Jump to content

Божић у нашој Светој Цркви - све вести на једном месту

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Гости

08. 01. 2014.
БОЖИЋ ПРОСЛАВЉЕН У САРАЈЕВУ

vijest352.jpg

У храмовима Митрополије дабробосанске, у уторак 7. јануара, служењем Светих литургија свечано је прослављен најрадоснији хришћански празник, Рођење Господа Исуса Христа – Божић.

 

На Светој литургији у Саборној цркви Рођења Пресвете Богородице у Сарајеву началствовао је протојереј-ставрофор Ранко Билинац уз саслужење протојереја-ставрофора Миомира Зекића, протојереја Борислава Ливопољца, јереја Милорада Милинковића и протођакона Митра Танасића.

 

Старјешина Саборне цркве протојереј Борислав Ливопољац је окупљеним вјерницима пренио божићне честитке и благослов Његовог високопреосвештенства митрополита дабробосанског господина Николаја, те прочитао Божићну посланицу Његове светости патријарха српског господина Иринеја.

 

Светој литургији у Саборној цркви, на којој је пјевало Српско пјевачко друштво „Слога“ под диригентским вођством проф. Стефана Мојсиловића, поред већег броја вјерника присуствовао је и надбискуп врхбосански кардинал Винко Пуљић, који је свештеницима честитао Божић, као и министар просвјете и културе Републике Српске Горан Мутабџија.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

ДРУГИ ДАН БОЖИЋА - САБОР ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ

среда, 08 јануар 2014 14:50

Bozic%202dan%201m.jpg

 

Други дан најрадоснијег хришћанског празника Божића, на Сабор Пресвете Богородице, у Загребу је настављено свечано светом Архијерејском литургијом.Свету литургију је служио, Његово Високопреосвештенство Митрополит Јован уз саслуживање протојереја Марка Ногића и ђакона Бранимира Јокића.

 

 Митрополит Јован је у својој проповеди причао о Пресветој Богородици, Прогонству Господа Исуса Христа у Египат и о значају Рођења Христовог и Његовом доласку на овај свет, Његовом оваплоћењу. И на данашњи дан се у храму окупио значајан број верника. Може се рећи да је празник Рођења Христовог у Загребу прослављен у правом празничном духу како то празнику и доликује. 

 

 
 
 

Bozic%202%20dan%202m.jpg   Bozic%202%20dan%203m.jpg   Bozic%202%20dan%204m.jpg   Bozic%202%20dan%205m.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

На Божић Митрополит Амфилохије служио Литургију у Подгорици

DSC_0238-e1389134956443-720x375.jpg

Божићне литургије служене су широм Црне Горе, а централну Свету архијерејску литургију у Саборном храму Христовог Васкресења у Подгорици, највећем православном храму у Црној Гори, служио је Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски Господин Амфилохије.

Митрополит Амфилохије казао је да је Бог вјечна љубав, која је изњедрила читав свијет.

„Христос је жртвовао себе за живот свијета. Голгота је мјера Његове љубави. Та Његова љубав је мјера свега што је постојало и што ће постојати“, навео је Митрополит Амфилохије.

Он је додао да је егоизам, односно љубав према себи самом, најопаснија болест.

„Права истинска љубав је љубав која нам се открила и јавила Христовим Рођењем. Та вјечна љубав је оно што се библијски зове царство небеско“, казао је Митрополит Амфилохије.

Литургији су, поред великог броја вјерника, присуствовали и амбасадори Руске Федерације и Србије у Подгорици Андреј Нестеренко и Зоран Бингулац, представници Римокатоличке цркве и политичког и културног живота Црне Горе.

Р.В.

wpaudio-play.pngТонски прилог Радија Светигора

DSC_0011-150x150.jpg DSC_0014-150x150.jpg DSC_0044-150x150.jpg

DSC_0049-150x150.jpg DSC_0055-150x150.jpg DSC_01411-150x150.jpg

DSC_0274-150x150.jpg DSC_0282-150x150.jpg DSC_0290-150x150.jpg

DSC_02911-150x150.jpg DSC_0316-150x150.jpg DSC_0471-150x150.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

БАДЊЕ ВЕЧЕ И БОЖИЋ У БОСАНСКОМ ПЕТРОВЦУ pdf_button.png printButton.png emailButton.png уторак, 07 јануар 2014 21:47

p1660036_resize.jpg

 

Његово Преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки  Господин  Атанасије  на Бадње вече уочи Божића служио је празничну вечерњу службу у катедралном  храму Светих Апостола Петра и Павла у Босанском Петровцу гдје се окупило мноштво вјерника како би учествовали у молитви и освећењу и приношењу бадњака на ватру.

 

Након вечерњег богослужења Епископ Атанасије одржао је бесједу у којој је поздравио вјернике из Петровца и Петровчане који су дошли са свих страна и подсетио их на незамењиви догађај за историју човечанства, на догађај Рођења Господа Исуса Христа у Витлејемској пећини, и позвао оне који живе у Босанском Петровцу и оне који су на овај празник дошли из разних крајева на које су се одселили током непријатних догађања протеклих година и нагласио да топлина ове вечери међу онима који се сусрећу у храму и у граду подсећа на топлину Витлејемске пећине.  Након тога Епископ Атанасије подјелио је дјеци божићне поклоне – пакетиће, након чега је Епископ Атанасије у порти храма осветио бадњаке. Затим је уследио ватромет.

На Празник Рођења Господа Исуса Христа – Божић, Његово Прееосвештенство Епископ бихаћко-петровачки Господин Атанасије служио је Свету Архијерејску Литургију у храму Светих Апостола Петра и Павла уз саслужење свештенства Епархије. Ове године, по први пут из катедралног храма Епархије бихаћко-петровачке Радио-телевизија Босне и Херцеговине уживо је преносила Свету Архијерејску Литургију.

После завршетка Литургије у просторијама Епископије обављен је пријем за званице Епископа Атанасија. Пријему су присуствовали Предсједник Владе Унско-санског Кантона Господин Хамдија Липовача, Министар правде Унско-санског Кантона Господин Андреј Мамонтов, Министар образовања, науке, културе и спорта Унско-санског Кантона Господин Дарио Јурић, Начелник општине Босански Петровац Господин Златко Хујић, Начелник општине Петровац-Дринић Господин Драго Ковачевић, Предсједник Општинског вјећа општине Босански Петровац Господин Душан Дошен, Делегат клуба српског народа у Влади Унско-санског Кантона Госпођа Мира Љубјанкић, конзул БиХ у Риму Господин Игор Бабић и друге значајне личности.

Након пријема за све званице припремљена је богата божићна трпеза. На крају трпезе Епископ Атанасије се обратио гостима здравицом  пожелевши  благостање, берићет, напредак и добру вољу међу људима, а на добробит свих који живе на простору Епархије бихаћко-петровачке.

 

p1650959_resize.jpg

p1650958_resize.jpg

p1660011_resize.jpg

p1650983_resize.jpg

p1650985_resize.jpg

p1650952_resize.jpg

p1660016_resize.jpg

p1660028_resize.jpg

p1660031_resize.jpg

p1660026_resize.jpg

p1660020_resize.jpg

p1660043_resize.jpg

p1660045_resize.jpg

p1660050_resize.jpg

p1660062_resize.jpg

p1660069_resize.jpg

 

 

 

 

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Божићна Литургија у Саборном храму Свете Тројице у Врању Уторак, 7. Јануар 2014.   |   Вести 2014-1-8-3-39-18-DSC_0188.jpg

 

А кад се наврши вријеме, посла Бог Сина својега јединороднога" (Гал. 4, 4), да спасе род људски. И кад се испуни девет месеци од благовести, коју јави архангел Гаврил Пресветој Дјеви у Назарету, говорећи: "Радуј се, благодатна... ево зачећеш и родићеш сина, и нађени му име Исус" (Лк. 1, 18 и 31). У то време изиђе заповест од кесара Августа, да се попише сав народ у Царевини римској. Сходно тој заповести требаше свако да иде у свој град и тамо се упише. Зато Јосиф Праведни дође с Пресветом Дјевом у Витлејем, град Давидов, јер обоје беху од царског колена Давидова. Па како се у тај малени град слеже много народа ради пописа, не могоше Јосиф и Марија наћи конака ни у једној кући, због чега се склонише у једну пећину овчарску, где пастири овце своје затвараху. У тој пећини, а у ноћи између суботе и недеље, 25. децембра роди Пресвета Дјева Спаситеља света, Господа Исуса Христа. И родивши Га без бола, као што Га је и зачела без греха, од Духа Светога, а не од човека, она Га сама пови у ланене пелене, поклони Му се као Богу и положи Га у јасле. Потом приђе и праведни Јосиф, и он Му се поклони као божанском плоду дјевичанске утробе. Тада дођоше и пастири из поља, упућени од ангела Божјег, и поклонише Му се као Месији и Спаситељу. И чуше пастири мноштво ангела Божјих где поју: "Слава на висини Богу и на земљи мир, међу људима добра воља" (Лк. 2, 14). У то време стигоше и три мудраца с Истока вођени чудесном звездом, са даровима својим: златом, ливаном и измирном, и поклонише Му се као Цару над царевима, и дариваше Га даровима својим (Мт 2). Тако дође у свет Онај, чији долазак би проречен од пророка, роди се онако како би проречено: од Пречисте Дјеве, у граду Витлејему, од колена Давидова по телу, у време када више не беше у Јерусалиму цара од рода Јудина, него цароваше Ирод туђин. После многих Својих праобраза и наговештења, изасланика и весника, пророка и праведника, мудраца и царева, најзад се јави Он, Господар света и Цар над царевима, да изврши дело спасења људског, које не могоше извршити слуге Његове. Њему нека је вечна слава и хвала. Амин.

 

На радосни празник Рождества Христовог - Божић, 07. јануара 2014. године, Његово Преосвештенство Епископ врањски Господин Пахомије, служио је Свету Литургију у Саборном храму Свете Тројице у Врању. Божићну посланицу прочитао је презвитер Синиша Пиљановић, секретар Епархије врањске.

 

По завршетку Свете Литургије, ученици веронауке основних школа из Врања, улепшали су овај велики празник богатим програмом - рецитовањем и певањем Божићних песама.

 

Празновање Божића настављено је заједничким ломљењем и дељењем чеснице свим присутним верницима, а златник је ове године пронашла Јелена Костић, ученица шестог разреда ОШ ''Доситеј Обрадовић'' из Врања. Овом приликом, захваљујемо се добротворима за златник, ИПА секцији за Косово и Метохију и за Божићну чесницу, Градској пекари из Врања.

 

„Рођење Твоје Христе Боже наш, засија свету светлост разума, и у њему се они који звездама служаху од звезде научише да се клањају Теби, Сунцу Правде, и да познају Тебе, Исток с висине. Господе, слава Теби.“

 

 

 

МИР БОЖИЈИ - ХРИСТОС СЕ РОДИ!

ВАИСТИНУ СЕ РОДИ!

 

 

 
  2014-1-8-3-39-57-DSC_0026.jpg   2014-1-8-3-40-17-DSC_0030.jpg   2014-1-8-3-42-33-DSC_0033.jpg   2014-1-8-3-42-56-DSC_0037.jpg   2014-1-8-3-43-17-DSC_0039.jpg   2014-1-8-3-43-36-DSC_0040.jpg   2014-1-8-3-43-59-DSC_0045.jpg   2014-1-8-3-44-26-DSC_0049.jpg   2014-1-8-3-45-9-DSC_0053.jpg
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

СВЕТА ЛИТУРГИЈА У КНИНУ


 


 


0005-01-14_small.jpg


 


 


На празник Сабора Пресвете Богородице (08.01.2014.) Његово Преосвештенство Епископ далматински Г.Г. Фотије служио је Свету Архијерејску Литургију у Книну уз саслужење свештенства и монаштва бихаћко-петровачке и далматинске Епархије.


У својој беседи Епископ Фотије је свима присутнима честитао Божић и нагласио да је Пресвета Богородица од стране људског рода најзаслужнија за превелику тајну оваплоћења Бога Логоса – Господа Исуса Христа, јер се она због своје чистоте, светости и послушања удостојила да постане Богородица, да роди Спаситеља Света.


 


После Свете Литургије за све свештенство и госте припремљена је трпеза љубави у ЦО Книн, трудом книнскога свештенства.


P1.jpg


  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
07. јануар 2014.
Празник Рођења Христовог у Мостару

naslovna312-300x168.jpg

Вођени звијездом Празника Рођења Христовог, мноштво православних хришћана Мостара захумско-херцеговачког сабрало се у најљепшој пећини Суходолине, Старој цркви мостарској, радујући се Рођењу свих радости. Предвођени својим пастирима, путујући с мудрацима, кличући с анђелима, вјерни су се поклонили свом Цару, Свештенику и Пророку.

 

Евхаристијским сабрањем, које је почело у поноћ, началствовао је Епископ захумско-херцеговачки и приморски Господин Григорије, уз саслужење свештенства и вјерног народа мостарског. У исто вријеме Свете литургије савршаване су и у Манастиру Житомислићу и Бијелом Пољу. Након причешћивања при храмовним Трпезама, Сабрање у Радости настављено је и уз трпезе парохијских и манастирских гостопримница и трпезарија.

Бесједа Еп. Григорија

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Один монах вошёл в склеп к покойникам и крикнул: "Христос воскресе!" А они ему все хором: "Воистину воскресе!"
--- / -.. --- -- .. -. . --..-- / -- .. ... . .-. . .-. .
http://www.srdjanantic.blogspot.com/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Централна прослава Рођења Христовог у манастиру Грачаници

7. Јануар 2014 - 22:44 print_icon.gifОдштампај

med_vucic-vulin-gracanica-bozic-foto-tan

 

Празник Рођења Господа Исуса Христа данас је свечано прослављен широм Епархије Рашко-призренске. Централна прослава Божића одржана је у манастиру Грачаници где је Св. Литургију служио Епископ Рашко-призренски и Косовско-метохијски Теодосије уз саслужење свештенства Епархије. Поред више стотина верника из разних крајева Косова и Метохије данашњој прослави у Грачаници присуствовали су и високи представници Владе Србије: први потпредседник Владе г. Александар Вучић, директор канцеларије за Косово и Метохију министар Александар Вулин и министар одбране г. Небојша Родић. У свечаности су учествовали и градоначелник Грачанице г. Бранимир Стојановић и председник грађанске листе „Српска“ г. Владета Костић као и представници осталих српских општина на Косову и Метохији.Након Св. Литургије испред грачаничког храма присутнима су се обратили Епископ Теодосије и г. Александар Вучић

Владика Теодосије је свима пожелео срећан и благословен празник Христовог Рођења. „Нека радост данашњег празника обасја срце сваког истинског Божијег човека, сваки дом хришћански, а исто тако и домове свих људи добре воље који желе да се мир зацари и завлада у свету. Христос се роди“, рекао је Владика Теодосије.

 

med_vucic-vulin-gracanica-bozic-foto-tan

 

Александар Вучић изјавио је данас у Грачаници да је његова порука Албанцима да Срби желе мир, преговоре и разговоре, али и да Србија никад неће заборавити на свој народ, а посебно не онај на Косову и Метохији.

 

med_untitled-3_0.jpg

 

Вучић је, у обраћању грађанима после Божићне Литургије у манастиру Грачаници, истакао да положај српског народа није нимало лак наводећи као пример разбијање ћириличних табли у Вуковару или каменовање Срба јуче у Ђаковици. Он је додао да Србија реагује, мирно и суздржано, али не зато што је слаба већ зато што је јака. Србија жели економски да ојача и да ојача своју позицију у свету и обезбеди просперитет, додао је он.

 

med_DSC_0087.JPG

 

Вучић је рекао да Србија са свима жели да гради добре односе, и поновио да Србија није ни мала, нити слаба, нити је за потцењивање и да неће заборавити ни оставити свој народ, а посебно не на Косову и Метохији. Он је навео да Србија за разлику од других никоме не прети, да је Србији потребан мир, благостање и нова радна места и додао да ће се и данас и са свештенством и са српским првацима на Косову и Метохији разговарати о томе да се што више људи запосли, да се заврши болница у Грачаници, отвори одељење Пољопривредног факултета у том месту, отворе нова радна места и погони и у другим општинама...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

ЕПАРХИЈА ВАЉЕВСКА СВЕЧАНО ПРОСЛАВИЛА ПРАЗНИК РОЂЕЊА ХРИСТОВОГ

07.01.2014

2014-01-07-195v.jpg
 

Лепоте Божићних обичаја и обиље молитвене радости

Најрадоснији хришћански празник годинама унатраг у храмове Епархије ваљевске сабира хиљаде верника. Богослужења, дечје приредбе крај макета пећина - симбола славне витлејемске у којој се збило чудесно рођење Богомладенца, паљење бадњака и грандиозни ватромет обележили су прославу Божића Лета Господњег 2014. На Светим литургијама читана је посланица Његове Светости Патријарха српског Г. Иринеја. Својој духовној деци, мудре и свеколико драгоцене поуке за хришћански живот упутио је и Његово Преосвештенство Епископ ваљевски Г. Милутин. Да празнична срећа испуни и оне болешћу везане за постеље побринуо се духовник болнице протојереј-ставрофор Радомир Алексић

Након два дана прикупљања дарова за своје духовне штићенике и све оне којима је помоћ потребна, болнички духовник, протојереј-ставрофор Радомир Алексић са сарадницима, на Бадње вече, приредио је приредбу у холу Здравственог центра Ваљево. Дечји црквени хор „Хаџи Рувим“ извео је сплет духовних песама, доневши празнични сјај како збринутима на лечењу, тако и особљу болнице. Свој печат програму дали су и млади инструменталисти, ученици Музичке школе „Живорад Грбић“ Ваљево. Приредби и освећењу бадњака присуствовао је и Епископ ваљевски Г. Милутин.

 

Прослава Божића у српском народу испуњена је низом обичаја. Али, Господ није постао човек да би људи само обичаје имали, чували, а понекад и кварили. Свети Владика Николај говорио је: „Боље је село запалити, него обичај покварити!“. Наравно, мислећи притом на обичаје смислене симболике. Суштина празника Божића јесте да човек схвати узвишеност своје природе. Јер, Господ постаје човек да би човек, по благодати, постао Бог, указао је Владика Милутин приликом освећења бадњака у Храму Васкрсења Христовог. У Божићу, када дубље промислимо, видимо сав Стари завет, пророке, али и античке мудраце.

Фото: Бадње вече у Ваљеву

2014-01-06-080m.jpg
 

- Цела земља је вапила за Божјим доласком. Чак је један грчки философ рекао да би се овај свет могао спасити само када би Бог дошао у виду човека. Било је то својеврсно философско пророштво. Тајна овог празника велика је. Бог постаје човек да бисмо ми били налик Њему. Порука Цркве Христове, најлепша када је на Божић изговорена, јесте: “Слава на висини Богу, на земљи мир и међу људима добра воља!“. Ако то научимо и следимо, постаћемо свети - најрадосније је празнично слово Владике Милутина.

 

Пуне порте најмлађих Хришћана

Порте сва три градска храма, у тренуцима паљења бадњака и божићних игроказа, биле су до последњег педља испуњене децом свих узраста, која су са родитељима дошла да поделе радост Најрадоснијег празника. Немали број њих походио је и поноћне литургије и примио Свету тајну причешћа. Призор који задивљује и охрабрује веру у будућност хришћанског живота на нашим просторима.

Фото: Бадње вече у Покровском храму у Ваљеву 

 

Потпуни смисао Божића јесте да волимо све људе света. Данас, човек као да љубављу зове нека друга осећања. Оне праве љубави мало има. Склони смо се за сваку ситницу наљутити. Празник Рођења Христовог подсећа и опомиње на помирење. Јер, саветује Владика Милутин, срешћемо се сви са Господом када томе дође време.“ Да ли ће нас препознати?“ , зборио је, у народу свети и вољени, Патријарх Павле. Волимо све људе, не марећи за веру и нацију из које потичу, закључује Владика Милутин, уз свечарски поздрав „Мир Божји, Христос се роди!“.

Ј. Ј.

vinjeta3.gif

ПРОСЛАВА БОЖИЋНИХ ПРАЗНИКА У БАБИНОЈ ЛУЦИ

2014-01-07-045m.jpg

07.01.2014 - Божић је празник деце јер се тада прославља дан када је рођено јединствено дете – Богодете Исус Христос, које ће порасти у Богочовека, проповедати божанске истине и спасити свет од робовања греху и ђаволу... детаљније

vinjeta3.gif

БАДЊЕ ВЕЧЕ И БОЖИЋ У УБУ

2014-01-07-056m.jpg

07.01.2014 - Бадње вече, то само обзорје Најрадоснијег хришћанског празника - Рођења Господа и Спаса нашега Исуса Христа, веома свечано је прослављено у порти убског световазнесењског храма... детаљније

vinjeta3.gif

Бадње вече и Божић у Мионици

2014-01-07-116m.jpg

07.01.2014 - Обичаје везане за Бадњи дан и Божић, и ове године, у порти мионичке цркве највеселије су дочекала деца. Након вечерњег богослужења, у духу традиције, мионички свештеници благословили су и запалили бадњак... детаљније

vinjeta3.gif

Божићне радости у Подгорини

2014-01-07-125m.jpg

07.01.2014 - Традиционално, прослава Бадњег дана и Божића у подгорске храмове сабрала је мноштво верника, нарочито младих по чијој је везаности за Цркву овај крај надалеко познат... детаљније

vinjeta3.gif

Фото: Бадње вече у Лајковцу

2014-01-07-173m.jpg
 

vinjeta3.gif

Прослава Божића у Обреновцу

2014-01-07-282m.jpg

07.01.2014 - Нешто више од две хиљаде година, опет и опет слушамо и доживљавамо радосну и спасоносну Благовест, коју анђели објавише оне Божићне ноћи витлејемским пастирима, а преко њих и свему народу... детаљније

 

 

 

http://eparhijavaljevska.rs/index.php?id=vesti/2014/2014-01-07-001v

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Божић у Блатној

pdf_button.png

printButton.png

emailButton.png

уторак, 07 јануар 2014 21:28

boi%202014.%20godine%20019_resize.jpg

 

Поводом празника Рођења Господа нашег Исуса Христа – Божић у Блатној, општина Нови Град служено је Јутрење које је служио протојереј-ставрофор Карађорђе Дерајић.

Опширније...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Божићне радости у Бихаћу

pdf_button.png

printButton.png

emailButton.png

среда, 08 јануар 2014 17:55

dsc01623.jpg

 

Као и предходних и ове године је празновање рођења Господа нашег Исуса Христа започето нарочито свечано у Бихаћу. На Бадњи дан, 06. Јануара т.г. у капели Св. жена Мироносица у Бихаћу служена је света Архијерејска Литургија. Литургију је служио Његово Преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки г. Aтанасије уз саслужење протонамјесника Далибора Ненића, пароха бихаћког, јереја Здравка Богојевића, пароха III парохије петровачке и епархијског ђакона Николе Перковића.

Опширније...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...