Jump to content

Преминуо кнез Александар Карађорђевић

Оцени ову тему


Препоручена порука

Кнез Александар Карађорђевић преминуо је данас у Паризу у 92. години, саопштио је његов кабинет.

Кнез Александар Карађорђевић   Фото Милена Анђела

Александар Карађорђевић, син кнеза намесника Павла и кнегиње Олге Карађорђевић, рођен је 13. августа 1924. године у Вајтлоџу у Великој Британији.

Чукунунук вожда Карађорђа, потомак је и руске царске лозе Романова, кнежевске лозе Демидова, као и грчких данских краљева и кнежева. Према породичном правилнику краљевског дома од 1930. године, носио је титулу кнез од Југославије.

Школовао се у Итону. Учествовао је у Другом светском рату као пилот добровољац РАФ-а.

Био је потпредседник Управног одбора Западноевропске епархије Српске православне цркве, обновитељ Витешког реда Змаја и покровитељ Центра за истраживање православног монархизма.

Кнез Александар Карађорђевић биће сахрањен у породичној гробници на Опленцу, пише у саопштењу.

http://www.novosti.rs/вести/насловна/друштво.395.html:604905-Preminuo-knez-Aleksandar-Karadjordjevic

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Knez Aleksandar, sin kneza namesnika Pavla i kneginje Olge Karađorđević, rođen je 13. avgusta 1924. godine u Vajtlodžu u Velikoj Britaniji.

Foto: Wikipedia

Čukununuk vožda Karađorđa, potomak je i ruske carske loze Romanova, kneževske loze Demidova, kao i grčkih danskih kraljeva i kneževa. Prema porodičnom pravilniku Kraljevskog Doma od 1930, nosio je titulu knez od Jugoslavije. Školovao se u Itonu. Učestvovao je u Drugom svetskom ratu kao pilot dobrovoljac RAF-a i imao 1.000 sati borbenog leta.

 

Foto: Princesselizabeth.org

Posle Drugog svetskog rata nastanio se u Parizu. Iz prvog braka sa kneginjom Marijom Pijom od Savoje ima sinove Dimitrija, Mihajla, Sergeja i Jelenu. Iz drugog braka sa kneginjom Barbarom od Lihtenštajna ima sina Dušana.

 

Od 2000, u nastojanju da nadoknadi izgubljene decenije, intenzivno je dolazio u Srbiju. Godine 2007. obišao je Kosovo i Metohiju pružajući podršku srpskom narodu. Njegova pisma, saopštenja i razgovori sabrani su u četiri knjige. Bio je potpredsednik Upravnog odbora Zapadnoevropske eparhije SPC, obnovitelj Viteškog reda Zmaja i pokrovitelj Centra za istraživanje pravoslavnog monarhizma.

Knez Aleksandar Karađorđević biće sahranjen u porodičnoj grobnici na Oplencu.

 

http://www.kurir.rs/vesti/drustvo/rano-jutros-u-parizu-upokojio-se-knez-aleksandar-brat-princeze-jelisavete-karadordevic-clanak-2262309

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Бог да му души опрости.

Упознао сам га када је долазио у Батајницу пре неколико година. Тада се и провозао у СуперГалебу месчини (тзв. информативни лет). Иако је тада имао 80-ак година, добро се држао. Тада му је дариван и наш летачки комбинезон, јакна, летачке чизме, сат, летачки знак и летачки бодеж, те звање Почасног пилота наше војске. Био је пун утисака и на лицу му се оцртавало неизмерно усхићење. Као код детета. Срдачан, скроман, никад не би рекли да је принц. Причао је мало о својој летачкој каријери. И у рату и касније као линијски пилот. Мсм да је имао преко 6000 сати.

И срели смо се једаред у Богатићу. Био је гост богатинске цркве за Малу Госпојину. Дошао је са владиком Лаврентијем. Е тада је иугледао мало више принчевски...

Како год, нека му је покој души и вечно му плаво небо било. Придружио се небеској ескадрили...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ево "класић" из "Курјака" ископао слике кнежевљеве посете а. Батајница. Фото: Никола Фифић

13221207_10206399761572974_2579097310125

13227398_10206399764373044_1437365389574

13173242_10206399765493072_1115059293618

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ако сам добро схватила Алексаандар је привц са женске стране?

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

КНЕЗ АЛЕКСАНДАР НА ОДРУ У ЦРКВИ СВЕТОГ ЂОРЂА

Грађани који желе одати пошту преминулом кнезу могу то учинити данас од 8-21. Заупокојена литургија у присуству чланова породице, званичника и поштовалаца кнеза Александра почеће у петак, 20. маја, у 10 сати и 30 минута.

89_n.jpg

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

И скроман, какав је био, а пре свега зракопловством `опијен`, није се либио, да чак и на "званичним принчевским" светлописима, на реверу свог сакоа носи тзв. "мали Златни летачки знак", једног зракопловства које је њему било САВЕЗНИК! Југословенско Ратно Ваздухопловство....

Knez-Aleksandar-Kara%C4%91or%C4%91evi%C4

6b4ed55925a1038668d131806e8edb42.jpeg

funkcije_knez-250x308.jpg

"Петокрака" која је, како год окренеш-ослободила ову земљу, није Павловом сину `сметала`... Са поносом ју је носио!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

4 minutes ago, Милан Ракић рече

Златни летачки знак

I da se zna, kako ‚` golub` izgleda:

20151028213534561778.jpg.768x0px.jpg

Најдража инсигнија!

Ако ништа, бајо мој, ово не може да се стекне на Мегаденсу!!!!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

13243912_1215620471782718_49478646600524

Последња почаст колеги!

Пилоти не умиру, они само одлазе и не враћају се!

Почасни вод пилота 98. ваздухопловне бригаде из Лађеваца крај одра Александра Павловог Карађорђевића!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

САХРАЊЕН КНЕЗ

АЛЕКСАНДАР КАРАЂОРЂЕВИЋ

 

Кнез Александар Карађорђевић сахрањен је на Опленцу у присуству чланова породице, председника Србије Томислава Николића, као и бројних других званица

knez-%281%29_620x0.jpg

К НЕЗ Александар Карађорђевић сахрањен је данас на Опленцу, у порти иза олтара Цркве Светог Ђорђа у којој почивају његови славни преци. Чукунунука вожда Карађорђа, старијег сина кнеза Павла, до вечне куће испратили су чланови породице, представници Војске Србије и стотинак грађана, углавном из Тополе и његове вољене Шумадије. Од раних јутарњих часова, људи су, у тишини, одавали последњу пошту, палили свеће "српском племићу, свом кнезу, поносном Шумадинцу" и уписивали се у књигу жалости.

Тачно у 10 часова и 15 минута огласила су се црквена звона. Пре почетка црквеног обреда, венце на одар кнеза Александра, прекривен заставом Србије, положили су председник Републике Томислав Николић, у име Владе Србије Владимир Божовић, саветник премијера Александра Вучића, престолонаследник Александар Карађорђевић са супругом Катарином и најстаријим сином Петром, представници Кола српских сестара и Удружења "Краљевина Србија"...

Заупокојеној литургији и опелу, које су у храму на Опленцу служили владике шумадијски Јован и аустралијско-новозеландски Иринеј, осим породице кнеза Александра - супруге Барбаре и синова Михаила, Сергеја и Душана, сестре кнегиње Јелисавете и чланова породице Карађорђевић - присуствовали су и начелник Генералштаба Војске Србије Љубиша Диковић, представници МУП Србије, изасланици владарске краљевске породице Лихтенштајн, представници европских краљевских породица, дипломатског кора, многобројни пријатељи, сарадници, поштоваоци....

- На пут и сусрет са вечно живим и васкрслим Богом пошао је и наш племенити и добри кнез Александар - рекао је у заупокојеној беседи владика Јован. - Нашег доброг кнеза упознао сам убрзо по доласку у Епархију шумадијску. Често је долазио, много смо разговарали о свему, о његовом животном, трновитом путу. Оно што сам видео, доживео и осетио, то је да је кнез имао велико срце, љубав према свима. Зрачио је добротом и топлином. Видео сам и осетио да воли свој народ и Србију, своју лепу Шумадију. Говорио је - ја сам Шумадинац, па пилот, па кнез. Нека га молитве Светог Георгија, заштитника храма на Опленцу и заштитника Тополе, прате до царства небеског. Нека ти груда вољене Шумадије у којој ћеш дочекати васкрсење буде лака.

После литургије и опела, ковчег кнеза Александра из храма на Опленцу изнели су припадници 98. ваздухопловне бригаде из Лађеваца. У гробницу урађену од венчачког мермера на којој пише "Александар 1924-2016", спустили су га шесторица кнежевих Шумадинаца, угледних домаћина из Војковаца и Јарменовца. Одевени у шумадијске народне ношње, с црним флором око руке, Мирко и Милан Арсенијевић, Драган Јовановић, Миливоје Гавриловић, Михаило Недељковић и Предраг Лубурић не крију тугу и сузе...

- Ово је за нас тужан, али посебан дан, јер смо одабрани и имамо част да кнеза положимо у вечну кућу - каже Драган Јовановић. - Нико од нас га није ни познавао ни срео, али смо сазнали да је кнежева жеља била да се Шумадинци последњи опросте од њега. А ми смо добри домаћини и потичемо из традиционално монархистичких породица. Нек му је лака, вољена, земља шумадијска.

Над гробницом иза олтара Цркве Светог Ђорђа, од оца се, на крају сахране, опростио најмлађи син Душан. Изрецитовао је врло дирљиву песму о сусрету у животу и будућем сусрету у вечности.

ГРУМЕН СЛОВЕНАЧКЕ ЗЕМЉЕ

На одар кнеза Александра, у четвртак после подне грумен земље из Словеније, упакован у мали пехар, положио је Нани Пољанец из Рогашке Слатине. Он је власник приватног музеја посвећеног династији Карађорђевић. Како нам је рекао, земљу из Словеније донео је као што су то његови сународници урадили 1936. године на сахрани краља Александра Првог Карађорђевића.

ГРОБНИЦА

Кнез Александар Карађорђевић преминуо је у 92. години, 12. маја у Паризу, где је провео последње године живота. Место своје сахране у порти Цркве Светог Ђорђа на Опленцу одредио је сам. Пре осам година, кнез је гробницу наменио себи и супрузи кнегињи Барбари од Лихтенштајна. За ту одлуку затражио је и добио благослов владике шумадијског Јована, а о својој жељи обавестио је и патријарха српског Иринеја.

 

http://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8/%D0%BD%D0%B0%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B0/%D0%B4%D1%80%D1%83%D1%88%D1%82%D0%B2%D0%BE.395.html:606192-Sahranjen-knez-Aleksandar-KaradjordjevicFOTO

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...