Jump to content

Божић у нашој Светој Цркви - све вести на једном месту

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Гости
Божић у Милтону

8. Јануар 2014 - 14:51

majki1.jpg
 
 
 

Бадњи дан и Божић свечано и молитвено прослављени у манастиру у Милтону. Његово Преосвештенство епископ канадски г. Георгије служио је најпре у предвечерје празника Рождества Христовог велико повечерје са петохљебницом и освећењем бадњака у манастиру Светог Преображења Господњег у Милтону. Владики су саслуживали протосинђел Василије и ђакон Стефан Икономовски.

 

Црква је била преисупуњена народом који је дошао да прослави навечерје најрадоснијег празника Христовог рођења. Владика је поделио бадњаке, а потом је уследила литија до манастирског конака, где се бањак по устаљеној традицији пали.

 

Сутрадан, празник Рождества  Христовог - Божић свечано је прослављен у манастиру у раним јутарњим сатима када се народ почео сабирати у манастирском храму. Литургија је почела у 4 часа ујутру, којом је предстојао Његово Преосвештенство г. Георгије, уз саслужење протосинђела Василија (Гавриловића) и ђакона Стефана Икономовског.

По отпусту прочитана је посланица Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја и посланца Његовог Преосвештенства г. Георгија.

 

Манастирско Коло српских сестара је приредило богату трпезу на којој су се сабрали сви који су учествовали на Литургији.

 

 

Извор: Епархија канадска

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Божићне радости у Хамилтону

8. Јануар 2014 - 14:58

presto1.jpgpresto2.jpg

 

 

Мир Божији Христос се роди-Ваистину се роди! Овај радосни поздрав, најрадоснијег хришћанског празника, узвикивало је стотине врјерних парохијана Саборног храма Светог оца Николаја у Хамилтону на Nash Rd. Изузетно хладно вријеме није спријечило вјерне синове и кћери наше Свете Цркве да дођу на молитву у своју цркву.

 

Радост је испуњавала душу парохијских свештеника Ђуре и Милојка гледајући како се храм испуњава вјерницима. Лед и снијег су оковали Хамилтон, температура се спуштала испод -35 степени, али све то није спријечило вјернике, а треба посебно истаћи родитеље са малом дјецом, да дођу на молитву и учествују у чину освећења бадњака.

 

Након богослужења које је почело тачно у 18 сати, литија са бадњацима ушла је свети храм праћена појањем Божићних пјесама, момци са храстовим гранама - бадњацима постројили су се на солеји и започео је чин освећења бадњака.

Сваке године најмлађе наше парохијане – дјецу нашу и будућност наше Цркве и нације – дарује се са пригодним поклонима. Ове године те важне, часне и одговорне дужности прихватила се породица Станков, Војисла и Дргана са својом дјецом, а за слиједећу годину породица Горановић, Дарко, Гордана са дјецом Данилом и Катарином спремиће поклоне и обрадовати наше најмлађе.

 

Година 2014 јесте година која ће бити испуњена мноштвом активности које ће све бити фокусиране на велики јубилеј овог Саборног храма, а то је да у 2015. прослављамо 50 година од освештавања овог светог храма и стављања у богослужбену употребу. Ова чињеница све нас чини радоснима и поноснима, а радост свих нас при Саборном храму Светих оца Николаја, још је већа јер смо на сам Бадњи дан ове године у свети олтар унијели и горњи престо, те је тиме Свети олтар, а и сама Црква засијала још љепшим сјајем какав и доликује једном Саборном храму. Ово лијепо дијело вриједних руку мајстора из Београда дар је нашег Кола српских сестара. Горњи престо је рађен од ораховине у дуборезу и чини једну савршену цијелину са олтарским дијелом, иконостасом и цијелокупном лађом храма.

 

Пригодним ријечима окупљеном народу обратили су се наши свештеници Милојко и Ђуро, као и предсједник ЦШО г. Војислав Вуковић.

 

Након што су бадњаци освештани и подијељени вјерницима, наши свештеници су у црквеној порти извршили и налагање бадњака на ватру, а након тога су наши драги парохијани са свештенством дошли у црквену салу гдје су вриједне сестре Кола сестара припремиле посну вечеру. Служила се кувана ракија (шумадијски чај), а у доброј атмосфери и веселом друштву измијењивани су поздрави и честитања.

 

У поноћ је служено Божићно јутрење, а бројни вјерници узвраћали су громким гласом на поздраве свештеника Христос се роди – Ваистину се роди.

 

На сам дан Божића, свети храм је био препун вјерног народа. Опет су посебно радовали драги ликови најмлађих парохијана, које ни студен, ни снијег ни лед нису обесхрабрили да дођу на Божићну Литургију. Торжествено славље као и увијек уљепшавали су складни гласови нашег Хора, а бројна дјеца и вјерници су приступили и светој тајни причешћа.

 

 

Извор: Епархија кандска

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Активности Хуманитарног фонда Шабачке цркве

8. Јануар 2014 - 15:55

bolnica22.jpg
 
 
 

Хуманитарни фонд Шабачке цркве ,,Милостиви Самарјанин“ и ове године је посетио на Бадњи дан Шабачку болницу и деци која ће тамо провести празнике уручио божићне пакетиће. ,,Милост и љубав Богодетета Христа који је дошао ради свих нас, нека вас прати и да вам снаге за брзо оздрављење, да вас Божићна радост обасја и овде и да буде у вама целог вашег живота", речи су управитеља Фонда, свештеника Славише Марковића. Свих двадесетпеторо деце на педијатрији и хирургији Шабачке болнице нескривено су се обрадовала поклонима, а више од тога посети поруке Божићне радости и наде.

 

 

Извор: Епархија шабачка

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Божићни празници у Нишкој епархији

8. Јануар 2014 - 16:00

badnjevece.jpg
 
 
 

Бадњи дан је свечано обележен у свим храмовима широм Нишке епархије, али је посебно свечано било у Саборном храму у Нишу где је свету архијерејску Литургију после прочитаних Царских часова, уз саслужење братства овог храма, служио Преосвећени Епископ нишки др Јован. После прочитаног Јеванђеља Епископ је поучио сабрани народ.

 

У смирај дана око нишког Саборног храма окупило се мноштво верног народа. епископ Јован је уз молитвено учешће свештенства и народа освештао бадњак и потом га по обичају наложио, а потом се обратио свима својом архипастирском поуком. После кратког послужења које су за све присутне припремиле чланице Кола српских сестара отпочело је празнично бденије на којем су узнесене молитве за мир и добро свих људи добре воље.

 

На празник Христовог рођења Преосвећени Епископ нишки др Јован је служио свету архијерејску Литургију у Саборном храму у Нишу. Епископу су саслуживали свештеници овог храма. После прочитаног Јеванђеља великом мноштву сабраног верног народа прочитана је божићна посланица Његове светости, Патријарха српског г. Иринеја, коју је свим чедима српске Цркве упутио заједно са нашим Архијерејима. После свете службе, док је на благослов делио иконице празника, владика Јован је поздравио све сабране и честитао им празник.

 

На други дан Божића када прослављамо Сабор Пресвете Богородице Преосвећени Епископ нишки др Јован је у нишком храму Светог цара Константина и царице Јелене служио свету архијерејску Литургију.

 

 

Извор: Епархија нишка

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...