Jump to content

Зашто свештеник није хтео да одржи опело детету?

Оцени ову тему


Guest - . . .-

Препоручена порука

  • Гости

Драги пријатељи, сви сте свакако већ чули да се за прославу нове године 2011 десила несрећа у селу Мала Крсна. Погунуло је дете од непуних девет година, мали Марко Живановић. Бог нека му се смилује.

Постављена слика

У овој великој жалости није одржано опело јер дете није било крштено. Међутим, новине су написале овако:

Sveštenik nije došao jer dete nije bilo kršteno!

Rođaci, komšije i kolege Ljubiše Živanovića koji su juče došli na sahranu bili su neprijatno iznenađeni kada u kuću Živanovića nije došao sveštenik.

- Zvali su sveštenika, ali on neće da dođe. Rekao im je da dete nije kršteno i da zato ne može da održi opelo. Znamo mi zašto nije došao, zato što su oni sirotinja. Zato nije došao! Treba da ga je sramota što nije došao da održi opelo. To je dete - ogorčeno je rekao jedan od Ljubišinih kolega.

http://www.pressonline.rs/sr/vesti/hronika/story/146306/De%C4%8Dak+pao+sa+stepenica+i+poginuo

И сада, наравно, у свој тој трагедији дрвље и камење на свештеника!

Да ли је свештеник поступио правилно или је требао да одржи опело зато што је то "ипак дете"? Да ли то значи да, ако би умро старији некрштен човек тада било дато на слободу свештенику да одржи или не одржи опело?

И наравно, на крају сва кривица на Цркву и на свештенике који " не долазе јер нема пара"...

Шта ви мислите?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mislim da je uradio kako je morao. Postoje pravila koja su propisana od strane Crkve, i sveštenik je dužan da ih poštuje bez obzira na to o kome se radi. Meni je žao djeteta naravno - ja bih zaista voljela da uđe u Raj, ne postoji niko normalan ko to ne bi želio, ali mislim da sveštenik nije imao pravo da radi nešto čisto po svom nahođenju. A što se tiče drvlja i kamenja njega će uvijek biti pogotovo se baca na one koji propovjedaju Riječ Božiju. A što se naroda tiče mogu reći samo ubi nas neznanje.

posaljisvojuporuku.png

 


Погледа Отац с Небеса и виде ме сва у ранама од неправде људске, и рече, не свети се.
Коме да се светим Господе? Поворци стада, што иде на заклање? Свети ли се лекар болесницима, што га са самртничке постеље руже? Коме да се светим? Снегу, што копни и трави што се суши?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Ево неких коментара са сајта који је поставио овако склепану вест:

Pop je RASISTA,zato nije dosao.Vernik sam ali odavno ne idem u crkvu.Bog je svuda oko nas a ne samo u crkvi.Neka je laka zemlja malom andjelu.

________________

Saucesce porodici.Sramota!Svestenik nije dosao i zato sto je pohlepan(to znam iz licnog iskustva),a i zato sto su ljudi romske nacionalnosti.Svi znamo da veci deo svestenstva podrzava,kako vlasti tvrde "marginalne i malobrojne" neonacisticke grupe kod nas.

________________

Prosto sam fascinirana da neko uopšte ima savesti da brani popove, ali eto....valjda i to neko mora. Samo me zanima da li znate koliko popova svakodnevno krši kanone (nekima sam i lično svedočila), pa im se ništa nije dogodilo, odnosno nisu raspopi. Samo su bogatiji (materijalno). Uostalom, i Patrijarh Pavle se pitao gledajući vozni park, šta li bi popovi vozili da se nisu zakleli na skromnost??? Branti popove...? Ccccccccc.....:-(

__________________

Ovaj pop je najobicnija baraba.J..te se svi vi koji tu bandu popovsku branite.Nije mogao da uzme 100 evra, pa nije ni dosao,bitanga.

________________

Posto nije krsten,on je smrcu izgubio spasenje i to taj pop misli da je tako.

Neka ga je sram i ko bi smio da ga rascini da je bio na sahrani djeteta.

Ko bi se to usudio da uradi!?

Crkveni zakoni su vrlo cesto u raskoraku sa Bozijim pravilima i kao sto je to bio slucaj sa farisejima koji su imali 100 miliona i jedno pravilo u vezi njihovog(pazi njihovog) zakona Isus ih je zvao "okreceni grobovi".

Da li je razbojnik na krstu bio krsten i Isus ga nije odbacio sa pricom kako on nije krsten.

Sram da ga bude ko god da je on.

Neka se samo zamisli ako cita ove redove kakav je on u Bozjim ocima sada.

__________________

nemojte tako napolju je bilo -10 ,a neradimu klima na dzipu stara verzija iz 2008. sram vas bilo svi vi koji se niste ogradili od ovog bogohulnika. dete nezna i nemora da zna dali treba da se krsti samim tim i nije kriv

___________________

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Немам никакве замерке за свештеника,а мислим ни већина црквених људи,мада она огромна већина народа,која цркву сматра за услужни сервис за погребе и венчања,бациће дрвље и камење ,што се да видети из коментара на датом сајту...

"Све оно што ми можемо да одлучимо јесте шта да урадимо са временом које нам је дато"

Гандалф

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Ево и другачијих коментара:

Обраћам се онима који су овде критиковали свештеника.

Неколицина је правилно одговорила да свештеник не сме ни по коју цену да опева лице које није крштено. Дечкић је "заслугом" својих родитеља остао некрштен, тј. није постао члан Цркве (чланом Цркве се постаје искључиво крштењем!) према томе нема права ни на какве црквене обреде, молитве итд. И да се трагедија није догодила и да је дете поживело и дочекало старост а остало некрштено и даље не би могло да буде опевано. Наше катасрофално верско незнање доприноси да чујемо одговоре изван граница пристојности. Чује се да да пар људи овде скоро захтева опело некрштеном човеку. По истој логици свештеник је могао, при таквом неразумевању Цркве да каже: "Могли сте да позовете и хоџу, рабина, или било којег верског делатника уколико вам је стало само до мишљења света.

_____________________

Ovo je van komentara na temu o kojoj se radi. Uostalom iskoristila se tema da bi se blatila crkva i sveštenici.

Sramota.

_______________________

Pravi vernici se pojave bar nekad u crkvi a znaju i neka crkvena pravila bar ona osnovna. Svestenik nije nista pogresio i ne lupetajte bezveze. Svaki sektas bi krojio po svojoj meri SPC. Ma nemojte...

___________________

dete je palo sa istog mesta pre pet godina !!! Otac i posle toga nije ugodio ogradu na stepenicama !!! Sto se svestenika tice,opste su poznata pravila SRBske Pravoslavne Crkve !Ne razumem cemu ljutnja na svestenika !Trebalo bi se ljutiti na "pametne" roditelje zasto nisu ogradili stepenice i krstili dete !!!

______________________

u svoj ovoj tragediji pišete o nečemu što uopšte ne poznajete. Sveštenik koji bi svesno obavio opelo nad nekrštenom osobom morao bi biti podvrgnut crkvenom sudu i oduzimawu svešteničkog čina. To što nije izvršio opelo nad nesretnim detetom nije njegov lični hir nego crkveni propis.

____________________

Иначе, тек два коментара се нису дотакла овога, сви су коментари били усмерени на ово.

Но нико неће да каже да је тај исти свештеник много пута напомињао родитељима да крсте децу. Верујем да им не би тражио неке велике паре јер сигурно зна како живе.

Дакле, сваки могући тренутак се користи да се пљује по Цркви. Заиста, Црква је данас нападана и изнутра и споља: споља бивше и садашње комуњаре, разни секташи и атеисти а изнутра расколници.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja sam se uplašila da i nije bilo ovakvih komentara.

Дакле, сваки могући тренутак се користи да се пљује по Цркви. Заиста, Црква је данас нападана и изнутра и споља: споља бивше и садашње комуњаре, разни секташи и атеисти а изнутра расколници.

A za ovo moram reći samo na žalost je tako.  0212_rolleyes

posaljisvojuporuku.png

 


Погледа Отац с Небеса и виде ме сва у ранама од неправде људске, и рече, не свети се.
Коме да се светим Господе? Поворци стада, што иде на заклање? Свети ли се лекар болесницима, што га са самртничке постеље руже? Коме да се светим? Снегу, што копни и трави што се суши?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мислим да је свештеник урадио онако како је морао,али на жалост већина људи не зна да се некрштенима опело не држи.Наравно дете није ништа криво и оно је за мене мали анђео и верујем да ће га Господ ставити у Рајска насеља где му је и место.Али народ не зна на заиста велику жалост правила Цркве која смо дужни да поштујемо сви,а наравно,нарочито свештеник.И шта рећи...нека нам је Бог у помоћи а мали анђео је чврсто верујем тамо где више нема ни патње ни бола,већ радост без краја.

“There are four questions of value in life... What is sacred? Of what is the spirit made? What is worth living for, and what is worth dying for? The answer to each is the same. Only love.”
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Дете погинуло због нечијег немара и лењости, а они навалили на свештеника...

Тај чија је кућа би требало да одговара за убиство из нехата.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Oni obred doživljavaju kao nekakvo, vračanje, bajanje, besmisleno im objašnjavati da nikakve sfrhe nema i da je sveštenik održao opelo.

Teško pitanje, odgovor najviše zavisi na crkvenom učenju te koje konkretne Crkve o blagoslovinama, sakramentaliama ali i na odluci mjesnog paroha koja je tu ključna. Naravno da je mogao tamo otići ako je mislio da je to dobro učiniti pa barem i tako bez obreda pokušati se s njima zajedno pomoliti i dati im duševnu potporu i utjehu. Ali ako je odlučio tamo ne ići jer je usudio da bi tim svojim dolaskom "praznih ruku", bez očekivanog opela, obreda znači unio samo još veći žal, nemir i pometnju među te ljude, ožalošćene, rodbinu i roditelje onda je učinio kako treba.

Stav katoličke Crkve izražen u Katekizmu što do spasenja nepokrštenih:

Podľa neho Boh síce zviazal spásu so sviatosťou krstu, ale sám svojimi sviatosťami viazaný nie je.

(KKC 1257 a 1261)

Prema tome (kako to imamo u Katekizmu) Bog je istina spojio, svezao, vezao (uslovio) spasenje (sa) Svetom Tajnom (Sakramentom) krštenja, ali sam svojima Svetim Tajnama (Sakramentima) vezan (obavezani) nije.

(članak 1257 i 1261 KKC - Katekizma Katoličke Crkve)

Sprovod je sakramantalia tj. blagoslovina (dakle ne Sakramenat - ne Sveta Tajna) a moguće ju je liturgijski služiti i nekrštenima, što se kod katolika čini, naročito pri sprovodima nepokrštene djece i za što postoje i predviđeni posebni liturgijski (molitveni) obrasci.

Ukratko: obred sprovoda nije Svetom Misom, dakle nije Svetom Tajnom i služi se posebno van Mise i nevezano s njom.

Izvor:

http://online.katnoviny.sk/clanok.php?id_cl=9875

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Naravno da je mogao tamo otići ako je mislio da je to dobro učiniti pa barem i tako bez obreda pokušati se s njima zajedno pomoliti i dati im duševnu potporu i utjehu. Ali ako je odlučio tamo ne ići jer je usudio da bi tim svojim dolaskom "praznih ruku", bez očekivanog opela, obreda znači unio samo još veći žal, nemir i pometnju među te ljude, ožalošćene, rodbinu i roditelje onda je učinio kako treba.

за мој појам, најздравије разлучивање  4chsmu1  0110_hahaha

свака част брате, избегао си замку контраосуде а дао си решење које није ни по бабу ни по стричевима  :bla: 0110_hahaha

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Postoji li molitva za nekrstene a upokojene?

Da, postoji, zatim sam najbrže našao to na engleskom, postoje dva molitvena znači liturgijska obrasca za djecu pokrštenu i dva za nepokrštenu, tako kako sam već gore u pređašnjem postu napisao.

http://catholicforum.fisheaters.com/index.php?topic=3209265.0

I na slovačkom, tu dole na toj strani je vrlo opširna i detaljna teološka analiza problematike pogreba nekpokrštenih a predstavlja oficijalni stav katoličke Crkve prema toj problematici, pokušam naći našu ili bar englesku verziju:

http://www.kbs.sk/?cid=1222062270

Stav KC:

Pogreb je obred, određeni prvenstveno živima, radi se o blagoslovini, sakramentalii. Dakle odavanju poštovanja ljudskom tijelu koje ima svoju dostojnost, ali isto tako i i kao znak štovanja i zahvale Bogu za konkretni život. "Štovanje zaslužuje svaki život. Čak i taj koji nam izgleda zlim." A život masovnog ubice? "Da, i taj zaslužuju štovanje, jer je darom Božjim, pa i kad ljudi s njim (tim životom - kao darom), mogu raspolagati svojevoljno (slobodno i grješno).

Ovdje se vodi rasprava o pravu na hrišćanski pogreb kao znak elementarnog štovanja bilo čijeg života, pa i tih zločinaca, nikako o oslavovanju ni njihovih osoba, ni njihovih grješnih života i zločina ni njihove smrti. Vodite računa o tome!

Sve to gore je nazor katoličke Crkve po pitanju pogreba nekrštenih ili krštenih ali za koje se opravdano vrlo sumnja da li su ostali ili bili u času smrti u stavu posvećujuće milosti: samoubice, zločinci itd. Dole ispod je nazor evangeličke Crkve koji je izgleda isto takav otprilike kao taj katolički. Pričekajte malo, pokušam naći nešto i na našem.

Stav evangelika (luterana):

Obred pogreba - sprovod je ispraćaj čovjeka u religioznom - vjerskom smislu i u principu bi se trebao odnositi na vjernike. Međutim to nije striktnim pravilom. Evangelici (dakle luterani) u svakom čovjeku vide Božje stvorenje i ako ih za to zamole članovi rodbine i ostali ožalošćeni, ne odbijaju liturgijski pokopavati vjerujuće članove drugih Crkvi i nepokrštene.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Naravno da je mogao tamo otići ako je mislio da je to dobro učiniti pa barem i tako bez obreda pokušati se s njima zajedno pomoliti i dati im duševnu potporu i utjehu. Ali ako je odlučio tamo ne ići jer je usudio da bi tim svojim dolaskom "praznih ruku", bez očekivanog opela, obreda znači unio samo još veći žal, nemir i pometnju među te ljude, ožalošćene, rodbinu i roditelje onda je učinio kako treba.

за мој појам, најздравије разлучивање  :(  bendoff

свака част брате, избегао си замку контраосуде а дао си решење које није ни по бабу ни по стричевима  klapklap ekstra

Nekoliko puta je i moj suprug bio u slicnoj situaciji i uvek je uradio bas tako kako ti brate Zayron savetujes.

Niko se nikad nije bunio.

Otisao bi i lepo im objasnio da se opelo ne cita samoubici ili nekrstenom , otisao bi cak i na groblje sa njima,rekao par reci ili neku molitvu...ljudima je to puno znacilo.

ruo8hNT.jpgruo8p1.png

fHeACLZ.jpgfHeAp1.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...