Jump to content

Прешао из православља у протестантску деноминацију


Препоручена порука

  • Гости

Да, веома је нејасан. Но, оно због чега је ова тема покренута је сасвим друга ствар. Покренута је због конкретног човека за кога брине његов пријатељ јер га воли, јер му је колега са факултета. Да ли је овај одбегли студент доживео тренутно преумљење или је врбован од стране англиканаца је веома битно питање. Ако некостудира православну теологију и одједном преуми и пређе у англиканску цркву мора да има неки разлог. Ако нема никаквог разлога онда тај није нормалан човек. Мислим да је то питање и то је нешто што је постављач теме имао на памети. Дакле, никакво вређање , никакве прозивке. Када један студент пређе у другу веру а учи православну теологију, свакако да нама који се исто бавимо теологијом даје простор за размишљање на многа питања.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Када један студент пређе у другу веру а учи православну теологију, свакако да нама који се исто бавимо теологијом даје простор за размишљање на многа питања.
Поготово што су калвинизам и православље две потпуно различите такорећи религије...

"He who fights with monsters should look to it that he himself does not become a monster... when you gaze long into the abyss the abyss also gazes into you..." — Friedrich Wilhelm Nietzsche

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Не бих да ми овде будемо ничије судије, а то и нисмо нити смемо да будемо. Свако може да бира оно што жели. Рекаох постављају се нека веома занимљива питања, а оно што мене као православног свештеника занима јесу околности због којих један православни теолог, добра и побожна душица, одједном, напрасно постаје англиканац.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да, веома је нејасан. Но, оно због чега је ова тема покренута је сасвим друга ствар. Покренута је због конкретног човека за кога брине његов пријатељ јер га воли, јер му је колега са факултета. Да ли је овај одбегли студент доживео тренутно преумљење или је врбован од стране англиканаца је веома битно питање. Ако некостудира православну теологију и одједном преуми и пређе у англиканску цркву мора да има неки разлог. Ако нема никаквог разлога онда тај није нормалан човек. Мислим да је то питање и то је нешто што је постављач теме имао на памети. Дакле, никакво вређање , никакве прозивке. Када један студент пређе у другу веру а учи православну теологију, свакако да нама који се исто бавимо теологијом даје простор за размишљање на многа питања.

Moj je stav da je dotični student teologije veoma inteligentan, zreo i sposoban donositi vlastite zaključke. Niko ga nije niti vrbovao niti nagovarao, jer proučavajući teologiju sam se javio predstavnicima Reformirane crkve episkopalnog ustrojstva (koji su u punom zajedništvu s anglikancima, odnosno pod njihovom jurisdikcijom). Imao sam prilike upoznati današnje pravoslavne sveštenike u Americi koji su nekada bili Anglikanci, Luterani i sl. Jedan od mojih kolega s fakulteta (protestantskog) danas je sveštenik pravoslavne crkve u Americi. U dobrim smo odnosima i smatram ga svojim bratom i iskrenim vjernikom. Čovjek je slijedio svoju savjest. I mislim da je dobro da ljudi vjeru ne uzimaju zdravo za gotovo već da je njihovo teološko uvjerenje stvarno njihovo...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да ли је у питању заједница (та у коју је прешао) која поседује следеће:

1. Бискупице?

2. Хомосексуални бракови?

3. Џон Шелби „Џек” Спонг?

"He who fights with monsters should look to it that he himself does not become a monster... when you gaze long into the abyss the abyss also gazes into you..." — Friedrich Wilhelm Nietzsche

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Moj je stav da je dotični student teologije veoma inteligentan, zreo i sposoban donositi vlastite zaključke. Niko ga nije niti vrbovao niti nagovarao, jer proučavajući teologiju sam se javio predstavnicima Reformirane crkve episkopalnog ustrojstva (koji su u punom zajedništvu s anglikancima, odnosno pod njihovom jurisdikcijom). Imao sam prilike upoznati današnje pravoslavne sveštenike u Americi koji su nekada bili Anglikanci, Luterani i sl. Jedan od mojih kolega s fakulteta (protestantskog) danas je sveštenik pravoslavne crkve u Americi. U dobrim smo odnosima i smatram ga svojim bratom i iskrenim vjernikom. Čovjek je slijedio svoju savjest. I mislim da je dobro da ljudi vjeru ne uzimaju zdravo za gotovo već da je njihovo teološko uvjerenje stvarno njihovo...

Слажем се. Свакако да смо ми слободни доносити одлуке на нашу корист или штету.

Сада ме занима, шта је то православни теолог видео у англиканској цркви као изузетно у односу на православље? Шта то може бити? Да ли Ви дотичног студента познајете лично?

Уосталом, ми не треба да будемо ничији адвокати. Верујем да је и он погледао ову тему. Ми у Цркви свакако да треба да бринемо шта се то десило са нашим братом.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Поготово што су калвинизам и православље две потпуно различите такорећи религије...

Kalvinizam je teološki pravac kojega zastupaju Reformirane, Prezbiterijanske i Anglikanske crkve, a zastupali su ga i neki pravoslavni episkopi u prošlosti. Predstavnici crkava koje zastupaju kalvinizam jesu hrišćanske denominacije i ne shvatam ovakav komentar da su to različite religije???? Anglikanci i Pravoslavni su inače veoma bliski u mnogim aspektima i doista je neozbiljno govoriti da su to dvije različite relogije.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Слажем се. Свакако да смо ми слободни доносити одлуке на нашу корист или штету.

Сада ме занима, шта је то православни теолог видео у англиканској цркви као изузетно у односу на православље? Шта то може бити? Да ли Ви дотичног студента познајете лично?

Уосталом, ми не треба да будемо ничији адвокати. Верујем да је и он погледао ову тему. Ми у Цркви свакако да треба да бринемо шта се то десило са нашим братом.

Naravno da bi on trebao dati odgovor na vaša pitanja. Ja sam imao priliku da ga upoznam i stekao sam veoma pozitivno mišljenje o njemu... Čovjek je, kako sam rekao ranije, sposoban sam zaključivati a šta je zaključio, on treba reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да ли је у питању заједница (та у коју је прешао) која поседује следеће:

1. Бискупице?

2. Хомосексуални бракови?

3. Џон Шелби „Џек” Спонг?

Ne, Reformirana episkopalna crkva, te Anglikanska crkva sjeverne Amerike s kojom je ova u jedinstvu i pod jurisdikcijom nema biskupice, neblagoslivlja homoseksualne brakove, ne dopušta odobama homoseksulanih sklonosti pristupanje svetome redu. Dakle radi se o konzervativnoj denominaciji.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kalvinizam je teološki pravac kojega zastupaju Reformirane, Prezbiterijanske i Anglikanske crkve, a zastupali su ga i neki pravoslavni episkopi u prošlosti. Predstavnici crkava koje zastupaju kalvinizam jesu hrišćanske denominacije i ne shvatam ovakav komentar da su to različite religije???? Anglikanci i Pravoslavni su inače veoma bliski u mnogim aspektima i doista je neozbiljno govoriti da su to dvije različite relogije.
Многи у Православној Цркви су током доба које православни теолози називају „вавилонско ропство Православне Цркве”, буквално променили религију оставши у Православној Цркви. Највише је владао тридентински римокатолицизам (и даље има неких епископа који га заступају), па ја и даље тврдим да је то друга религија. То одговорно тврдим за тридентински римокатолицизам, а утолико више за лутеранизам, цвинглијанизам, и калвинизам, фундаменталисте нећу ни да помињем (а „ресторионисте” као што су „мормони” или „сведоци” мислим да чак и протестанти сматрају за друге религије).

"He who fights with monsters should look to it that he himself does not become a monster... when you gaze long into the abyss the abyss also gazes into you..." — Friedrich Wilhelm Nietzsche

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne, Reformirana episkopalna crkva, te Anglikanska crkva sjeverne Amerike s kojom je ova u jedinstvu i pod jurisdikcijom nema biskupice, neblagoslivlja homoseksualne brakove, ne dopušta odobama homoseksulanih sklonosti pristupanje svetome redu. Dakle radi se o konzervativnoj denominaciji.
Дакле није у питању званични Anglican Communion који је (да се тако изразим) „под” надбискупом Вилијамсом?

"He who fights with monsters should look to it that he himself does not become a monster... when you gaze long into the abyss the abyss also gazes into you..." — Friedrich Wilhelm Nietzsche

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Дакле није у питању официјелни Anglican Communion који је (да се тако изразим) „под” надбискупом Вилијамсом?

U Anglikanskoj zajednici svaka je anglikanska zajednica, da se izrazim pravoslavnim rječnikom, autokefalna, za sebe... Većina crkava na čelu sa svojim nadbiskupima, jesu konzervativni, bez obzira što su članice Anglikanskog zajedništva. Nadbiskup Cantenburija je samo duhovni vođa a ne zakonodavni.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Многи у Православној Цркви су током доба које православни теолози називају „вавилонско ропство Православне Цркве”, буквално променили религију оставши у Православној Цркви. Највише је владао тридентински римокатолицизам (и даље има неких епископа који га заступају), па ја и даље тврдим да је то друга религија. То одговорно тврдим за тридентински римокатолицизам, а утолико више за лутеранизам, цвинглијанизам, и калвинизам, фундаменталисте нећу ни да помињем (а „ресторионисте” као што су „мормони” или „сведоци” мислим да чак и протестанти сматрају за друге религије).

Vaš stav ne mogu da komentarišem :-) Vi ste uvjereni u to što tvrdite, ja stvari gledam drugačije. Svaka rasprava bi bila suvišna :-)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

U Anglikanskoj zajednici svaka je anglikanska zajednica, da se izrazim pravoslavnim rječnikom, autokefalna, za sebe... Većina crkava na čelu sa svojim nadbiskupima, jesu konzervativni, bez obzira što su članice Anglikanskog zajedništva. Nadbiskup Cantenburija je samo duhovni vođa a ne zakonodavni.
У православљу свака је епископија једна црква по себи, и истовремено је у јединству са свим другим епископијама, али Православна Црква сматра себе за Једну Свету Католичку и Апостолску Цркву. Не може бити једна ако је раздељена међу собом. Не разумем онда да ли јесу у заједништву са „либералним” епископалцима или нису...

"He who fights with monsters should look to it that he himself does not become a monster... when you gaze long into the abyss the abyss also gazes into you..." — Friedrich Wilhelm Nietzsche

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У православљу свака је епископија једна црква по себи, и истовремено је у јединству са свим другим епископијама, али Православна Црква сматра себе за Једну Свету Католичку и Апостолску Цркву. Не може бити једна ако је раздељена међу собом. Не разумем онда да ли јесу у заједништву са „либералним” епископалцима или нису...

Ovdje se radi o različitom shvatanju ekleziologije pa se ne može napraviti usporedba s pravoslavnim shvatanje crkvenosti. S većinom nadbiskupa (crkava) koje čine Anglikansko zajedništvo jesu... Stvar je složena da bi se u nekoliko riječi na forumu objasnila.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...