Jump to content

Manastir Brnjak

Оцени ову тему


Препоручена порука

Odlukom episkopa raško-prizrenskog Teodosija dosadašnja igumanija manastira Gračanica Stefanida će sa 15 monahinja nastaviti monaški život u gračaničkom metohu u obnovljenom manastiru u Brnjaku u opštini Zubin Potok.

“Tamo je za sada napravljena crkva posvećena Sv. Georgiju, a pored hrama već je poodmakla gradnja novog monaškog konaka za sestre. U obnovi manastira posebno učestvuje dobrotvor Rade Dobrić sa svojom porodicom iz Zubin Potoka. Velika želja naroda ovog kraja naše eparhije jeste da taj manastir iznad jezera Gazivode, koji je trenutno gračanički metoh, potpuno oživi kao samostalan manastir i da pored dva muška manastira ovoga kraja, Crne Reke i Dubokog Potoka, bude na dodatno duhovno ohrabrenje našeg vernog naroda”, navodi se u saopštenju Eparhije raško-prizrenske.

 

Naglašava se da je u Brnjaku u Nemanjićko vreme delovala poznata škola koju je za devojke osnovala u 13. veku Sveta Jelena Anžujska, majka svetih kraljeva Dragutina i Milutina i da će gračaničke monahinje uskoro nastaviti ovu drevnu tradiciju iz srednjeg veka.

Dodaje se da je igumanija Stefanida sa svojim sestrama pre dve godine kanonski je primljena u Eparhiju raško-prizrensku nakon otpusta iz Eparhije vranjske, gde je služila u manastiru Prohor Pčinjski. Od tada upravljala manastirom Gračanica i sa sestrama je dala veliki doprinos u obnovi manastirskog konaka i duhovnog života.

“Stefanida je oslobođena dužnosti i radi nadzora nad obnovom novog manastira već imenovana za igumaniju manastira Brnjak. Dok traje obnova konaka u Brnjaku, mati Stefanida sa sestrama nastaviće da privremeno boravi u manastiru Gračanica, odakle će postepeno preći u novi manastir kada se za to steknu uslovi” navodi se u saopštenju.

Uprava nad manastirom Gračanicom predata je staroj shi-monahinja Teodori, koja je u Gračanici provela ceo svoj monaški život.

“Šest monahinja, koje su i ranije živele u Gračanici, ostaće u ovom manastiru i dalje zajedno sa mati Teodorom u ovoj drevnoj svetinji koja je, pored Prizrena, u poslednjih 20 godina sedište episkopa raško-prizrenskog i eparhijske administracije”, saopšteno je iz Eparhije raško-prizrenske.

 

WWW.KOSOVO-ONLINE.COM

Odlukom episkopa raško-prizrenskog Teodosija dosadašnja igumanija manastira Gračanica Stefanida će sa 15 monahinja nastaviti monaški život u gračaničkom metohu u obnovljenom...

 

"Grobe moj! Zašto te zaboravljam? Ti me čekaš, čekaš i ja ću se sigurno nastaniti u tebi. Zašto te zaboravljam i ponašam se kao da je grob sudbina samo drugih ljudi a ne i moja?"

sv. Ignjatije Brjančanjinov

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Na FB stranici manastira mozete videti ponudu rucnih radova i ikona i naruciti:
https://www.facebook.com/manastirbrnjak.brnjakmonastery

"Grobe moj! Zašto te zaboravljam? Ti me čekaš, čekaš i ja ću se sigurno nastaniti u tebi. Zašto te zaboravljam i ponašam se kao da je grob sudbina samo drugih ljudi a ne i moja?"

sv. Ignjatije Brjančanjinov

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...