Jump to content

О просјацима.


Препоручена порука

Ево тема о просјацима.

О бескућницима, о професионалним просјацима, о унесрећеним људима...

Дакле да не мешамо бабе и жабе и на теми о животињкама пишемо о просјацима , отварам ову тему .

Ето тамо је била дилема да ли је боље помагати животињама или људима.

Моје је мишљење да је то мало вештачки изазван дуализам.

Наравно да ако се у истом моменту укаже потреба да се помогне човеку или животињи пре бих помогао човеку.

Тачно је да има људи који виде животиње а не виде људе.

Исто је тако тачно и да постоје професионални просјаци.

Како разликовати професионалне од не професионалних?

Да ли не помоћи човеку генерално , зато што на тај начин бојкотујемо професионалне просјаке ?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Одлично питање о препознавању професионалних просјака

Најчешће их виђамо на местима окупљања великог броја људи.

Увек или најчешће је неко од њих са хендикепом, лако видљивим,

на несрећу многи од тих хендикепа су изазвани управо потребом

да се створи сажаљив утисак при просјачењу.

Не треба заборавити да њихове газде и буквално господаре њиховим животима,

да су изузетно богати и да у правилу не живе у месту где имају радне екипе.

Количина новца који се скупи током дана је много веће него што бисмо у први мах

помислили.

Они који се оглуше о правила или нису ни били део екипе, не смеју да улазе у туђе

рејоне.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Тамо неких деведесетих , оних ратних, Београд је почео да врви од просјака, у то време на Ж.Станици сам видео једну бакицу која је продавала неке корпице.

Ето није једноставно села и просила , него је јадна покушала ипак некако да ради  и заради, просјачење није баш у менталитету Срба, но како год слабо јој је то нешто ишло мада их је јефтино продавала, мислим чак и да је све продала да би имала за храну нека два-три дана(плафон).

Купим од ње једну кропицу , ставим у ранац и одаљим се.

Утом иде неки лик , онако напуцан , ћелав, огроман , види се ко је и ком клану тада настајућем припада, али чак и ти тадашњи мафијаши(почетници ) су имали више скрупула него данашњи обичан свет, приђе он бакици и пита:" Пошто баба то све?" , она каже нешто смешно отприлике као данас неки 400-500 динара и он извади хрпу новчаница , па отприлике у вредности око 3-4 иљаде динара и да јој , а она вели :" Не треба толико дете."

"Узми баба , толико ја ценим!" каже мафиозо и кад му она даде оне корпице , а он као крену па се врати и даде јој и оне корпице вели да има и следећих дана шта да продаје.

Ово је на мене оставило баш утисак , нећу то никад заборавити.

Интересантан је тај склоп личности код Србина човека , с једне стране лик је спреман да убије некога а с друге стране не прође поред ближњег а да га не примети.

А исто тако и бакица , није могла просто изаћи на улицу и пружити руку , већ ајд као нешто да продаје, а види се по њој да скапава од глади.

Шта рећи...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мислим да је просјаку много боље купити храну него му давати новац јер тај новац иде газди у џеп а овом ће се храном просјак прије наситити него је однијети газди...бар газда његов неће знати да је сит.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Е то је већ виша математика.Шта знам.....законом би требало забранити просјачење само због искоришћавања лица која просе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest Светлана

Овде у Грчкој људи су научени да дају просјацима и често то многи искоришћавају. Чак сам чула за неку групу Срба који су од тога направили професију, јер је уносније, тако рекоше мојој пријатељици и куми, него да нађу посао. А једном ми је рекла једна жена Гркиња да је седела у канцеларији на послу и прошло их је толико и она им давала, а на крају укапирала да је целу дневницу подавала и џаба седи и ради. Једном је у аутобус ушла једна лепо обучена девојка са штаком, која је стајала на станици потпуно нормално, а кад је ушла у аутобус погрбила се и почела да шепа са искривљеном ногом и да проси по аутобусу. Читала сам још као клинка о томе у књизи Краљевић и просјак од Марка Твена. Али, мој духовник сматра да не треба уопште размишљати о томе, он свакоме да.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Дешава се исто да има просјака кад им дате новац они купе дрогу или цигарете зато сматрам да треба пазити коме се даје.Не због новца као новца већ због тога на шта ће га лице потрошити.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У Италији пре две ,три године просечан просац је месечно зарађивао десет просечних плата у тој земљи.Вероватно ни сад није много промењена  ситуација.Мој бивши комшија ми је причао да је пзнавао нашег момка који је просио у возовима,преко дана у ритама а увече 2000 евра гаедеробе на њему,има се може се.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

???? ? ?????? ???? ?? ??????? ?? ???? ?????????? ? ????? ?? ????? ?????????????. ??? ??? ???? ?? ???? ????? ???? ???? ?? ?? ???? ????????? ?????????, ??? ?? ????????, ???? ?????? ????? ??????????? ? ????, ???? ?? ???? ?????. ? ?????? ?? ?? ????? ????? ???? ?????? ?? ?? ?????? ? ??????????? ?? ????? ? ?????? ?? ?? ?????? ? ??? ?? ??????, ? ?? ????? ????????? ?? ?? ???? ???????? ???????? ? ???? ???? ? ????. ?????? ?? ? ??????? ???? ????? ???? ??????? ??????? ?? ??????, ???? ?? ??????? ?? ??????? ??????? ????????, ? ??? ?? ???? ? ??????? ???????? ?? ? ?????? ?? ???? ?? ??????????? ????? ? ?? ????? ?? ????????. ?????? ??? ??? ??? ?????? ? ???? ? ????? ???????? ? ??????? ?? ????? ?????. ???, ??? ???????? ?????? ?? ?? ????? ?????? ?????????? ? ????, ?? ??????? ??.

Ja sam imala susret sa nasim prosjacima na Kritu. NA ulici, pijaci videla sam jednog grmalja od coveka, u nekim kasnim 30-tim godinama, sedi na plocniku, pored njega njegova zena i dvoje male decice. Ispred sebe drzi karton na kome pise "Ja sam Srbin, izbeglica iz Bosne". Prolazim pored njih, ne verujem sta vidim i pri tom ih cujem kako izmedju sebe pricaju na cistom sumadijskom srpskom jeziku. Poludim i obratim im se sa recima da je to bruka za sve nas Srbe koji zivimo ovde, radimo po 15 sati dnevno, posteno zaradjujemo za hled a da pri tom i on i zena nisu ni sakati ni bolesni i da mogu i oni da se potrude da pronadju bilo kakav posao, sto bar tamo nije bio veliki problem. I da se jos lazno predstavljaju kao uboge izbeglice. A Grci zaista, nauceni da daruju prosjake, daju novac, gledaju onu decicu, vidno potreseni... Istog momenta su ustali i otisli i nisu mi ni rec rekli. Posle sam saznala da su ih jurili i drugi Srbi, da je obavesten i nas svestenik tamo, da su pokusavali da im pomognu, nadju posao, ali da se ikada nisu pojavljivali na tim poslovima... Lakse da se prosi nego da se radi.... Izvinite, ali za ovakve ne mogu imati samilosti i razumevanja....Niko ne zna sta svakog od nas ceka i zato ne treba ne pokazati samilosti prema starima, bolesnima koji su po ulici...ali mi ne mozemo nahraniti sve njih...

Вкусите и видите јако благ Господ....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Паде ми на памет следеће, више као козерија него као анегдота

Србин, млад неожењен, у Њујорку, у време ланча, иде прометном Петом авенијом, и спази на тротоару просјака. Испред њега картон, на њему празна кутија за ципеле, а поред шајкача. Кад је виде одма се обрати оном јаднику на србском:

-Бога ти роћени, одакле си?

-Из Србије брале.

-Кад си дошао овде?

-Само што сам стиго.

-Аааа, ниси се још снашао?

-Нисам.

-Немој да бринеш.

И извади двадесет долара те стави у ону кутију. Пожели земљаку срећу и оде.

Следећег дана, исто место, прича мало друкчија, ал двадесет долара у кутију.

Следећег дана, исто место, прича још приснија, двадесет долара.

И тако данима, док једном уместо двадесет  долара, паде само један.

Онај просјак подигне поглед, мало се уозбиљи и пита

-Шта је ово данас земљаче?

-Види рођени, ја сам до јуче живео сам, а онда сам изненада срео жену свог живота, решио да се женим, и морам да штедим.

-Решио да се жениш- пита просјак

-Да решио сам.-ко да признаје кривицу млади Њујорчанин.

-Па  преко мојих леђа?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...