Jump to content

Парадокс камена који не може да се подигне (ВИДЕО)

Оцени ову тему


Препоручена порука

Да ли атеиста не верује у Бога који може да створи такав камен или у Бога који не може да створи такав камен?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

6 hours ago, VaSa110 рече

Zar je moguće da ne vidiš da ja  uzmem vaše izjave ovde po forumu i onda ukažem na posledice takvih izjava. I prvo pogledaj dobro na šta sam dao komentar. Recimo ovo što si citirala je odgovor na rečenicu "Bog što želi to i može, a što ne želi to i ne može" koju je neko napisao (nije moja). Ja sam samo ukazao na posledicu ovakve izjave.

Не лажи, твоја је изјава да је "овај наш свет овакав (долина суза).  Ниџока 1.1 само је написао шта жели може, шта не жели не може. Значи, могао си да изјавиш да је овај наш свет прелеп, али твоје речи онда не би биле увреда и провоцирање. Треба те једноставно игнорисати, односно не хранити те одоговорима (пажњом). Искрено ниси ти мој ниво да се са тобом расправљам. Потрошио си своје шансе код мене. Желим ти леп живот.

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2 hours ago, Тања1 рече

Не лажи, твоја је изјава да је "овај наш свет овакав (долина суза).  Ниџока 1.1 само је написао шта жели може, шта не жели не може. Значи, могао си да изјавиш да је овај наш свет прелеп, али твоје речи онда не би биле увреда и провоцирање. Треба те једноставно игнорисати, односно не хранити те одоговорима (пажњом). Искрено ниси ти мој ниво да се са тобом расправљам. Потрошио си своје шансе код мене. Желим ти леп живот.

Oprosti meni ubogom i jadnom što usudih se diskutovati sa tobom i ne htedoh slediti Tvoj put, o Uzvišena. Ponizno miolim za oproštaj.

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 8/2/2016 at 21:26, GeniusAtWork рече

Ако је Бог свемогућ, онда мора да може све да уради - чак и да ограничи властиту свемоћ, делимично или потпуно. Тако да може да направи камен који неће моћи да подигне јер је пре тога намерно ограничио своју свемоћ у дизању свега.

Case solved :)

Умјесто камена итд.', може да стоји и 'слободна воља човјека', и опет овај исказ задовољава критериј истинитости. :ok:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Drago mi je što vidim da se skrenulo u šaljive vode. Šta smo imali da kažemo rekli smo sada bi se samo ponavljali.:)

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

6 minutes ago, VaSa110 рече

Drago mi je što vidim da se skrenulo u šaljive vode. Šta smo imali da kažemo rekli smo sada bi se samo ponavljali.:)

Ако те интересује озбиљна анализа тематике, имаш овде на Стенфорд Енциклопедији Филозофије - један од најбољих и најдетаљнијих ресурса на нету за многе теме - чланак о томе: Линк

Као што видиш, питање није нити просто, нити на њега може да се одговори само са 'да' или 'не'. Дискусије на ту тему трају већ вековима. Сад, ја јесам оно написао јер ми то питање никад није деловало као парадокс, али то је само мој став који може али и уопште не мора да буде тачан.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

39 minutes ago, VaSa110 рече

Oprosti meni ubogom i jadnom što usudih se diskutovati sa tobom i ne htedoh slediti Tvoj put, o Uzvišena. Ponizno miolim za oproštaj.

Говорим о овим нивоима:


Описни ниво- где се реферише, описује, представља садржај
 

Аналитички ниво - у коме се анализира текст и достиже тумачење демонтажом текста (грчи: анализа=демонтажа), даје тексту посебно схватање Бога, посебан поглед на људску природу, стил живота итд. ? На крају се сакупе све компоненте анализе (грчки: синтеза = придруживање једноставних делова у целину).  Не заборави да аргументујеш своју анализу и схватање . Пронађи доказе за своје схватање у тексту (=документација).

Ниво процене - где се критички и независно односимо на тему или питања у тексту. Ово се уради разматрањем нпр садржаја на основу различитих начина  тумачења текста ( нпр историјски, психолошки, социолошки, верски, итд). На овом нивоу се такође може из конкретног занемарити детаљи у настојању да се изгради општа, свеукупна визија нечега, и аналитички  текст стави у однос према другим  порукама и другим питањима, односно перспектива. Не заборави да аргументујеш.

И тако даље...Може се знати на више нивоа, и расправљати на тему на неколико нивоа, бити виши од садржаја, и бити критичан и расправљати текстуалну поруку или проблем. На овај начин можемо се кретати од конкретног нивоа разумевања на виши апстрактни ниво.

Ниво, 1) степен (култура -, формативни или степен квалитета); стандардни. 2) исте висине. 3) хоризонтална раван. 4) и тако даље...Вређаш дакле по верској основи, углавном замоташ у фолију баш као овог пута.  Ето ниси ни на нивоу гимназијалца. Полусвет.

 

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@VaSa110

Poenta kod citavog ovog videa je razlika izmedju hocu i mogu kod coveka i jednakost hocu i mogu kod Boga. Ti kada nesto hoces to znaci da ti nesto sto je u potencijalu dovodis u postojanje. Npr. hoces da odgovor meni na poruku, kliken Citat, iskucas nesto na tastaturi i paf doveo si jedan post u postojanje. Kod mogu ti imas samo potencijal koji mozes ali i ne moras dovesti u postojanje. Npr. postoji potencijal da ti ne iskucas poruku i ti to mozes, ali neces. Mi ljudi biramo izmedju takvih potencijala, izmedju velikog broja mogu izaberemo jedno i htenjem ga uvedemo u postojanje.

Kod Boga toga nema jer ''oko Njega'' nema nikakvih potencijala koje On moze da bira jer sve sto moze jeste da hoce. Dakle ne razmislja on tipa ''da li da stvorim ovaj svet ili ne, a znam da mogu i da stvorim a i da ne stvorim pa se sad dvoumim'', nego njegovo razmisljanje, ideje se automatski pretvaraju u delu. Nema situacija koje ga dovode u dilemu hoce li nesto ili nece, jer nije u vremenu ko mi u kojima se desavaju te situacije izmedju kojih biramo. Znaci kod coveka ima potencijala, kod Boga nema potencijala. Covek od milion potencijala izabere jedan i to karakterise njegovu volju, a Bog ima 0 potencijala i samo jednu volju koja je ista vo vjek i vjekova.

Ovo resava problem svemogucnosti, jer taj isti predvidja da Bog izmedju milion mogucnosti (potencijala) bira neke, sto se nikako ne desava jer zapravo Bog ne bira, on nema takozvanu gnomicku volju kakvu mi imamo. A ne bira ne zato sto je robot i programirani automat nego zato sto nema sta da bira, jer je iznad svega nema okolnosti koje uticu na Njegovu volju nego samo postoji On i Njegova volja. Takodje, sve ono sto Bog cini dolazi iz Njegovog uma, pa cim nesto pomisli puf to i nastane. Tako Bogu nikad nije palo na pamet da stvori kamen koji ne moze podici samim tim takvog neceg nikad nece biti nego je to nasa ljudska fantazija.

U tome je zapravo Njegova sloboda, sto je iznad svih mogucnosti. Mi pod slobodom mislimo na slobodno biranje izmedju velikog broja opcija, ali to nije sloboda. Zapravo, sloboda je kad nemas sta da biras izmedju vec datih opcija, nego je sloboda kad sam svojom voljom bukvalno radis sta hoces. Nadam se da je jasno. Pokusaj samo da zamislis sebe da nisu u situaciji da nesto biras, nego samo da radis sta hoces i da uradis nesto i da se to ostvaruje.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

52 minutes ago, GeniusAtWork рече

Ако те интересује озбиљна анализа тематике, имаш овде на Стенфорд Енциклопедији Филозофије - један од најбољих и најдетаљнијих ресурса на нету за многе теме - чланак о томе: Линк

Као што видиш, питање није нити просто, нити на њега може да се одговори само са 'да' или 'не'. Дискусије на ту тему трају већ вековима. Сад, ја јесам оно написао јер ми то питање никад није деловало као парадокс, али то је само мој став који може али и уопште не мора да буде тачан.

Hvala za link.

Kada sam insistirao na odgovoru da, ne ili ne znam samo sam hteo da potenciram upravo to da nije prosto i da je razlog tome (mogući razlog) i uvođenje u priču Boga (svemoguće biće) a e samo da je problem u pitanju. I svi su mi odreda rekli da pitanje nije prosto ali su isključivo tražili razlog u pitanju. Kao da je nešto loše u tome što bi razlog možda bio u Bogu pa ko vele daj da ga branimo. Ako to biće zaista postoji ono je toliko različito od nas i naše prirode da je pitanje imaju li ikakvog smisal naša pitanja o njemu (bilo koje pitanje). I to nije ništa loše po to biće, jednostavno je tako.

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

54 minutes ago, Тања1 рече

Ниво, 1) степен (култура -, формативни или степен квалитета); стандардни. 2) исте висине. 3) хоризонтална раван. 4) и тако даље...Вређаш дакле по верској основи, углавном замоташ у фолију баш као овог пута.  Ето ниси ни на нивоу гимназијалца. Полусвет.

Dakle nije mi oprošteno. :((. Ništa onda kad dsotignem neki viši nivo moći ćemo opet da pričamo.

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Deja Vu

Baš mi se svidelo ono što si napisao (ne znači da se sa time i slažem). .

Bukvalno u sekundi mi je bilo u glavi mnooooogo pitanja. Nema šansi da se o nijma diskutuje na forumu (preobimno je i moralo bi mnogo da se kuca).To može samo uživo.

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...