Jump to content

Sve sto ste htjeli da znate o monastvu istocnom i zapadnom!

Оцени ову тему


Препоручена порука

Ako misliš na jeromonahe, naravno da postoje, računa se sda je od 100% monaha oko 80-90% jeromonaha. Monasi koji nisu sveštenicima su danas velikim izuzetkom, opstali su samo kod starih i strogih redova. Kod ostalih je bogoslovski studij uobičajena stvar, skoro obaveza pa zato imamo toliko sveštenomonaha ako pod tim misliš na jeromonahe.

 

To je bio odgovor na ovo pitanje, citirao sam pogrešno pitanje:

 

Postoje li u katoličkom monaštvu svešteno monasi i kako se zovu činovi ako postoje?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 605
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Тема: Sve što ste oduvijek htjeli da saznate o monaštvu istočnom i zapadnom! ; честитам на успешној промоцији редовништва. А сада би добро било да се пише о монаштву.

 

Ja sam pisao i o monaštvu i o redovništvu jer mi u Katoličkoj Crkvi imamo i monaštvo i muško i žensko i redovništvo i muško i žensko. Možeš to vidjet kad pričitaš unazad nekoliko stranica da su tamo i monaški redovi: benediktini, cisterciti, kartuzijani, avgustinijani itd. Vi pošto imate samo monaštvo onda možete pisati i promovisat istočno monaštvo, zato je i ta tema otvorena, ne mogu ja valjda to raditi umjesto vas. Pa sad slobodno napiši sad nešto o istočnom monaštvu, dobro da se neko konačno toga sjetio.

 

:)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovo su katolički monaški redovi:

 

Ordo Sancti Benedicti O.S.B. Benedictines (20 congregations)
Congregatio Eremitarum Camaldulensium Montis Coronae E.C.M.C. Camaldolese
Ordo Cisterciensis O. Cist. Cistercians (13 congregations)
Ordo Cisterciensis Strictioris Observantiae O.C.S.O. Trappists
Ordo Cartusiensis Cart. Carthusians
Ordo Fratrum S. Pauli Primi Eremitae O.S.P.P.E. Pauline Fathers
Ordo Sancti Hieronymi O.S.H. Hieronymites
Ordo Libanensis Maronitarum O.L.M. Baladites

 

Svi ovi dole ispod su nemonastički redovi:

 

Ovo su regularni kanonici:

 

Sacer et Apostolicus Ordo Canonicorum Regularium S. Augustini C.R.S.A. Canon Regulars, Augustinian Canons
Congregatio Sanctissimi Salvatoris Lateranensis C.R.L. Canons Regular of the Lateran
Candidus et Canonicus Ordo Praemonstratensis O. Praem. Norbertines or Premonstratensians
Ordo Canonicorum Regularium Sanctae Crucis O.R.C. Canons Regular of the Holy Cross of Coimbra
Ordo Fratrum Domus Hospitalis Sanctae Mariae Teutonicorum in Jerusalem O.T. (formerly Teutonic Knights)
Canonici Regulares Ordinis S. Crucis O.S.C. Crosier Fathers and Brothers
Canonici Regulares Sanctissimae Crucis a stella rubea O.M.C.R.S. Knights of the Cross with the Red Star

 

Ovo su mendikantski ili prosjački redovi.

 

Ordo Fratrum Praedicatorum O.P. Dominicans
Ordo Fratrum Minorum O.F.M. Franciscans
Ordo Fratrum Minorum Conventualium O.F.M. Conv. Conventual Franciscans
Ordo Fratrum Minorum Capuccinorum O.F.M. Cap. Capuchin Franciscans
Tertius Ordo Regularis S. Francisci T.O.R. Brothers of Penance
Ordo Fratrum Sancti Augustini O.S.A. Augustinian Friars
Ordo Augustinianorum Recollectorum O.A.R. Augustinians Recollects
Ordo Augustiniensium Discalceatorum O.A.D. Discalced Augustinians
Ordo Fratrum Beatissimae Mariae Virginis de Monte Carmelo O. Carm. Carmelites
Ordo Fratrum Discalceatorum B. Mariae V. de Monte Carmelo O.C.D. Discalced Carmelites
Ordo Ssmae Trinitatis O.SS.T. Trinitarians
Ordo B. Mariae Virginis de Mercede O. de M. Mercedarians
Ordo PP. Excalceatorum B.M.V. De Mercede O.M.D. Discalced Mercedarians
Ordo Servorum Mariae O.S.M. Servites
Ordo Minimorum O.M. Minims
Ordo Hospitalarius S. Ioannis de Deo O.H. St John of God Order
Ordo Fratrum Bethlemitarum Belemites

 

Ovo su regularmi klerici:

 

Ordo Clericorum Regularium vulgo Theatinorum C.R. Theatines
Congregatio Clericorum Regularium S. Pauli, Barnabitarum B. Barnabites
Societas Iesu S.J. Jesuits
Ordo Clericorum Regularium a Somascha C.R.S. Somascans
Ordo Clericorum Regularium Ministrantium Infirmis M.I. Camilians
Ordo Clericorum Regularium Minorum C.R.M. Clerics Regular Minor
Ordo Clericorum Regularium Matris Dei O. M. D.
Ordo Clericorum Regularium Pauperum Matris Dei Scholarum Piarum

 

To su samo najvažniji monaški ili monastički i ostali nemonaški ili nemonastički redovi, pored toga postoje stotine kongregacija koje nije moguće tu sad pojedinačno navoditi, mislim da ih ima preko 750. Već jednom sam vam davao link na taj kompletan pregled tih redova i kongregacija tu negdje na temi.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Inače kao što sam o tom već pisao te razlike između monaštva i redovništva u praksi često ni ne postoje, samo su pravne crkveno-kanonske i na papiru. U praksi su recimo svi prosjački ženski redovi klarise, dominikanke, karmelićanke sa ekstremno strogom klauzurom kakvu nemaju ni benediktinke samo formalno nemonaški red a ustvari su daleko strožih pravila i striktnijih od monaških pravila kod oficijalnih benediktinki. Zato je ta podjela na monaške i nemonaške redove samo formalna.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ili recimo Avgustinijani, oni su ustvari monaški i to pustinjački red al se pravno nalaze među prosjačkim redovima iako su daleko stariji od svih njih tj. tih mendikantskih, prosjačkih redova. Zato nisam ni ja pogriješio što ih navodim kao monastički red jer im je način života monastički. Treba napomenut još da postoji tri vrste avgustinaca ili avgustinijana. Isto tako se premonstrati navode kao nemonaški red među regularne kanonike iako u praksi vode tipičan monaški život i mnogi ih smatraju monasima i među monahe ih i ubrajaju kao i ja, naravno. Imamo ih ovdje i u Češkoj, u Pragu na Strahovu im je ustvari jedan od glavnih manastira u svijetu gdje se nalaze mošti osnivača premonstratskog reda sv. Norberta. Tako da je to s tim kongregacijama, redovništvom i monaštvom dosta komplikovana priča. U stvarnosti postoji mnogo redova pa čak i nekih kongregacija koje naprotiv svim očekivanjima imaju daleko stroža pravila i od mnogih pravih monaških redova.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...