Jump to content

Вести о упокојењу...

Оцени ову тему


Зоран

Препоручена порука

Vratiće se sa Sandinom, Čeom, Martijem i Bolivarom", kaže se u pesmi. 

 

Баш сам се нешто питао на коју фору се Чавес идентификовао са Боливаром. Та двојица су били на два сасвим различита краја спектра у скоро сваком погледу. Боливар је готивио САД, Џеферсона, капитализам (Адам Смит му је био један од узора) и тако даље.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

javniobjekti12-velika.jpg

 

Преминуо је професор др Драгослав Поповић, вођа стручњака који су конструисали нулти реактор у Институту Винча, професор Електротехничког факултета (ЕТФ) у Београду. Поповић је преминуо 4. марта, али то није објављено јер је његова последња жеља била да буде сахрањен у кругу породице.

 

Др Драгослав Поповић је рођен 1926. год у Скопљу, на ЕТФ у Београду је дипломирао 1951, и одмах се укључује у екипу сарадника Академика Др Павла Савића у Институту.

 

Од 1952. до 54 борави у Институту Кјелери у Норвешкој.

 

Докторирао је 1955. год са темом нуклеарне резонанце у процесу фисије. Учествовао у изградњи реактора РБ.

Године 1959. прелази на ЕТФ где убрзо постаје редован професор.

 

Од 1961. до 64. поровео је у Међународној агенцији за атомску енергију у Бечу.

 

Као стручњак Уједињени Нација боравио је Египту, Перу и Чилеу.

 

Од 1980 до 90 био је ангажован у стручном тиму Енергоинвеста.

NUKLEARNA-ENERGETIKA-Dragoslav-Popovic_s

http://srbin.info/2013/04/preminuo-prof-dragoslav-popovic-pionir-srpske-nuklearne-fizike/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Link to comment
Подели на овим сајтовима

115-Mladjen-Micovic.jpg

 

ПОДГОРИЦА, 27. АПРИЛА (Светигора прес) – У Подгорици се јутрос у 57. години земаљског живота упокојио у Господу адвокат Млађен Мићовић, дугогодишњи правни заступник и члан Правног савјета Митрополије црногорско-приморске.

 

Сахрана његових земних остатака биће обављена сјутра у његовим родним Бањанима, а претходно ће у цркви Светог Ђорђа под Горицом у Подгорици Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски Господин Амфилохије и Епископ будимљанско-никшићки Господин Јоаникије са свештенством и вјерним народом служити опело, са почетком у 12 часова.

 

 

Р.В.

http://www.mitropolija.me/?p=11307

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У Подгорици служено опело адвокату Млађену Мићовићу

 

 

113587.p.jpg?0.34326447087355333

 

На мјесном гробљу у селу Велимље у Бањанима на празник Цвијети јуче су сахрањени земни остаци блаженог спомена дугогодишњег правног заступника и члана Правног савјета Митрополије црногорско-приморске адвоката Млађена Мићовића, брата Преосвећеног Владике будимљанско-никшићког Господина Јоаникија.

 

Претходно су опело у цркви Светог Ђорђа под Горицом у Подгорици служили Високопреосвећени Архиепископ цетињски Митрополит црногорско- приморски Господин Амфилохије и Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Господин Јоаникије уз саслужење свештенства и вјерног народа.

 

У бесједи након опела, Митрополит Амфилохије је рекао да је Млађен Мићовић био жедан и гладан правде Божје. “И сав свој живот је посветио управо Божјој правди”.

 

“Онај који служи Божјој правди из које се рађа људска правда, тај кроз ту Божју правду задобија, не само награде овдје на земљи и похвале земаљске које саме по себи и немају много значења, него оно што нам каже ријеч Божја: Блажени гладни и жедни правде јер ће се наситити. Овдје на земљи није се лако наситити правде Божје”, рекао је Митрополит Амфилохије.

 

“Млађен Мићовић је син Сава Спасојева и Видосаве, иза којих је остао широки траг, по Божјем дару, а могуће и по благослову некога ко је крштавао и њих и њихово потомство. А нека ми опрости Владика и нека ми опросте и браћа нашега Млађења, и његове сестре и потомство, у том широком трагу Сава Спасојева најзначајније, најдивније, најузвишеније мјесто посједовао је, посједује и посједоваће Млађен Мићовић”, рекао је Митрополит црногорско-приморски.

 

“И морам да вам кажем и нешто друго. Ево ја сам Владика и Митрополит црногорски, његов брат је овдје Епископ будимљанско-никшићки, рођен из исте утробе као и он, па ми се чини, а морам то да вам исповиједим, да је можда његово било мјесто да буде на моме мјесту или мјесту његовог брата. Такву је у себи носио мудрост, знање и вјерност, и свједочење имена Божјега наш Млађен Мићовић”, нагласио је Митрополит Амфилохије.

 

Митрополит је рекао да је он био тврђа наше Цркве у Црној Гори, правдољубац и правдоносац, свједок правде Божије. “И у овим временима, када је неправда или лажна правда завладала људима, он се, имајући чисто срце, чисту душу и чисти ум, ни за тренутак није помјерио нити се уплашио било кога и било чега. Био је сваког тренутка вјеран оној истини Светог Петра Цетињскога да је у имену Божјем суд и правда”.

 

“Бог га је обдарио златним вијенцем браће његове, сестара његових, потомства његовог и потомства браће и сестара његових. И свију нас вијенцем око његове часне и честите главе”, рекао је Владика Амфилохије.

 

Владика је рекао да ће Млађен Мићовић одласком из овог бесудног времена и бесудне земље оним чиме га је Бог задахнуо и испунио на још убједљивији начин свједочити правду Божју тамо гдје више нема бола ни уздаха, гдје нема неправде и гдје лаж не може тријумфовати над истином нити неправда над правдом.

 

“Његов часни и свијетли лик, његово часно и свијетло дјело, његова борба за правду и за истину Божју је нешто што остаје међу нама и са нама. Блажен је пут којим данас идеш, Млађо, припремљено ти је мјесто вјечног покоја”, рекао је Митрополит Амфилохије.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 weeks later...

otac-savo-tutus.jpgДугогодишњи секретар Епархијског савјета и Епархијског управног одбора Митрополије црногорско-приморске протојереј-ставрофор Саво Тутуш упокојио се данас у Будви у 63. години земаљског живота.


Прота Саво рођен је 1950. године у Полачи код Книна. Завршио је Богословију Светог Саве у Београду и био је до 1995. године свештеник у Книнској крајини.


У егзодусу српског народа 1995. године који је био последица акције хрватских оружаних снага под именом "Олуја", прота Саво је дошао у Београд.


Одатле је на позив Митрополита црногорско-приморског Господина Амфилохија дошао на Цетиње, у Митрополију црногорско-приморску,  гдје је дужност секретара Епархијског савјета и Епархијског управног одбора обављао до 2010. године.


Последње три године живио је у Београду.  У том периоду редовно је долазио у Митрополију на празнике Светог Петра Цетињског и Светог Василија Острошког.


Са супругом попадијом Борком изродио је троје дјеце.


Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски Господин Амфилохије сјутра ће, поводом упокојења проте Сава, са свештенством служити заупокојену литургију у цркви Свете Петке у Будви, са почетком у 9 часова.


Након литургије, земни остаци протојереја-ставрофора Сава Тутуша биће отпремљени за Београд гдје ће бити обављена сахрана.

Јеванђелски говорити значи говорити из душе; било да говориш, било да ћутиш, осећа се вера. И још значи, не наметати се њоме, нити се због чега стидети. Свака реч је на своме месту и тече. А она је таква зато што се преносила с колена на колено, па се и укоренила. Таква вера нас је одржала.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

img_6329_2.jpg

 

 

Овај служитељ Божјег олтара преставио се у Господу после дуге и тешке болести у болници у Београду у касним вечерњим сатима 17. маја ове године

 

Опело ће се обавити у цркви Светог Николе на Новом београдском гробљу у понедељак 20. маја о. г. с почетком у 13,45 часова.

 

 

 

 

 

СПЦ


 

Измењено од Martirije
Link to comment
Подели на овим сајтовима

spasovic.jpg

 

Протођакон Станимир Спасовић рођен је 3. фебруара 1937. године од оца Витомира и мајке Драге, рођ. Дамјановић. Основно образовање је завршио у свом родном месту Катрги код Чачка, а пет разреда гимназије са малом матуром у Мрчајевцима и Чачку. Уписан у Богословију Светог Саве у манастиру Светог Архангела Михаила у Раковици 1953. г. После положене матуре уписао је студије теологије на Богословском факултету у Београду и дипломирао 1963. г. Склапа брак са Олгом, рођ. Никитовић. Бог их је обрадовао са двоје деце: сином Витомиром и ћерком Јеленом.

 

У свештени чин ђакона Станимир је рукоположен 4. децембра 1963. г. од стране патријарха српског Германа, а 24. децембра исте године постављен за  хонорарног ђакона при храму Светог апостола и јеванђелиста Марка у Београду. У исто време обавља дужност црквено-судског приправника у Архиепископији београдско-карловачкој. Свети Архијерејски Синод поставља га за  суплента Богословије Светог Саве у Београду.  После положеног професорског испита уписао је студије на Правном факултету Универзитета у Београду.

 

После дипломирања на овом факултету пријавио је докторску дисертацију на Богословском факултету у Београду. У договору са професором  др Душаном Кашићем, ментором, одређена му је тема под називом ''Развитак живота и устројство Цркве у Србији у XIX веку''.  Након шест година озбиљног научно-истраживачког рада,  марта 1983. године, успешно је одбранио докторску дисертацију. Исте године одлази у Енглеску на студије на Оксфордском универзитету. По повратку из Енглеске пријавио се на конкурс за доцента на Богословском факултету у Београду за предмет Канонско и црквено право.

 

Епископ шумадијски др Савa (Вуковић)  предложио је Светом архијерејском синоду  да оснује богословски факултет   у Америци. По замисли Владике Саве,  факултет је, превасходно, имао задатак да припреми богословски образовано свештенство за потребе наше Цркве на тим просторима и посленике за рад на богословској науци. Свети Архијерејски Синод је у потпуности прихватио предлог Епископа Саве,   те је изаслао протођаконa др  Станимира Спасовића и протојереја др Драгана Милина у Либертивил, (Сједињене Америчке Државе) у манастир Светог Саве ради припрема за оснивање богословског факултета.

 

У животу и раду протођакона Станимира Спасовића, професора,  могу се уочити два одвојена временска периода  у којима се остварио као васпитач, свештенођакон и научни радник. 

Први је везан за Србију, Београд. Тај период обухвата школовање и рад у богословским школама, као и његову активност као професора и васпитача у Богословији Светог Саве у Београду, али и ђаконско служење у цркви Светог Марка у Београду. У том периоду објављивао је  научне  чланке у листовима и часописима.

 

Други период обухвата време од 1986. године када, по одлуци Светог Архијерејског Синода одлази у Америку ради оснивања Факултета и  предавања. На Факултету у Либертивилу више од двадесет година предавао је Канонско и Црквено право и Историју Српске Цркве, све до августа 2010. године. 

 

Поред великог броја објављених радова из историје Српске Цркве и Канонског и Црквеног права, на српском и енглеском језику, у разним часописима, у овом периоду настала су и три обимна дела: Историја Српске Цркве у Америци и Канади од 1941. до 1991. године на српском и енглеском језику; Историја Српске Цркве у Западној Европи  и Историја Српске Цркве у Аустралији, Новом Зеланду и Јужној Африци. Oва три значајна дела настала су на основу изворне грађе, садржане у разним архивама епархијских центара и у парохијским и црквено-општинским архивама и, мањим делом, на основу чланака објављених у разним хроникама, летописима и часописима.

 

Одлуком Патријарха српског Господина Иринеја,  протођакон  Станимир Спасовић, пензионисани професор Богословског факултета у Либертивилу, био је причислен  храму Светог апостола и јеванђелиста Марка у Београду. Многи благочестиви верници пампте упокојеног протођакона Станимира и као изванредног певача црквене музике; иначе, свој глас је оставио забележен на носачима звука. Блаженопоч Патријарх Герман радо је позивао протођакона Станимира да служењем допринесе благољепију богослужења.(Из летописа Храма Светог апостола и јеванђелиста Марка)

 

 

 

 

преузетио са: http://www.spc.rs/sr/upokojio_se_protodjakon_dr_stanimir_spasovitsh_1937_2013

Измењено од Martirije
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Са опела и сахране протођакона Спасовића

21. Мај 2013 - 11:51

 
 

img_5365.jpg
 
 

Лично Његова Светост Патријарх Иринеј началствовао је на опелу испред цркве Светог Николе на Новом гробљу. Саслуживали су Епископи шумадијски Јован и канадски Георгије и уз молитвено присуство Њихових Преосвештенстава Епископа новограчаничког-средњезападноамеричког Лонгина и аустралијско-новозеландског  Митрополије аустралијско-новозеландске Иринеја. Учествовање великог броја свештеника и ђакона, посебно некадашњих ученика и студената пок. професора Станимира Спасовића, било као ученика београдске Богословије Светог Саве или као студената Богословског факултета Светог Саве у Илиноју, код Чикага, показало је колико су велику пажњу и љубав неговали према својем наставнику, сходно заповести Светог апостола Павла: „Поштујте наставнике ваше“ (Јев 13,17 ).

 

Опроштајно слово одржао је његова Светост Патријарх, а у име свештенства Средњезападноамеричке епархије и професорског колектива и студената Факултета Светог Саве у Либертивилу говорио  је професор др Милош Весин, протојереј-ставрофор, који је нагласио да је поч. проф. Спасовић својим познавањем Канонског права, које је и предавао у Либертивилу, допринео превазилажењу црквеног раскола у САД 1992. године.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...