Jump to content

Комерцијални летови у свемир - у орбиту око Земље и на Интернационалну свемирску станицу

Оцени ову тему


Milan Nikolic

Препоручена порука

Америчка НАСА ангажовала је приватне компаније да развију системе и летелице за астронауте и туристе. Прве три компаније које ће у наредним годинама то спровести у дело су: Боинг, Сијера Невада Корп. и SpaceX.

 

Компаније Боинг и SpaceX развијају летелице налик капсулама из мисије Аполо, док компанија Сијера Невада Корп. развија летелицу која је налик Спејс Шатлу, само много мања. Све ове летелице примаће по седам путника.

 

Boeing Company's CST-100 spacecraft:

 

Boeing_CST-100_Spacecraft.jpg

 

 

Sierra Nevada Corp. (SNC) Dream Chaser spacecraft:

 

dreamchaser_landing.jpg

 

 

(SpaceX) Dragon capsule:

 

r-SPACEX-DRAGON-large570.jpg?5

 

 

На доњој слици видите разлику (величина) између ових летелица. Ту се налази и Аполо капсула (три члана посаде), као и нова капсула Орион (четири члана посаде), која је у изградњи и коју је НАСА наменила само за даље (истраживачке) дестинације - Месец, астероид, и Марс:

 

indexphph.jpg

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Велика је разлика између тога и онога што НАСА пројектује. Та летелица Virgin Galactic не иде до Свемирске станице која је на висини од 380 км - и креће се брзином од 28 хиљада км/ч (право орбитирање око Земље) -  и где туристи могу остати месецима у сталном бестежинском стању, него достиже висину од 100 км са највећом брзином од 4 хиљаде км/ч где бестежинско стање туристи осете свега 6 минута у укупном лету од пар сати.

 

Зато се мора направити та разлика. Јер безтежинско стање од неколико минута постижу и путнички авиони који су опремљени за обуку астронаута, који пониру по неколико пута током вежбе - док је орбита око Земље и стално бестежинско стање нешто сасвим друго.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да, само што Брансон ради самостално и финансира развој својим новцем. Зато иде постепено, корак по корак. Када буде комерцијализовао суборбиталне летове онда ће ићи на развој следеће ствари. То је једини начин да се направи одрживи бизнис и комерцијални летови у Космос постану доступни већем броју људи.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@,

 

Па кад достигне дотле, онда нека се јави. :) Овако само себе рекламира што уопште није праведно - као што на пијаци имаш памучне чарапе, ког има свега 50%, тако и овај спомиње свемир а не пружа ни конкретан део тога.

 

Компанију СпејсИкс, коју је ангаживала НАСА држи приватник. Сам је уложио своје паре - за њега сигурно знам а за ове друге компаније нисам детаљно упућен.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да, SpaceX је направио Elon Musk, један од оснивача PayPal-a. Он је оснивач и компаније Tesla Motors која прави електричне аутомобиле.

 

Занимљиво је да се нуде и награде за оваква достигнућа: :)

 

http://space.xprize.org/ansari-x-prize (ова је већ додељена)

http://www.googlelunarxprize.org/prize-details

 

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 5 years later...

Погледајте како су снимили европљани са свемирске станице како Сојуз полеће и улази у орбиту ка станици. Снимак је убрзан а реално време је 15 мин. трајања. Сојуз се прикачио на станицу два дана касније.

На снимку се виде неколико детаља који одушевљавају, како се делови бустера одвајају, како сагорева у атмосфери и како Сојуз мирно улази у путању ка станици.

То је начин слања са земље на орбиталну станицу, мора се лансирати у тренутку када станица пролази изнад места лансирања, да би ракета одвезла у правцу станице.

 

  • Свиђа ми се 1

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ево за пола сата полеће нови Сојуз, нова три астронаута полећу на свемирску станицу.

Директан пренос:

https://www.nasa.gov/multimedia/nasatv/index.html#media

 

  • Свиђа ми се 1

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...