Jump to content

"Земља живих" - терапијска заједница у манастиру Ковиљ


Препоручена порука

У суботу 16. новембра 2013. године, одржан је сусрет са родитељима штићеника који се налазе у терапијској заједници "Земља Живих". Са родитељима су разговарали васпитач Дејан Зековски и бивши штићеник Владимир Дапчевић, који се са успехом завршио програм и недавно са благословом изашао из заједнице. Родитељи су могли да чују, какав живот воде њихова деца у заједници и да и они треба да се потруде са своје, стране колико им то могућности дозвољавају, да живе ритом којим сада живе њихова деца.

 

 

 

1476604_762808823735952_1034195838_n.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

СРЕМСКА МИТРОВИЦА У БОРБИ ПРОТИВ НАРКОМАНИЈЕ


Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа сремsког Господина Василија а на иницијативу Канцеларије за младе из Сремске Митовице и др Милана Маслаћа, у Градској библиотеци „Глигорије Возаревић“ 19. новембра 2013. године са почетком у 17 часова, наша терапијска заједница „Земља Живих“ је одржала трибину под називом „ДРОГА НЕМА ПОСЛЕДЊУ РЕЧ“.

У уводном делу се као модератор трибине обратио др Милан Маслаћ, који је као забринути здравствени радник и отац четворо деце, указао на проблем наркоманије, који је у Митровици поодавно попримио епидемиолошке размере, који је један од многобројних проблема који уништава породицу. Захваљујући се Епископу сремском Господину Василију, у име организатора , што је благословио ово сабрање, јер ће сабрани у препуној сали Градске библиотеке моћи доста тога корисног да чују од вечерашњих предавача, које је потом представио.
Потом се присутнима обратио протојереј Бранко Ћурчин, који је указао да је проблем наркоманије глобални и да је ово један од начина да се помогне младима који су се нашли у „канџама“ дроге. Захваљујући се организаторима на позиву, указао је да се о овом проблему треба причати и да је ово један од начина да се о проблему наркоманије разговора. Рекао је да је терапијска заједница спој модерног и традиционалног, где се преплиће духовно наслеђе Православне Цркве и принципи логотерапије чувеног бечког психијатра Виктора Франкла, који је утемељио ову терапију и која помаже човеку да препозна да његов живот, без обзира на све проблеме са којима се сусреће, има смисао. Земља Живих је школа живота где се штићеници уче правим животним вредностима и реду и поретку, како би после изласка из заједнцие били честити и узорни домаћини.

После свештеника Бранка, окупљенима у Градској библиотеци се обратио ђакон Лазар Мајсторовић, координатор терапијске заједнице, који је рекао да се граница када се млади први пут сусрећу са психоативним супстанцама помера, где су се раније млади први пут сусретали са дрогом у Средњој школи а сада се деца са дрогом сусрећу већ у Основној школи, где је рекао да се на лечењу у заједници налазио ученик који је био 4 разред Основне школе. Са децом се треба разговарати, јер је као вероучитељ у школи приметио да постоји отуђење између деце и родитеља, што неретко буде узрок уласка детета у свет дроге, јер је деци ускраћена родитељска љубав, која не може да се надомести новцем. На крају свог излагања је нагласио да су момци и девојке који се налазе на лечењу у Земљи Живих једни од ретко привилегованих , на које се излила милост Божија, јер су многи њихови вршњаци трагично завршили своје животе и завршили на гробљу.

Затим су се штићеници изнели своје потресно сведочење о томе како су се нашли у свету дроге и кроз какав су пакао прошли они и њихове породице док су се дрогирали. Њихова потресна сведочанства, изазвала велику пажњу присутних, где су потом многи после сведочења постављали разна питања, у жељи да се упознају како изгледа један дан у заједници, колики је проценат излечености у терапијској заједници. Након упознавања са програмом и процентом изелечености, протојереј Бранко Ћурчин је рекао да је овај пројекат бесплатан и да се реализује под окриљем и бригом манастира Ковиљ, чији је игуман Епископ јегарски др Порфирије, лидер пројекта „Земља Живих“, који се сада реализује у неколико епархија Српске Православне Цркве. Забринути родитељи су могли да чују, да је једина подршка детету, које се нашло у свету дроге, то да се према њему буде строг и да се дете истера из куће ако је и то потребно, да дете што пре схвати да је у проблему и да треба да се лечи.

На крају трибине се др Милан Маслаћ, захвалио свима на пажњи а најпре учесницима трибине, рекавши да се нада да ће ова трибина, бити велики допринос да се Сремска Митровица, ухвати у коштац са проблемом наркоманије и позвао све присутне, у име Архијерејског намесника оца Саве Раките, да дођу у салу Правослвне Црквене општине, захваљујући се свештенству што су приредили коктел и на тај начин дали несебичан допринос, како би ова трибина била што успешнија.

 

 

1426381_766197806730387_1893773591_n.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима


 

Мр Љубица Ковачевић: Рехабилитација зависника у школи живота
 
 
 
rehabilitacija-zavisnika-u-skoli-zivota-
 
У оквиру јесењег семестра предавања Школе православне духовности, у новосадској гимназији „Јован Јовановић Змај“, у недељу, 24. новембра 2013. године, магистар Љубица Ковачевић одржала је предевање на тему: „Рехабилитација зависника у школи живота“. Након предавања своје сведочанства и искуства из живота у заједници Земља живих, изнела су три штићеника: Милан, Милош и Момчило.




Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...