Jump to content

Kako je doslo do cuvene podele na "starotarci" i "novotarci" ?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Мене занима, да ми неко објасни зашто се епископ Хризостом окреће ка западу?

Све о литургијској обнови могу да разумем, ал то не разумем... algabacaju

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest свештеник Иван

Мене занима, да ми неко објасни зашто се епископ Хризостом окреће ка западу?

Све о литургијској обнови могу да разумем, ал то не разумем... algabacaju

Како то мислиш "окреће се западу"?

Мислиш шт се у појединим литургијским моментима окреће народу?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мене занима, да ми неко објасни зашто се епископ Хризостом окреће ка западу?

Све о литургијској обнови могу да разумем, ал то не разумем... algabacaju

Јел мислиш код Горе имајмо срца? Добро, то што се окрећу према западу али да ли се и она метанија тј. поклон ради окренут према западу? Можда је то исправно али већини делује саблажњиво
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мене занима, да ми неко објасни зашто се епископ Хризостом окреће ка западу?

Све о литургијској обнови могу да разумем, ал то не разумем... nasznak

Како то мислиш "окреће се западу"?

Мислиш шт се у појединим литургијским моментима окреће народу?

Да, у молитвама на Литургији, окреће се ка народу.

Овде у Лазаревцу, свештеник се окреће ка олтару код тих молитава.

Има један клип, ал нећу да постављам, нећу да вређам епископа Хризостома, веома га поштујем.

У том клипу њега су најурили, јер се свештеник, који је дошао са њим, окретао ка западу.

Јел можете да ми објасните, немам појма о том окретању ка западу. algabacaju

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мене занима, да ми неко објасни зашто се епископ Хризостом окреће ка западу?

Све о литургијској обнови могу да разумем, ал то не разумем... nasznak

Јел мислиш код Горе имајмо срца? Добро, то што се окрећу према западу али да ли се и она метанија тј. поклон ради окренут према западу? Можда је то исправно али већини делује саблажњиво
A jel palo nekome na pamet do sad da je na zapadu narod, i da se mozda zato okrece?  algabacaju
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Никако да објасним себи: шта данас 2010. године значи "саборна свест и послушност".

Не замери, али мени то данас звучи јако романтично.

Ја јесам за СВЕ ТО, али шта је то, шта то значи данас у свету?

Није наше шта значи у свету, већ шта значи у Цркви. Искуство Цркве је да када се у нечему не слажу сви од епископа, тада се узима глас већине.

Свако може да наведе примедбе (на сабор), као сведочење Цркви, али оцена или пресуда о таквоме сведочењу (које је у супротности са већином) долази од пуноће Цркве. Пуноћа Цркве (како регионално тако и васељенски) може да оспори и неку саборну (рагионалну) одлуку, али све о чему се одлучује, одвија се у дијалогу.

Једном речју, можемо да се нађемо у проблемима, али прекид дијалога не сме да се деси. Јединство је важније од свега, а једини начин правог јединства је у истинској вери која се саборно исповеда. Ако се деси прекид дијалога или подела, онда је веома тешко успоставити поновно јединство.

Утеха је што актуелни проблеми немају догматски карактер. Црква има непоколебиво исповедање своје вере. Проблеми су у стварима које потичу од неразумевања и маловерја, што проузрокује страх, који изједа Цркву изнутра. Из тог разлога, неопходно је да догматске теме буду актуелне са нехришћанским верницима (Црквама), при чему ћемо имати формирану православну самосвест. Ко није послушан и веран Православној Цркви унутар ње, за тога треба усрдно да се молимо да га Бог сачува. На концу, свако има потпуну слободу, али сви смо призвани да будемо чврсти и верни, што значи и мудри, разборити, сталожени, итс.

Циљ није да неко победнички ликује, доказујући свачију другу прелешћеност. Већ је циљ да сви буду у истој Светој Истини. Ту треба да се покаже права вера у живоме односу са Богом. Односно, ту се, у саборној свести, сведочи о Богу.

algabacaju

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мене занима, да ми неко објасни зашто се епископ Хризостом окреће ка западу?

Све о литургијској обнови могу да разумем, ал то не разумем... nasznak

Како то мислиш "окреће се западу"?

Мислиш шт се у појединим литургијским моментима окреће народу?

Да, у молитвама на Литургији, окреће се ка народу.

Овде у Лазаревцу, свештеник се окреће ка олтару код тих молитава.

Има један клип, ал нећу да постављам, нећу да вређам епископа Хризостома, веома га поштујем.

У том клипу њега су најурили, јер се свештеник, који је дошао са њим, окретао ка западу.

Јел можете да ми објасните, немам појма о том окретању ка западу. algabacaju

Bila sam prisutna, znam o cemu se radi. I znam ljude koji su ga najurili "poimence". Dosli na Liturgiju kao na fudbalsku utakmicu.

A napali su kad  je svestenik na kraju Liturgije izasao van oltara i one zavrsne molitve procitao okrenut ka narodu, s tim sto oni nisu videli narod nego "zapad". setih se sad jedne price o blazenopocivsem Patrijarhu Pavlu- pitali ga u jednom intervjuu kako ide gradskim prevozom leti, kad se onol`ke zene razgolite po Beogradu... a on kaze "Svako vidi ono sto hoce da vidi..."

Mis`iiiiiiiim....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мене занима, да ми неко објасни зашто се епископ Хризостом окреће ка западу?

Све о литургијској обнови могу да разумем, ал то не разумем... nasznak

Како то мислиш "окреће се западу"?

Мислиш шт се у појединим литургијским моментима окреће народу?

Да, у молитвама на Литургији, окреће се ка народу.

Овде у Лазаревцу, свештеник се окреће ка олтару код тих молитава.

Има један клип, ал нећу да постављам, нећу да вређам епископа Хризостома, веома га поштујем.

У том клипу њега су најурили, јер се свештеник, који је дошао са њим, окретао ка западу.

Јел можете да ми објасните, немам појма о том окретању ка западу. algabacaju

Bila sam prisutna, znam o cemu se radi. I znam ljude koji su ga najurili "poimence". Dosli na Liturgiju kao na fudbalsku utakmicu.

A napali su kad  je svestenik na kraju Liturgije izasao van oltara i one zavrsne molitve procitao okrenut ka narodu, s tim sto oni nisu videli narod nego "zapad". setih se sad jedne price o blazenopocivsem Patrijarhu Pavlu- pitali ga u jednom intervjuu kako ide gradskim prevozom leti, kad se onol`ke zene razgolite po Beogradu... a on kaze "Svako vidi ono sto hoce da vidi..."

Mis`iiiiiiiim....

Ма све је то у реду, ал прочитај део интервјуа са патријархом на прошлој страни.

Ја сам лично, осећао благодат, иако се епископ окретао ка западу. :smiley:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest свештеник Иван

Мене занима, да ми неко објасни зашто се епископ Хризостом окреће ка западу?

Све о литургијској обнови могу да разумем, ал то не разумем... nasznak

Како то мислиш "окреће се западу"?

Мислиш шт се у појединим литургијским моментима окреће народу?

Да, у молитвама на Литургији, окреће се ка народу.

Овде у Лазаревцу, свештеник се окреће ка олтару код тих молитава.

Има један клип, ал нећу да постављам, нећу да вређам епископа Хризостома, веома га поштујем.

У том клипу њега су најурили, јер се свештеник, који је дошао са њим, окретао ка западу.

Јел можете да ми објасните, немам појма о том окретању ка западу. algabacaju

Хајде постави тај клип слободно, поставићемо и коментаре са јутјуба ако треба, па ћете и сами да видите ко се све у Цркву увукао. Епископ Хисостом је један од највећих духовника светогораца и то потврђују сви на Светој Гори, али то не вреди људима којима "причешћа никда доста, четр'и пута у сва чет'ри поста" . Питај те који уче Владику како се служи Литургија, да ли су се данас причестили (други ио трећи дан Васкрса)
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хајде постави тај клип слободно, поставићемо и коментаре са јутјуба ако треба, па ћете и сами да видите ко се све у Цркву увукао.

E tacno sam znala da o tome pricas. Bila sam tamo i mogu samo da ti kazem jedno - ne veruj u ono sto ti drugi serviraju :-)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Саопштење за јавност Епархије жичке

25. јун 2008

Поштујући основни став хришћанске православне толеранције до сада се нисмо оглашавали, покушавајући да пастирски делујемо на окореле савести одређене групе људи која, у име такозване праве вере, крстари нашом Епархијом и ствара неред на литургијама, прекидајући Свету литургију на најсветијем месту, Анафори. Последњи догађаји на освећењу храма Свете Тројице у Душковцима су линија преко које се више не моше прећи.

Вербални напади добро припремљених и унапред инструираних "ревнитеља православља" прешли су у физички напад на Епископа и саслужујуће Му свештенство.

Ми, Архијерејски намесници Епархије жичке, окупљени на седници 12/25. јуна 2008. године, на дан преподобног Онуфрија Великог и преподобног Петра Атонског, саборно закључујемо и изјављујемо:

Покрет такозваних ревнитеља, окупљен око грађанског удружења "Законоправило", није утемељен на благослову Цркве и својим деловањем уноси раздор у освештани поредак Српске Православне Цркве, који је заснован на канонима, светоотачком и светосавском предању. Са овим удружењем Православна Црква и Епархија жичка нема, није имала нити ће имати било какав дијалог или кореспонденцију. У деловању присталица овог удружења примећују се елементи катарске и месалијанске јереси, осуђених и предатих проклетству од стране Отаца Православне Цркве. Присталице овог удружења сматрају да су они мерило црквеног живота и поретка и надзорници црквене јерархије. При томе они паролашки наступају, лажући о опасностима унијаћења и отпадања од православне вере.

Напомињемо да је ометање богослушења и ремећење реда на богослужбеним местима кажњиво и по грађанским и по црквеним законима. Чак ни нацисти у време окупације, ни комунисти за време своје владавине нису ометали богослужење.

Ми, намесници Епархије жичке са својим свештенством, нећемо дозволити стварање беспоретка и покушај уношења раздора у здраво ткиво Цркве Православне и верног народа.

Обновљење вере уско је повезано са литургијским животом, и у томе смислу, сходно одговорности и свештеничкој заклетви, позивамо све оне који су заблудели да се врате и уђу у црквени поредак и да у заједници пред причасном чашом исповедамо име Божије на радост и спасење, које јесте у Господу и Спасу нашем Исусу Христу.

Архијерејски заменик Епископа жичког, Архијерејски намесник гружански, Архијерејски намесник драгачевски, Архијерејски намесник жички, Архијерејски намесник жупски, Архијерејски намесник качерски, Архијерејски намесник љубићки, Архијерејски намесник моравички, Архијерејски намесник пожешки, Архијерејски намесник рачански, Архијерејски намесник студенички, Архијерејски намесник таковски, Архијерејски намесник трнавски, Архијерејски намесник трстенички, Архијерејски намесник ужички, Архијерејски намесник црногорски

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хајде постави тај клип слободно, поставићемо и коментаре са јутјуба ако треба, па ћете и сами да видите ко се све у Цркву увукао. Епископ Хисостом је један од највећих духовника светогораца и то потврђују сви на Светој Гори, али то не вреди људима којима "причешћа никда доста, четр'и пута у сва чет'ри поста" . Питај те који уче Владику како се служи Литургија, да ли су се данас причестили (други ио трећи дан Васкрса)

Потпуно се слажем са вама...

За "запад" сам питао, јер не разумем...

Знате, једном сам прочитао текст од страца Порфирија Кавсокаливита где каже да онај који вређа свештенство и Цркву, да је такав човек претеча антихриста.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хајде постави тај клип слободно, поставићемо и коментаре са јутјуба ако треба, па ћете и сами да видите ко се све у Цркву увукао.

E tacno sam znala da o tome pricas. Bila sam tamo i mogu samo da ti kazem jedno - ne veruj u ono sto ti drugi serviraju :-)

Хвала на савету. poklon

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...