Ромејац Написано Фебруар 25, 2013 Пријави Подели Написано Фебруар 25, 2013 Цариградски и васељенски патријарх Вартоломеј, духовни вођа светског православља, иницирао је измирење јерусалимске и румунске патријаршије, које су прекинуле односе маја 2011. године. Изасланик патријарха Вартоломеја, митрополит пергамски Јован Зизиулас, један од најзначајнијих теолога данашњице, боравио је у Јерусалиму и Букурешту у посредничкој мисији, предложивши услове измирења и обнове канонских односа који су били прихватљиви за обе страна. Архиепископ Трговишта уједно патријархов егзарх, Никон, посетио је Јерусалим, како би патријарху Теофил предао од румунског патријарха Даниела потписано сагласје. Јерусалимска патријаршија прекинула је односе са Букурештом, а у богослужењима изоставила уобичајено помињање по редоследу (диптиху) румунске цркве и њеног првојерарха. Букурештанска патријаршија је градила ходочаснички центар са црквом код Јерихона, без сагласности Јерусалимске патријаршије, иако ниједна црква не може да подиже објекте на канонској територији друге цркве без њене сагласности. Како покушаји Јерусалимске патријаршије да се питање реши нису дали резултате, она је прекинула односе са Букурештом. Потпуни прекиди односа између двеју православних цркава су ретки. На основу сада постигнутог сагласја, румунска црква има право присуства на Светој земљи, жељени центар код Јерихона ће моћи да се доврши а у будуће ништа не предузме без благослова Јерусалимске патријаршије, која ће сваку молбу благонаклоно да размотри. Цариград је гарант да ће обе стране поштовати договор. Цариградски извори наводе да је патријарху Вартоломеју стало, «имајући у виду свеправославно јединство», да Букурешт регулише на «канонској основи» и своје делом нарушене односе са Московском и Српском патријаршијом. Извор Ова порука се налази и на насловној страници Поука. Погледајте! Марјанн, Kolega2357, Nicholas and 1 члан је реаговао/ла на ово 4 Link to comment Подели на овим сајтовима More sharing options...
Kolega2357 Написано Фебруар 25, 2013 Пријави Подели Написано Фебруар 25, 2013 Kad će Rumunska pravoslavna crkva da se izvini nama za delovanje na teritoriji eparhije Braničevske? Vrlo vešto kroz to se sprovodi Rumunizacija Vlaha u Srbiji. Bolje je ima da se pomire sa nama i Rusima. Link to comment Подели на овим сајтовима More sharing options...
Препоручена порука