Jump to content

Руси, Амери и Француз на МКС у опасности! Изгубљен контакт са ракетом носачем која је превозила храну и воду!

Оцени ову тему


Милан Ракић

Препоручена порука

Руска агенција за истраживање „Роскосмос“ саопштила је данас да је изгубила контакт са својим беспилотним свемирским бродом за снабдевање који је кренуо ка Међународној космичкој станици, убрзо после његовог полетања са космодрома „Бајконур“ у Казахстану.

4a76a97cefe5871d266cea86e2dcf4cf.jpg

„Контакт је изгубљен 383 секунде после полетања ракете ‘Сојуз’ са карго капсулом ‘Прогрес МС-О4’“, саопштила је данас агенција „Роскосмос“ и додала да стручњаци покушавају да сазнају шта је узрок проблема.

По плану је летелица „Прогрес МС-О4“, која је данас полетела с космодрома у Казахстану, требало да пристане на Међународну космичку станицу у суботу по подне по централноевропском времену, са 2,5 тоне горива, воде, хране и других потрепштина.

Модел „Прогрес“ се користи више од четири деценије, али је садашња верзија потпуно дигитализована и има унапређен систем за пристајање.

На Међународној космичкој станици се тренутно налазе астронаути НАСЕ Шејн Кимброу и Пеги Вистон, Руси Сергеј Рижков, Андреј Борисенко и Олег Новицки и Томас Песке из Европске свемирске агенције (ЕСА).

01.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Кажу да нема никакве опасности за астронауте на МСС. Ништа им не фали од изгубљених намирница.

Губљење терета се релативно често дешава. Као да се неупоредиво више пажње придаје ракети и систему који превози људе.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 53 минута, Milan Nikolic рече

Кажу да нема никакве опасности за астронауте на МСС. Ништа им не фали од изгубљених намирница.

Губљење терета се релативно често дешава. Као да се неупоредиво више пажње придаје ракети и систему који превози људе.

Па данас је на сјту "Роскосмоса" било мало панично... Дај Боже да буде све у реду.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Колегијалност: Јапан послао летелицу са храном за Међународну космичку станицу!

Недељу дана након неуспеха колега из Русије, Јапан је послао летелицу с неопходним потрепштинама на Међународну свемирску станицу. У пакету је и нови уређај за сакупљање свемирског отпада.

iss036e029801_0.jpg

Капсула „Коунотори“ носи скоро пет тона хране, воде и других потрепштина, па и шест нових литијум-јонских батерија за систем напајања на соларну енергију.

Астронаути би следећег месеца требало да иду у свемирску шетњу за замену старих никл-водоничних батерија.

Због инцидента са руском летелицом „Прогрес“ и одлагања америчких летова, испорука на Међународну свемирску станицу доста је хитна. Очекује се да ће јапанска капсула у уторак стићи до станице. У пакету је и нови уређај за сакупљање свемирског отпада.

Научници из јапанске свемирске агенције ЈАКСА су направили врсту хватаљке за отпад који је настао људском активношћу. Реч је о деловима старих сателита или ракета, које ће се из земљине орбите на крају гурнути у атмосферу, где ће изгорети.

Уређај се састоји од „електодинамичког кабла“, направљеног од челичних влакана и алуминијума, и мреже, у чијој је изради помогла фрима за риболовачку опрему, а покреће га електрична енергија која се добија помоћу магнетног поља Земље.

Дужина кабла с мрежом је 700 метара, а наредне верзије ће бити дучаке пет до 10 километара, те ће хватати много више отпада.

На Међународној свемирској станици се налазе Француз, који представља Европску свермиску агенцију, двоје Американаца и три Руса.То је шеста јапанска испорука до станице која је удаљена од Земље 400 километара.

Приватна компанија „Спејс екс“ (SpaceX), коју НАСА користи за слање намирница и друге робе на станицу, прекинула је испоруке у септембру, после експлозије ракете на рампи на Флориди. Очекује се да ће компанија следећег месеца наставити летове с југа Калифорније.

БЕТА

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...