Jump to content

Трчање или вожња бициклом.....

Оцени ову тему


Таша

Препоручена порука

Пробај да нађеш што је могуће удобнију обућу. Ја сам нашао неке добре патике за нордијско шетање, са вибрам ђоном и горетекс мембраном (мембрана која омогућава да влага излази напоље, а да не прима воду), и одлично су се показале за трчање на тврдој подлози. Имам осећај као да по гуми трчим, а не по бетону. Ако су болови мали, вероватно ће проћи како се организам навикне на тај напор. Само поштуј тело своје, и дај му потребан одмор, и омогући му да се одмори од тог великог напора. Великог, у смислу да ниси често по таквим напором.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Hvala

Imam malo problem, bole me listovi i kolena nakon toga, mada trcim 70% na ovakvoj stazi. Ne znam da li ima veze sa jednom starom povredom kolena i ligamenata ili je nesto drugo !?

DSCN1910.JPG

ima sa svim veze:

pauze u aktivnosti, neravan teren, obuća, 'amortizacija' zglobova, možda i forsiranje odjednom - normalno je da se na početku organizam 'pobuni', treba samo vidjeti šta je od toga prolazno a na šta treba obratiti pažnju. U svakom slučaju i sa malim smanjenjem treninga nekada se može dosta postići

sve u svemu umjerenost je carski put

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk

"Kakvi su da su, moji su" Džizs

Apokrifno jev. po Oglu

-taj njihov svijet će te ubiti

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Znači trčanje pre svega.

Mi smo stvoreni za trčanje, laganini duge pruge. Tome svedoči ovaj naš gluteus tako postavljen. Najbolje se trči bos ali to zaboravi.

U sprintu smo loši i najbrži čovek je u stvari prilično spor, ali zato ljudi mogu bez neke veće muke trčati u komadu i više od 60km.

Ona stranica trčenje rs ti nudi sve, ako si iz bg otiđi do lika koji vodi sve to, neki amerikanac, ima najbolju i najveftiniju opremu za trčanje (to ti je isto bitno) oprema će ti sprečiti povrede na duže vreme.

Ja i ne trčim previše u stvari (prilično sam težak, moj sport je pre svega teretana pa čuvam zglobove i ligamente), ali nema bolje stvari da ti popravi srce i sve stvari vezane uz njega, moj srčani ritam je prilično usporen ispod 50 otkucaja u minuti što je jako dobra stvar.

Vozim naravno i bicikli, ali ekvivalent jutarnjem jogingu od 5 km (ispod 30 min) bila bi vožnja biciklom najmanje 20 km i to brzinom većom od 30km/h što mnogi u stvari i ne rade jer se samo vozikaju tako sat dva lagano. Dakle bicikli da li brzo (digneš ritam srca na 180). A vidi imam druga koji se takmičio u biciklizmu i nije mogo da me sašije u trčanju a 20 kg je lakši, dok me naravno na biciklu ostavi par kilometara iza sebe. Jednostavno nisu sve to iste stvari.

Plivanje je isto super ali nije ko trčanje, no radi raznovrsnoti najbolje je kombinovati.

Ako ti je sve to dosadno (jer traži samodisciplinu i takmičiš se sam protiv sebe), onda je basket prava stvar

svaki dan jedno 3 dobra basketa i to je to, stigneš da se izigraš, posvađaš itd...

"Sad je tren velikih odluka! Bolje živjeti 100 godina kao milijunaš, nego 7 dana u bijedi!"
soliver_mouseover.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

већ дуже време гледам ову тему и покушао сам да дођем до разних одговора на питања - шта је здравије, где је потребан већи труд, колики је учинак у оба случаја ...

гуглајући и повезујући прочитано, испоставило се да је много боље у свим случајевима да се вози бајс или да се брзо хода, поготово ако је одрасла или старија особа у питању, од питања зглобова, преко подношења оптерећења до рада срца и килаже.

трчање, да би било најприродније и најучинковитије мора да се спроводи тако што се дотачиње тло прво прстима а то изискује доста јак темпо, благу равнину и већу него маратонску брзину (око 4 пута брже него ходање, око 20 км на час а 30 км на час је већ спринт) иначе цело тело трпи око 30% веће оптерећење и доста се губи снаге при доскоку на пете.

што се тиче обуће, ако ћете већ да трчкарате, гледајте да пазарите што бољу обућу са ваздушним или тако неким ђоном јер пете и стопала, колена и крста доса трпе са дустабанлијкама и почињу да боле а јављају се врло брзо болови у пределу стомака од набијања грудног коша у органе јер се труцка више са равним ђоновима. ако вам се јављају ти болови и са угодним патикама, онда неправилно дишете.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovo za boso trčanje si u pravu, ali tempo ne mora biti tako brz, dovoljno je 10 na sat, pazi brate 20 na sat likovi trče maraton.

Kod trčanja brzina puno znači (mislim različite brzine)

Pravi se sad obuća koja oponaša bosonogo trčanje, nisam probo ali mislim da imaš sve u trčanje.rs

Da bi amortizovali udarce u pete (jer u obući svi tako trčimo) sve patike imaju pojačanu petu (deblju, vazdušastiju).

"Sad je tren velikih odluka! Bolje živjeti 100 godina kao milijunaš, nego 7 dana u bijedi!"
soliver_mouseover.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

леба ти како трчиш 10 на сат, висок си 1 метар? :D

ја брже ходам од тога кад марширам, нема теорије на тако споро да трчим ... висок 182 цм, мало развучем ход и то ти је већ 10 на сат ;) 4-5 на сат је лаган ход код човека просечне висине, око 170цм.

није поента што се амортизује доскок, већ се губи доста снаге кад се трчи прво петом а оптерећује се тело непотребно јер цела вертикала амортизује доскок, све до лобање. зато трчање прво прстима само одгурује већ постојећи импулс и лакше се подноси ал мора брже да се премећу ноге што доноси и већу брзину са истим напором, практично већу пређену раздаљину.

на истом принципу вртења педала, прво прстима, ради и бајс.

мада, гомила људи не уме лепо да подеси раздаљину и величину волана као и висину седишта - треба да руке буду раздвојене скоро у размаку рамена а висина седишта да буде толика да буде права нога кад је педала у доњем положају. то је доста високо па и седиште мора да буде прилагођено посебно мушкој а посебно женској гузици због разлике у анатомији.

тако ни кичма не трпи оптерећење ни кривљење, има добар положај у односу на крста и рамена.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ma bajs je zakon, malo se zalaufas, neka uzbrdica, probije te znoj a posle lagana nizbrdo, vetric pirka i 'ladi ... milina. Kakvo crno trcanja, svo salo mi treska ... ;)

Svaka čast Vučiću! Spasio si Srbiju iz ruku lopova i društvenih parazita! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пробај да нађеш што је могуће удобнију обућу. Ја сам нашао неке добре патике за нордијско шетање, са вибрам ђоном и горетекс мембраном (мембрана која омогућава да влага излази напоље, а да не прима воду), и одлично су се показале за трчање на тврдој подлози. Имам осећај као да по гуми трчим, а не по бетону. Ако су болови мали, вероватно ће проћи како се организам навикне на тај напор. Само поштуј тело своје, и дај му потребан одмор, и омогући му да се одмори од тог великог напора. Великог, у смислу да ниси често по таквим напором.

Хајде молим те, постави слику тих својих патика да их видим, не могу да их нађем на нету, а ако можеш дај ми неки контакт са продавницом, да могу да их пробам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Знам да су и трчање и бициклизам најбољи спортови за скидање масноћа, односно мршављење.

Скоро свако вече трчим и осећам се опуштено након тога. Уморна али задовољна учинком. На крају крајева лепо је кад видиш да ниси сам на терену, него у сваком тренутку трчи око 15 људи поред, иза и испред тебе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

[quote name=Милан Меденица :)' timestamp='1340180272' post='663317]

то је доста високо па и седиште мора да буде прилагођено посебно мушкој а посебно женској гузици због разлике у анатомији.

0102_laugh

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...