Jump to content

Презвитер Вукашин Милићевић: Љубав и Крст ( и друге теме)

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Гости

Текст није мој већ о. Вукашина  4chsmu1

Да, о. Вукашин је веома лепо изнео ствари и у одговору о. Луки је још боље појаснио тезе које је изнео. Наравно, имају људи право да се не слажу са тим али је потребно да изнесу боље аргументе, ако већ желе да разговарају и да дијалог буде у љубави, како су иначе и разговарали о. Лука и о. Вукашин.

Пример како не треба да се води дијалог јесу присталице монаха Артемија који све искарикирају, исмеју...једноставно најпре тему банализују а после и  демонизују до крајњих граница. Једини циљ им је у  да другога срозају, униште и извргну руглу коју прихватају људи који у свему томе виде свој неуспех.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

joooj joooj joooj :tornado:

У сваком случају,  4chsmu1 за сву тројицу  :bla: 0102_laugh 0102_laugh 0102_laugh

Иииии, помислила сам да Вас опет нешто нападају  stadaradim

Потпис:

Надање је моје- Отац;

Прибежиште моје- Син;

Покров мој- Дух Свети;

Тројице Свесвета, слава теби.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Зар није црква некада тврдила да је Земља равна плоча

Nije...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

0102_laugh 0102_laugh 0102_laugh

Оби,  4chsmu1

Потпис:

Надање је моје- Отац;

Прибежиште моје- Син;

Покров мој- Дух Свети;

Тројице Свесвета, слава теби.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Зар није црква некада тврдила да је Земља равна плоча

Nije...

Није Црква, то је тврдила наука тога времена. Ако, рецимо, узмете да читате "Источник знања" од Светог Јована Дамаскина, онда ћете видети да се овај свети отац руководи научним мишљењима онога времена. Када помињие ствари везане за астрономију, биологију и сл,. јасно се примећује да он преноси шта наука (тога времена) говори. Свакако, постојала су застрањења, првенствено у западној цркви. То застрањење се састојало у једном погрешном читању Бибилије, првенствено Књиге Постања. Нажалост, неки људи ни данас нису имуни од таквог приступа Библији (како верници тако и атеисти).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Зар није црква некада тврдила да је Земља равна плоча

Nije...

Није Црква, то је тврдила наука тога времена. Ако, рецимо, узмете да читате "Источник знања" од Светог Јована Дамаскина, онда ћете видети да се овај свети отац руководи научним мишљењима онога времена. Када помињие ствари везане за астрономију, биологију и сл,. јасно се примећује да он преноси шта наука (тога времена) говори. Свакако, постојала су застрањења, првенствено у западној цркви. То застрањење се састојало у једном погрешном читању Бибилије, првенствено Књиге Постања. Нажалост, неки људи ни данас нису имуни од таквог приступа Библији (како верници тако и атеисти).

Sveti Vasilije Veliki u Šestodnevu kaže da se sunce okreće oko zemlje...  4chsmu1 al dobro je Aleksandar rekao, to je tvrdila nauka toga vremena. Ako danas nauka kaže drugačije, šta ćemo onda, da se pravimo blesavi?

I nije samo o. Luka reagovao na tekst, eno i oni sa Borba  za veru su napisali odgovor na tekst "Bliski Susret Trece Vrste". Sjajan tekst o.Vukašina, prilično smeo... i dobro je videti da se povede neka rasprava u Pravoslavlju, dugo toga nije bilo...  0102_laugh

tko leti vrijedi

tko vrijedi leti

tko ne leti ne vrijedi

babushka_sm.gif

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нисам хтела да детаљишем и продубљујем причу, јер поента мог текста је да су и свештена лица , ипак само људи, и као такви, праве  по некад грешке, које некад могу да имају тешке последице.

У наведеном случају ради се о РКЦ (њени кардинали, папе, и сл.) Она је прихватила ставове науке тог доба, и починила много ружних дела (благо речено) у име тих ставова (Коперник, Галилеј....)

П.С. Како је настао израз КАРДИНАЛНА ГРЕШКА ?

Чини ми се да има везе са овим, али то је само моја предпоставка. 4chsmu1

Потпис:

Надање је моје- Отац;

Прибежиште моје- Син;

Покров мој- Дух Свети;

Тројице Свесвета, слава теби.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нисам хтела да детаљишем и продубљујем причу, јер поента мог текста је да су и свештена лица , ипак само људи, и као такви, праве  по некад грешке, које некад могу да имају тешке последице.

У наведеном случају ради се о РКЦ (њени кардинали, папе, и сл.) Она је прихватила ставове науке тог доба, и починила много ружних дела (благо речено) у име тих ставова (Коперник, Галилеј....)

П.С. Како је настао израз КАРДИНАЛНА ГРЕШКА ?

Чини ми се да има везе са овим, али то је само моја предпоставка. :drugarstvo:

I imenica 'kardinal', u smislu visokog svešteničkog čina u RKC, i pridev 'kardinalna/o' dolaze od latinskog cardo, što bi značilo nešto kao šarka na vratima, tj. nešto od velikog značaja, nešto što služi za potporu i od čega zavise druge stvari. Tako je vremenom nastao latinski izraz cardinalis, od koga je nastala današnja reč 'kardinal', a izraz 'kardinalno' se zadržao u mnogim jezicima kao oznaka nečega što ima veliki značaj ili težinu (recimo, u engl. cardinal sins, itd.).

http://www.word-origins.com/definition/cardinal.html

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хвала .hvala.

Ниси ти, тек онако, наш Геније . 0110_hahaha :drugarstvo:

Потпис:

Надање је моје- Отац;

Прибежиште моје- Син;

Покров мој- Дух Свети;

Тројице Свесвета, слава теби.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

По мом скромном мишљењу,цео текст оца Вукашина као и одговор на писмо оца Луке је хипотетичко и једино из тог угла могу и да гледам.

Над-логика је незаобилазан елемент у православљу,над-логика нас тера да одмахњујемо главом и да одмах затим потврђујемо то као истину,лично сведочећи јер смо били ту,били смо присутни,осетили смо..али...када хоћемо да говоримо о Свесили Божијој,о Његовој Безграничности,о Несазнајности,лако можемо да одемо у машту и фантазију и на тај начин да просто оставимо велики простор за чуђење,забринутост...саблазан.

Бог Свесилни нам је открио велике и страшне тајне.Открио нам Небески свет(О Небеској Хиерархији,Д.Ареопагит) па ако нам је открио о тако узвишеним бићима као што су Ангели,Херувими,Серафими,зашто би нам онда прећутао неки други постојећи,интелигентни живи свет.

Да нас изненади?

Када?

7896634

Земља није равна плоча и ипак се окреће и на ту земљу је Сишао Бог и Постао Човек и објавио нам,Благу Вест.То је оно што надахњује.Чини ми се,уз сво дужно поштовање,драгог оца Вукашина,да је он можда малчице био надахнут"Контактом" са Џуди Фостер bendoff

Такође моје велике импресије како је достојанствено,са великом љубављу и поштовањем,одговорио на писмо оца Луке. 1000000001010

Extra ecclesiam nulla salus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 7 months later...
  • Гости

ibeQo2QMxA7Z04.png

У оквиру предавања Школе Православне духовности које се одржавају у гимназији "Јован Јовановић Змај", у недељу, 25. марта одржано је предавање на тему "Свето писмо и предање". Предавање је одржао презвитер Вукашин Милићевић, парох београдски и главни и одговрни уредник радија "Слово Љубве"

http://www.beseda.rs/portal/podcast/predavanja/20120325_Predavanje_Sveto%20pismo_i_predanje_JJZ_Prezviter_Vukasin_Milicevic.mp3

Извор: Радио Беседа

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 8 months later...

ШТА САЊАМ, А ШТА МИ СЕ ДЕШАВА? 
Ових дана, после срамних уст(Х)ашких „пресуда“ Готовини, Маркачу и Харадинају, почео сам да сањам да су, како рече Срђа Трифковић,чак и читаоци „Блица“ и гледаоци РТС све схватили, и да Соња Бисерко и Наташа Кандић више ником нису сфинге којима се мора одговорити ако хоћемо, попут Едипа некад, да уђемо у Тебу звану ЕУ. 
Нема – бар тако сањам – више никог међу нама ко није „провалио“ шта је то Реком, нарочито после упозорења Стефана Каргановића: „Ниједна озбиљна држава важан задатак писања своје историје не поверава приватним организацијама под утицајем странаца, поготово не ако су заинтересовани да се историјска грађа представни на нетачан начин. Једном унапред постављен ’печат’ Србије на иницијативу за Реком тешко да ће моћи да се повуче са коначног извештаја. Предвидиви закључци о кривици Србије, Републике Српске и српског народа у целини, ’геноцид у Сребреници’ и одговорност српске стране за изазивање сукоба у бившој Југославији у том извештају ће бити централне тачке“. Циљ Рекомових квазиисторичара је, како доказује Каргановић, операционализација лажне историје на конкретном политичком и културном плану: оно што закључи Наташа са својим компањонима учиће наша деца у школама и биће обавезна истина у медијима. „Ко друкчије каже, тај клевеће и лаже, и нашу ће осетит пест“. 
Кад ја тамо, а оно међутим. Стварност је стварност,а сан је сан. Демантовао ме свештеник СПЦ Вукашин Милићевић, човек од поверења дела нашег вишег клира, уредник „Слова љубве“, радија Митрополије београдско-карловачке, дипломирани теолог. Моји снови срушили су се при сусрету са новинама „Данас“. (хттп://www.данас.рс./друство/цркве_имају_велики_знацај_у_процесу_помирења.55хтмл?неwс_ид=251384) 
На трибини о религији и помирењу међу балканским народима, одржаној у београдском Медија центру, свештеник Милићевић је у присуству свог колеге Александра Нинковића из Београдске надбискупије истакао: „Жртве су невине и свете, самим тим што су жртве. Без обзира на националност и верску припадност. Задатак верских заједница је да на то подсећају. Читање историје треба препустити историчарима, а не фудбалским навијачима, а цркве треба јасно да се ограде од појединаца који, позивајући се на вероисповест, чине недела“. Милићевић је био недвосмислен када се определио за праве историчаре и праву историју. Читам и преписујем из „Данаса“: „Свештеник Вукашин Милићевић у своје име дао је подршку Регионалној комисији за утврђивање истине о ратним злочинима – РЕКОМ, а председница Фонда за хуманитарно право Наташа Кандић, која је присуствовала трибини, оценила је да је подршка цркве важнија од подршке политичара. ’Многи чланови цркве дали су подршку Рекому. Та подршка је значајнија од оне коју дају политичари, а која је варљива, вербална и никад конкретна“, рекла је Наташа Кандић“. 
Ова похвала нам је „архетипски“ позната. Својевремено је Крцун, после одушевљеног дочека у Сирогојну – што га је Титу, са својим парохијанима, приредио свештеник Михаило Смиљанић – рекао маршалу да би златиборски прота могао постати добар „друштвено-политички радник“. Броз је ипак подсетио Крцуна да је „у народу бољи један добар поп од пет лоших политичара“. 
Као што је Смиљанић некад певао, „Тита волим, а Богу се молим“, тако би Милићевић сад могао да буде у улози пропагатора Рекома међу својим парохијанима или слушаоцима „Слова љубве“. Па ипак, надајмо се да је српски свештеник био само необавештен, и да не мисли да су Рекомови историчари компетентнији и мање острашћени од фудбалских навијача. 
„СУЖИВОТ“, „ПОМИРЕЊЕ“, „ТОЛЕРАНЦИЈА“ ИЛИ УПОЗНАЈТЕ ЦИВИС 
„Случај Милићевић“ није дао мира потписнику ових редова, па је почео да се даље занима за тематику „СПЦ и НВО сектор“. Лутајући Интернет морем, он открива да иза низа активности везаних за прославу 1300-годишњице Миланског едикта у Нишу (а не у Милану, где би та прослава била природнија), стоји ЦИВИС – Асоцијација невладиних организација Југоисточне Европе. Ова асоцијација је основана јуна 2007. године због тога што при Конференцији међународних НВО при Савету Европе није постојала ниједна „кровна организација“ за НВО из наших крајева, а са циљем да „промовише идеје и вредности Европске уније и Савета Европе, подстиче сарадњу невладиних организација на убрзању процеса приступања ЕУ земаља које нису њене чланице и прекограничну и регионалну сарадњу НВО, општина, привредних субјеката и грађана“.Области којима се бави дотични НВО савез су, рецимо, питање енергетске ефикасности,заштите културне баштине региона Југоисточне Европе, равномерни регионални развој, али и међурелигијски дијалог. ЦИВИС, између осталог, чине Европски покрет у Србији, Стална конференција градова и општина, Асоцијација мултиетничких градова Југоисточне Европе-ПХИЛИА, Центар за регионализам и, наравно, Џеј, тојест Миљенко Дерета са Грађанским иницијативама. 
Пробрано евроатлантско друштванце, нема шта. Они учествују у свим комитетима Конференције међународних НВО при Савету Европе, од којих се Комитет за људска права бори за све нам добро познате, што би бивша браћа рекла, „вредноте“ ЕУ: заштиту бранилаца људских права, националне мањине, Роме и Синте, плус акције „против ксенофобије,расизма, анти-Семитизма и исламофобије“ (на челу овог НВО ЕУ комитета су Габриел Нисим из Светске католичке асоцијације за комуникацију и Брижит Кан, коју је делегирао Међународни савет Бнај Брита, донедавно познатог као ексклузивистичка јеврејска ложа). 
НИШ 2013: ЦИВИС НА ДЕЛУ 
У оквиру припрема за прославу 1300-годишњице Миланског едикта у Нишу (а не у Милану, где би, како рекосмо, то било природније), на коју су, за сада неупешно, покушавали да позову римског папу, покренут је трогодишњи пројекат ЦИВИС под називом „Непролазна вредност и трајна актуелност Миланског едикта – у сусрет великом јубилеју 2013“, са циљем одржавања научних конференција посвећених овом документу. У припремама скупова учествовали су Одбор СА Сабора СПЦ за припрему обележавња 1700-годишњице Миланског едикта, Епархија бачка, ЦИВИС, аустријска фондација Про Ориенте, швајцарска Фондација за мир и решавање криза у сарадњи са Конференцијом европских цркава (КЕК). Скуповима су присуствовали представници Конференције европских рабина, Комисије бискупске конференције ЕУ, Заједнице протестантских цркава Европе, а дискутовало се о слободи вероисповести и уверења са теолошког, институционалног и правног аспекта. 
Крајем фебруара 2011, у Нишу је одржана конференција „Непролазна вредност и трајна актуелност Миланског едикта“, на којој је закључено да Милански едикт цара Константина може допринети решавању данашњих проблема какви су: „непостојање ничим ограниченог права на верску слободу, угрожавање или непотпуна заштита људских права, недостатак социјалне правде и перманентно нарушавање мира у свету“. Почетком маја, 2012. одржан је у Новом Саду скуп „Милански едикт (313-2013): Основа за слободу вероисповести и уверења?“ Ту се расправљало о разним темама: од верско-политичких начела цара Константина до исламофобије и антисемитизма. 
Све је то, као и увек кад је питању ЕУ реторика, лепо и красно: суживот, толеранција, људска права. Језик јавке и одзива на највишем нивоу. 
А КО ТО ПЛАЋА?   http://www.pogledi.rs/diskusije/viewtopic.php?t=21335

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Надајмо се да се не ради о ''подршци'' самом РЕКОМ-у.. и Наташи Кандић, већ о напорима да се расветле догађаји на просторима захваћеним ратом деведесетих...

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...