Jump to content

Обавештења и питања о ,,Богословском пројекту чланова ЖРУ''

Оцени ову тему


Препоручена порука

А од тебе брате Лазаре очекујем да напишеш један рад о философији у 21. веку, тј. да се позабавиш тиме да се теолошке студије које су у дијалогу са философском мишљу не завршавају са Сартром и Хајдегером, већ да ми имамо теме за дијалог са философијом и данас, јер баш када сам о томе размишљао како нема студија на ту тему и ретко ко зна било шта о актуелној философској мисли, пала ми је ова идеја о зборнику на памет :cheesy2:

На кога конкретно мислиш када је ријеч о философима данас?

Без изворне очигледности Ничег нема самобитности ни слободе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 35
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

На кога конкретно мислиш када је ријеч о философима данас?

Нпр. Џудит Батлер, Јирген Хабермас, Теодор Адорно, Аластер Макинтајер, а могла би и нека критика Слободана Жуњића на оно поглавље у књизи ,,Модерност и филозофија" које се бави односом философије и теологије.

  • Волим 1

Ημεῖς δὲ πάντες ἀνaκεκaλυμμένῳ προσώπῳ τὴν δόξaν Κυρίου κaτοπτριζόμενοι τὴν aὐτὴν εἰκόνa μετaμορφούμεθa ἀπὸ δόξης εἰς δόξaν, κaθάπερ ἀπὸ Κυρίου Πνεύμaτος. (B Κορινθίους 3:18)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Е па моја идеја и јесте да не пишу стандардни аутори већ да се убаци неко нови, а ова тема је за то одлична, по мени, зато би то и било нешто ново.

Наравно, слажем се са твојим додатком тема, ја сам написао само оно што ми је прво пало на памет и тема има на претек у тој области, што је добра страна целе приче.

А од тебе брате Лазаре очекујем да напишеш један рад о философији у 21. веку, тј. да се позабавиш тиме да се теолошке студије које су у дијалогу са философском мишљу не завршавају са Сартром и Хајдегером, већ да ми имамо теме за дијалог са философијом и данас, јер баш када сам о томе размишљао како нема студија на ту тему и ретко ко зна било шта о актуелној философској мисли, пала ми је ова идеја о зборнику на памет :cheesy2:

А тешко да ти ја могу даље помоћи око идеје, ја сам незнавен и од мене је доста, сад ви већи то осмислите и разрадите, поклањам ти идеју па је ти скроји сам, мени ће највећа радост бити да прочитам тај зборник .smesko.

Ето, за пар дана ћемо видети шта имамо као могућности.

Полако ћу почети да осмишљавам шта и како, али најбитније за почетак је да нађемо паре :)

ПОшто је ово покренуто на овом форуму, можда ће и ЖРУ учествовати као покровитељ, видећемо...

Још нешто је битно, а то је да направимо нашу причу, тј. да ово буде прилика да се чују људи и са "друге сцене".

Мислим да би неколико аутора могли да буду и људи са овог форума.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ето, за пар дана ћемо видети шта имамо као могућности.

Полако ћу почети да осмишљавам шта и како, али најбитније за почетак је да нађемо паре :)

ПОшто је ово покренуто на овом форуму, можда ће и ЖРУ учествовати као покровитељ, видећемо...

Још нешто је битно, а то је да направимо нашу причу, тј. да ово буде прилика да се чују људи и са "друге сцене".

Мислим да би неколико аутора могли да буду и људи са овог форума.

Ја могу да предложим пар аутора који нису много писали а могли би да помогну својим текстовима и то је све од мене, више од тога нисам у могућности тако да целу ствар препуштам вама :)

Ημεῖς δὲ πάντες ἀνaκεκaλυμμένῳ προσώπῳ τὴν δόξaν Κυρίου κaτοπτριζόμενοι τὴν aὐτὴν εἰκόνa μετaμορφούμεθa ἀπὸ δόξης εἰς δόξaν, κaθάπερ ἀπὸ Κυρίου Πνεύμaτος. (B Κορινθίους 3:18)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ајд Лазаре пошто си ти преузео да организујеш ово да ти помогнем са пар сугестија.

Прво овај пројекат би морао да има једну централну тему око које ће се вртити све остале, а овај списак тема које је Ханс овако инспиративно набацао, мени дјелује тематски прешироко. Нит која треба да повеже све текстове, не би било немогуће сачувати када би био један аутор у питању, ал пошто би се радило о више аутора, па чак и различитог образовног профила, мислим да би се ствар тешко извела до краја.

Е сад, на теби је да одлучиш да ли ћеш централну тему бирати према потенцијалним ауторима или ауторе према теми. Свакако одлука није небитна.

У том погледу, искрено не бих да ти се петљам у методологију рада али мислим да неби било лоше да се састави нешто као радни предговор за сам пројекат, то би увелико помогло ауторима управо да сдачувају ту битну нит о којој сам горе писао.

Без изворне очигледности Ничег нема самобитности ни слободе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ајд Лазаре пошто си ти преузео да организујеш ово да ти помогнем са пар сугестија.

Прво овај пројекат би морао да има једну централну тему око које ће се вртити све остале, а овај списак тема које је Ханс овако инспиративно набацао, мени дјелује тематски прешироко. Нит која треба да повеже све текстове, не би било немогуће сачувати када би био један аутор у питању, ал пошто би се радило о више аутора, па чак и различитог образовног профила, мислим да би се ствар тешко извела до краја.

Е сад, на теби је да одлучиш да ли ћеш централну тему бирати према потенцијалним ауторима или ауторе према теми. Свакако одлука није небитна.

У том погледу, искрено не бих да ти се петљам у методологију рада али мислим да неби било лоше да се састави нешто као радни предговор за сам пројекат, то би увелико помогло ауторима управо да сдачувају ту битну нит о којој сам горе писао.

Добре идеје, посебно око ове централне теме.

Ја баш размишљам о томе.

Чини ми се да нећу моћи сам, а то ми чак и није био циљ.

Мора још људи да се укључи. То би било неопходно.

Моја улога ће више - надам се - бити у организацији и инфраструктури: окупљање аутора, теме, исправка радова, штампање, издавање.

Балтазар је причао о класичној и савременој философији.

Ако се ја будем питао, пре бих ишао на савремену. АЛИ, не мора да буде тако.

Има година дана како смо у "Отачнику" договарали један зборник постмодерне теологије, пре свега западних аутора које би преводили.

Ја сам то озбиљно почео да припремам, али сам одустао, јер ми се чинило да није још дошло време за такве ствари код нас. Онда сам отказао или макар одложио за убудуће.

Па ето, размишљај и ти мало о овоме, тј. о овој нити која би била звезда водиља пројекта и зборника.

Наравно, позивам и друге да дају предлоге. Посебно они који су заинтересовани да учествују.

Мислим да је од сада најбоље да се пишемо на ПП о овоме, а некакве резултате - ако их буде било - можемо овде на теми саопштавати.

Ја сам већ послао писмо издавачу са предлогом и чекам да се јави.

Дакле, покренуто је :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Знаш како код нас кажу, ил је луд ил кућу прави, е ја сам ти у овим другим проблемима. Тако да ако хоћеш да ти конструктивније помогнем, мораћеш ме сачекати неко вријема. Темпиран сам да до октобра напишем пет радова, а то ми само додатно отежава ситуацију. Једина олакшавајућа околност у томе је што је један од радова проблематизује однос човјека и језика у философији М. Хајдегера. То ми може бити добра основа да те што прије испоштујем у погледу мог рада. А што се тиче овог радног предговора, то је углавном ствар добре инспирације, па би ти своју верзију тога мога можда ускоро и послати.

Углавном, ако се снађем са свим обавезама пробаћемо, па и ако ствар пропадне нема везе, пропада толико тога, па што не би и то gringrin

Без изворне очигледности Ничег нема самобитности ни слободе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

То Васке батице! :)

Шаљи све шта имаш, а за рокове не брини, ионако ће се то (како ствари код нас стоје) отегнути на пар година.

Ово и треба радити лагано. Нека се кува.

Што се тиче осталих, нека ми пишу на ПП, па ћемо видети да ли и како може.

Наравно, већ има неколико људи са форума којима ћу ускоро бацити понуду, па нека се преме.

Да кажем и то: биће и изненађења. Малих, али и пар великих.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нпр. Џудит Батлер, Јирген Хабермас, Теодор Адорно, Аластер Макинтајер, а могла би и нека критика Слободана Жуњића на оно поглавље у књизи ,,Модерност и филозофија" које се бави односом философије и теологије.

ха, главните фаци и шизици и шизике.....на критичката теорија :)

овие „помладите “ се излезени од левиот а можеби и од десниот џеб на Адорно

а да не беше Хабермас, уште конфузно ќе лутавме помеѓу јавната и приватната свера

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

ха, главните фаци и шизици и шизике.....на критичката теорија :)

овие „помладите “ се излезени од левиот а можеби и од десниот џеб на Адорно

а да не беше Хабермас, уште конфузно ќе лутавме помеѓу јавната и приватната свера

Има пуно аутора о којима се може плодно писати, али мораћемо да се судржавамо :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Добре идеје, посебно око ове централне теме.

Ја баш размишљам о томе.

Чини ми се да нећу моћи сам, а то ми чак и није био циљ.

Мора још људи да се укључи. То би било неопходно.

Моја улога ће више - надам се - бити у организацији и инфраструктури: окупљање аутора, теме, исправка радова, штампање, издавање.

Балтазар је причао о класичној и савременој философији.

Ако се ја будем питао, пре бих ишао на савремену. АЛИ, не мора да буде тако.

Има година дана како смо у "Отачнику" договарали један зборник постмодерне теологије, пре свега западних аутора које би преводили.

Ја сам то озбиљно почео да припремам, али сам одустао, јер ми се чинило да није још дошло време за такве ствари код нас. Онда сам отказао или макар одложио за убудуће.

Па ето, размишљај и ти мало о овоме, тј. о овој нити која би била звезда водиља пројекта и зборника.

Наравно, позивам и друге да дају предлоге. Посебно они који су заинтересовани да учествују.

Мислим да је од сада најбоље да се пишемо на ПП о овоме, а некакве резултате - ако их буде било - можемо овде на теми саопштавати.

Ја сам већ послао писмо издавачу са предлогом и чекам да се јави.

Дакле, покренуто је :)

Хвала на покретању пројекта :)

Ημεῖς δὲ πάντες ἀνaκεκaλυμμένῳ προσώπῳ τὴν δόξaν Κυρίου κaτοπτριζόμενοι τὴν aὐτὴν εἰκόνa μετaμορφούμεθa ἀπὸ δόξης εἰς δόξaν, κaθάπερ ἀπὸ Κυρίου Πνεύμaτος. (B Κορινθίους 3:18)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

зашто?

Ведране, знам за твоју љубав према Дериди, ал нема смисла укључивати свакога ко се позива на њега. Многи су Деридину причу о фалоцентричности искоистили за испразна феминистичка наклапања.

Без изворне очигледности Ничег нема самобитности ни слободе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

зашто?

Ведране, знам за твоју љубав према Дериди, ал нема смисла укључивати свакога ко се позива на њега. Многи су Деридину причу о фалоцентричности искоистили за испразна феминистичка наклапања.

И ово што Васке каже, али и због других ствари.

Немогуће је све покрити у једном зборнику.

Ако би желели зборник на тему Теологија и Философија, морали би да издајемо томове.

Тек, ја бих волео да видим да обрадимо ауторе као што су: Ниче, Кјергекор, Спиноза, па руска философија, па Сиоран и остали антифилософи. Али, немогуће је све испричати :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

И ово што Васке каже, али и због других ствари.

Немогуће је све покрити у једном зборнику.

Ако би желели зборник на тему Теологија и Философија, морали би да издајемо томове.

Тек, ја бих волео да видим да обрадимо ауторе као што су: Ниче, Кјергекор, Спиноза, па руска философија, па Сиоран и остали антифилософи. Али, немогуће је све испричати :)

Е браво, то је то, ја бих нарочито волео да видим неку студију о критици Ничеа код Јанараса :)

Ημεῖς δὲ πάντες ἀνaκεκaλυμμένῳ προσώπῳ τὴν δόξaν Κυρίου κaτοπτριζόμενοι τὴν aὐτὴν εἰκόνa μετaμορφούμεθa ἀπὸ δόξης εἰς δόξaν, κaθάπερ ἀπὸ Κυρίου Πνεύμaτος. (B Κορινθίους 3:18)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...