Jump to content

Зашто жена не сме да вози аутомобил или друго моторно возило у Исламу?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Nije tacno da Islam zabranjuje zenama da voze,naprotiv,vecina islamskih ucenjaka dozvoljava,samo jedna grupica koja podrzava Kralja u Saudijskoj Arabiji to zabranjuje....

 U Kairu sve traženija nova taxi usluga sa ženom za volanom

Ponedjeljak, 10 Maj 2010 07:38 Ajša Hafizović Hadžimešić

Постављена слика

Kairo - Prometnice Kaira su već legendarne po svojem saobračajnom haosu i po gotovo stotinu hiljada taksija koji se neumorno probijaju kroz prometne gungule neprekidno 24 sata. Donedavno su baš svi vozači taksija bili muškarci. Ali odskora u Kairu postoji nova taxi usluga - žene mogu naručiti taksi za čijim je volanom žena.

Novu uslugu gdje je žena vozač taxi vozila nudi prijevozno poduzeće iz Kaira Citycab. Ženski gosti u hotelima mogu telefonom naručiti taxi u kome će ih voziti žena. U centrali poduzeća su primijetili da je takvih zahtjeva sve više i otkrili su da je to i dobar posao. Trenutno zapošljavaju četiri vozačice ali ubrzo planiraju povećati njihov broj na 50.

Taksistica zarađuje oko 200 eura mjesečno, što je za Egipat velik novac - gotovo tri puta više nego što zarađuje jedan učitelj u toj zemlji.

http://www.preporod.com/svijet-islama-magazine-150/bliski-istok-magazine-151/1648-u-kairu-sve-traenija-nova-taxi-usluga-sa-enom-za-volanom.html

значи, хоћеш да кажеш да је само у Саудијској Арабији забрањено женама да возе аутомобил и друга моторна возила?

Da,ovakav zenski taxi postoji i u UAE ( Ujedinejni Arapski Emirati)

Na sajtu www.rijaset.ba je bio tekst u kome direktor serijatske policije u Saudijskoj Arabiji tvrdi da nema dokaza u islamu za zabranu vozenj zenamna,cak naprotiv....

са све нагласком на БИО.
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 69
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

алкохол, дивљање за воланом, насилничка вожња и слично није резервисана само за мушкарце. ја сам гледао и присуствовао истим ситуацијама код жена.

Nisu samo muskarci za to odgovorni. Ima takvih i zena. Samo se u razgovoru sluzim aproksimacijom, buduci da su muskarci u vecini, i to osetnoj vecini, zaduzeni za takvo ponasanje i postupke (makazice, secenje, sest piva pa volan: to su sve pretezno muski modeli voznje).

Zenska bahatost za volonom postoji uglavnom kod vozacica dzipova.

мислим да застрањујеш у шовинизам несвесно.
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Будимо реални, жене имају слабије развијен осећај за простор, оријентацију или како то назвати. Не може се генерализовати, али у већини јесте тако. Мада има и мушкараца који нису баш најбољи у томе, укључујем ту и себе. Отуда потичу проблеми са паркирањем, процена при миомилажењу итд.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Будимо реални, жене имају слабије развијен осећај за простор, оријентацију или како то назвати. Не може се генерализовати, али у већини јесте тако. Мада има и мушкараца који нису баш најбољи у томе, укључујем ту и себе. Отуда потичу проблеми са паркирањем, процена при миомилажењу итд.

и опет о субјективним утисцима који немају никакву реалну, научну потпору?  89898989898989
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Poništena kazna zbog vožnje pod nikabom  

Tuesday, 14 December 2010 10:03

Sud u Francuskoj poništio je kaznu izrečenu jednoj ženi jer je vozila automobil obučena u tradicionalni islamski veo - nikab.

Policija u Nantu kaznila je Sandrinu Muler sa 22 eura uz obrazloženje da joj je veo ograničavao pogled, prenosi BBC.

Njen advokat pozdravio je odluku suda da poništi kaznu, jer, kako se navodi u zaključku presude, nikab ne prekriva oči i zato nije bio opasan za vožnju.

"Živimo u slobodnoj zemlji i, kao rezultat, dozvoljeno je sve što nije zabranjeno. Sada možemo da vozimo sa nikabom", rekao je advokat odbrane.

Zabrana nošenja velova koji pokrivaju lice na javnim mjestima u Francuskoj stupa na snagu sljedeće godine.

Pristalice zabrane kažu da će ona zaštititi francuske vrijednosti, a kritičari smatraju da bi zabrana mogla da podstakne antimuslimanska osjećanja u zemlji u kojoj su muslimani druga najveća vjerska zajednica.

Žene koje budu kršile zabranu moći će da budu kažnjene sa 150 evra, a osobe koje ih budu primoravale da nose velove preko lica biće suočene sa znatno oštrijim kaznama.

U Francuskoj živi oko pet miliona muslimana, što je najveća islamska manjinska zajednica u Evropi.

http://rijaset.ba/index.php?option=com_content&view=article&id=9927:ponitena-kazna-zbog-vonje-pod-nikabom&catid=253:aktuelnosti-kat&Itemid=184

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Džidda – Saudijska Arabija

POZIV NA UKIDANJE ZABRANE ŽENAMA VOŽNJE AUTOMOBILA U SAUDIJSKOJ ARABIJI

Autor: Aiša Purak

Objavljeno: 02. December 2010. 19:12:06

Izmišljanje zakona mimo Kur'ana i sunneta

Poznati šerijatski pravnik u Saudijskoj Arabiji izazvao je veliko negodovanje među saudijskim vladajućim krugovima svojom izvjavom da se “hitno treba ukinuti zabrana vožnje automobila ženama jer ta odluka nema nikave šerijatske podloge“.

Kako smo u ranijim tekstovima ukazali, čudno ali istinito, još uvijek je ženama u Saudijskoj Arabiji zakonom zabranjeno da voze automobile. Isto tako, vjerska patrolna policija na ulicama Saudijske Arabije redovno kontroliše odjevanje žena na ulicama Saudije, da li su u skladu sa propisima u toj zemlji. Inače žene na ulicama Saudijske Arabije moraju biti pokrivene od glave do pete, i strogo im je zabranjena vožnja automobila.

Ahmad Al-Ghamdi, šef Komisije za promociju vrlina i zaštite prava na područiju regiona Mekke, govorio je sa novinarima na forumu „Učestovanje žena u nacionalnom razvoju“ koji je održan u hotelu „Hilton“ u Džiddi u utorak, 1. decembra 2010. godine.

Poznati saudijski šerijatski pravnik je izazvao burno reagovanje saudijskih vlasti svojom izvjavom da se hitno treba ukinuti zabrana ženama da voze automobile u ovoj državi. Dodao je da ženama u Saudiskoj Arabiju „mora biti dozvoljeno da učestvuju u svim društvenim zbivanjima Saudijske Arabije.

Saudijska Arabija je monarhija pod vlašću porodice Al Saud, i u tijesnoj je saradnji sa šerijatskim pravnicima vehabijske škole islama.

Ženama treba dati prava

- "Šerijatski pravnici su detaljno proučavali ovo pitanje i niko nije našao bilo kakvo utemeljenje u Kur'anu ili sunnetu za zabranu ženama da voze automobile ...." - rekao je Ahmad al-Ghamdi, šef Komisije za promociju vrlina i zaštite prava na područiju regiona Mekke na dvodnenom forumu „Učestovanje žena u Nacionalnom Razvoju“.

"Ja ne smatram da je to zabranjeno", - izjavio je Ahmad Al-Ghamdi u razgovoru sa novinarima na sastanku u Džiddi. Inače, Ahmad Al-Ghamdi je na prvoj liniji konflikta između liberala i konverzativaca. Prošle godine je napisao i objavio članak o segregaciji na poslu „Legality of Gender Segregation at Work“ da bi bio hitno otpuštan s posla - na zahtjev prominantne konvezativne struje u redovima saudiske vlade. Ova odluke je kasnije poništena i Ahmad al-Ghamdi se vratio na posao ali je izvavio, da su: „konzervativci jako uticajni i oni su prepreka promjenama u Saudijskoj Državi“, još je dodao „Da veliki strah vlada u državi“.

Još je vrijedno napomenuti da Kralj Abdullah, koji se inače smatra reformatorom, uspio je zamijeniti konzervativne šerijatske pravnike sa liberalnim šerijatskim pravnicima a da nije izazvao veliki otpor veoma jakog i prominantnog konzervativnog vođstva Saudiske Arabije. Međutim, za mnoge to nije dovoljno pa se od njega traži modernizacija države na principima sunijskog islamskog načela dok međunarodna zajednica traži da se da ženama više prava.

Kralj Saudijske Arabije Abdullah (86 godina) je nedavno operiran u New Yorku i prema zvaničnim izvorima operacija je bila uspješna, izvješatava „Al Arabija“.

http://bosnjaci.net/prilog.php?pid=39755

Постављена слика

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Poništena kazna zbog vožnje pod nikabom  

Tuesday, 14 December 2010 10:03

Sud u Francuskoj poništio je kaznu izrečenu jednoj ženi jer je vozila automobil obučena u tradicionalni islamski veo - nikab.

Policija u Nantu kaznila je Sandrinu Muler sa 22 eura uz obrazloženje da joj je veo ograničavao pogled, prenosi BBC.

Njen advokat pozdravio je odluku suda da poništi kaznu, jer, kako se navodi u zaključku presude, nikab ne prekriva oči i zato nije bio opasan za vožnju.

"Živimo u slobodnoj zemlji i, kao rezultat, dozvoljeno je sve što nije zabranjeno. Sada možemo da vozimo sa nikabom", rekao je advokat odbrane.

Zabrana nošenja velova koji pokrivaju lice na javnim mjestima u Francuskoj stupa na snagu sljedeće godine.

Pristalice zabrane kažu da će ona zaštititi francuske vrijednosti, a kritičari smatraju da bi zabrana mogla da podstakne antimuslimanska osjećanja u zemlji u kojoj su muslimani druga najveća vjerska zajednica.

Žene koje budu kršile zabranu moći će da budu kažnjene sa 150 evra, a osobe koje ih budu primoravale da nose velove preko lica biće suočene sa znatno oštrijim kaznama.

U Francuskoj živi oko pet miliona muslimana, što je najveća islamska manjinska zajednica u Evropi.

http://rijaset.ba/index.php?option=com_content&view=article&id=9927:ponitena-kazna-zbog-vonje-pod-nikabom&catid=253:aktuelnosti-kat&Itemid=184

француска није ислам.
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Džidda – Saudijska Arabija

POZIV NA UKIDANJE ZABRANE ŽENAMA VOŽNJE AUTOMOBILA U SAUDIJSKOJ ARABIJI

Autor: Aiša Purak

Objavljeno: 02. December 2010. 19:12:06

Izmišljanje zakona mimo Kur'ana i sunneta

Poznati šerijatski pravnik u Saudijskoj Arabiji izazvao je veliko negodovanje među saudijskim vladajućim krugovima svojom izvjavom da se “hitno treba ukinuti zabrana vožnje automobila ženama jer ta odluka nema nikave šerijatske podloge“.

Kako smo u ranijim tekstovima ukazali, čudno ali istinito, još uvijek je ženama u Saudijskoj Arabiji zakonom zabranjeno da voze automobile. Isto tako, vjerska patrolna policija na ulicama Saudijske Arabije redovno kontroliše odjevanje žena na ulicama Saudije, da li su u skladu sa propisima u toj zemlji. Inače žene na ulicama Saudijske Arabije moraju biti pokrivene od glave do pete, i strogo im je zabranjena vožnja automobila.

Ahmad Al-Ghamdi, šef Komisije za promociju vrlina i zaštite prava na područiju regiona Mekke, govorio je sa novinarima na forumu „Učestovanje žena u nacionalnom razvoju“ koji je održan u hotelu „Hilton“ u Džiddi u utorak, 1. decembra 2010. godine.

Poznati saudijski šerijatski pravnik je izazvao burno reagovanje saudijskih vlasti svojom izvjavom da se hitno treba ukinuti zabrana ženama da voze automobile u ovoj državi. Dodao je da ženama u Saudiskoj Arabiju „mora biti dozvoljeno da učestvuju u svim društvenim zbivanjima Saudijske Arabije.

Saudijska Arabija je monarhija pod vlašću porodice Al Saud, i u tijesnoj je saradnji sa šerijatskim pravnicima vehabijske škole islama.

Ženama treba dati prava

- "Šerijatski pravnici su detaljno proučavali ovo pitanje i niko nije našao bilo kakvo utemeljenje u Kur'anu ili sunnetu za zabranu ženama da voze automobile ...." - rekao je Ahmad al-Ghamdi, šef Komisije za promociju vrlina i zaštite prava na područiju regiona Mekke na dvodnenom forumu „Učestovanje žena u Nacionalnom Razvoju“.

"Ja ne smatram da je to zabranjeno", - izjavio je Ahmad Al-Ghamdi u razgovoru sa novinarima na sastanku u Džiddi. Inače, Ahmad Al-Ghamdi je na prvoj liniji konflikta između liberala i konverzativaca. Prošle godine je napisao i objavio članak o segregaciji na poslu „Legality of Gender Segregation at Work“ da bi bio hitno otpuštan s posla - na zahtjev prominantne konvezativne struje u redovima saudiske vlade. Ova odluke je kasnije poništena i Ahmad al-Ghamdi se vratio na posao ali je izvavio, da su: „konzervativci jako uticajni i oni su prepreka promjenama u Saudijskoj Državi“, još je dodao „Da veliki strah vlada u državi“.

Još je vrijedno napomenuti da Kralj Abdullah, koji se inače smatra reformatorom, uspio je zamijeniti konzervativne šerijatske pravnike sa liberalnim šerijatskim pravnicima a da nije izazvao veliki otpor veoma jakog i prominantnog konzervativnog vođstva Saudiske Arabije. Međutim, za mnoge to nije dovoljno pa se od njega traži modernizacija države na principima sunijskog islamskog načela dok međunarodna zajednica traži da se da ženama više prava.

Kralj Saudijske Arabije Abdullah (86 godina) je nedavno operiran u New Yorku i prema zvaničnim izvorima operacija je bila uspješna, izvješatava „Al Arabija“.

http://bosnjaci.net/prilog.php?pid=39755

Постављена слика

босна није ислам.
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Poništena kazna zbog vožnje pod nikabom  

Tuesday, 14 December 2010 10:03

Sud u Francuskoj poništio je kaznu izrečenu jednoj ženi jer je vozila automobil obučena u tradicionalni islamski veo - nikab.

Policija u Nantu kaznila je Sandrinu Muler sa 22 eura uz obrazloženje da joj je veo ograničavao pogled, prenosi BBC.

Njen advokat pozdravio je odluku suda da poništi kaznu, jer, kako se navodi u zaključku presude, nikab ne prekriva oči i zato nije bio opasan za vožnju.

"Živimo u slobodnoj zemlji i, kao rezultat, dozvoljeno je sve što nije zabranjeno. Sada možemo da vozimo sa nikabom", rekao je advokat odbrane.

Zabrana nošenja velova koji pokrivaju lice na javnim mjestima u Francuskoj stupa na snagu sljedeće godine.

Pristalice zabrane kažu da će ona zaštititi francuske vrijednosti, a kritičari smatraju da bi zabrana mogla da podstakne antimuslimanska osjećanja u zemlji u kojoj su muslimani druga najveća vjerska zajednica.

Žene koje budu kršile zabranu moći će da budu kažnjene sa 150 evra, a osobe koje ih budu primoravale da nose velove preko lica biće suočene sa znatno oštrijim kaznama.

U Francuskoj živi oko pet miliona muslimana, što je najveća islamska manjinska zajednica u Evropi.

http://rijaset.ba/index.php?option=com_content&view=article&id=9927:ponitena-kazna-zbog-vonje-pod-nikabom&catid=253:aktuelnosti-kat&Itemid=184

француска није ислам.

ali je zato voznja pod nikabom deo Islama.... 0102_laugh 0102_laugh 0102_laugh greengrin 4chsmu1 0102_laugh

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Poništena kazna zbog vožnje pod nikabom 

Tuesday, 14 December 2010 10:03

Sud u Francuskoj poništio je kaznu izrečenu jednoj ženi jer je vozila automobil obučena u tradicionalni islamski veo - nikab.

Policija u Nantu kaznila je Sandrinu Muler sa 22 eura uz obrazloženje da joj je veo ograničavao pogled, prenosi BBC.

Njen advokat pozdravio je odluku suda da poništi kaznu, jer, kako se navodi u zaključku presude, nikab ne prekriva oči i zato nije bio opasan za vožnju.

"Živimo u slobodnoj zemlji i, kao rezultat, dozvoljeno je sve što nije zabranjeno. Sada možemo da vozimo sa nikabom", rekao je advokat odbrane.

Zabrana nošenja velova koji pokrivaju lice na javnim mjestima u Francuskoj stupa na snagu sljedeće godine.

Pristalice zabrane kažu da će ona zaštititi francuske vrijednosti, a kritičari smatraju da bi zabrana mogla da podstakne antimuslimanska osjećanja u zemlji u kojoj su muslimani druga najveća vjerska zajednica.

Žene koje budu kršile zabranu moći će da budu kažnjene sa 150 evra, a osobe koje ih budu primoravale da nose velove preko lica biće suočene sa znatno oštrijim kaznama.

U Francuskoj živi oko pet miliona muslimana, što je najveća islamska manjinska zajednica u Evropi.

http://rijaset.ba/index.php?option=com_content&view=article&id=9927:ponitena-kazna-zbog-vonje-pod-nikabom&catid=253:aktuelnosti-kat&Itemid=184

француска није ислам.

ali je zato voznja pod nikabom deo Islama.... bliss jeeee bliss jeeee 0442_feel 0442_feel 0442_feel bliss jeeee

тема се сасвим другачије зове, па си омашио тему са претходна два поста, као и са овим коментаром.

ал што се баби снило ... 0442_feel

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...