Jump to content

Нови поглавар Англиканске цркве подржава геј бракове и рукополагање жена

Оцени ову тему


Препоручена порука

У Православној цркви не остаје епископ после рашчињења, ни de facto ни de jure.

Сабор епископа (најмање 12 епископа) му суди и пресуђује. А на судњем дану он долази као неко ко је погазио епископску заклетву (ако се није покајао).

Нисмо причали о томе. Али у таквом случају његова осуда је још страшнија на дан Суда.

Raščinjenje se odnosi na funkciju, služenje, službu, poslanje koje je neko na primjer biskup, opat, kardinal, sveštenik obnašao u Crkvi a ne na samu suštinu, bit Svetog reda, tako je to kod nas a sumnjam da je kod vas to drugačije. Sveta Tajna ako mu je bila udijeljena valjano ne može biti predmetom nikakvog spora. Inače bi mogao svako ko se toga sjeti osporavati bilo čije Svete Tajne, ženidbu, sveti red, evharistiju, krštenje itd. a iz bilo kakvih razloga koji mu padnu na pamet a misli da ih se može domoći parničenjem na crkvenom sudu ili sinodu biskupa, episkopa, njihovog rušenja ili proglašavanja nevažećim. A iz bilo kakvih razloga, pa i političkih recimo kao što je prije moglo bivati u srednjem vijeku. Svete Tajne su po toj strani nedodirljive ukoliko su udijeljene valjano. Kod nas ih ne može ukidati ni papa.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Inače ni ekskomunicirani hrišćani tim samim činom ekskomunikacije ne prestaju automatski biti hrišćanima ako se oni takvima i nadalje smatraju. No, crkva ih ne smatra više svojim članovima i ne nosi više nikakvu odgovornost za njihovo spasenje. Budu to takvi hrišćani "na svoju ruku", slobodni strijelci, avanturisti, kao na primjer ti baptisti, metodisti i ti takozvani nekonfesionalni, biblijski hrišćani, kako se sve već ne nazivaju a koji su danas sve više u modi. Oni čak ni nikakvu tu svoju institucionalnu crkvu nemaju niti hoće da je imaju. Imaju svoju vlastitu interpretaciju toga šta je to Hristova Crkva ili Božija Crkva, svoje tumačenje tog pojma za koje tvrde da je biblijsko. Organizirani su po zborovima a pod crkvom smatraju ukupnost svih tih svojih zborova. Prestaju biti hrišćanima tek kad recimo konvertiraju u islam ili budizam i postanu muslimanima ili budistima, od tada više nisu hrišćanima. Ili izgube vjeru pa postanu ateistima.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Apostolsko prejemstvo de facto imaju ...

Nemaju!

... samo im ga mi katolici ne priznajemo iz formalnih razloga...

Iz bitnih, suštinskih razloga

... a zbog formule koja se upotrebljava pri rukopolaganju biskupa ...

Koja se upotrebljavaLA dovoljno dugo tako da na kraju nisu imali nijednog valjanog biskupa. Kasnije su je promijenili, ali je bilo kasno.

U slučaju da je promjene, tj. vrate na staro kako je bilo priznali bismo im ga retrogradno.

Ne, naravno da ne. Valjano može rukopoložiti za episkopa samo onaj tko je sam valjano rukopoloženi episkop. A takvoga već stotinama godina nemaju...

A drže se hrišćanskih vrijednosti, samo ih ponekud drugačije interpretiraju, onako kako oni to smatraju za shodno i valjano, zato i imaju svoju sopstvenu nacionalnu crkvu u kojoj mogu te hrišćanske vrijednosti interpretirati tako kako oni smatraju da je to ispravno. I da im ne možemo na primjer vi ili mi tamo doći i diktirati kako će ih oni sebi tumačiti, zato je baš i imaju tu svoju crkvu, baš iz tih razloga. Vi i mi imamo svoje a oni opet svoje drugačije tumačenje tih hrišćanskih vrijednosti. Zato se i zovu Anglikanska crkva a ne katolička ili pravoslavna.

I ovo je krivo. Drže se mnogih stvari za koje na puno mjesta u Svetom Pismu piše da nije tako. Nije to priča o "interpretaciji"...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

S naše strane je to jednostavno, u slučaju da usklade tu formulu prema našem kanonskom pravu, papa izda bulu u kjojoj im s naše strane prizna i proglasi čitav taj njihov prejemstveni lanac kanonski valjanim, to potpiše, opečati onim svojim "ribarskim" prstenom i gotovo. Uz ispunjenje ostalih bitnih i nužnih uslova, koje oni uglavnom ispunjavaju i s tim nikada nije bio nekakav veći problem. Ništa se ne mora ponovo raditi, niko ponovo zaređivati ni rukopolagati.

Ne. Potpuno krivo. Oni koji dođu u Katoličku Crkvu, ako su tamo kod anglikanaca bili svećenici ili biskupi, moraju se rediti da bi bili i đakoni. Anglikanski redovi nisu valjani, to je objektivna činjenica, tu papa ne može ništa učiniti i ne misli da može.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne. Potpuno krivo. Oni koji dođu u Katoličku Crkvu, ako su tamo kod anglikanaca bili svećenici ili biskupi, moraju se rediti da bi bili i đakoni. Anglikanski redovi nisu valjani, to je objektivna činjenica, tu papa ne može ništa učiniti i ne misli da može.

Da takva je to situacija sada. Ja sam to našao u nekom engleskom članku, tamo piše da je to rješenje, da li se tim mislilo hipotetičko rješenje, to sad ne znam. Možda je to bio nekakav predlog s njihove strane. Koliko sam shvatio pisalo je tamo da je naprava, popravak u formalnom pogledu moguć.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da ali ostaju u braku

Naravno da ostaju u braku, brak je po Božjem zakonu nerazrješiv.

Celibat je crkveni zakon koji vrijedi samo za latinsku crkvu, dakle ne za cijelu Katoličku Crkvu. Od crkvenog zakona crkvena vlast može dopustiti izuzeće, od Božjeg zakona to nitko ne može.

Izuzeće obično papa dopušta za protestantske vjerske službenike koji su oženjeni, a žele postati katolički svećenici. Ali cijeli postupak formacije moraju proći i ispuniti sve uvjete (osim tog od kojega su izuzeti, celibata) kao i svi drugi, ne ide to "automatski".

I ređenje oženjenih je moguće, dakle uz dozvolu crkvene vlasti, jedino za svećenike. Episkopsko ređenje oženjenih nije moguće ni u kojem slučaju. Baš kod anglikannaca je bilo više biskupa koji su prešli u Katoličku Crkvu - njima je episkopat nedostupan, oni to znaju.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Какав пацијент, sFun_bat fmqmtx

Јеванђелски говорити значи говорити из душе; било да говориш, било да ћутиш, осећа се вера. И још значи, не наметати се њоме, нити се због чега стидети. Свака реч је на своме месту и тече. А она је таква зато што се преносила с колена на колено, па се и укоренила. Таква вера нас је одржала.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kod anglikana je inače valjda tradicijom da im se uvijek nešto "omakne", pa im onda nisu važeće ni ženidbe:

Milion britanskih vjenčanja nije važeće zbog greške crkve (misli se pod tim anglikanske crkve)

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/217868-milion-britskych-manzelstvi-je-neplatnych-kvuli-chybe-cirkve.html

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Milion britanskih vjenčanja nije važeće zbog greške crkve (misli se pod tim anglikanske crkve)

Pošto im je nevaljano sveštenstvo, nevaljan im je i sakrament ženidbe, koji su obavili ti ,,sveštenici". Tako da predpostavljam da se kada preću u RKC vjenčaju, pa tek se onda ex anglikanski sveštenik rukopolaže u đakonat.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Каква црна Црква - то је национални сервис за религијске потребе. :(

Има смисла да разговарамо са римокатолицима, а са англиканцима, нажалост, више не.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Зато смо и прекинули дијалог са њима, уосталом.

Mozda je to i najbolje. Ovo je idealna prilika

da se veliki broj Engleza prevede u Svetu Pravoslavnu Crkvu!

Imalo se dobre volje za dijalogom priblizavanja, ali... posto predstojatelji ocigledno zele da nastave dalje u suprotnom smeru, molim lepo...

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...