александар живаљев Написано Септембар 18, 2016 Пријави Подели Написано Септембар 18, 2016 Манастир Војловица спремно чека зиму Споменик културе од изузетног значаја добија обновљени кров, а на пролеће се градитељи поново враћају Аутор: Олга Јанковићсубота, 17.09.2016. у 19:00 (Фото: О. Јанковић) Панчево – Три месеца од страшног невремена које је протутњало Панчевом и околином, манастир Војловица, који живи у кругу панчевачке Рафинерије нафте, опасан жицом и опкољен цевима моћних рафинеријских постројења, сада је и под скелама. Разлог је, пре свега, санација настале штете на крову, који је и понајвише страдао у јуну ове године, када се на ову локацију, на четири километра од центра Панчева, сручио град величине песнице и протутњала злогласна „пијавица”. Пре првих јесењих киша, ужурбано се препокрива кров манастирског конака, све под будним надзором Завода за заштиту споменика културе Панчево. „Током олујног ветра праћеног градом кровни покривач је испревртан, а много црепова је страдало. Користимо ову прилику да обновимо и читаву кровну конструкцију. Најпре ће бити замењене све труле летве носача црепа, који ће бити комплетно замењен на главној згради конака и дозиданим крилима. Следи презиђивање неколико оштећених и порушених оџака, тако да ће конак манастира бити доведен у стање да презими. У међувремену мора се припремити документација, пре свега квалитетан технички снимак манастира и зграде конака, како бисмо се припремили да у складу са законом обављамо даље радове. То се пре свега односи на дотрајалу столарију, унутрашњу обраду просторија и подова, па и фасаде која је у лошем стању”, каже за „Политику” Миодраг Младеновић, директор панчевачког завода за заштиту споменика културе. Манастир Војловица ужива заштиту државе као споменик културе од изузетног значаја, па се не прескаче прилика да се то у Градској управи нагласи, одакле долази и обећање већника за културу Немање Ротара, да се након најављених радова може рачунати и на финансијску помоћ града. Он додаје како је важно да манастирски комплекс буде заштићен и чуван у сваком смислу и са много пажње и тако буде остављен будућим генерацијама, што сматра обавезом града, па и државе. Највећу помоћ манастир из 14. века ужива од првог комшије у чијем загрљају битише преко пет деценија. Благодарећи овом надреалном суживоту гигантске компаније НИС, која користи део конака и манастирске зграде једног од духовних средишта града на Тамишу, у овом случају, добри сусед одвојио је око два милиона динара за радове који се приводе крају. Уз помоћ и сарадњу Рафинерије нафте Панчево и надлежних институција много тога је урађено. Тако, нема радова унутар и око комплекса а да у њима финансијски није учествовала и моћна фабрика нафте. Од увођења грејања до уређивања прилаза манастиру, подизања ограде према Рафинерији и отварања посебног улаза за посетиоце са невеликим паркингом испред, који је истина увек закрчен аутомобилима радника. Тако манастир Војловица живи свој релативно миран живот, са редовним богослужењима, свикнут на јединствен положај и надреалну свакидашњицу суживота са нафтним гигантом. Из Војловице у Дахау По једном предању, манастир Војловица је подигао деспот Стефан Лазаревић, док друго каже да су за његово настајање заслужне избеглице, које су након битке код Лебана, на челу са Николом Скобаљићем, вазалом деспота Стефана прешле Дунав, носећи са собом иконостас напуштеног манастира Војловац. У време Турака, богомоља је више пута паљена, рушена и поново подизана, да би 1911. године добила данашњи изглед. Почетком шездесетих година прошлог века манастирску порту заоравају булдожери градитеља рафинерије нафте. Манастир Војловица још једним догађајем улази у историју, када је током Другог светског рата у њему боравио као интернирац патријарх српски Гаврило Дожић заједно са владиком Николајем Велимировићем, одакле су обојица септембра 1944. одведени у логор Дахау. Изградњом Рафинерије монашки живот замире, а његова порта служи као магацин и за одлагање отпада, док се у конак усељава рафинеријска администрација. Рестаурисан је средином осамдесетих година, а маја 1991. патријарх српски Павле служио је архијерејску литургију у обновљеном храму. АлександраВ and Светислав Павловић је реаговао/ла на ово 2 Link to comment Подели на овим сајтовима More sharing options...
Препоручена порука