Преподобне Меланије Римљанке из околине Зрењанина, а залагањем свештеника Богдана Томића из Кладова, манастир Вратну посетила је Икона Богородице Тројеручице.

    Настојатељица манастира Вазнесења Господњег, монахиња Херувима са сестринством и верни народ овог краја са иконама Светитеља, цвећем и похвалним стихирама у Њену част, дочекали су Икону коју је у свечаној поворци из Кладова допратио свештеник Милан Благојевић.

    После Литургије, коју су служили свештеници Влајко Банковић из Јабуковца и Милан Благојевић из Кладова, и причешћа, присутни су целивали Икону Богородице Тројеручице. Изгледало је да сва природа заједно са народом благодари Богу за овај догађај, посебно жене и мајке којима је ово јединствена прилика за сусрет са светогорском светињом... Лица свих присутних била су озарена. Ето, тако једноставно Бог споји небо и земљу и сваку мисао претвори у молитву…

    Целог дана пред Иконом Богомајке изговаране су молитве за помоћ, за истинско покајање, за руководство на путу спасења, за здравље и напредак ближњих, за заступништво упокојених и благодарења, са уздасима, осмесима и сузама истовремено... Света Богомајка је и у овај сунчани јулски дан показала колико је велика Њена брига за нас и све који су јој прилазили Покровом милости своје је осенила.

    Боравак Иконе у манстиру Вратна окончан је у вечерњим часовима када је служен Акатист у Њену част. Ово духовно сабрање обогатили су присуством Владика Тимочки Иларион, игуман архимандрит Козма, протосинђел Захарија и јерођакон Илија из манастира Буково, свештеници Влајко Банковић из Јабуковца и Богдан Томић из Кладова. Нада, као чин поворења према оној коју су видели и целивали, носиће и чуваће кроз многе животне недаће данашње ходочаснике, који су с вером у срцу однели благослове Иконе Тројеручице својим домовима.

    Извор: Епархија тимочка

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Испраћај Иконе Богородице Тројеручице

    29. јула 2016.

    http://eparhija-timocka.org/wp-content/uploads/2016/07/DSC_7290.jpg

    У поподневним сатима, 28. јула 2016. године, свечано је испраћена Икона Богородице Тројеручице из Саборног храма Рођења Пресвете Богородице након Акатиста који је служио јеромонах Енох, сабрат манастира Буково. Током јула месеца ова чудотворна икона је била у Епархији тимочкој, где је на велику радост верника била изложена у градским и сеоским храмовима.

    Икона је походила нашу Епархију љубављу сестринства манастира Преподобне Меланије Римљанке код Зрењанина, у којем се ова света Икона чува, и несебичним залагањем јереја Богдана Томића, пароха кладовског и хаџи Марјана Манчевића из Кладова који су све време били у пратњи Иконе и бринули о њој.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Нови посленик на Њиви Господњој

     

    http://eparhija-timocka.org/wp-content/uploads/2016/07/IMG_8218.jpg

    У Недељу 5. по Педесетници када Црква Божија прославља Свету Великомученицу Јефимију и Свету Олгу кнегињу руску, Његово Преосвештенство Епископ тимочки Господин Иларион, служио је Свету архијерејску Литургију у храму Светог Архангела Михаила у Михајловцу код Неготина. Епископу су саслуживали Високопреподобни архимандрит Козма, игуман манастира Буково, протојереј-ставрофор Ранко Алексић парох праховски, протојереј-ставрофор Милан Благојевић, парох кладовски, протојереј-ставрофор Ђорђо Јокић, парох михајловачки, протојереј Миладин Самарџић, парох неготински, протојереј Зоран Јовић, парох неготински, протојереј Перица Божуновић, парох књажевачки, јерођакон Илија, сабрат манастира Буково и ђакон Никола Трифуновић, ђакон при храму Свете Тројице у Неготину. Појао је хор храма Свете Тројице из Неготина, под диригенстком палицом госпође Светлане Кравченко.

    Радост верника који су се окупили да дочекају свог Архијереја, само је био наговештај за посебан дан у селу Михајловцу, јер је литургијска радост употпуњена рукоположењем ђакона Николе у чин презвитера, али и јубилејима, тридесетогодишњицом службе високопречасног протојереја-ставрофора оца Ђорђе Јокића и 182-ом годинон од изградње храма у Михајловцу.

    У својој богонадахнутој беседи владика Иларион је говорио о благодати Светога Духа, који се нарочито умножава у Светој тајни рукоположења представљајући преобраз Силаска Светог Духа на Педесетницу, а затим беседио о житију Свете Јефимије. У наставку своје беседе Преосвећени је подсетио колико је велика жртва коју свештеници морају да истрпе, како би кроз свој труд и рад заиста били достојни пастири на Њиви Господњој. Као пример страдања навео је и животни пут оца Ђорђе, који је претрпео ратна страдања у последњем рату на нашим просторима, дане избеглиштва и честе селидбе, као и многобројне здравствене проблеме који су искушавали овог честитог свештеника, и који је у свим досадашњим мукама и страдањима само постајао јачи, а све у част Великог Бога,  коме достојно служи већ трећу деценију. Владика је честитао рукоположење оцу Николи и његовој породици, са молитвом и жељама да по примеру великих пастира и он свој рад усмери ка напрестаном старању за верни народ.

    Након Свете Литургије уследило је послужење, које су са великом љубављу примпремили чланови Црквене општине Михајловац са верним народом овог села, а по завршетку трпезе љубави владика је још једном призвао благослов Господњи на све присутне са жељом да се у здрављу и љубави поново окупе како би славили Господа.

    јереј Никола Трифуновић

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Поклоњење моштима туманских светитеља

    24. августа 2016.

    http://eparhija-timocka.org/wp-content/uploads/2016/08/20160821_091435.jpg

     

    Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа тимочког Г. Илариона а у организацији епархијске Агенције за поклоничка путовања – ,,Ходочашће“, верници наше Епархије су у недељу 21. августа 2016. године, на дан Св. Зосима Туманског, посетили манастир Туман и поклонили се моштима туманских светитеља, Светих Зосима и Јакова Новог и
    чудотворној икони Богомајке названом Богородица Курскаја.

    Верници наше Епархије из Зајечара, Бора, Неготина, Кладова и Доњег Милановца су стигли у манастир и дочекали Архијереје, браничевског Игнатија и тимочког Илариона, који су уз саслуживање великог броја свештенства служили свету архијерејску Литургију на којој је Епископ Игнатије беседом упознао народ са животом и подвигом Св. Јакова Туманског. После евхаристијског сабрања уприличено је послужење за наше ходочаснике.

    Из манастира, предвиђено планом путовања, посећено је једно од највећих и најзначајнијих мезолитских и неолитских налазишта ,,Лепенски Вир“. У самом музеју, где је одгледан кратки документарни филм о откривању овог налазишта, путници су имали прилике да се детаљније упознају са овом културом.

    Путовање се завршило посетом једном од најлепших храмова Епархије тимочке – доњомилановачком храму Св. Николе где је ходочаснике топло дочекао протојереј Иван Милановић, по чијем благослову је вернике са историјом храма упознао чтец Дарко Ђорђевић.

    Дејан Д. Живковић

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Траже нови храм на Ртњу

    Љ. ТРИФУНОВИЋ | 13. септембар 2016. 18:30

    Иницијатива Планинарско-смучарског друштва за обнову Цркве Светог Ђорђа. Део средстава био би прикупљен кроз фонд доплатне марке

    Црква после минирања

    Црква после минирања

    ЧЛАНОВИ Омладинског планинарског смучарског друштва (ОПСД) "Драган Радосављевић", из Зајечара, покренули су иницијативу да се на врху Ртња, најмистичније српске планине, обнови храм Светог Ђорђа, који су непознати вандали, у потрази за скривеним благом, неколико пута - минирали!

    Наиме, чланови ОПСД "Драган Радосављевић" већ готово три деценије организују један од најмасовнијих зимских планинарских похода у Србији, традиционални "Божићни успон на Ртањ". Они су годинама сведоци руинирања храма Светог Ђорђа, који се налази на највишем врху ове планине. А, тај је храм, тридесетих година прошлог века, у знак сећања на свог супруга, индустријског гиганта Јулијуса Минха, који је овде држао руднике угља, подигла његова супруга Грета.

    Дивљи археолози и ловци на благо, поведени причама да је под капелом Светог Ђорђа на Ртњу сакривено благо, пре више од пола века почели су са систематским уништавањем овог православног храма. Копали су око цркве, бушили, тражили, рушили. Ипак, највећи вандализам збио се почетком деведесетих година прошлог века када је црква - минирана!

    Отада је било неколико млаких покушаја да се црква обнови, али се све завршавало само на покушајима. А, онда су чланови ОПСД "Драган Радосављевић" дошли на идеју да израде пројекат и поднесу надлежном министарству програм за финансирање реконструкције овог храма, при чему би већи део средстава био прикупљен кроз фонд формиран кроз штампу доплатне марке са сликом Ртња.

    Чланови планинарског друштва су за овај посао тражили и благослов епископа Тимочког Илариона, који им је изашао у сусрет.

    Храм после прве изградње

    esr%20%282%29.jpg

    - Предузећeмо све што је у нашој моћи како бисмо анимирали јавност и све људе добре воље из земље и света да подрже и помогну обнову храма на Ртњу - наводи Анђела Рисантијевић, потпредседница ОПСД "Драган Радосављевић". - Ускоро ће бити формирани и тимови за прикупљање потписа подршке за обнову овог храма у свим градовима Србије.

    ПРОЈЕКАТ У ИЗРАДИ

    - О НАЧИНУ обнове храма размишљамо годинама - каже Анђела Рисантијевић, потпредседница ОПСД "Драган Радосављевић". - Пројекат реконструкције који израђује Немања Тепавац, дипломирани инжењер архитектуре је у завршној фази, након чега ћемо га предати надлежном министарству.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    У недељу 30. октобра 2016. године, Његово Преосвештенство Епископ тимочки г. Иларион служио је свету архијерејску Литургију у цркви Вазнесења Господњег у Прахову код Неготина. Епископу су саслуживали архимандрит Козма, игуман манастира Буково и свештеници неготинског и књажевачког намесништва. Појао је хор Саборног храма Свете Тројица из Неготина, по диригентским руковођењем проф. Светлане Кравченко.

    Литургији су поред бројних верника присуствовали представници предузећа „Еликсир“ из Прахова, које својим донацијама помаже цркве неготинског краја.

    Надлежни парох протојереј-ставрофор Ранко Алексић је у претходном периоду у сарадњи са Црквеним Одбором у Прахову и бројним приложницима обновио праховски храм, у коме је урађен фрескопис, а у порти је саграђен парохијски дом са свечаном салом за потребе црквених прослава, предавања и сл. Сви ови успешни радови употпунили су и данашњи јубилеј  прославу 30 – годишњице свештеничке службе проте Ранка Алексића, на којој му је честитао владика Иларион, сабраћа свештеници и верни народ.

    У оквиру свете Литургије владика је рукоположио у чин ђакона дипл. теолога Марка Јокановића из Београда, који ће као ђакон и вероучитељ службовати у Неготину.

    У својој беседи владика је поздравио саслужитеље и сабране данас у заједничкој молитви на светом богослужењу, а посебно проту Ранка, који је претходних тридесет година неуморно радио на реновирању и изградњи цркава у повереним парохијама, подсећајући да у пролазности времена у коме живимо треба да се трудимо да својим делима угодимо Господу, ради спасења нашег. Владика је указао и на нову благодат која је данас посетила присутне у храму, а то је рукоположење ђакона Марка, који ће убудуће својим радом и богоугодним животом следовати добром примеру својих старијих колега. Владика је изразио радост што млади кандидати из других Епархија долазе код нас да помогну и унапреде црквено- верски живот, и раде посебно на пољу веронауке са децом и младима.

    У прилог славском и домаћинском расположењу прота Ранко је приредио за све присутне свечану братску трпезу у новом парохијскиом дому.

     

    епархија тимочка


    View full Странице

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...