Jump to content

Пробој војводе Петра Бојовића из заборава


Препоручена порука

Пробој војводе Петра Бојовића из заборава

Збирка готово свих одликовања једног од највећих војсковођа Првог светског рата први пут пред очима јавности на изложби која ће у четвртак бити отворена у Председништву Србије
Аутор: Никола Белић среда, 14.09.2016. у 08:20
Vojvoda-Petar-Bojovic.jpg
Војвода Петар Бојовић на фронту 1916. године

Изложба „Војвода Петар Бојовић – знамења славе и части”, чију поставку чине одликовања једног од највећих војсковођа Првог светског рата, до сада чувана далеко од јавности, биће отворена у четвртак у здању Председништва на Адрићевом венцу.

Грађани и поштоваоци моћи ће да први пут виде ордење и указе о унапређењу ратног команданта који је са својом Првом армијом први ушао у ослобођени Београд 1. новембра 1918.

У овој збирци су, осим домаћих, и инострана признања која су Петру Бојовићу доделиле готово све важније европске земље.

Како за „Политику” истиче аутор поставке Радивоје Бојовић, кустос Народног музеја у Чачку, ово је најкомплетнија збирка  одличја неког од четворице српских војвода. Одликовања Степе Степановића, која су 1937. поклоњена Војном музеју, нестала су током Другог светског рата – сачувана су само два, три ордена. Знамења Живојина Мишића су након Другог светског рата продавана и завршила у приватним збиркама, Војни музеј је успео да откупи само део. Ова институција поседује свега два ордена Радомира Путника, а и они су тек однедавно у музејском фонду.

– Војвода Петар Бојовић је носилац 25 домаћих и 16 иностраних одликовања. Шест није сачувано, а четири нису комплетна, али и без њих ово је изузетна целина коју поседују само државе са богатим традицијама, попут Француске или Енглеске.

Збирку знамења прослављеног команданта Прве армије, а једно време и начелника Врховне команде у Великом рату, председнику Србије Томиславу Николићу уступио је њихов досадашњи власник и она су трајно под старатељством државе.

– Коста је био чувар ове заоставштине по опоруци војводиног сина Добрице, као представник угледне београдске фамилије која је бринула од последњим члановима породице славног војсковође – наводи аутор изложбе Радивоје Бојовић.

Према његовим речима, међу одликовањима која ће бити изложена значајем се издваја Орден Белог орла са мачевима првог реда, додељен 1917, јер је Бојовић једини војвода који је носилац тог знамења.

– Ту је и Карађорђеве звезде са мачевима Првог реда из 1933. Међу значајним страним одликовањима поменуо бих Орден Француске легије части првог реда из 1936. – додаје аутор поставке.

Осим ордења које је Петар Бојовић добио од земаља савезница у Првом светском рату, интересантно је да су га пре Великог рата одликовали и владари држава који ће бити противници Србије у периоду од 1914. до 1918. Тако је аустроугарски цар Франц Јозеф још 1884. Бојовића као младог официра одликовао Витешким крстом трећег реда, а бугарски кнез Фердинанд Кобург му је 1904. доделио Орден за војне заслуге другог реда.

– Таква признања доказ су да је Бојовић и у мирнодопском делу каријере био веома успешан – закључује кустос Радивоје Бојовић.

Председник Томислав Николић је у писму поводом отварања подсетио да је прошло седам деценија „од упокојења српског ратника Петра Бојовића и скромне, недостојне сахране без икаквих почасти, у граду којем је донео слободу”.

Бојовић је иначе пензионисан непосредно после Великог рата и скрајнут. Тек након пуча 27. марта 1941. је реактивиран као врховни инспектор југословенске војске. Преминуо је у јануару 1945. Према појединим изворима сукобио се са групом партизана, због чега је ухапшен, а умро је након пуштања из притвора, од последица тортуре.

Наводно, комунистичке власти су позвале грађане да не иду на војводин испраћај.

– Изложбом „Војвода Петар Бојовић – знамења славе и части” желимо да му се одужимо, да окајемо сагрешења предака и својим потомцима испричамо причу о јединственом српском официру (...) Непоткупљив, частан, спремно плаћа цену својих ставова после Великог рата, још за живота бива скрајнут, готово заборављен (...) Неизмерно сам захвалан породици на поверењу уступањем колекције одликовања Петра Бојовића, а свима нама на прилици да учимо о њему и од њега – наведено је између осталог у писму председника Николића.

Трајна поставка у Дому војске

ordeni-vojvode-petra-bojovica.jpg

Орден за војне заслуге 2. реда Фердинанда Кобурга, бугарског кнеза, из 1904. године (лево) и Витешки крст аустроугарског цара Франца Јозефа који је Бојовићу додељен 1884. године (Фото: каталог изложбе)

Изложба „Војвода Петар Бојовић – знамења славе и части” у четвртак ће у Председништву бити отворена у 11 сати. После две недеље, биће пресељена у Дом војске Србије где ће поставка трајно да остане. Одликовања ће бити обједињена са другом заоставштином војводе.

БИОГРАФИЈА

Петар Бојовић рођен је 16. јула 1858. у селу Мишевићи код Нове Вароши. Први ратови у којима је учествовао били су против Турака од 1875. до 1878. Иако је најпре уписао Артиљеријску школу, Бојовић је у рату са Бугарском био водник коњичког ескадрона и заступник начелника штаба Шумадијске дивизије. Усавршавао се у Француској и као официр наставио да напредује у служби.

У Првом балканском рату 1912. био је начелник штаба Прве армије. У Првом светском рату рањен је 1914. у борбама на Дрини, па га је на челу Прве армије заменио Живојин Мишић. У јануару 1916. постаје начелник Врховне команде, уместо војводе Радомира Путника. У јуну 1918. поново постаје командант Прве армије, са којом је 1. новембра 1918. умарширао у ослобођени Београд.

Пензионисан је 1922, а се вратио у службу после пуча 27. марта 1941. У Априлском рату био је заступник врховног команданта краља Петра Другог. С обзиром на то да је отпор Хитлеровим трупама брзо сломљен, није добио прилику да учествује у борбама. Преминуо је у Београду 19. јануара 1945.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Деда Коста сачувао војводинo ордење

Б. ЦАРАНОВИЋ Д. ГАГРИЧИЋ | 13. септембар 2016. 18:15 |

Откривена одличја Петра Бојовића после 56 година. Породици Ракић остављено у аманет да их чува и преда у праве руке

Војвода петар Бојовић

Војвода петар Бојовић

 

ОДЛИЧЈА војводе Петра Бојовића, учесника шест ослободилачких ратова Србије, за која се веровало да су изгубљена, коначно ће угледати светлост дана! На изложби 15. септембра, у Председништву Србије, после 71 године од смрти чувеног српског војводе, 26 његових одличја са повељама моћи ће да се виде у оквиру поставке "Војвода Петар Бојовић - знамења, славе, части", чији је покровитељ председник Томислав Николић.

Експонати, који ће од сутра бити изложени, дар су Београђанина Косте Ракића (94), коме је после смрти последњег потомка војводе Бојовића у аманет остављено да их чува и преда у праве руке.

Породица Ракић бринула је о Бојовићима до 1971. године, у стану у Трнској улици 25, када је преминуо последњи потомак војводе Бојовића. По изласку из затвора, последњи војводин син Добросав, 1960. године, завештао је Кости Ракићу драгоцености које су припадале његовом оцу, да их сачува и да пре свега не дозволи да допадну комунистичкој власти. После 56 година, Ракић је проценио да је тренутак да испуни жељу Бојовића и преда знамења у руке власти која ће знати да их цени и неће дозволити да буду покрадена и изгубљена.

До сада се веровало да је део одликовање славног српског војводе са краја 19. и почетка 20. века, хероја Солунског фронта, ослободиоца Београда, изгубљен или да је завршио у приватним антикварницама.

Petar-Bojovic-.jpg

 

УНИФОРМА Најобимнију изложбу "Живот и дело Војводе Бојовића" припремио је пре неклико година кустос Музеја у Чачку Радивоје Бојовић. Прикупио је експонате и грађу из десетак музеја и установа, као и од приватних власника. У овом музеју чува се и редак експонат - униформа војводе Бојовића. Једина сачувана од четворице славних српских војсковођа.

 

Радивоје Бојовић, кустос Музеја у Чачку, који је пре неколико година организовао најобимнију изложбу о чувеном војводи, тврди да је војвода Петар Бојовић у својој официрској каријери одликован 41 пут.

- Додељено му је 25 српских и југословенских одликовања и 16 одликовања европских држава - податак је из каталога предстојеће изложбе.

- Недостаје шест примерака, а четири су некомплетна - недостају три звезде и један знак на ордену. Не постоје подаци о њиховој употреби у погребном церемонијалу. Неки примерци су били још тада издвојени из целине, међу којима су ордени које су му доделили владари династије Обреновић. Одликовања која је добио у српској војсци потичу из медаљерских радионица у Бечу и Паризу.

Војвода Петар Бојовић рођен је у селу Мишевићи, код Нове Вароши, 16. јула 1858. године. Учествовао је у оба српско-турска рата, у Српско-бугарском рату, Првом и Другом балканском рату и Првом светском рату. Уочи Другог светског рата, априла 1941. године, именован је за врховног инспектора целокупне војне силе Краљевине Југославије. После априлског пораза краљевске војске, вратио се у Београд.

У свом дому, у Трнској 25, дочекао је ослобођење Београда. Умро је потпуно заборављен 19. јануара 1945. године. Сахрањен је без икаквих почасти, а тадашње комунистичке власти спречиле су окупљене грађане који су желели да испрате најмлађег војводу Српске војске.

Војвода Бојовић са ловцима на Солунском фронту

Petar-Bojovic-Znamenja-slav.jpg

Изложба ће се после десет дана из Председништва преселити у Дом Војске, где ће поставка бити обогаћена и експонатима из Музеја у Чачку и са 30 паноа са подацима о животу и делу војводе.

 

ЧЕТИРИ ВОЈВОДЕ

КОЛЕКЦИЈА ратног знамења српске војске, четворице српских војвода, знатно је обогаћена поклоном Косте Ракића. Од декорација Радомира Путника сачувани су само ордени, које је понео приликом одласка из Србије. Из заоставштине војводе Степе Степановића, дароване Војном музеју 1937. године, после Другог светског рата остала су само два ордена и повеље. Ову празнину у збиркама које се односе на Први светски рат попунила су одликовања војводе Живојина Мишића, а војводски мундири Петра Бојовића до сада су излагани без декорација.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Отворена изложба „Војвода Петар Бојовић – знамење славе и части“

Председник Србије Томислав Николић отворио је данас у згради Председништва изложбу „Војвода Петар Бојовић – знамење славе и части“, на којој је представљена збирка одликовања војводе Петра Бојовића, као и повеље о унапређењу у чинове, која за Србију имају велику историјску и културолошку вредност. Изложба је плод сарадње Медија центра „Одбрана“ и Генералног секретаријата председника Републике.

BAN_8922.jpg

Свечаности су присуствовали министар одбране Зоран Ђорђевић и начелник Генералштаба Војске Србије генерал Љубиша Диковић са члановима колегијума, председник Републике Српске Милорад Додик, представници Министарства одбране и Војске Србије, дипломатског кора, верских заједница, као и представници породице Ракић која је уступила ордење војводе Петра Бојовића.

BAN_8951.jpg

Отварајући изложбу, председник Николић је нагласио да је ово прилика да се грађанима наше земље остави у аманет једна изузетна прича о, нажалост, мало познатом великану наше војне историје, војводи Петру Бојовићу.

BAN_9112.jpg

– Последњих година улажемо бројне напоре којима покушавамо да грађанима вратимо деценијама скрајнуто сећање на славу и победе српске војске у Првом светском рату –нагласио је председник Николић додајући да је научном опусу о Балканским ратовима и Првом светском рату најмање било речи о четворици српских војвода, а о најмлађем међу њима, Петру Бојовићу, тек у траговима и успут.

BAN_8927.jpg

Према његовим речима, прича о војводи Петру Бојовићу је парадигма таквог, игноришућег, аутоцензуром мотивисаног потцењивачког односа према сопственој историји.

Председник Николић је указао да је прошло 70 година од смрти Петра Бојовића, посећајући да његова скромна сахрана на Новом гробљу у Београду била забрањена за јавност и све оне који су желели да испрате најмлађег војводу српске војске, хероја Солунског фронта, ослободиоца Београда 1918. године, хваљеног и оспораваног војника из шест ратова.

0ea896c0-7b4d-11e6-ab01-001a649ddcfe.jpg

– Непоткупљив, частан, спремно је платио цену својих ставова после Великог рата, још за живота био скрајнут, готово заборављен. Војник таквог кова, пример и симбол официра коме до дана данашњег тежи свака војска, јер су његов карактер и особине, вештине и знања трајна и најсветија вредност – истакао је председник Николић.

Председник Републике је захвалио свима који су несебично и посвећено месецима радили како би ова изложба постала део нашег трајног сећања на изузетног и по много чему јединственог војника Српске војске, а нарочито породици Ракић што је уступила колекције одликовања и пружила прилику да учимо о Петру Бојовићу, великану српске историје.

f1f7c406-7b4c-11e6-ab01-001a649ddcfe.jpg

Породица Косте Ракића, новинара из Београда, сачувала је и поклонила Србији збирку одликовања војводе Петра Бојовића, које је Коста Ракић стекао од војводиног сина Добросава Бојовића, а која ће се излагати и чувати у згради председника Републике.

51160_BAN_9011.jpg

Након свечаног отварања изложбе сви заинтересовани грађани биће у могућности да погледају изложбу од 30. септембра 2016. године до 27. октобра 2016. године у Дому војске Србије.

МОРС

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...