Jump to content

Поставите питање Милославу Самарџићу

Оцени ову тему


Препоручена порука

Ја овако видим Николу Калабића а ви ме братијо исправите ако грешим негде.  :D 

За мене Никола Калабић није био Дражин издајник само из једног разлога. Мртва уста не говоре. Како је могао одати Дражу када је погинуо два месеца пре његовог хватања?

Након повратка са терена Босне у Србију крајем 1945. и почетком 1946. године, Никола се крио у Рајковићу код Ваљева одакле му је била супруга. Неко је дојавио злочиначкој ОЗНИ где се Никола налази после чега настаје потера. Храбро је погинуо у борби на Богојављење 1946. године. Дакле, Калабићева издаја отпада. 

Шта се дешава у међувремену? Енглеске варалице предају комунистима Дражину шифру за радио станицу помоћу које су га лоцирали, пронашли и ухапсили. Да није било Енглеза, никада се Крцун не би прославио јер је као полицајац био неспособан и нестручан. Драгом Јовановићу није био до колена што се тиче тога. Провлаче се приче да је ОЗНИ заправо Јовановић помогао око потере за Дражом као дугогодишњи искусан полицајац. Чим су се појавили у околини Вишеграда преобучени у четнике, народ је одмах препознао припаднике ОЗНЕ. Камо лепе среће да је Дража тада послушао Драгишу Васиљевића. Да му је Дража дао одрешене руке, Драгиша би побио на спавању све до једног са својим људима. Овако је Дража ухапшен 13.03.1946. и од тада почиње голгота српског народа.

 

У реду, али то на крају се није десило, тј. та група лажних четника није уопште ступила у контакт ни са Дражом ни са Васиљевићем. Чак су и мештани знали да су то лажни четници.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Gospodine Miroslave ,moje poštovanje ! Želio bih pitati,koje su to najznačajnije bitke četničkog pokreta protiv ustaša,vidim da ste napisali dvije knjige na tu temu  - “Борбе четника против Немаца и усташа (1941-1945)“, књиге 1– 2, (2006)

 

Имамо на сајту неколико страница из те књиге, борбе септембра 1944:

http://www.pogledi.rs/borbe-protiv-nemaca-i-ustasa-u-bosni-1944/

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Поштовани господине Милославе, да ли бисте могли да нам кажете нешто о господину Урошу Шуштеричу и четничком покрету у Словенији?

Имао бих још нека питања, јер поседујем више ваших књига, али ћу то другом приликом.

Унапред хвала на одговору!

 

 

Добар је Урош, хвала Богу што сам га упознао, од њега сам доста сазнао.

Овде је његов чланак ''Епопеја словеначког четништва'':

http://www.pogledi.rs/kapetan-uros-susteric-epopeja-slovenackog-cetnistva/

На левој страни, на половини странице, је линк ''Други народи у четницима'', ту има доста о Словенцима.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Поздрав за господина Милослава Самарџића.

И једно питање...

Имам податак да је у БГ била школа за обуку комуниста који су требали као агенти да разбијају јединице ЈВ у отаџбини.

Наводно је била под контролом гестапоа.

 

Нисам чуо за то.

Знам да је у Француској постојао логор ''Грас'', немачки логор за обуку комуниста избеглих после пораза у Шпанији, које су Немци пронашли по француским затворима После Априлског рата 1941, те комунисте, неколико стотина, довели су у Југославију и они су им верно служили до 22. јуна 1941.

Постоје четничка документа да су Немци 1942. опремили једну комунистичку јединицу и послали је на Јастребац, ради борбе против четника. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Само ми није јасно какву подршку је Црква дала овом пројекту, наводи се да се Бајић позива на подршку Цркве и САНУ.

У ком смислу подршка, каква подршка?

 

То нема написмено. Вероватно је неко нешто рекао куртоазно, а Бајић то тумачи како му одговара.

Званична је једино подршка Института за савремену историју, тј. главне државне установе задужене за Други светски рат. Директор Института, др Момчило Павловић, био је на предпремијери у КГ и Бајић му се захвалио на стручној помоћи.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Поштовани господине Самарџићу. Да ли бисте били љубазни да напишете коју реч гледе "наводног" убиства 72 пилота Ваздухопловства Војске Краљевине Југославије у Јабуци крај Панчева!?

 

Не знам више од оног што је писала штампа:

http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/109488/Kako-su-komunisti-streljali-72-pilota

Иначе, велики број пилота био је у четницима, чини ми се око 350.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Оно што бих питао Самарџића је да ли постоје докази за тврдњу да је Љотић убијен по налогу Драже Михаиловића?

 

У књизи ''Разговори са равногорцима'' 3. том, коју управо припремам за штампу, четник Јован Павловић каже:

 
''Видели смо и мост где је погинуо Димитрије Љотић. То је био порушен мост, испред кога је било постављено камење и пут скренут у страну. Неки саботери, касније смо сазнали по налогу Љубе Јовановића, уклонили су оно камење кад је требало да наиђе Љотић, тако да је шофер возио право на мост - у провалију.''
Павловић је био у недићевцима, па у Крајинском корпусу. У Босни се разболео од тифуса. Са групом рањеника и болесника марта 1945. послат је у Словенију, у љотићевску болницу (изгледа да је то договорено када је Бошко Костић долазио код Драже). Тако се овог дана, крајем априла 1945, поред тог моста кретао са љотићевцима. Касније је био у Ћезени, Еболију и Напуљу, па се вратио кући, у своје село.
Дакле, не верујем да је по Дражином налогу, али ово сведочење делује ми убедљиво. Постојала је велика мржња према љотићевцима, посебног од оних чије фамилије су биле на удару, попут Јовановићеве. Жену и децу четници су му избавили из зајечарског затвора, а мучен је и његов отац, који је био свештеник у Трстенику. Немци су му спалили кућу, чини ми се у Милутовцу.
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не знам више од оног што је писала штампа:

http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/109488/Kako-su-komunisti-streljali-72-pilota

Иначе, велики број пилота био је у четницима, чини ми се око 350.

 

Хвала на труду... Имао сам "осећај" да ћете знати више о том догађају... Како год, благодарим....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо читам, како сте навели термин "државни историчари". Ја не живим у Србији и све ми то дјелује као Алиса у земљи чуда...

Зар је могуће, да је још увјек на снази антинародна историја и антинародни историчари - фалсификатори.

Ја сам рецимо пуно валидних историјских чињеница слушала од господина Шуштершича...

Зар је могуће да је неко ко није Србин , а истину збори...

 

Није важно што није Србин, већ што није комуниста. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да, Жупски пут...

Уградили су се и споредни и главни принципи комунизма, само мислим мање је битно што су се уградили у свест народа  - а у ствари ту се баш много нису ни уградили, нарочито по селима. Рецимо, наши људи су међу најбољим мајсторима-радницима, кад оду на Запад. Дакле, битан је систем, закон. 

А систем је и даље (нео)комунистички. Властима не пада на памет да доносе добре законе, попут закона о странкама, јер су готово свим странкама мутни извори финансирања. Тако да су оне према западним стандардима заправо криминална удружења. Или, нема закона против корупуције. Државни новац се дели према партијским принципима, уместо према законима о тендерима рецимо. Порески систем је ужасан, далеко од западних. Подешен је тако да богати најмање плаћају, што наравно одговара онима на власти.

У суштини, разлика је што уместо једне сада имамо више (нео)комунистичких партија.

 

 

Захваљујем на одговору и са свим реченим се слажем, осим са овим:

 

Проблем је што њих подржава Запад зато што испуњавају његове налоге.

 

Искрено мислим да утичу и запад и русија на све наше странке, али да наши политичари највише раде популистички - што ће да ми донесе гласове и да ме одржи на власти то ми је добро. То је наравно неко моје мишљење а Вама хвала на одговору. 

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мислим да је то једна од лажи комуниста...

Димитрије Љотић је био патриота, и интелектуалац, а као такав је био на истој страни са Дражом Михајловићем. Читала сам говор од св. Владике Николаја посвећен Димитрију Љотићу, заиста упечатљиве ријечи.

На сајму књига сам видјелa сабрана дјела Димитрија Љотића.

 

Тај говор је у најмању руку подешен. Костић није био присутан када је еп. Николај говорио, после је питао присутне шта је речено и записивао је, а сигурно и дописивао, јер је немогуће поверовати да би еп. Николај рекао да је Љотић био већи од једног Николе Пашића.

Љотићевци у Истри и Словенији:

http://www.pogledi.rs/category/istorija-2/drugi-svetski-rat/ljoticevci/

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Само да се упишем на тему да бих је касније пратио. Хвала и господину Самарџићу који је издвојио време за нас, а хвала и Жељку који га је довео на сајт. 

 

Одлична тема!

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Поштовани господине Самарџићу, силан труд сте уложили у изучавање минулог ратног времена...постоји ли нешто суштински слично међу зараћеним странама, нешто што Вам је привукло пажњу...можда би такво откриће било корисно, нама данашњим... :)

 

На које зараћене стране мислите?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

На жалост ту причу нису измислили комунисти, већ неко други.

Нису били на истој страни. Дража Михаиловић је био присталица пуча 27. марта, Љотић није. Дража је био за устанак против окупатора, Љотић је сматрао да је то узалудно проливање крви. 

 

Ово није баш прецизна формулација.

Љотић је био фанатик Новог поретка и због тога није могао да сагледа реалност. Тај његов фанатизам изазвао је велику несрећу. Наиме, када је јула 1941. Дража уочио појаву комуниста на терену, позвао је пуковника Јована Тришића, команданта Српске жандармерије, да се договоре како да их униште.

Жандармерија је била оружана сила Комесарске управе Милана Аћимовића и дакле једина формација легална са које год стране да се посматра, чак и са окупаторске стране. Жандарми су могли слободно да се крећу, а сем тога имали су искуство у борби против комуниста. Пуковник Тришић је иначе у младости био четник војводе Вука.

Када је Тришић други пут тајно дошао код Драже, августа 1941, у вилу војводе Мишића у Струганику, Љотић и Недић су сазнали за то.

Тришић им је рекао да је главни циљ уништење комуниста, на што је Љотић одговорио да ће он са њима лако, а да су највећи непријатељи ''они енглески плаћеници на Равној Гори''. Зато је, заједно са Недићем, тражио да се жандармерија остави без муниције, а потом и укине (Тришић је касније послат у логор).

Када је жандармерија остављена са по 5-10 метака на пушку, комунисти су нагло заузели велику територију и Дража прелази на план Б: наређује да му доведу њиховог вођу, коме намеће споразум који њима није одговарао, тј. спутава их тим споразумом. На жалост, само делимично.

Тада Љотић и Недић почињу кампању о сарадњи четника и партизана, која ево траје до данас. А у ствари та њихова верзија, у којој се Тришић једноставно прескаче, је чист фалсификат.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Захваљујем на одговору и са свим реченим се слажем, осим са овим:

 

Искрено мислим да утичу и запад и русија на све наше странке, али да наши политичари највише раде популистички - што ће да ми донесе гласове и да ме одржи на власти то ми је добро. То је наравно неко моје мишљење а Вама хвала на одговору. 

 

Има логике, али ипак они су само са Запада добијали паре, и то много пара, што значи да су у обавези према Западу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...