Jump to content

Божић у нашој Светој Цркви - све вести на једном месту

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Гости
Владика липљански Јован на Божић служио у Винковцима

7. Јануар 2014 - 18:32

12.jpg

 

Његово Преосвештенство Владика липљански г. Јован, викар Патријарха српског, уз саслужење протојереја-ставрофора Предрага Азапа, пароха винковачког, протојереја-ставрофора Душана Колунџића, пароха у пензији, јереја Ненада Лазића, пароха тењског, архиђакона Јована (Станојевића) и ђакона Милан Томашевића, служио је свету архијерејску Литургију у храму Силаска Светог Духа у Винковцима поводом Божића, најрадоснијег хришћанског празника.

 

Божићној Литургији уз стотињак верника присуствовали су и високи представници српске националне заједнице, генерални конзул Србије у Вуковару Живорад Симић, дожупан Ђорђе Чурчић, предсједник Заједничког вијећа опћина Драган Црногорац и предсједник СДСС-а Војислав Станимировић. На Литургији је певао октет Српске Православне Цркве из Шида.

 

 

13.jpg

 

Овогодишњу Божићну Литургију из Винковаца је преносила Хрватска радио-телевизија.

- Ми смо синови царски зато што смо синови цара Христа, а не зато што смо синови земаљских краљева и царева. Сви смо обични, мирни људи ради којих је Христос дошао, Христос, који је рекао - ја сам дошао да откријем ово не мудрима него безазленима и чистима срца - рекао је Епископ липљански Јован у своме обраћању бројним медијима након свете Литургије.

 

 

14.jpg

 

- Данас, када славимо рођење Богочовјека Господина Исуса Христа, пре свега опростимо једни другима и кажимо брат брату: Мир Божји, Христос се роди! Покажимо да можемо бити и да јесмо народ љубави Божје, народ који у свим искушењима овога века може бити веран и частан. Осим што нам доноси радост велику, Хрисост нам доноси и даје мир Божји, а то је Он сам. Зато божићно празновање и почињемо поздравом: Мир Божји, Христос се роди! Тиме изражавамо своју пламену жељу и насушну потребу да се мир Божји усели у сваког од нас, али и међу нас, децу Божју, наслеђе Његово у овоме свету, прво као Живот нашег живота, Свјетлост свијета, Истина и Пут, а потом и све остало - прочитао у посланици Патријарха српског Иринеја, парох винковачки, протојереј-ставрофор Предраг Азап.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

БОЖИЋНА ЛИТУРГИЈА У САБОРНОМ ХРАМУ ПРЕОБРАЖЕЊА ГОСПОДЊЕГ У ЗАГРЕБУ

уторак, 07 јануар 2014 14:23

Bo%C5%BEi%C4%87%20m1.jpg
 
О Божићу 2013. године, у храму Преображења Господњег у Загребу свету архијерејску Литургију служио је Његово Високопреосвештенство Митрополит загребачко-љубљански Господин Јован уз саслуживање протојереја-ставрофора Марка Ногића, Душка Спасојевића,  Слободана Лалића и ђакона Зорана Радића и Бранимира Јокића. Саборни храм је током свете Литургије био препун вјерника, од којих се велики број причестио. На Литургији је прочитана Божићна посланица Његове Светости Архиепископа пећког, Митрополита београдско-карловачког и Патријарха српског Господина Господина Иринеја упућена свој духовној дјеци Српске православне цркве о Божићу 2013. године, а Митрополит Јован је још једном пожелио свима сретне божићне празнике и упутио божићни поздрав ХРИСТОС СЕ РОДИ!
 
Митрополита Јована је након свете Литургије посјетио градоначелник Града Загреба г. Милан Бандић са сарадницима.
 
 

Bo%C5%BEi%C4%87%20m2.jpg   Bo%C5%BEi%C4%87%20m3.jpg   Bo%C5%BEi%C4%87%20m4.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Празник Рођења Христовог у Саборном храму у Новом Саду



 

bigger_rozdestvo-hristovo-ikona_visoki-d

 

 

Парохијани Саборног храма Светог великомученика Георгија у Новом Саду, предвођени својим Архијерејем, молитвено су прославили празник Рођења Господа Исуса Христа - Божић. 

                                                                           

Прослављање празника отпочело је служењем Великог повечерја и јутрења празника Божића којим је началствовао презвитер Горан Ранисављевић.  

                                    

Евхаристијским сабрањем верног народа Божјег началствовао је Епископ новосадски и бачки Господин Иринеј уз саслужење Епископа јегарског Господина Порфирија, архимандрита Јована Радосављевића и братства Саборног храма.                                                                                            

 Честитку за  празник Рођења Христовог, Архиепископа Пећког, Митрополита београдско-карловачког и Патријарха српског Господина Иринеја и свих архијереја Српске Православне Цркве, упућену свештенству, монаштву и свима синовима и кћерима наше свете Цркве, прочитао је презвитер Горан Ранисављевић.

По сведочењу Архиепископа Пећког, Митрополита београдско-карловачког и Патријарха српског Господина Иринеја и свих архијереја Српске Православне Цркве "...својим слављењем Богомладенца Христа, ми се придружујемо хоровима анђелâ, арханђелâ и свих светих небеских сила које како – тада у Витлејему, тако и данас у нашим храмовима и не престано на небесима – славе и величају Рођеног од Дјеве Богомладенца Христа, Који је Оваплоћена Љубав Божја, Љубав која се даје и саможртвује ради нас и нашега спасења! Рођење Оваплоћене Љубави Божје највећи је и највеличанственији богочовечански догађај. Зато је Божић празник вечне и надвременске радости."

По заaмвоној молитви  Његово Преосвештенство Епископ новосадски и бачки Господин Иринеј честитао је празник Рођења Христовог свима присутнима.У  неизрецивој духовној радости верни народ је у пошао својим кућама, величајући у срцима својим Богомладенца Христа.

 

 

Нови Сад, 07.01.2014 - Информативна служба Епархије бачке
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Рођење Христово - Божић
PostDateIcon.pngуторак, 07 јануар 2014 17:55 | PostAuthorIcon.pngНаписао o.Naum | ПДФ  | Array Штампа Array

 

IMG_6057%20%28Custom%29.JPG

 

На празник Рођења Христовог - Божић, свету архијерејску Литургију у храму св. Николаја у Карловцу, служио је Његово Преосвештенство Епископ горњокарловачки г. г. Герасим уз саслужење карловачких свештеника: протојереја – ставрофора Славише Симаковића и јереја Предрага Сушића.

На Светој Литургији прочитана је божићна посланица Његове Светости Патријарха српског г. г. Иринеја и свих архијереја Српске православне Цркве.

 

 

 

IMG_6028%20%28Custom%29.JPG IMG_6033%20%28Custom%29.JPG IMG_6036%20%28Custom%29.JPG IMG_6048%20%28Custom%29.JPG IMG_6050%20%28Custom%29.JPG IMG_6057%20%28Custom%29.JPG IMG_6060%20%28Custom%29.JPG IMG_6061%20%28Custom%29.JPG IMG_6062%20%28Custom%29.JPG IMG_6067%20%28Custom%29.JPG IMG_6070%20%28Custom%29.JPG IMG_6082%20%28Custom%29.JPG IMG_6085%20%28Custom%29.JPG IMG_6091%20%28Custom%29.JPG IMG_6095%20%28Custom%29.JPG IMG_6112%20%28Custom%29.JPG IMG_6141%20%28Custom%29.JPG

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

БОЖИЋ У ЕПАРХИЈИ ДАЛМАТИНСКОЈ

 

 

0003-01-14_small.jpg

 

Празник Рођења Господа нашега Исуса Христа – Божић (07.01.2014.) свечано је прослављен широм Епархије далматинске у свим црквеним општинама и манастирима. Ове године су православни Срби у Далмацији били сабрани у великом броју око бадњака и Божића.

Његово Преосвештенство Епископ далматински Г.Г. Фотије служио је Свету Архијерејску Литургију на свеноћном бденију у манастиру Крки. У току Свете Литургије прочитана је божићна посланица Његове Светости Патријарха српског Г. Иринеја, у којој је посебно наглашена потреба да Срби у Далмацији, а и широм Хрватске живе у миру и да уживају она људска права која им Устав и закони гарантују.  Патријарх Иринеј је посебно апеловао да престане прогон ћирилице, јер је то писмо свете браће Кирила и Методија, који су као што је познато били словенски апостоли, не само хришћанске вере, него и словенске културе.


Посебна духовна радост овога Божића је чињеница да су се многи верници причестили на Светим божићним Литургијама, показујући тиме да Црква живи витлејемском радошћу управо кроз Свето Причешће.

 

Ове године на божићна богослужења и бадњак сабрао се велики број народа, што показује да Срби у Далмацији и у тешким временима не одступају од своје православне вере и од својих светиња, међу којима је и манастир Крка (14. век), духовни просветни центар Епархије далматинске.

 

После Свете Литургије за све присутне госте приређено је божићно послужење у  гостопримници манастира Крке.

 

 

P1.jpg

 

Фотогалерија

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

07. јануар 2014.

Бадње вече и прослава Божића у Требињу
naslovna311-300x168.jpg

Весеље и празнично расположење у цијелом граду Требињу и свим околним селима, почело је у раним вечерњим сатима у Саборном храму Преображења Господњег у Требињу и свим парохијским храмовима у граду и околини, као и у домовима православних вјерника гдје се уз молитву и пјесму прослављало Бадње вече.


 


Из Саборног храма се након вечерње службе кренуло у литију ка градском тргу гдје је било налагање бадњака, а окупљеном народу се у име Епископа ЗХиП Григорија и братства свештеника обратио старјешина Саборног храма протојереј ставрофор Стеван Ковачевић који је бираним ријечима поучио и поздравио све окупљене ријечима наде и вјере у Христа Спаситеља и позвао их да се у светој литургији сви радосно сјединимо у радости Христовог Божића.


Након литије и налагања бадњака уприличен је културно умјетнички програм на градском тргу, а нешто касније био је и највећи виђен ватромет који је засијао на небу изнад Црквине и цијелог града Требиња, и на тај начин испољавајући нашу радост Христовог Рождества.


 


У Саборном храму служена је Света Литургија у поноћ, док је ујутро у 5 часова служено празнично јутрење и у 6 часова Света архијерејска литургија коју је служио умировљени Епископ ЗХиП Атанасије уз саслужење свештенства братства Саборног храма. На Литургији сабраном народу бесједио је Владика Атанасије, а старјешина храма Протојереј Стеван Ковачевић је прочитао Божићну посланицу.На свим службама присуствовао је велики број вјерника који су након служби похитали својим домовима да дочекају божићне полазнике и радост празника однесу у своје домове.


 


Јереј Александар Илић


Бесједа Еп. Атанасија



- See more at: http://eparhija-zahumskohercegovacka.com/?p=10855#sthash.CozEg9Z4.dpuf
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
ПРОСЛАВА БОЖИЋА У БИЈЕЉИНИ

bn-b-v%2010.JPG

Прослављање овогодишњег празника Рођења Исуса Христа – Божића у Бијељини почела је раним поноћним и јутарњим Светим литургијама у свим овдашњим светим храмовима. Поноћна Света литургија служена је у храму Светог Василија Острошког у манастиру Светог Василија.

У 05:00 часова служене су Свете литургије у саборном храму Рођења Пресвете Богородице, храму Светог Георгија, храму Светих апостола Петра и Павла и храму Светог Пантелејмона. У саборном храму Свету литургију служио је Преосвећени Владика зворничко-тузлански г. Хризостом уз саслужење протојереја - ставрофора: Миодрага Гаврића, Цвике Мојића, Митра Тешића, протојереја Милана Перковића те протођакона Славољуба Милошевића и ђакона Богдана Стјепановића. На Светој литургији пјевао је хор ''Србадија''.
Саборску посланицу прочитао је протојереј-ставрофор Миодраг Гаврић. На крају Свете литургије, Преосвећени Владика г. Хризостом пожелио је срећан Божић свима поздравом:
МИР БОЖИЈИ! ХРИСТОС СЕ РОДИ!
Друге Свете литургије служене су у 09:00 односно 10:00 часова.
Са задовољством се може рећи да је све и свуда свето и честито било и миломе Богу приступачно, рекло би се баш онако како Божићу и доликује.
Љ.К.

bn-b-v%201.JPG

bn-b-v%202.JPG

bn-b-v%203.JPG

bn-b-v%204.JPG

bn-b-v%205.JPG

bn-b-v%206.JPG

bn-b-v%207.JPG

bn-b-v%208.JPG

bn-b-v%209.JPG

bn-b-v%2010.JPG

bn-b-v%2011.JPG

bn-b-v%2012.JPG

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Помозимо слабим и немоћним и људима у невољи јер добро се добрим враћа. :mazenje:

Наше писмо   је старо преко 1000 година . Чувајмо то наше благо .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

07.01.2014

Прославено Рождеството Христово во Православната Охридска Архиепископија

Празникот на Рождеството Христово денес беше прославен во сите богослужбени места на Православната Охридска Архиепископија.

 

Во 2002 година, Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован го воспостави канонското и литургиско единство со Соборната Црква исцелувајќи го постоечкиот раскол! Оттогаш, во Р. Македонија, спротивно на основните цивилизациски и демократски начела, граѓаните коишто по слободен избор едноставно не сакаат да бидат расколници, т.е. припадниците на Православната Охридска Архиепископија го прославуваат Рождеството Христово во особени околности на државен прогон и терор врз верска основа. Нејзиниот Претстојател, Архиепископот охридски г.г. Јован, од 2002 год., само заради неговото исповедништво на соборниот карактер на Црквата - затворан е седум пати, а и денес, веќе над две години, под лажни обвиненија, се наоѓа во суров затворски режим. Против него и против Епископи, монаштво и верен народ на Православната Охридска Архиепископија во политички монтиран судски процес, донесена е нова осудителна пресуда.

 

За празникот на Рождеството Христово, Неговото Преосвештенство Епископот полошко-кумановски и Местобљустител дебарско-кичевски г. Јоаким богослужеше во Куманово.

 

Неговото Преосвештенство Епископот брегалнички и Местобљустител битолски г. Марко богослужеше во Штип.

 

Неговото Преосвештенство Епископот стобиски и Местобљустител струмички г. Давид, богослужеше во Скопје.

 

Во сите богослужбени места низ нашата татковина, верниот народ на Православната Охридска Архиепископија усрдно му се молеше на Богомладенецот Христос за што побрзо ослободување на Архиепископот охридски г.г. Јован од затворот во кој се наоѓа, и за прекин на државниот прогон и говорот на омраза врз верска основа што се спроведува кон припадниците на канонската Црква во Р. Македонија.

 

На денешниот ден трулежното и нетрулежното се проникнуваат во единство. Следствено, Рождеството Христово во суштина и претставува повик кон сите луѓе, коишто го немаат тоа единство - да влезат во единството на Телото Христово, во Соборноста на нашата Црква!  

 

 

ХРИСТОС СЕ РОДИ!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...