Jump to content

Богослужбени језик у нашој Цркви ?!

Оцени ову тему


Guest ага пије млеко

Препоручена порука

па да, неки људи никако да науче ...

И говораше им: Субота је начињена човека ради, а није човек суботе ради.

свето Јеванђеље по Марку, глава 2, стих 27

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 239
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

са грчког јел тако?

и са грчких мелодија препевано и прилагођено словенском језику а касније црквенословенском, јел тако?

па као што су тада превели на словенски па на црквенословенски, шта фали да се све преведе на српски и препева лепо и прилагоди мелодија.

то би било конкретније и конструктивније него се малтретирати са Мокрањцем и сличним половичним решењима.

значи да су преводи и препеви само нормална пракса Цркве која се дешава с времена на време да би се људима приближила Литургија и Реч Божја.

Pa ja rekoh treba prepevati.

Ali što bi sad odbacivao Mokranjca? Prepeva se Mokranjac i gotovo. Ja mislim da to itekako može, ali mora biti dobar prepev i dobar prevod - a ne da bude kao ono što sam već pomenuo "krepki" (iako "krepak" znači donekle i "snažan", nije to to).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

са грчког јел тако?

и са грчких мелодија препевано и прилагођено словенском језику а касније црквенословенском, јел тако?

па као што су тада превели на словенски па на црквенословенски, шта фали да се све преведе на српски и препева лепо и прилагоди мелодија.

то би било конкретније и конструктивније него се малтретирати са Мокрањцем и сличним половичним решењима.

значи да су преводи и препеви само нормална пракса Цркве која се дешава с времена на време да би се људима приближила Литургија и Реч Божја.

Pa ja rekoh treba prepevati.

Ali što bi sad odbacivao Mokranjca? Prepeva se Mokranjac i gotovo. Ja mislim da to itekako može, ali mora biti dobar prepev i dobar prevod - a ne da bude kao ono što sam već pomenuo "krepki" (iako "krepak" znači donekle i "snažan", nije to to).

не рече ја да си супротно рекао, већ само да потврдим детаљније ...

не смета ми Мокрањац, како год благослове и мисле да је паметно они који о томе одлучују пошто се мало разумем у музику и везано за то.

само га сматрам половичним решењем у случају препева на српски и слажем се да би морао да се промени ...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја бих баш вољела да научим цсл. Имам буквар, граматику и рјечник али ми недостаје организација и дисциплина а и не бих ја то на своју руку.

Нешто се мислим како би било добро да  shuntavilo2 организују часове, наравно ако буде заинтересованих а и кад прође вјеронаука. Било би превише са свим овим предавањима још и то, барем мени. Шта мислите?

dada

Link to comment
Подели на овим сајтовима

mense0198626478946378946 ta ideja...uscenja jezika...zivih a i ''mrtvih''...ne mora biti smao csl...mogu doci u obzir i drugi jezici...spanski ili portugalski npr...

''Имај времена за РАД - то је цена УСПЕХА ... Имај времена за РАЗМИШЉАЊЕ - то је извор МОЋИ ... Имај времена за ИГРУ - то је тајна МЛАДОСТИ ... Имај времена за ЧИТАЊЕ - то је основа МУДРОСТИ ... Имај времена за ПРИЈАТЕЉСТВА - то је пут СРЕЋЕ ... Имај времена за САЊАРЕЊЕ - то је пут ка ЗВЕЗДАМА ... Имај времена да ВОЛИШ и да те ВОЛЕ - то је привилегија богова ... Имај времена да гледаш ОКО СЕБЕ - сувише је кратак дан за себичност ... Имај времена за СМЕХ - то је МУЗИКА ДУШЕ ...''.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 5 months later...

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...