Непознати вандали полупали су током протеклих празника сва стакла и девастирали унутрашњост храма Благовјештења Пресвете Богородице у селу Доње Вуковско, код Купреса у ФБиХ. Свештеник у овој цркви Марко Ђурић каже да је овај храм национални споменик, споменик културе, те да је срамота што га вандали већ неколико пута скрнаве.
- Према полицијском извјештају насилници су након што су полупали све прозоре, ушли у цркву и начинили штету унутар цркве - истакао је свештеник Марко. Каже, да јесте причињена материјална штета, али и да је срећа у несрећи, то што црква још није у потпуности завршена, па није била ни опремљена. - У цркви у којој имамо једном годишње службу, након тога, не остављамо вриједе ствари. У овом мјесту нема ни много српског становништва - рекао је свештеник. Црква Благовјештења Пресвете Богородице, саграђена давне 1863. године, један је од најстаријих хришћанских храмова у овом дијелу БиХ, који је проглашен за национални споменик културе. Једини је од укупно четири православна храма на Купрешкој висоравни који није срушен до темеља у протеклом рату у БиХ. Након што је у Другом свјетском рату била оштећена, црква је обновљена 60-их година док је на овим просторима службовао садашњи епископ шабачки господин Лаврентије. На око три километра од храма налази се само пет до шест од пријератних око 100 српских кућа.
Извор: РТРС
Recommended Comments
Нема коментара за приказ.
Please sign in to comment
You will be able to leave a comment after signing in
Пријави се одмах