Juan Valdez Написано Фебруар 27, 2013 Пријави Подели Написано Фебруар 27, 2013 "Amerikanci imaju pravo da budu glupi" IZVOR: TANJUG Američki državni sekretar Džon Keri nemačkim studentima održao je govor u tokom kog je branio slobodu izražavanja, religije i mišljenja i poručio: "U Americi imate pravo da bude glupi ako želite." "Mi kao zemlja, kao društvo gajimo ideju o verskoj slobodi i toleranciji, bez obzira na veru, i o političkoj slobodi i toleranciji, bez obzira na tačku gledišta", rekao je Keri studentima tokom današnje posete Berlinu. On je rekao da su se ljudi ponekad pitali zašto američki Vrhovni sud dozvoljava jednoj ili drugoj grupi da održava parade, iako je to najprovokativnija stvar na svetu, i nose transparente koji vređaju jednu ili drugu grupu. "Razlog je sloboda, sloboda govora. U Americi imate pravo da budete glupi ako želite. I imate pravo da budete odvojeni od nekog drugog ako hoćete. I mi to tolerišemo. Mi to nekako prevaziđemo. Ja smatram da je to vrlina. Smatram da je to nešto za šta se vredi boriti. Važno je biti tolerantan prema drugačijem mišljenju", kazao je on. Keri je ovo izjavio tokom prvog puta u inostranstvu od kada je 1. februara postao državni serketar. Posle jednodvenve posete Londonu i Berlinu, on sutra nastavlja turneju posetom Parizu, odakle nastavlja za Rim, Ankaru, Kairo, Rijad, Abu Dabi i Dohu. U Vašington se vraća 6. marta, navodi Rojters. Keri se u razgovorima sa diplomatama i studentima osvrnuo i na vreme koje je proveo u Berlinu 50-ih kao sin američkog diplomate i ispričao je priču o tome kako je biciklom krišom ušao u istočni Berlin. "Imao sam velike avanture. Moj bicikl i ja smo bili najbolji prijatelji. I vozio sam se po čitavom gradu. Sećam se kako sam se vozio bulevarom Kurfirštendam i nisam video ništa osim ruševina. To je bila 1954. i rat je još bio prisustan u svesti ljudi", ispričao je Keri. Kako je ispričao, vrlo brzo primetio je "kako je mračno i pusto i ljudi su izgledali nekeko nesrećno". "Osetio sam jezu zbog toga i nisam se dugo zadržao. Žurno sam otišao i vratio se kući, ponosno ispričavši roditeljima šta sam uradio. Oni su me odmah kaznili i uzeli mi pasoš", kazao je Keri i dodao: "Kao 12-godišnji dečak sam video razliku između Istoka i Zapada. Nikada više nisam išao na takav izlet. Ali nikada ga nisam ni zaboravio. A sada je to nestalo, nestalo." Izvor Milan Nikolic је реаговао/ла на ово 1 Link to comment Подели на овим сајтовима More sharing options...
Juan Valdez Написано Фебруар 27, 2013 Аутор Пријави Подели Написано Фебруар 27, 2013 http://www.youtube.com/watch?v=HiuV8vF8K_s Link to comment Подели на овим сајтовима More sharing options...
Препоручена порука