Jump to content

Јубиларна година - Милански едикт 313 - 2013.г., све прославе и догађаји на једном мести

Оцени ову тему


Препоручена порука

Храм Св.Димитрија у Косовској Митровици организује бесплатан одлазак у Подгорицу на освећење храма Васкрсења Христовог.

 

Надам се да на форуму има људи са Космета,па уколико желе да иду на освећење храма у Подгорици,ево им прилике.

 

1385554_386846921443459_1656124059_n.jpg

5150-1343778623.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

И ПБФ Фоча, такође организује превоз за своје студенте у Подгорицу на освећење храма. Да ми је отићи......:)

Благо онима који плачу, јер ће се утjешити; (Матеј; 5,4)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Народне новине: Интервју Епископа нишког г. Јована

2. Октобар 2013 - 14:00

intervjunarodnenovine.jpg

 

 

 

1. Шта би сте Ви издвојили из посланице Српске Православне Цркве поводом јубилеја Миланског едикта?

 

- ''Koнстантин беше ''модеран'' јер први јавно признаде слободу вероисповести као основно људско право – користимо и штитимо то право, дајмо својој деци образовање у вери благочестивој и у црквеном животу. Ако славимо најзначајнијег суграђанина, поучимо децу ономе чему је он сам поучио поданике свога царства, а то је лепота вере хришћанске.... Оно што је суштинско јесте духовно јединство једне државе и друштва као основе свеколиког напредка његовог.... Најзад, сви треба да се угледамо на Светог Цара Констнтина у његовом старању за сирочад, удовице, гладне и немоћне...'' То је троједина поука и порука прве посланице, која није пренета медијски најбоље целокупној јавности. Она ће бити подељена, заједно са новом посланицом народу, док ће Патријарх васељенски изговорати беседу на лицу места. Овом приликом бих се придружио и са својом поруком, кроз одговоре на Ваша питања.

 

2. Какав је, по Вашем мишљењу, значај Миланског едикта за савремени свет?

 

- Свети Цар Константин је оснивач и учитељ хришћанске културе и цивилизације. Највећи задужбинар на историјском плану, са свим црквама, манастирима, иконама, фрескама, списима, књигама, библиотекама, уметношћу и науком и државотворном традицијом. Све ове задужбине и Контантиново наслеђе данас су угрожене у Сирији и Египту, код нас на Косову и Метохији и по целом свету. Угрожена је слобода верних не само споља бруталним насиљем, већ перфидним гоњењем хришћана. Код нас није враћена имовина Цркви. Подељен нам је народ по питању културног васпитања и образовања. А ви знате, да без духовног живота нема културе и господствености.

 

3. Све се то догађа у свету који врло турбулентно живи – какве су тенденције таквог живота?

 

- Истина је то што Ви питате. Светиња Предања и традиције се све више напуштају; Вера се сматра приватном ствари а улажу се напори да се она измести на маргине друштва; идеали и вредности – значе снаге које одржавају и очувавају народе кроз векове – се пренебрегавају; образовање се рањава, дехристијанизује и посветњачује; законодавство се одаљује од хришћанских принципа који одувек, а поготово од Светог Константина и надаље, представљају теоретску платформу законодавства; грех се одвећ у име толеранције не сматра злом и заодева се у рухо различитости, а то значи да се тиче просто другачијег личног избора; неморал сапостоји и покрива се од стране пренебрегавајуће и оправдавајуће, истину говорећи, замке слабости људског тела, а етика Господа Исуса Христа се маргинализује; игнорише се значи сама садржина Вере и Живота. Савремене државне установе, и поред често опасних промена које некад урушавају и саме темеље друштва, као што је то приметно у одсуству поштовања према свештеној установи породице...Зар се морамо правдати пред светом и Европом поводом таквих појава у друштву?!

 

4. Како сте задовољни досадашњим обележавањем јубилеја Миланског едикта?

 

- Много је новаца потрошено на спољашње, а не унутрашње прослављање Едикта. Ми нисмо завршили храм посвећен Светом Цару Константину, јер је Град преузео ту обавезу у име народа по благослову Његове Светости. Ми чекамо по десет-петнаест година да добијемо дозволу за градњу нових храмова. Наравно, наш је нагласак на обнови живе Цркве, али се такође, не може једно од другог одвојити. Народ треба да нађе мир у храму где се врши богослужење, а то је потребно сваком делу града. У том смислу требало би да будемо на већој висини задатка.

 

5. Да ли ће се наставити обележавање Миланског едикта и на даље – односно промоција идеје о верској толеранцији?

 

- Прослава Едикта подразумева стални процес, заједнички рад Цркве и државе на виталним интересима народа. Брига о души и телу народа је заједничка. Постићи ''сагласје'' Цркве и државе које су византијски цареви и наши српски краљеви и цареви постигли је велики задатак. Наш народ није крштен и није довољно христијанизован. Идемо у сусрет 800 годишњици Светосавске Цркве, а нисмо довољно прославили рођење нашег српског Константина – Св. Симеона Мироточивог. Обележавање Едикта траба да се настави кроз више пројеката у граду. Као што рекох кроз духовну и материјалну обнову, треба наставити прослављање Едикта.

 

6. Шта мислите о толеранцији уопште у свету? Да ли у томе има елемената проблема?

 

- Једно је толеранција, коју треба изграђивати, а друго је трпљење којем се дубље приступа толеранцији. Да би то задобили потребно је да се не само користимо драгоценом слободом Миланског Едикта већ, пре свега, ''слободом којом нас Христос ослободи'' (Гал.5,1). То је духовна слобода, слобода од греха, ђавола и смрти. Она се може задобити у Литургији. Данашњи свет робује разним човекобожним идејама и идеологијама, које су хуманистичко – оптимистично привлачне, алу су отворено насилне и прете друштву. У томе треба да помогне Црква, да јој се да веће присуство у друштву.

 

7. Какав је значај Литургије која ће се одржати 6. октобра у Нишу за Православну Цркву и православне вернике?

 

- Најважније прослављање Едикта је литургијско, богослужбено. Све наше припреме и обележавање овог јубилеја требале су да теже том циљу. Такође, сви пројекти треба да буду осветљени и засољени том Великом Тајном, да би остали у памећењу, и да би оставили печат непролазности и вечних вредности. Сведочење Јединства Православних у Чаши причешћа је највећа гозба, највеће славље свих православних Епископа, свештеника и верног народа. То саборовање у Сабору ''са свима Светима'' је највећи догађај и доживљај верника. И ова страница нашег присуства, слободе служења јесте исписивање нове странице Миланског Едикта, у живом сведочењу и исповедању Имена Божијег. Велики благослов ћемо добити поклоњењем Часном Крсту, Десници Св. Јована Претече и икони Мајке Божије ''Сићевачке''. Надамо се да ће се народ укрепити духовно и подићи духом. У томе нам може помоћи благодат, односно сила благослова који ће донети Патријарси, епископи, свештеници и гости из целога света. Позивамо све драге Нишлије да буду достојни домаћини ове јединствене прославе.

 

8. Ваша порука нашим читаоцима за крај.

 

- Завршио бих овај интервју са речима из посланице СПЦ.
Из духа Миланског Едикта можемо извући драгоцену поруку и поуку. Она је у знаку неизбежних интеграција народа и култура, с једне стране, и законите тежње очувања сопственог идентитета у свим његовим одредницима и димензијама, са друге стране. Нити је препоручљиво оно јединство које униформише и гута особеност нити је пожељно неговање самосвојности којим се укидају заједништво и узајамност. Пошто је Константин водио посебну брижност за сиромаштво, а његови наследници водили борбу против корупције и злоупотребе власти код високог чиновништва, наш заједнички апел је да Црква и верске заједнице би требало да раде на промовисању и заштити слободе вероисповести, као и јачању сарадње у одбрани узиверзалних основа права на слободу вероисповести и црквеног сведочења. У том смислу могу и треба да помогну у заједничким пројектима на примеру и делом.

 

 

 

 

Извор: Епархија нишка



Ова порука се налази и на насловној страници Поука. Погледајте!
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Из Хергег Новог бесплатно на освештање Храма у Подгорици

-%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%B8-e1380802957888

Поводом освећења Саборног Храма Христовог васкрсења у Подгорици 7. октобра, у организацији црквене општине Херцег Новог, обезбијеђен је бесплатан превоз са 10 аутобуса до Подгорице и назад. По један аутобус ће кренути из Игала, код Института, са Топле, код фонтане, са Пода, односно Торијуна, из Бијеле, затим из Зеленике, код “Окова“ и луке по један и четири са главне аутобуске станице. Предвиђено је да сви аутобуси у колони са трајекта буду трансферисани у 5 часова, како би на вријеме стигли на свету Архијерејску литургију која ће почети у 8 часова.

Извор: Дневне новине

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Саборно крштење у Храму Христовог Васкрсења у Подгорици

Vlkadika-Atanasije-na-Hramu-25.9.2013.1-

 

 

У оквиру празничних дана и свечаности везаних за освештање Саборног храма Христовог Васкрсења у Подгорици, догодиће се још један важан догађај – саборно крштење дан уочи освећења. Свештеник Мирчета Шљиванчанин је за радио Светигору изјавио да ће саборно крштење бити обављено у недељу 6. октобра, у склопу Литургије, онако како је то била пракса у првим вјековима Цркве. “Нови Храм је наша нова кућа и треба да има нове чланове – нове укућане” рекао је Шљиванчанин. Он је додао да је то изванредна прилика за све оне који нису крштени а то желе, јер ће се тиме и својим крштењем уградити у велики догађај који ће услиједити дан после тога – свечано освештање Саборног Храма у ком ће молитвено учествовати предстојатељи и представници свих Православних Цркава.

 

Сви они који су заинтересовани за саборно крштење могу се јавити у малој цркви Вазнесења Христовог поред храма најкасније до суботе вече. “За крштење је неопходно да поред  вјере у живога Бога, новокрштени има кума који је крштен у Православној Цркви”, рекао је свештеник Шљиванчанин и додао да би сви заинтересеовани са својим кумовима у Саборни храм требало да дођу у 07:15 часова како би се уписали у књиге крштених.

 

У Хришћанству се крштење сматра једном од светих тајни које је Исус непосредно установио а апостоли практиковали. Обред крштења јесте обред увођења у хришћанство.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Живи крст од 5000 свећа у Нишу

 

У уторак 1. октобра свечаним отварањем изложбе накита „Снови Хиландара“ у сали Светосавског дома у Нишу почела је завршна црквена манифестација у оквиру државног програма обележавања јубилеја Миланског едикта.

Ikona-bogorodica-sicevo.jpg

 

Данас у 17:00 часова, на платоу испред храма Светих Константина и Јелене у Нишу био је организован дочек чудотворне Иконе Мајке Божије сићевачке, а у наставку вечерња служба са Акатистом Пресветој Богородици. Епархија нишка је за наредних седам дана најавила свакодневну Свету Литургију од 8:00 часова, док се од 18:00 часова очекује читање канона и Акатиста Пресветој Богородици.

 

У петак 4. октобра, у 19:30 часова, на нишком аеродрому Константин Велики биће уприличен дочек честице Часнога Крста и свете деснице светог Јована Крститеља. Потом се пут наставља ка Саборном храму, где ће светиње бити дочекане, а у наставку ће бити служен Акатист часном Крсту и светом Јовану Крститељу.
 

 

Наредног дана у 20:00 часова, испред Саборног храма Свете Тројице, најављен је дочек Високих гостију, док ће у 21:00 час грађани Ниша послати целом свету јединствену поруку мира и толеранције. Тада ће на углу Булевара Немањића и Сремске улице бити формиран „живи крст“ са пет хиљада упаљених свећа.
 
У недељу 6. октобра, испред храма Светог Цара Константина и Царице Јелене у 9:00 часова, Свету архијерејску Литургију служиће патријарси православних цркава. Учествовање у служби која ће трајати 3 сата ићи ће по старости патријаршија и реду достојанства. Први ће служити патријарх цариградски и васељенски Вартоломеј, а потом представници Александријске, Антиохијске, Јерусалимске, Руске, Српске, Бугарске и Румунске патријаршије. Након тога, службу ће вршити аутокефалне цркве које нису патријаршије али имају ранг архиепископија.
 
Црквена манифестација завршава се у понедељак 7. октобра када се у 7:30 часова очекује освећење цркве светог Симона монаха у оквиру нишке касарне Књаз Михајло.
 
  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

ЧУДОТВОРНА ИКОНА ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ СИЋЕВАЧКЕ У НИШУ   ИНФОРМАТИВНА СЛУЖБА ЕПАРХИЈЕ НИШКЕ

 

Васељена Христова данас свечано прославља, Небеску Царицу Пресвету Богородицу, Која Иконом својом многа чудеса учини, њима украшена Свештена обитељ сићевачка, као лучезарна звезда од чудесног Богоматериног образа засија. 

Приђите верни, новојављеном извору оздрављења, да у молитвама завапимо: Спаси од беде слуге Твоје Пресвета Богородице.

(Тропар глас 8. - чудотворној Икони Пресвете Богородице сићевачке)

 

bogorodicasicevacka.jpgВечерас у 17 часова Његово Преосвештенство Епископ нишки Г.Г. Јован са свештенослужитељима и вернима из Ниша дочекао је у храму Светих равноапостолних цара Константина и царице Јелене чудотворну икону Пресвете Богородице Сићевачке. Владика Јован и окупљени су се помолили Мајци Божијом прочитавши и отпевавши Благовештењски акатист а затим је Епископ поучио окупљене беседом и упутио позив свим православним верницима и људима добре воље у Нишу да узму молитвено учешће у наступајућим празничним данима за њихов град.

 

ГАЛЕРИЈА СЛИКА И БЕСЕДА ЕПИСКОПА ЈОВАНА

Baner-Pouke.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

Његова Свесветост Патријарх васељенски и цариградски г. Вартоломеј стигао у Београд

 

 

 

Његова Свесветост Патријарх васељенски и цариградски г. Вартоломеј стигао је данас, 4. октобра 2013. године, у Србију поводом Централне прославе 1700-годишњице Миланског едикта.

 

 

Васељенског Патријарха на писти београдског аеродрома Никола Тесла дочекао је Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј у пратњи Његовог Преосвештенства Епископа бачког г. Иринеја, министра спољних послова Републике Србије г. Ивана Мркића и г. Константиноса Икономидиса, амбасадора Грчке Републике у Београду.

 

У пратњи Његове Свесветости у нашу земљу су дошли и архимандрит Вартоломеј, главни секретар Светог Архијерејског Синода Васељенске Патријаршије и г. Симеон Франдзелас. Његово Високопреосвештенство Митрополит пергамски г. Јован у Београд стиже данас поподне, док је Вископреосвећени Митрополит франсуски г. Емануил стигао јуче у нашу престоницу. 

 

По традиционалном обичају, деца обучена у српске народње ношње Његову Свесветост Патријарха г. Вартоломеја су дочекала хлебом и сољу, уручивши му и букет цвећа. У холу аеродрома Његову Свесветост поздравио је шпалир свештенства Архиепископије београдско-карловачке, а добродошлицу су му упутили и Преосвећена Господа Епископи шумадијски Јован, браничевски Игнатије, рашко-призренски Теодосије, аустралијско-новозеландски Иринеј, јегарски Порфирије, моравички Антоније и ремезијански Андреј, као и др Милета Радојевић, директор Канцеларије за сарадњу са традиционалним Црквама и верским заједницама.

 

Овом приликом окупљеним многобројним представницима медијима обратили су се Његова Свесветост Патријарх васељенски и цариградски г. Вартоломеј и Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј.

 

 

 

Фотографије



Ова порука се налази и на насловној страници Поука. Погледајте!
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...