Jump to content

Socijalno - tržišna privreda

Оцени ову тему


Marjanovic

Препоручена порука

Да, зато је незапосленост у "развијеном свету" 0%. Јесте, али у машти.

Узгред, да се и то деси (да сва радна места буду попуњена и да постоји вишак понуђених радних места), шта мислиш какав би то имало ефекат на већ постојећа радна места? Ајмо мало логика, не треба ти никаква диплома из економије.

  Pa jaro moj upravo industrijalcima ne treba puna zaposleniost. Jer ne bi mogli da ucenjuju onoga koji vec ima posao. Mogu onog koji nema a da se jede treba tri puta dnevno ..

Svaka čast Vučiću! Spasio si Srbiju iz ruku lopova i društvenih parazita! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 101
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Jok bato, kada ti kupis stan na kredit ja odlicno znam da si ga kupio sa mojim parama a ne bancinim i da zahvaljujuci meni si uopstre u stanju da ga kupis. I da pare umesto za kiriju dajes svojoj deci za odecu, obucu, zimovanbja i letovanja. I sve to zahvaljujuci "meni" i zajednici a ne banci. 

Шта? Не разумем. Али није битно, интересантније је оно моје питање одозго. Јел имаш одговор?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  Pa jaro moj upravo industrijalcima ne treba puna zaposleniost. Jer ne bi mogli da ucenjuju onoga koji vec ima posao. Mogu onog koji nema a da se jede treba tri puta dnevno ..

Опет дурбин (+=2mm minimum). Могли би да "уцењују" кога хоће. Како? Тако што им понуде веће плате. Нису само незапослени у могућности да раде за злог индустријалца, нико му не брани да довуче људе који су већ запослени код конкурента са бољим условима него што нуди његов конкурент. То се, успут, дешава свакодневно у стотинама хиљада компанија.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Шта? Не разумем. Али није битно, интересантније је оно моје питање одозго. Јел имаш одговор?

 Pa primeni samo zakon ponude i potraznje. Niko ne bi trazio posao- niko ga ne bi ni nudio. 

Svaka čast Vučiću! Spasio si Srbiju iz ruku lopova i društvenih parazita! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Опет дурбин (+=2mm minimum). Могли би да "уцењују" кога хоће. Како? Тако што им понуде веће плате. Нису само незапослени у могућности да раде за злог индустријалца, нико му не брани да их довуче код себе са бољим условима него што нуди његов конкурент. То се, успут, дешава свакодневно у стотинама хиљада компанија.

 

 

Jel ti kapiras da pricas o nekakvoj fikciji?

 

Znaci svi ljudi su zaposleni, svi kapaciteti rade punom parom i ti bi  sada napravio fabriku u kojoj bi radnici imali vece plate od ostalih? Kapiras li tii da bi tvoj proizvod bio skuplji?

Svaka čast Vučiću! Spasio si Srbiju iz ruku lopova i društvenih parazita! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 Pa primeni samo zakon ponude i potraznje. Niko ne bi trazio posao- niko ga ne bi ni nudio. 

Па не баш. Потражња и понуда нису једна неодвојива целина него две појаве. Укупан број послова се не би повећавао, али би плате расле зато што би конкуренти почели да нуде веће плате да би намамили људе да пређу код њих.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па не баш. Потражња и понуда нису једна неодвојива целина него две појаве. Укупан број послова се не би повећавао, али би плате расле зато што би конкуренти почели да нуде веће плате да би намамили људе да пређу код њих.

  IO da postaju manje konkurentni jer bi njihov proizvod bio skuplji. To si izgleda zaboravio u svojoj bajci ...

Svaka čast Vučiću! Spasio si Srbiju iz ruku lopova i društvenih parazita! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Jel ti kapiras da pricas o nekakvoj fikciji?

 

Znaci svi ljudi su zaposleni, svi kapaciteti rade punom parom i ti bi  sada napravio fabriku u kojoj bi radnici imali vece plate od ostalih? Kapiras li tii da bi tvoj proizvod bio skuplji?

Не мора неминовно да буде скупљи. Занемарујеш иновацију која је узгред камен темељац лесефер капитализма. Један индустријалац би могао да помоћу своје (нп. технолошке) иновације нуди чак јефтинији производ а да на крају зарађује већу маржу него конкурент. Али то не решава проблем радне снаге, и једном и другом је потребна. Овај други би дакле могао да понуди боље услове и радник би прешао код њега. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не мора неминовно да буде скупљи. Занемарујеш иновацију. Један индустријалац би могао да помоћу своје (нп. технолошке) иновације нуди чак јефтинији производ а да на крају зарађује већу маржу него конкурент. Али то не решава проблем радне снаге, и једном и другом је потребна. Овај други би дакле могао да понуди боље услове и радник би прешао код њега. 

 

 

 

A da, samo ti sto placaju vise su inovativni ... ostali slabije ... ;)

Svaka čast Vučiću! Spasio si Srbiju iz ruku lopova i društvenih parazita! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  IO da postaju manje konkurentni jer bi njihov proizvod bio skuplji. To si izgleda zaboravio u svojoj bajci ...

 

Нема никакве бајке. Ове ствари се дешавају свакодневно у високо стручним индустријама где је број људи који знају да раде одређени посао мањи од броја послова из те струке који фирме нуде. На тај начин расту плате нп. инжињерима, програмерима и др. професионалцима.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не мора неминовно да буде скупљи. Занемарујеш иновацију која је узгред камен темељац лесефер капитализма. Један индустријалац би могао да помоћу своје (нп. технолошке) иновације нуди чак јефтинији производ а да на крају зарађује већу маржу него конкурент. Али то не решава проблем радне снаге, и једном и другом је потребна. Овај други би дакле могао да понуди боље услове и радник би прешао код њега. 

  A inace radnici su ludi za promenom posla .. Imaju kuce i porodice, deca iduu skolu, oni placaju kredite i samo se setkaju od firme do firme i pitaju ko vise placa ...

Svaka čast Vučiću! Spasio si Srbiju iz ruku lopova i društvenih parazita! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нема никакве бајке. Ове ствари се дешавају свакодневно у високо стручним индустријама где је број људи који знају да раде одређени посао мањи од броја послова из те струке који фирме нуде. На тај начин расту плате нп. инжињерима, програмерима и др. професионалцима.

Meni porasla plata duploi za 15 godina. A nigde nisam mrdnuo. A i firma placa potrez redovno. I  sve je veca i veca. Povecala se jedno 6 puta za to vreme. A ti bi tu nesto da menjas jer ne valja ... Sta mislite vi libertarijanci o jednom kolektiovnom odmoru ...

Svaka čast Vučiću! Spasio si Srbiju iz ruku lopova i društvenih parazita! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ili mislis da bi ti "inovativni", posto nema nezaposlenih, isli po fabrikama i agitovali da rtadnici predju kod njih jer ce bolje da ih placaju ...

Што више људи је способно да ради одређени посао то ће надокнада бити мања. Зато та твоја екипа из фабрике не зарађује колико и један доктор медицине на пример. Међутим, када би потражња за доктоирма медицине укупно била мања него за радницима у фабрици, радници у фабрици би имали веће плате. Цела прича је почела са хипотетичким питањем (које си ти изазвао коментаром о ограниченом броју људи на планети) "шта би се десило када би незапосленост била 0%". Ја сам ти објаснио да би тада плате скочиле. Оне би стварно скочиле. Имаш, ко што рекох, гомилу примера у индустријама у којима заиста постоји вишак радних места. Шта мислиш на коју то фору најбољи програмери заврше у Гуглу, а не у Мајкрософту (част изузецима)?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Meni porasla plata duploi za 15 godina. A nigde nisam mrdnuo. A i firma placa potrez redovno. I  sve je veca i veca. Povecala se jedno 6 puta za to vreme. A ti bi tu nesto da menjas jer ne valja ... Sta mislite vi libertarijanci o jednom kolektiovnom odmoru ...

 

А зашто је теби повећана плата? Односно, још боље, шта би се десило да ти није повећана? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...