Jump to content
  • Поуке.орг - инфо
    Поуке.орг - инфо

    Владика Григорије богослужио у Минхену

      У недељу двадесет прву по Духовима, о спомену Светих отаца VII Васељенског сабора, Преподобне Пелагије и Преподобне Таисе, светом архијерејском Литургијом у храму Светог краља Јована Владимира у Минхену,, први пут после устоличења, началстовао је Његово Преосвештенство Епископ франкфуртски и све Немачке г. Григорије.

    Ðладика ÐÑигоÑиÑе богоÑлÑжио Ñ ÐинÑенÑ

    У Божанственом благодарењу Епископу су саслуживали пароси минхенски: протојереји-ставрофори Ђорђе Трајковић и Милорад Јовановић, протојереји Предраг Гајић и Илија Ромић, као и протојереј Станко Ракић парох штутатгартски, јеромонах Стефан Југовић, умировљени протојереји-ставрофори Слободан Милуновић и Зоран Андрић, ђакони Александар Секулић, Оливер Груловић и Младомир Милуновић. Током Литургије певали су чланови Црквеног хора под управом проф. Јелене Стојковић.

    Владика је у својој беседи, у храму препуном верног народа између осталог рекао: -Шта је та плодна њива на коју пада семе Исусове речи? То је човеково срце, једино сигурно тло на коме ће, ако га се дотакне, семе речи Божје засигурно опстати и многи род донети. Семену речи Божје прети опасност да буде позобано од птица грабљивица споља, а и изнутра од нас самих. Наш задатак је да ова плодна њива не зарасте у трње и коров и тако сами спречимо да на њу падне семе речи Божје. Зато треба да искажемо огромно поштовање према дару који смо примили од Бога. Наше је да само искрено отворимо наша срца речи Божјој. Пророци су рекли да је Бог човеку дао срце како би могао да позна Бога. Свако човеково срце је рођено за добро и реч Божју. Потребно је своје срцео слободити од мржње, злобе и зависти, јер оноје створено за мир, љубав и доброту. 

    У току Литургије многи верници су приступили са вером и љубављу чаши са Телом и Крвљу Господњом и причестили се. Светој архијерејској Литургиј присустовали су гђа Снежана Миљанић, генерални конзул, и гђа Јелена Стојановић, конзул Републике Србије у Минхену.

    После сусрета и разговора са народом, литругијско славље настављено је у црквеној сали трпезом љубави и пригодним програмом који су припремили у част доласка Епископа ученици веронауке и допунске школе српског језика, као и чланови КУД Свети Сава и Соко из Минхена.  

     

    Извор: Српска Православна Црква




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 2 минута, Adelaida рече

    Meni jeste :sunce:...zato sam se i vratila :))) necu da budem u duznickom ropstvu, niti hocu da se integrisem u nemacko drustvo, ne svidja mi se sistem.

    Eto, resen problem.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Sofija_ рече

    ne radi se u ovom slucaju o proracunjivosti svabije, vec o odboru te crkve koja naplacuje kafu i kolac..

    Ti koji tako rade su odraz okruzenja u kome zive, i verujem da su svi koji dolaze u tu crkvu sasvim zadovoljni time. Jer je to njihov izbor.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Другар са којим сам студирао је у САД. Његово прво искуство на парохији у једном великом граду са сразмерно малим бројем Срба је тотално супротно. Реч је о Солт Лејк Ситију. Има у граду можда 100 кућа, одакле људи редовито долазе у цркву.  Радним данима када је празник мало мање,  недељом увек пуна црква.  Прво што су тетке из КСС рекле пооадији је да набави 'Вакси' и доста посуда из тог програма,  е да би би могла ту храну да носи кући и класира је по данима. 

    За лепих дана,  после литурџија се распали роштиљ,  месо,  риба штогод.  Углавном,  ови донели гужвару,  они колаче,  она тетка умесила штрудлу,  бака испекла пиле...

    Како год,  сва храна се донесе недељом пре почетка службе и увек пар жена из КСС то све лепо распореде и након службе сви иду да једу и пију те благоутробне делиције. 

    Оно што остане,  тетке спреме попадији, јер просто,  потребитих конкретно ту нема. 

    Друга ствар су домјенци у поводу наших великих црквених празника,  или пад празника наше отаџбине,  односно америчанских празника. 

    Онда се праве банкети и тада се плаћа и котизација,  с тим што сам видео нпр.  да се спреми понуда,  опет ради практичности,  па се сви на неколико дана пред домјенак,  изјасне о понуди.  Нпр.  сарма један долар,  печење толико и толико, итд. 

    Премда,  све то,  као што рекох горе,  а он ми тако исприча,  свеједно је сваке недеље за све џабе,  јер свљко нешто донесе,  само кад је банкет,  онда се мало више организује и плати се да би било за све... 

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Adelaida рече

    :smeh1: nije, ta zena sa cenama kao na pijaci ce i dalje stajati u Crkvi i prodavati kafu, pite i kolace na trpezi ljubavi. 

    Pa neka je, sta je tebi do toga? Ako njima tako odgovara i mi se slazemo.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 минута, obi-wan рече

    Ako njima tako odgovara i mi se slazemo.

    Ja sam samo prokomentarisala da mi je to malo glupo i neprilicno. Kao sto i jeste :D i ne slazem se sa tim. Imam apsolutno pravo da kazem da mi se ne dopada neka pojava, bila ona na ulici,na poslu, u skoli, na pijaci ili u ovom slucaju u Crkvi...ajde da se ne razumem u to kako bi sta trebalo gde da izgleda, da sam prvi put na Liturgiji, da sam prvi put na druzenju posle Liturgije...ali nisam. :stadaradim: Ajde da sam bila samo u jednoj Crkvi na Liturgiji do sada pa otisla u tu...ali nisam ni to...gde god sam bila, u bilo kojoj Crkvi ili Manastiru, nigde niko, na tezgi sa papirnim kartoncetom na kojem je napisana cena ,nije prodavao kafu, kolace i pite posle Liturgije na trpezi ljubavi :0205_whistling:

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 24 минута, о.Небојша рече

    Онда би неко требао да дође и дијели кафу и колаче за Џ, па нека људи имају могућност избора.

    Ili jednostavno da stave kafu i kolace na tu improvizovanu tezgu i da montiraju jednu lepu kutiju, na kojoj ce napisati da prilog ide za sledecu turu kafe i kolaca...i onda bi bio problem resen. Svi bi ucestvovali u trpezi ljubavi, svi bi doprineli, svako prema  svojim mogucnostima. 

    To je jedino ispravno. 

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 39 минута, Adelaida рече

    :smeh1: nije, ta zena sa cenama kao na pijaci ce i dalje stajati u Crkvi i prodavati kafu, pite i kolace na trpezi ljubavi. 

    ako je starija baba, nece jos dugo stajati :D

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 17 минута, Adelaida рече

    To je jedino ispravno. 

    E vidis, ovo ne valja.

    Kad su u pitanju dogmatske stvari iz ucenja Crkve, onda prosto mora da bude ovako ("jedino ispravno"), nema kako drukcije.
    Ali u ovako trivijalnim pitanjima, gde mi pride nikako ne mozemo da zavirimo u srca tih ljudi, ovo je cisto subotarsko razmisljanje.

    Resili oni tako? Niko im se tamo ne zali? Neka ih onda, prosto k`o pasulj.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, obi-wan рече

    Kad su u pitanju dogmatske stvari iz ucenja Crkve

    Ja sam sve osim dogmatiste..:smeh1:.

    I ne pokusavaj da me prikazujes ovako i onako.  " Jedino ispravno" u smislu kompromisa. Da se ne naplacuje a da ne bude ni za dzabe, (da ne bi propali...)

    пре 7 минута, obi-wan рече

    Resili oni tako? Niko im se tamo ne zali? Neka ih onda, prosto k`o pasulj.

    Niko se ne zali zato sto ne zna da moze drugacije... 1324_womens

    A ja samo kazem kako tamo jeste i da to smatram neprilicnim. 

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, obi-wan рече

    Hint: cela Svabija je hladna i proracunata; zbog te proracunatosti ljudi i odu tamo. Kad odes, ne zali se na to sto si birao sam.

    uopste nije istina, svabe nisu hladne ni skrte ni malo, rekao bi da su velikodusniji od nas, a sto se proracunatosti tice, nije to proracunatostt u bukvalnom smislu, prosto su vise racionalni nego mi, imaju neke druge mane, al ne te koje ti navdis, gresis. a nasi su isti gdje god se nalaze...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 минута, kordun рече

    uopste nije istina, svabe nisu hladne ni skrte ni malo, rekao bi da su velikodusniji od nas, a sto se proracunatosti tice, nije to proracunatostt u bukvalnom smislu, prosto su vise racionalni nego mi, imaju neke druge mane, al ne te koje ti navdis, gresis. a nasi su isti gdje god se nalaze...

    A `de sam ja rek`o da su skrti? Kazem - (mahom) hladni i proracunati. Ti velis - racionalisti, a to je bas to isto.

    Inace, pre par godina upoznam jednu Bavarku, verila se jednom nasem neuropsihijatru - e ta je sva nasa, k`o da je odavde. :)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, obi-wan рече

    A `de sam ja rek`o da su skrti? Kazem - (mahom) hladni i proracunati. Ti velis - racionalisti, a to je bas to isto.

    Inace, pre par godina upoznam jednu Bavarku, verila se jednom nasem neuropsihijatru - e ta je sva nasa, k`o da je odavde. :)

    nije obi racionalno i proracunato bas skroz isto,  a ovo skrt sam pomenuo zato sto je to najcesca greska o njemcima koju mozes cuti od nasih ljudi, ne odnosi se na tebe, onako usput sam morao napisati, ne kukaj odma, nece ti nista biti 

    • Хахаха 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...