Jump to content
  • DankaM
    DankaM

    Причешће у току менструалног циклуса - свети Григорије Велики (Двојеслов)

      МЕНСТРУАЦИЈА И СВЕТО ПРИЧЕШЋЕ - СВЕТОМ АВГУСТИНУ КЕНТЕРБЕРИЈСКОМ, ПРОСВЕТИТЕЉУ ВАСЦЕЛЕ ЕНГЛЕСКЕ

      Жени не треба бранити да улази у храм у периоду када има менструацију тј. месечни период; дејство које наша (људска) природа пројављује на нашем телу не може се сматрати грешним и није исправно забранити јој да уђе у цркву како се њено стање дешава ван њене воље. Због наведеног разлога, није исправно жену или девојку која има менструацију лишити светог причешћа јер се месечни циклус не дешава њеном вољом.

    Знамо за догађај са крвоточивом женом који је описан у Јеванђељу. Жена која је дуго година патила од болести течења крви, понизно се приближава Господу Христу, дотиче руб његове одеће и истог тренутка бива излечена. Ако је, дакле, та жена с правом додирнула одећу нашег Господа, зашто би некоме на коме се пројављује дејство људске природе требало забранити приступ цркви Божијој? Ако ти неко, драги брате, (свети Григорије се овде обраћа светом Августину - допуна преводиоца) приговори и каже да је крвоточива жена из Јеванђеља била под влашћу болести а да су жене које имају месечни период удаљене од причешћа због обичаја, сетимо се да све што у овом смртном телу по слабости подносимо још од Адамовог пада, бива по Божијој вољи која је увек била и биће мерило праведности. Глад, жеђ, врелина, хладноћа и исцрпљеност потичу од поменуте слабости наше природе; наша потрага за храном због глади, водом због жеђи, свежином због врућине, одећом због хладноће и одмором због исцрпљености, само су људски покушаји да нашим слабостима нађемо неку врсту лека. У светлу свега реченог, менструација код жена је врста болести (мисли се на слабост природе и палост тела - моја примедба). Ако је поступак крвоточиве жене достојан славе и хвале - а то је поступак болесне жене која се дотакла Господње одеће - зашто не бисмо на исти начин сагледавали и све жене које имају месечни период и подносе слабост своје (људске) природе?

    Жени зато не треба бранити да приступа светој тајни причешћа у време менструације. Ако поједине жене не желе да приступе светим тајнама у време циклуса, због осећаја страхопоштовања, такав поступак је вредан сваке похвале. Ипак, ако неке од њих приступају Телу и Крви Господњој у време циклуса, не чине ништа погрешно. Искрене особе често исповедају своје грешке чак и када не греше ни у чему јер савршена дела често се рађају из погрешака. На пример, није погрешно јести када смо гладни али је узрок осећаја глади у Адамовом греху. Слично овоме, месечни циклус код жена није грех. Узрок месечног циклуса код жена је људска природа. Али, оскрнављење наше природе је очигледна чак и када немамо намеру да свесно чинимо зло а управо је грех тј. огреховљеност узрок поменутог оскрнављења. Треба дакле препознати последице које нам грех доноси. Тако, многи који сагрешише својом вољом подносе казну свог греха мимо своје воље.

    Тако дакле када жене, након периода молитве и созерцања, одлуче да не приступе светом причешћу током свог месечног циклуса, достојне су сваке похвале. Али, ако подстакнуте побожношћу и љубављу према светом причешћу тј. самом Господу, одлуче да му приступе са страхом Божијим, треба их у томе охрабрити. Док Стари завет више обраћа пажњу на спољашност и спољне манифестације побожности, Нови Завет нам показује да не сматра спољашње веће од унутрашњег, духовног руковођења, које је једини критеријум по коме се може изрећи казна. На пример, Закон забрањује исхрану многим намирницама које су нечисте али у Јеванђељу, Господ каже : ,,Не погани човека шта улази у уста; него шта излази из уста оно погани човека." (Матеј, 15:11). Господ такође каже и: ,,Оно што из човека излази (из уста), то човека чини нечистим" (види Јеванђеље по Марку, 7:18-20). Овде Свемоћни Бог јасно показује да зла дела потичу од злих мисли. Слично овоме, апостол Павле каже: ,,Чистима је све чисто, а нечистима и невернима ништа није чисто". Затим у наставку указује на узрок њихове нечистоће, додајући: ,, ... него је нечист и њихов ум и савест. " (Посланица светог Апостола Павла Титу, 1:15). Дакле, ако не постоји храна која је нечиста оном коме је ум чист и Богом просветљен, како можемо жену која сноси последице људске природе (има менструацију) а при том има чист ум, сматрати нечистом?

    Преведено са латинског и објављено у часопису The Orthodox Church децембра 1987. године, чији је издавач канонска и аутокефална Северноамеричка Православна Црква.

    оригинал:

    http://www.scribd.com/doc/76928676/St-Gregory-the-Great-Menstruation-and-Holy-Communion

    превод:

    http://www.scribd.com/doc/76937666/%D0%A1%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B8-%D0%93%D1%80%D0%B8%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B5-%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B8-%D0%94%D0%B2%D0%BE%D1%98%D0%B5%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%B2-%D0%9C%D0%95%D0%9D%D0%A1%D0%A2%D0%A0%D0%A3%D0%90%D0%A6%D0%98%D0%88%D0%90-%D0%98-%D0%A1%D0%92%D0%95%D0%A2%D0%9E-%D0%9F%D0%A0%D0%98%D0%A7%D0%95%D0%A8%D0%8B%D0%95

    Свети Григорије Велики (Двојеслов/Дијалогичар), на Западу познатији као Гргур I, римски папа (540-604), саставио је и свету Литургију Пређеосвећених Дарова која се служи средом и петком у току Часног поста а грегоријанско појање је добило име по њему. Он је један од оних који је једног анђела и самог Господа угостио у дому своме, а када је писао, тада је Дух Свети у облику голуба летео над њим :)

    http://pravoslavlje.spc.rs/broj/953/tekst/sveti-grigorije-veliki/

    и

    http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%9F%D0%B0%D0%BF%D0%B0_%D0%93%D1%80%D0%B3%D1%83%D1%80_I

    Пролог:

    http://svetosavlje.org/biblioteka/prolog/?m=03&d=12&a=1&date=03

    Житије (последње по реду):

    http://www.svetosavlje.org/biblioteka/avajustin/zitijasvetih/ZitijaSvetih0312.htm




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments

    Ако се не варам, блаженопочивши Патријарх Павле је у књизи " Да нам буду јаснија нека питања наше вере" дао правило, да тако кажем, да се само на Васкрс жене које имају циклус могу причестити. Знам да постоје различита тумачења по овом питању, али мишљења сам да би требало да се држимо овога што је Свети старац прописао.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Канонски (Дионисије Александријски) жене не могу да се причесте за време циклуса. Мислим да је исправан став папе Григорија Великог. Павлов, ако је његов, је недоследан. Свака литургија/недеља је васкрс. Ако је нешто грех, онда је грех и за Васкрс, ако није, онда није никад.

    Проблем је што канонско право није регулисано, односно ревидирано на нивоу цркве. Зато су људи осуђени да раде по својој савести, што можда није ни лоше.     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

     Ово ми слично као кад ми нека жена оте чашицу са освећеном водом говорећи да ћу "сапрати Господа" јер сам се управо причестио. :) Изгледа није лако одстранити тај "формализам" из умова људских...

     

    А о каквој "чистоти" ми причамо ? Па ко је достојан Тјела и Крви Христове?!

     

    Друго - опет се Причешће своди на нешто индувидуално а не као дјело Цркве (сабраних вјерника) на Литургији и учешће у Тијелу Христовом. Свако ко вјерује у Христа и литургијским животом то исповједа, треба да се причешћује и сједињује ЗАЈЕДНО са свим вјернима (у свим православним црквама) са Христом и тиме образује Тјело Његово. Црква није нека грађевина или НВО организација, већ управо то - сабрање, заједница...

    Бавимо се формалностима, а суштину запостављамо.

    • Волим 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Ко је превео овај текст на српски језик?

    Ово је доста прилагођен превод,по мом скромном мишљењу,и ако нисам нисам преводилац.

    Требало би са латинског,оргиналног превести на српски а не са енглеског на српски,притом задржавајући леп распоред речи.Онда ће текст бити леп.

    Смучило ми се када сам га читала,онако по осећају(нисам познавалац језика) и на тренутак сам се замислила над његовом валидношћу.Искрено.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима



    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...