Jump to content

Питање за пријатеље атеисте: Да ли сте размишљали о самоубиству?

Оцени ову тему


Препоручена порука

ОК, питање које и чини наслов теме можда звучи провокативно, али оно то није, оно је постављено из радозналости! Дакле, пријатељи атеисти, да ли сте икада размишљали о самоубиству? Ја знам да ја јесам, када сам био нихилиста, јер сматрао сам да прави и искрени атеиста мора извршити самоубиство, јер је за њега живљење лицемерно, па сам сматрао да је једини исправан пут извршити самоубиство? Моја атеистичка етика је била таква, да ако је неко искрен у својем неверовању, да он мора учинити самоубиство, како не би био лицемер (зато сам када сам био нихилиста сматрао секуларни хуманизам за врхунац лицемерја, док га је пратио натуралистички пантеизам). Дакле, понављам још једном, ово питање није никаква провокација, нити је злонамерно, већ је у питању радозналост.

Credo in unum Deum!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nemam razloga da pitanje smatram provokacijom - čak - za mene je ovo odlično pitanje. Ako se koji teista ovdje osjetio povređenim nekim mojim pitanjem ili opaskom - i ja se izvinjavam - stvarno mi to nije bila namjera...

Mislim da ovaj video kaže više nego što ja ne toliko dobar sa riječima mogu reći

Za one koji ne znaju engleski - ili ne žele da slušaju Dokinsa - rečenica na srpskom o mojim nekim utiscima o ovom čudesnom svijetom (naravno da ne impliciram da postoje čuda - nadalje ovakve napomene neću ni pisati pa vas molim da mi iz riječi ne izvlačite značenja koja nemaju - tj. da se barem prije toga konsultujete sa mnom) na sprskom.

Sama činjenica čudesa postojanja je nešto od čega meni zastaje dah... Rodili smo se na zrncu prašine koje se kreće kroz beskonačan svemir. Ljepota svega na zemlji, misterija ovog svijeta, univerzuma. Svijet od najmanjeg - subatomskih - čestica do najvećeg - svemira je opčinjavajući. Sama teorija evolucije kao nečega gdje je iz najjednostavnijih biohemijskih procesa nastalo nešto kao što je ljudski um koji je u stvaru da stvori toliko toga je meni nešto što je teško opisati riječima...

A moj ateizam je upravo nešto što mi pruža slobodu da u ovom čudesnom životu uživam u najvećem stepenu. Pored moje opčaranosti ovim "višim" pitanjima - tu je još mnogo toga što donosi radost u moj život... Književnost, putovanja, pa na kraju i hedonizam - umjereni - ne zato što se kao neki teisti bojim nekih kazni za pretjerivanje u jelu, piću, seksu, već što mi je umjereni hedonizam upravo najbolji način da proživim svoj život onako kako želim da ga živim...

Ne znam da li ste me baš najbolje razumjeli - definitivno nisam filozofski obrazovan kao neki sagovornici i možda ne znam najbolje da se izrazim - ali sam dao sve od sebe. Zaključak je da je pomisao o samoubistvu veoma strana...

Jednog dana će doći i moja smrt i potpuno sam svjestan da poslije toga u nikakvom obliku neću postojati... Ali se smrti ne bojim. To ne znači da joj hrlim... Toliko toga još mogu da doprinesem ovom svijetu (mnogo iz mog subjektivnog gledišta - vjerovatno veoma skromni ili nikakav doprinos iz gledišta ostalih ljudi na svijetu - nisam neskroman u svakom slučaju) i toliko toga još mogu da proživim... Vjerujem u humanizam. Vjerujem da je šteta i grijeh prema prirodi (nazovite ako hoćete i to kao grijeh prema panteističkom bogu prirode) da svi ljudi koji živimo na ovom svijetu ne iskoristimo ovaj život da ga makar malo - koliko možemo unapredimo na tom putu (a svijet i ljudska svijest ipak napreduje i razvija se po meni - iako ne linearno i bez povemenih regresija)...

Shvatam da je moja dužnost da u svom životu pomažem i drugim ljudima (što sam konkretno i radio kroz štojekakva volontiranja i slično). To radim iz svojih humanističkih uvjerenja - ne zbog nagrade ili kazne od nekog višeg bića. Veoma cijenim ljude koji iste stvari rade iz svojih religioznih uvjerenja - i mnogi mnogo više nego što ću ja ili bilo koji ateista ikada moći jer ipak ne mogu da se odreknem svog hedonističkog djela života...

Za one koji ne poznaju definicije - kada kažem da sam ateista to je u onom Dokinsovom shvatanju - to znači da ne prihvatam vjerovanje u teističke ili deističke nadprirodne (supernaturalne) bogove. Možda moje oduševljenje prirodom možete svatiti eventualno kao neku vrstu panteizma - personifikovanja ovog čudesnog svijeta ali mu svakako ne dajem neke personalne ili natprirodne osobine...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Postoje samo dva izbora ili vecni zivot ili vecna smrt.

U slucaju da verujete da je smrt vecna nista nema smisla.

Svi mi vec sada ne postojimo.

Tako da ako zivis ne zivis ako se ubijes opet je svejedno jer si vec mrtav.

U vecnoj smrti i ovaj trenutak zivota aspolutno gubi svaki smisao.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@dejane - jer takvi kao ti uopšte razmišljaju ili ponavljaju matrice naučene od ne znam ni ja koga. Upravo sam se potrudio - napisao kako ja vidim život i da on za mene i te kako ima smisla - a ti onda daješ nepozvan daješ generalni odgovor u ime svih ateista kako ništa što nije vječni život nema smisla... He he he

P.S. Ok - nije mi bilo jasno da je to tvoj lični odgovor - izvini...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ОК, питање које и чини наслов теме можда звучи провокативно, али оно то није, оно је постављено из радозналости! Дакле, пријатељи атеисти, да ли сте икада размишљали о самоубиству? Ја знам да ја јесам, када сам био нихилиста, јер сматрао сам да прави и искрени атеиста мора извршити самоубиство, јер је за њега живљење лицемерно, па сам сматрао да је једини исправан пут извршити самоубиство? Моја атеистичка етика је била таква, да ако је неко искрен у својем неверовању, да он мора учинити самоубиство, како не би био лицемер (зато сам када сам био нихилиста сматрао секуларни хуманизам за врхунац лицемерја, док га је пратио натуралистички пантеизам). Дакле, понављам још једном, ово питање није никаква провокација, нити је злонамерно, већ је у питању радозналост.

Propustio si u ovom traktatu da nam objasnis zasto bi zivot iz pogleda ateiste bio licemeran i kakve veze ima nihilizam sa sekularnim humanizmom, a sve to zajedno sa naturalistickim panteizmom?

Licemerno je propovedati kako te negde u paralelnom univerzumu, nebu ili gde vec ceka "nagrada" (ozivljavanje, vecni zivot, silovanje devica itd.), a trudis se da sto duze ostanes na zemlji.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Postoje samo dva izbora ili vecni zivot ili vecna smrt.

U slucaju da verujete da je smrt vecna nista nema smisla.

Svi mi vec sada ne postojimo.

Tako da ako zivis ne zivis ako se ubijes opet je svejedno jer si vec mrtav.

U vecnoj smrti i ovaj trenutak zivota aspolutno gubi svaki smisao.

Браво Дејане имам исто мишљење о томе,на основу личне спознаје.Кратко и јасно.

prstgore

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Postoje samo dva izbora ili vecni zivot ili vecna smrt.

U slucaju da verujete da je smrt vecna nista nema smisla.

Svi mi vec sada ne postojimo.

Tako da ako zivis ne zivis ako se ubijes opet je svejedno jer si vec mrtav.

U vecnoj smrti i ovaj trenutak zivota aspolutno gubi svaki smisao.

Albert Einstein: "Ljudska glupost i svemir su beskonačni, ali za ovo drugo nisam siguran."

Postoji toliko mnogo stvari za koje je vredno ziveti da ne bih znao odakle da pocnem da nabrajam.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Postoje samo dva izbora ili vecni zivot ili vecna smrt.

U slucaju da verujete da je smrt vecna nista nema smisla.

Svi mi vec sada ne postojimo.

Tako da ako zivis ne zivis ako se ubijes opet je svejedno jer si vec mrtav.

U vecnoj smrti i ovaj trenutak zivota aspolutno gubi svaki smisao.

Albert Einstein: "Ljudska glupost i svemir su beskonačni, ali za ovo drugo nisam siguran."

Postoji toliko mnogo stvari za koje je vredno ziveti da ne bih znao odakle da pocnem da nabrajam.

Ljudska glupost postoji koliko i ljudi koji u vecnoj smrti gube smisao postojanja kao i sve lepe stvari.

Dakle ta glupost koji spominjes ne postoji  prstgore

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da, posto nemamo Boga, nasi zivoti vise nemaju nikakvog smisla.

A sta bi drugo bilo smisao zivota?

Zato ateisti padaju sa mostova danas masovno i samoubijaju se kako znaju i umeju.

I one ptice sto su padale po Svedskoj sa nebesa, i one su ateisti takodje.

Pokusavam da svedem na absurd.  ne_shvata            0205_whistling

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da li si takav pristup problematici zauzeo sam ili možda pod uticajem Šopenhauera?

Сам.

Propustio si u ovom traktatu da nam objasnis zasto bi zivot iz pogleda ateiste bio licemeran

I cannot help remembering a remark of De Casseres. It was over the wine in Mouquin's. Said he: "The profoundest instinct in man is to war against the truth; that is, against the Real. He shuns facts from his infancy. His life is a perpetual evasion. Miracle, chimera and to-morrow keep him alive. He lives on fiction and myth. It is the Lie that makes him free. Animals alone are given the privilege of lifting the veil of Isis; men dare not. The animal, awake, has no fictional escape from the Real because he has no imagination. Man, awake, is compelled to seek a perpetual escape into Hope, Belief, Fable, Art, God, Socialism, Immortality, Alcohol, Love, etc. From Medusa-Truth he makes an appeal to Maya-Lie."

Jack London, The Mutiny of the Elsinore

i kakve veze ima nihilizam sa sekularnim humanizmom, a sve to zajedno sa naturalistickim panteizmom?

Па нихилизам, секуларни хуманизам, и натуралистички пантеизам му дођу нешто као главне "деноминације" атеизма.

Pokusavam da svedem na absurd.

Кјеркјегард и Ками као абсурдисти су против самоубиства.

Credo in unum Deum!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa ne mislim absurd egzistencije kao kod Kamija nego reductio ad absurdum kao kod Grka.

Nemam energije da sada pisem o Kamiju, absurdu i samoubistvu, stvarno.

Samoubistvo mu je bilo jako bitno pitanje!

A sada posto znas da hocu da svedem na absurd samo pitanje koje je postavljeno nama ateistima, procitaj onaj tekst u svetlu svojih novih saznanja. 

0102_laugh

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da, posto nemamo Boga, nasi zivoti vise nemaju nikakvog smisla.

A sta bi drugo bilo smisao zivota?

Zato ateisti padaju sa mostova danas masovno i samoubijaju se kako znaju i umeju.

I one ptice sto su padale po Svedskoj sa nebesa, i one su ateisti takodje.

Pokusavam da svedem na absurd.   smej.gif             smej.gif

Можда постоје људи који не верују у Бога али верују у вечни живот у некаквом свесном облику.

Једино вечност ,која не подразумева смрт,даје смисао животу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...