Jump to content

Да ли је могуће спасити се а не бити ни у браку ни у монаштву?

Оцени ову тему


banana

Препоручена порука

Чекнидер...

ја колико знам нису сви апостоли били безбрачни... ако се не варам, већина није.

колико знам међу првих 12 Апостола су сви били безбрачни, можда међу потоњих 70 је било брачника ... не знам засигурно.
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Чекнидер...

ја колико знам нису сви апостоли били безбрачни... ако се не варам, већина није.

колико знам међу првих 12 Апостола су сви били безбрачни, можда међу потоњих 70 је било брачника ... не знам засигурно.

Ne, jedino se za ap. Pavla zna sa sigurnošću da je bio bezbračan.

Apostolu Petru je, koliko se sećam, Gospod čak iscelio taštu.

Simon Kananit je bio mladoženja na svadbi u Kani Galilejskoj.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Апостол Павле говори да су безбрачни и брачни пут добри,али да је безбрачни (девственост Христа ради) много већа пред Богом...али затим каже,ко може да прими нека прими,нису ни издалека сви спремни на тај начин живота.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

možeš li da navedeš stih iz svetog pisma gde apostol kaže da je devstvenost Hrista radi mnogo veća pred Bogom

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

možeš li da navedeš stih iz svetog pisma gde apostol kaže da je devstvenost Hrista radi mnogo veća pred Bogom

Provjeri prvu poslanicu korinćanima glava 7.

A danas praznujemo podvižnika devstvenosti :

Преп. Мојсеј Угрин. Беше на двору младога руског кнеза Бориса. Па када безбожни Свјатополк уби Бориса, Мојсеј се избави и добеже у Кијев. Но мало доцније би одведен од краља пољског Болеслава као роб у земљу Пољску, и продан за 1000 златника некој младој и скверној удовици, жени једног Болеслављевог погинулог војводе. Ова опака жена навраћаше Мојсеја на блуд, но Мојсеј се не даде навратити, јер се беше завештао живети чисто пред Господом. Тада му она предложи брак, но он то одби. Потајно прими Мојсеј чин монашки од неког Светогорца, и јави се предгоспођом својом у раси монашкој. Она га веза, па нареди да га шибају и да му одсеку тајни орган. Пет пуних година трајало је то безуспешно завођење од стране те срамне жене, пет година мука и истјазања! Но изненадно погибе краљ Болеслав у некој буни, у којој и ова жена би убијена. Тада Мојсеј слободно оде у Кијев, где се при светом Антонију предаде молитви и безмолвију. Победивши потпуно срамну похот у себи, он помагаше многима да се од ње спасу. И његове свете мошти помагаху многима (в. житије Јована Многострадалнога 8 јула). После десетогодишњег безмолвија у пештери упокоји се св. Мојсеј 26 јула 1043 год. и пресели се у вечно девствено царство Христово.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ja u toj glavi ne vidim ni jedan red koji upućuje na to da je devstvenost Hrista radi mnogo veća pred Bogom

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

Из Старог Завета видимо код Јевреја бигамију и полигамију.

Kakav je stav hrišćanstva prema tome?

  "Али због блуда сваки нека има своју жену, и свака нека има својега мужа" 1. Кор.7,2

  Дâ се видети да апостол овде говори у једнини. (А ти, као, не знаш став хришћанства у вези с овим isus-sinai)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ja u toj glavi ne vidim ni jedan red koji upućuje na to da je devstvenost Hrista radi mnogo veća pred Bogom

isus-sinai

Ne mogu da se sjetim gdje sam pročitao tumačenja tih Apostolovih poslanica,ali tu se nedvosmisleno govori o devstvenosti Hrista radi kao angleskom činu - ali koji je opet dar blagodati Božije jer i Gospod kaže : "Ne mogu svi primiti tu riječ do onima kojima je dano".

Pogledaj i Matejevo jevanđelje glava 19.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

E sad,možda grubo zvuči mnogo veća pred Bogom...ali ne u smislu da je sada bračnost nešto mnogo manja,nego devstvo kao podvig Hristolike ljubavi ima više prostora za projavu blagodati božije,i devstvo kao odnos ontološkog naznačenja čovjeka.

Sad postavih tražeći neko tumačenje tekst tadašnjeg Jeromonaha Amfilohija - predavanje koje je odražao 1971 na nekom Saboru - ne odgovara možda u potpunosti temi,ali tekst koji je svakako vrijedan pažnje :

http://forum.verujem.rs/index.php?topic=16763.0

bliss jeeee

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ma ok ali znamo da je Gospod blagoslovio i mladence u Kani kao i da je,kad su mu rekli-nije dobro čoveku ženiti se rekao- ne mogu svi to primiti...

blagoslovio je i jedno i drugo...

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

možeš li da navedeš stih iz svetog pisma gde apostol kaže da je devstvenost Hrista radi mnogo veća pred Bogom

Provjeri prvu poslanicu korinćanima glava 7.

Proveri ti.

Apostol tu sasvim jasno kaže da je to njegovo lično mišljenje, a ne zapovest.

A apropo monaštvo - anđeoski čin - apostol kasnije u istoj poslanici kaže da će ljudi i anđelima suditi (a znamo ionako za učenje da je čovek iznad anđela u Božijem domostroju).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa dobro, po meni je život uopšte koncept zajednica s Hristom - bio to brak, monaštvo, belo monaštvo, sveštenstvo u celibatu, nijedno od toga... sve, sve, sve, svaki vid ljudskog života kao koncept u suštini ima zajednicu s Hristom - inače nema smisla (ako govorimo o hrišćanskom pogledu na svet, jelte). Sve za  greengrin i kroz  bighugbighug i u  smej.gif - ostalo je besmisleno. smej.gif

Pojasni mi molim te ovo sa " belo monastvo, svestenstvo u celibatu" ?

Sve sto dise neka hvali Gospoda !

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Šta te tačno zanima?

 

Цитат

ja u toj glavi ne vidim ni jedan red koji upućuje na to da je devstvenost Hrista radi mnogo veća pred Bogom

Kaže to Apostol na par mesta u toj glavi - manje-više jasno - ali sasvim jasno kaže i da je to njegovo lično mišljenje.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...