Jump to content

Позориште и књижевна дела- искуства, монолози, цитати...

Оцени ову тему


Препоручена порука

On 29.7.2021. at 12:15, Милошшш рече

Путујуће позориште Шопаловић, Љубомир Симовић:

...

ЈЕЛИСАВЕТА:  Василије, за име Бога, предузми нешто!  

ВАСИЛИЈЕ:  Господине поднаредниче, све је то лако објаснити! Ја мислим... 

ФИЛИП: Ааа! Ти то, што ти се мути по глави, називаш мишљење? Мишљење? Са таквом главом, као што је твоја? Ти верујеш да је то, што пролази кроз твоју главу, неко мишљење? Ти мора да о себи имаш неко веома високо мишљење, кад тако мислиш! Шта каже, „ја мислим”! Ништа мање! Зар се са таквом главом може — мислити? Знаш ли ти уопште шта значи то, тај процес, тај глагол, та глаголска радња: мислити? Мислио је Аристотел, Стефане, мислили су Платон и Декарт, Стефане, а не ти!

Gledao sam u SNP davno

Odličan komad 

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

SOFIJA:A mozes li da pogodis koja je ovo trava?
DROBAC: To plavo? Misjakinja!
SOFIJA:Kod nas je zovu vidovcica, vidova trava. Leci vid.
DROBAC: Ja sam jutros i bez te trave progledo!...Kamo srece da nisam!
SOFIJA:Progledao?
DROBAC: Kad sam te vidjeo jutros...Kad me ta tvoja kosa jutros dotakla...
SOFIJA:Pa to si ti naleteo kad sam se vracala?
DROBAC: Ko da si mi sksinula krv s ociju!
SOFIJA: Ja ti skinula? Vidi ti njega, molim te! I sada, naravno, vidis, oci ti se otvorile! Kazi sta
vidis!
DROBAC: Vidim...
SOFIJA: Slobodno kazi...
DROBAC: Vidim tvoju ljepotu!
SOFIJA: Pazi ti sta on zna! I, naravno, nista vise, osim moje lepote, ne vidis?
DROBAC: Vidim...Vidim moju rugobu!
SOFIJA: Rugobu?Zasto rugobu?
DROBAC: Ne znas ti cime ja zaradjujem lebac!
SOFIJA: Cime? Cekicem? Budakom? Iglom i koncem? Pekarskom lopatom?
DROBAC (pokaze volujsku zilu) Evo cime!
SOFIJA: Ti si kocijas?
DROBAC: Batinjas.
SOFIJA: Sta?
DROBAC: Batinjas...Batinjam ljude...Vezem ih na macke i batinjam...Razumijes? Ne razumijes!
SOFIJA: Lazes!
DROBAC: Kamo lepe srece da lazem!
SOFIJA: Samo pokusavas da me uplasis!
DROBAC: Ako ja lazem, pogledaj, ne lazu ruke! Voda nece, gas nece, rakija nece!
SOFIJA: Je li moguce?
DROBAC: Pogledaj kakav trag ostavljam...
SOFIJA: Ne prilazi mi!
DROBAC: Sad me se bojis.
SOFIJA: Ne bojim se...Bojim se!
DROBAC: Vise se ja bojim tebe, nego ti mene...
SOFIJA: Zar nisi mogao nista drugo da radis?
DROBAC: Sta drugo?
SOFIJA: Svejedno sta...Mogao si da skupljas trave, da sve oko tebe mirise!...Mogao si da kopas
grobove, da cistis obore i stale, da tucas kamen!
I najgori posao...sve ti je bolje od toga!
DROBAC: Mogo sam i da obradjujem zemlju, da stavim koze...Mogo sam da bojim i redim vunu,
da valjam sukno...Mogo sam kod Brace Pecovica da ucim bravarski zanat...Mogo sam da pecem lonce i testije, da pecem ljeb...
SOFIJA: Pa zasto nisi?
DROBAC: Mogo sam, ali malo je falilo...
SOFIJA: Sta je to malo sto ti je falilo?
DROBAC: To malo ti je, kad ga ne znas na vreme, mlogo i veliko! Sada je kasno govoriti!

SOFIJA: Nikada nije kasno!

DROBAC: Da imam iljadu usta, ne vredi govoriti! To ce da ostane u meni, dok me ne udavi!

SOFIJA: Zasto bar sada sve to ne ostavis?

DROBAC: Ne more guja da se vrati u jaje...ni vas u gnjidu iz koje je izmiljela!
SOFIJA: Treba sto pre da pobegnes!
DROBAC: Od cega?
SOFIJA: Od svega! Prvo od te zile!
DROBAC: Ne mogu ni od rodjenog traga da pobjegnem! A dje i da bjezim...
SOFIJA: Naci ce se neko mesto i za tebe...
DROBAC: Kakvo mjesto? Stenicnjak? Osinjak? Gujinjak? Bubasvabinjak?
SOFIJA:Boze!...Pa i ti si covek!
DROBAC: Kakav covek? Covek, a zavidim vaski sto je vas! Pa je li to covek?
SOFIJA:Ako mislis da budes covek, baci tu zilu! Baci je u reku, sta cekas?
DROBAC: Ne mogu!
SOFIJA: Ne mozes, ili ne smes, ili neces?
DROBAC: Ja i ova žila smo ti kao vjencani! I pred ljudima, i pred ikonama! Ne vredi ni kad bi ruku
sa njom odsjeko!
SOFIJA:Kakav je to mrak, gospode Boze!
DROBAC: Spolja mjesecina, a unutra mrak i smrad. I valja mi po tome mraku i smradu tumarati...
SOFIJA: Dokle?
DROBAC: Ko zna dokle.
SOFIJA: Cekaj!...Ponesi ovu vidovu travu! Mozda ce ona da ti osvetli...
DROBAC: Sta?
SOFIJA: Mozda ce ona da te izvede...
DROBAC: Odakle?
SOFIJA: Iz tog mraka! I da te odvede...
DROBAC: Kuda?
SOFIJA: Ne znam!

...

 

cool.lie.talker

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ДРОБАЦ:
А кад сам ишо да апсим Јеврема, на Татинац!
И кад је чуо Јеврем ко му долази!
Дођем му прèткућу, а он се објесио!
О једну велику јерибасму, ух, што је крушка, по вагон рађа !
Док су га скидали с конопца, набро сам трикила!

cool.lie.talker

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...