Jump to content

Зашто јога смета Православној Цркви?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Klaus Kenneth - Yoga is not gymnastics (4.May 2011.)

 

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ako treba da se izlecim,da se opametim itd lepo odem u crkvu na liturgiju,molim se Bogu a on zna najbolje sta ce i kako ce.A to mantre,prosvetljenje.vezbanje....Sto bi rekle babe, teraj to u njivu da kopa po ceo dan pa nece da se seti ni tantre ni mantre.Ljudima u gradu fali da se fizicki trose,fali im priroda,mir....A ti pametnjakovici koji promovisu jogu,Tm meditaciju i slicno -uzimaju takve pare ....Ne smeta mi ,svako ima pravo na svoje misljenje,ko voli nek izvoli...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

С обзиром на то да сам учествовао на овој теми и да су моји изнесени ставови од стране неких колега форумаша били окарактерисани као „неправославни“, желео бих да упутим на овај поучан одговор оца Саве Јањића о јоги, са теме „Питајте о. Саву Јањића“:

 

https://www.pouke.org/forum/topic/28745-питајте-о-саву-јањића-игумана-манастира-дечани/?p=1329339

 

Леп поздрав свим учесницима на теми и свако добро!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

И то је кључна реченица, јер неко ко није довољно упућен у јогу (а не зна довољно ни о вери), а ко је тек започео са њеним практиковањем, врло лако и неприметно постане "жртва". А сигуран сам да су ти јоги инструктори и те како вешти психолози и манипулатори. И очас посла под видом "физичке вежбе" православни хришћанин почне да упражњава неке од тих источњачких керефека. Заправо, што се мене лично тиче, као неког ко није имао појма о јоги нити га је интересовало, твој наступ на форуму је био контрапродуктиван, а овај сад последњи наступ је јоги закуцао ексер у сандук. Тако да хвала ти на томе. У мом случају добро си измисионарио против јоге  

 

Ja se slazem sa tobom sto se tice opservacije ovog clana foruma. Medjutim ne slazem se  sa tobom, da ispoljavas onu drugu krajnost iako to ne zelis koliko vidim. O. Sava je rekao sve sto ima i to vrlo detaljno i lepo, sa zadrskom kako i prilici svakom coveku i sa dovoljenjem, da svako donese svoj sud.

 

Ako budemo apriori crno beli, nikada duge ljudima necemo dozvoliti da vide u nasim recima a duga je tu kao Hristovo obecanje da potopa nece biti vise, bez obzira na sve nase postupke.

 

 Dakle dozvolite ljudima da sami donose svoje sudove i ne naslanjajte se na crno belu sliku, ma od koga dolazila, jer i da je potpuna Istina i dogma, tako prenesena u svet postaje kontra produktivna i nedovoljno slobodna, da je sam covek pronadje, odnosno da zaklanjamo svojim "znanjem" Bozju poruku, svakom pojedincu ponaosob.

 

Molim za malo slobode! 

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ти дефинитивно имаш дебелу економску корист од те јоге...

...вребао и чекао...

...да си неки јога инструктор, без обзира колико ти то демантовао или не...

...да си неки њуејџ секташ који је циљано и смишљено дошао на овај форум да проповеда...

...толико си се искомпромитовао...

...да ти ја прикане ништа живо не верујем...

...ти о. Сави Јањићу учитаваш нешто што он није рекао...

Написао сам ти у приватној поруци, у којој си ме блокирао, зашто сам писао о овој теми, јер то није нешто о чему причам јавно. А ти процени да ли из тога излази ово што си ми ти сад написао. Све што имам да кажем је: Матеј, 5:11.

 

 

Заправо, што се мене лично тиче, као неког ко није имао појма о јоги нити га је интересовало, твој наступ на форуму је био контрапродуктиван, а овај сад последњи наступ је јоги закуцао ексер у сандук. Тако да хвала ти на томе. У мом случају добро си измисионарио против јоге :)

Да си читао оно што сам писао, као што ниси, стекао би исти став. Али мене и не треба да слушаш, ја сам овде обичан дискутант као ти и било ко други, побеђују аргументи, а не забране писања и клевете. Послушај став оца Саве Јањића и урадићеш тачно оно што сам ја говорио.

 

За то што те не интересује јога, кажи „Хвала Богу“, а немој тиме да се хвалиш. Ми се молимо да не паднемо у искушење, не идемо да ликујемо над онима који су пали и смејемо им се.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@@Volim_Sina_Bozjeg, Ма нема код мене екстремности, просто ми неке ствари делују очигледне и имам потребу да на њих реагујем. А осим тога вуку се од раније и боду очи.

О. Оливер је рекао своје, о. Сава такође (уз очиту уздржаност), сад ово друго тријумфално проглашавати апсолутном потврдом свог става тотално је натегнуто, да не кажем да је подметање. 

O. Oliver .... dumrem numem, da razumem kako je on kung fu ocistio od istocnjacke filosofije i mudrosti a mukica od joge mu se povraca.

 

I to sve onako autorativno sa pucanjem od znanja.

 

Mislim, post mi je malo i satirican, nadam se da je jasan.

 

O.Sava mu je odrzao lekciju.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

О. Оливер је рекао своје, о. Сава такође (уз очиту уздржаност), сад ово друго тријумфално проглашавати апсолутном потврдом свог става тотално је натегнуто, да не кажем да је подметање. 

 

Pa upravo besprekorni znalac o. Oliver mu je i dao kredibilitet, da jogu pomesa sa Hriscanskim predanjem i da praktikuje, sada vec Hriscanstvo u kombinaciji sa joga telesnim vezbama.

 

A i on mukica hoce da iskoristi odgovor O.Save kao svoj triumf.  Ali upravo odgovor O.Save u sebi sadrzi preko potrebnu mudrost i slobodu donosenja sopstvenog stava, skoro pa i bez pravoslavnog duhovnog iskustva.O. Sava je potpuno jasan i nema uzdrzanost tamo gde mu mesto nije.

 

Nadam se da sam sada potpuno jasan iz ovih 6 ili 7 postova. 

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja se slazem sa tobom sto se tice opservacije ovog clana foruma.

 

Хвала ти, брате, (такође због Матеј, 5:11) што се слажеш са опсервацијом да сам њу-ејџ секташ, јога-инструктор и неко ко учествује на форуму због материјалне користи и секташког мисионарења, али подсетио бих те да су ми те епитете прилепили због тога што сам покушавао да кажем исто оно што је рекао отац Сава.

 

И не само мени, него и другима на теми који су покушали да кажу слично, али су се на време повукли када су видели колико је сати и какве све увреде и клевете могу да полете некажњено, без икаквог стида и без хришћанског тражења опроштаја када се покажу као нетачне.

 

Такође, хвала драгоме Богу што допушта овакве ствари и лечи ме од гордости спознања да сам на крају ипак у праву, јер и бити у праву не значи ништа ако разговараш са неким ко неће да те чује и ко те након доказа црно на бело још горе вређа и још горе напада, а да више ни сам не зна зашто.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A i on mukica hoce da iskoristi odgovor O.Save kao svoj triumf. Ali upravo odgovor O.Save u sebi sadrzi preko potrebnu mudrost i slobodu donosenja sopstvenog stava, skoro pa i bez pravoslavnog duhovnog iskustva.O. Sava je potpuno jasan i nema uzdrzanost tamo gde mu mesto nije.

Брате, извињавам се и теби и свима осталима којима је деловало да одговор оца Саве желим да представим као неки свој тријумф. Одговор оца Саве је тим јачи што је он лице од ауторитета у Цркви и што 99% људи на овом форуму из страхопоштовања неће ни покушати да то доводи у сумњу. Ја сам то тврдио позивајући се на аргументе, а не на сопствени ауторитет. Тиме што је отац Сава својим ауторитетом потврдио оно што сам ја овде као православни хришћанин писао и због чега сам био називан секташем и промотером јоге и због чега сам, између осталог, проглашен проблематичним чланом форума, ја нисам тријумфовао, него су поражени они који су на моје аргументе одговарали празним речима, празним увредама и празним клеветама. И тим више су поражени јер не смеју ни да помисле да се јаве оцу Сави и културно му кажу да није у праву и да је физички аспект јоге ритуални хиндуизам који је неспојив са православљем, а камоли да му кажу 1% од оних речи којима су частили мене.

Ја због тога не ликујем, ја то само констатујем. Нисам тријумфовао ја, тријумфује истина и то је оно најбитније, Богу хвала.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Можемо ли да се сложимо да је о. Сава наступио светопавловски? Ја сам његове речи схватио као "све вам је дозвољено и слободно, али вам све не користи и не изграђује вас". Шта кажеш? 

Ma o.Sava je bio vise nego precizan koncizan sazet bez jedne dileme. Tamo gde je trebao biti suzdrzan, tamo je to bio a tamo gde je trebao biti i vise nego dosledan, bez ikakvih dopuna iliti drugacijeg pogleda od sustog pravoslavnog, tamo je to i bio.

 

Dakle o. Sava je odrzao lekciju o.Oliveru, kako je Pavlovski moguce jasno i precizno dati sliku. 

 

Prosto ne treba niti dodavati niti oduzimati.

 

Inace "ociscenje istocnih borilackih vestina" je takodje biser eminentnog poznavaoca i nema veze sa pravoslavljem, vec vise lici na clana koji hoce u jogu uvesti pravoslavno smirenje Isusovom molitvom i drugim dusekorisnim kratkim molitvama. Za nas pravoslavce molitva ima jedan sasvim drugi karakter.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хвала ти, брате, (такође због Матеј, 5:11) што се слажеш са опсервацијом да сам њу-ејџ секташ, јога-инструктор и неко ко учествује на форуму због материјалне користи и секташког мисионарења, али подсетио бих те да су ми те епитете прилепили због тога што сам покушавао да кажем исто оно што је рекао отац Сава.

 

Molim brate i drugi put cu biti precizan. To je dobro za dusu, tvoju moju bilo koju.

 

Da si ti napisao sve kao o.Sava, ciji odgovor koristis, mi polemike sa tobom ne bi imali, prema toma, nemoj sada govoriti, da te niko citao nije.

 

Dakle ako hoces oko joge, mozemo uzeti obrazac o.Save, bez ikakve nepotrebne dopune. Tvoje dopune "poznavaoca pravoslavne duhovnosti koje su u saglasju sa jogom" su vrlo problematicne i ne bi dalje govorio o tome.

 

Dakle sve je jasno racun je cist. 

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Можемо ли да се сложимо да је о. Сава наступио светопавловски? Ја сам његове речи схватио као "све вам је дозвољено и слободно, али вам све не користи и не изграђује вас". Шта кажеш? 

Naravno! Ne treba se brinuti o tom koliko ćemo dugo živjeti već o tom koliko ćemo sveto živjeti. Neko godinama vježba Jogu, borilačke vještine, ganja sportove, jede zdravu hranu i na kraju ga pregazi pitomi tramvaj ili mu spadne na glavu avion ili ga smrska frižider ili odleti u vazduh s nekim islamistom što se otpalio pored njega s nekoliko kila semtexa. Koja korist od toga?

 

11. "Ispraznost nad ispraznošću, sve je ispraznost", osim Boga ljubiti i njemu jedinomu služiti.

http://u-ime-isusovo.blogspot.cz/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.
  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...