Jump to content

Вера и критичко мишљење

Оцени ову тему


Препоручена порука

1 hour ago, Aquilius Cratus рече

I nezaobilazno "Idi leci se!". :D

Па да, лијечите се, робови вишемиленијумске бајке о неком чичи са небеса. Како неко са пола мозга може иоле вјеровати? Зашто не вјерујете сад у Перуна, Зевса, Тора?

Како не схватате да нема доказа за ту вашу бајку којој робујете? Ви сте жртве индоктринације, ускоумља, незнања! Ваша религија је зло!

Манијаци инквизиторско-крсташки!

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Александар Милојков рече

И да, критичко мишљење и размишљање уопште не мора обавезно имати истинит закључак. Односно, критичко мишљење није гарант да ћемо добити истинит закључак. Понављам - истинит, не формално логички исправан (то двоје није исо). Јер, оно што је формално логички исправно, не мора бити и истинито. Тако да постојање неистинитог закључка није доказ непостојања критичког мишљења, драги Пеђа.

Овде је све објашњено. Колико су само научници грешили са теоријама које су касније одбачене као погрешне, и колико садашњих научних теорија, па и "закона" ће у будућности бити одбачене делимичино или у потпуности. Али то не значи да оне нису настале као последица критичког зазмишљања и закључивања. 

 

И мене чуди како он који је на Докинсовом нивоу може донети тако нелогичан, да не кажем глуп, закључак. Или стварно верује у ту глупост, или свесно лаже. Нема треће опције.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

meni onaj deo o rešavanju zadatka i pogrešnom rešenju, ukazuje i na reč radi reči...

a istinitost i ispravnost, to su stavljene na različite police. što može biti a i ne mora

teško razumevam diskusije ovog tipa...a pitam se često ovih dana o slobodi...i manipulaciji..kao i većina ljudi,

ima nešto u veri što je dato...i bez reći.., svima1324_womens

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Ignjatije рече

Овде је све објашњено. Колико су само научници грешили са теоријама које су касније одбачене као погрешне, и колико садашњих научних теорија, па и "закона" ће у будућности бити одбачене делимичино или у потпуности. Али то не значи да оне нису настале као последица критичког зазмишљања и закључивања. 

 

И мене чуди како он који је на Докинсовом нивоу може донети тако нелогичан, да не кажем глуп, закључак. Или стварно верује у ту глупост, или свесно лаже. Нема треће опције.

Мене не чуди, јер претпостављам да је његово гажење у атеизам ишло овако:

-чује атеистичке аргументе из расправа са неким вјерницима бандоглавцима

-нормално, атеиста разбије те бандоглавце

-он само запамти аргументе и без размишљања их избацује у својим расправама

Мени је темељитост Пеђиног размишљања свјетлосним годинама иза темељитости и разумности атеиста које и данас пратим ( а претпостављам и он ). Само он користи аргументе које је од њих чуо или на лош начин или у лошем тренутку. Недостатак аргументације онда надокнађује својом шармирајућом језичком експресивношћу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Пошто сви докази зависе од прихватања извесних ставова као истинитих, ни један став се не може доказати као истинит некоме ко је довољно одлучан да у њега не верује."

Морис Коен и Ернест Нејгел, Увод у логику и научни метод

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovaj put je prevazišao sam sebe.Uvek je problem kada neko pokušava da brani neki svoj stav,a ima lični problem sa nekim.Očigledno da sve što napiše A.Milojkov kod Peđe,čini mi se da se tako zove,ima dodatnu,negativnu dimenziju.

Na kraju se poziva na logiku i matematiku.Ima odličan tekst prof.dr Mirka Dejića,sa Učiteljskog fakulteta u Beogradu,o relaciji između matematike i religije.Između ostalog M.Dejič piše- Додир математике и религије огледа се у настојању да се обе ослободе «људског језика» и да се смисле такве форме којима се изражава «неизрециво». Зато једна и друга стварају своје симболе. Обе користе надчулне људске способности и подстичу нашу машту

Нифада :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

3 hours ago, grigorije22 рече

 

Ima i ovaj snimak

 

Жао ми Пеђе. Прсо човек начисто.

 

Критичко мишљење зависи од много чега, и ограничавају га сазнања и само време у којем се доноси, али на основу њих може се критички мислити без обзира што ће се касније испоставити да можда није тачно. 

 

Он је, ако се добро сећам, сам говорио о томе да му је као клинцу логично било да Сунце стварно залази, и да се креће док трчи. Људима у стара времена, као и данас малој деци, такав закључак је сасвим био логичан и заснован на критичком размишљању кроз посматрање света и космоса. Данас знамо да није тако првенствено критичким мишљењем кроз разне доказе и теорије нам се нуде. Да с њима нисмо упознати огромна вероватноћа је да бисмо веровали у кретање сунца и месеца око Земље, али опет на основу критичког мишљења.

 

Као што можемо видети критичко мишљење је условљено и ограничени разним факторима, није само по себи непогрешиво јер је онај ко га доноси, тј. човек, погрешив и несавршен. Не знам, понављам опет, због чега је Пеђа неспособан да схвати овако просту чињеницу за коју није потребан ни цели лист блока бр. 5 да би се нацртала и објаснила.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

11 hours ago, Александар Милојков рече

- вера није резултат размишљања већ индоктринације;

Za 99,9% ljudi je ovo tačno. Da nije ovog foruma ja ne bi ni znao da ima ljudi koji su svoju veru zasnovali na drugačijem pristupu od "mora da postoji neka viša sila".

11 hours ago, Страле рече

- вера је обавезно глупост

ako se misli na veru kao jedan (filozofski) pogled na svet, a obzirom da koš nemamo tačnu predstavu o svetu u kojem živimo, ne možemo reći da je glupost.

A ako se misli na religije, možda je pregrubo reći da su gluposti, ali nije ni daleko od istine.

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 minute ago, RYLAH рече

Зашто?

Pa vidi meni je glupo misliti da na Olimpu sede bogovi, da device rađaju, pa cela kolekcija hindu bogova, pa..................da ne nabrajam dalje.

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2 minutes ago, VaSa110 рече

Pa vidi meni je glupo misliti da na Olimpu sede bogovi, da device rađaju, pa cela kolekcija hindu bogova, pa..................da ne nabrajam dalje.

Није то организована религија, то је систем веровања. Може можда и без тога, али је без тога веровање на нивоу оног "има ту нешто". Све остало, макар веровао у рептиле који нас држе у покорности, јесте систематизовано веровање, макар та систематизација била и на рудиментарном нивоу, да само препознајеш да постоје наши рептилијански господари, да они између себе имају одређене односе, и да они са нама имају одређене односе.

"Организована религија" је институционализација религије са свештеницима или верским особљем друге врсте, зато сам те питао зашто сматраш да је то глупост. Али очигледно да је дошло до забуне у терминологији.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

54 minutes ago, VaSa110 рече

Za 99,9% ljudi je ovo tačno. Da nije ovog foruma ja ne bi ni znao da ima ljudi koji su svoju veru zasnovali na drugačijem pristupu od "mora da postoji neka viša sila".

 

Е видиш, треба доћи до исправног појма вере. А шта ако 0,11% људи заиста верује, а остало је тако нека традиција, навика, страх, наслеђе, фослклор....? Ја сам управо то хтео да покажем са Августином - аутентични хришћански појам вере.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мене су родитељи крстили у ПЦ када сам имао годину дана. До двадесет и неке Црква ме није интересовала. Напротив, мислио сам да ако има Бога тамо није сигурно. Био сам и атеиста, па индивидуално остварени верник у "нешто"..... То значи да сам све време размишљао и дошао до неког става. Мене нико није индоктринисао, нити би тако нешто са мном било могуће. Ђацима често понављам - слаба је и јадна вера која не може смау себе да промисли и која иде логиком Србин сам па сам и православац. Хајде покушај да даш одговор зашто си православац и без тога што си Србин.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2 hours ago, Александар Милојков рече

То значи да сам све време размишљао и дошао до неког става. Мене нико није индоктринисао, нити би тако нешто са мном било могуће. Ђацима често понављам - слаба је и јадна вера која не може смау себе да промисли и која иде логиком Србин сам па сам и православац. Хајде покушај да даш одговор зашто си православац и без тога што си Србин.

Све зависи од човека. Верник сам постао нјапре на основу духовног искуства. Касније сам се утврдио баш у Православној Цркви кроз разне анализе, укључујући и критичко расуђивање у мору религија и верских праваца које су такође нудила разна духовна искуства.  Национална припадност ми ту не игра никакву улогу. Сада да ми неко докаже да сам Турчин или Арапин не бих престао бити православац, па и Србин.

 

Воле бих када би ми Пеђа одговорио на пост изнад.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...