Jump to content

Удружење Атеисти Србије поново протестује због...

Оцени ову тему


Guest - . . .-

Препоручена порука

@@Marko Ekmedžić,

Ignjatije, za tebe su to reči Hrista u jevanđeljima, za mene decenijama pisane priče od ljudi koji Isusa nisu ni poznavali, pod uslovom da je moja pretpostavka da je bio istorijska ličnost uopšte tačna.

Ovo boldovano preispitaj malo, moze ti i Aca Milojkov pomoci. Iste stvari se nalaze i u poslanicama......... ali ostavimo to na stranu. Mislio sam na samu filozofiju, ideale... nemoguce je da su ti isti kao verovanje u deda mraza.

Ponavljam, kao što ja u porodici, među prijateljima i među kolegama imam vernike, tako i ti imaš ateiste.

Ako možemo oko toga makar da se složimo, i to je nešto. Dakle, makar da se ta predrasuda o mržnji razbije.

Mozemo. Imam ateiste u rodbini i medju prijateljima. Gledaju me malo cudno i hoce po nekad malo da me zadirkuju zbog mog verovanja, ali nista strasno. Ne mrze oni mene zbog vere, niti ja njih zbog nevere. Kada bi malo znali o mojoj veri ne bi ni cudno gledali.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovo boldovano preispitaj malo, moze ti i Aca Milojkov pomoci. Iste stvari se nalaze i u poslanicama......... ali ostavimo to na stranu. Mislio sam na samu filozofiju, ideale... nemoguce je da su ti isti kao verovanje u deda mraza.

Апостоли су познвали Исуса. Међутим по некима то не задовољава тврдњу за историјску реконструкцију, па нема нико ко је писао о Исусу ван апостола а да га је познвао. Што и није спорно.

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mi smo pojednim ateistima dobri samo dok smo u crkvama, nikako ne smemo van njih da delujemo kao vernici :

Srboljub Brkić dokle god ste sa svojim bajkama unutar prostora (hramovi, bogomolje, crkve...), dokle god javno ne lupetate o moralnoj superiornosti, dokle god vaši gurui, duhovnici i ostali druidi ne čačkaju one koji se ne ushićuju patetičnim i naivnim svetonazorima, dokle god je vaša bolesna etnofiletistična ideja daleko od školskog sistema, možete, o vrli vernici, biti mirni, jer ste nam zabavni.

http://www.facebook.com/groups/AteistiSrbije/permalink/10151238721402783/?comment_id=10151238879872783&offset=0&total_comments=18

Neko mora da zameni Dioklecijana

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mi smo pojednim ateistima dobri samo dok smo u crkvama, nikako ne smemo van njih da delujemo kao vernici :

Srboljub Brkić dokle god ste sa svojim bajkama unutar prostora (hramovi, bogomolje, crkve...), dokle god javno ne lupetate o moralnoj superiornosti, dokle god vaši gurui, duhovnici i ostali druidi ne čačkaju one koji se ne ushićuju patetičnim i naivnim svetonazorima, dokle god je vaša bolesna etnofiletistična ideja daleko od školskog sistema, možete, o vrli vernici, biti mirni, jer ste nam zabavni.

http://www.facebook....tal_comments=18

Neko mora da zameni Dioklecijana

Da to je jedan od ateistickih talibana
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Aleksandre, o slepoj veri smo mislim već razjasnili.

Drugi komentar je bio usmeren na citat Jerotića u kome tvrdi da deca u verskom smislu nisu sasvim nedužna, a u kontekstu stradanja te iste dece u gasnim komorama Aušvica. I dalje tvrdim da samo nenormalna osoba može da izjavi tako nešto. Takođe, smatram da zbog takve izjave autor zaista zaslužuje svaki prezir.

Не знам да је Јеротић то рекао у таквом контексту? Ја бих рекао да се то односи на етички контекст, да деца итекако умеју да вољно буду покварена и зла (да свесно обањују, да наносе другоме бол и патњу, чак и да уживају у томе). Сачувај Боже да је то изговор за Аушвиц.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Aco, ja nisam verovatno precizno objasnio. Komentar na FB-u je dat na osnovu lošeg poređenja koje je dao jedan od ovdašnjih forumaša. On je uz navode o stradanju dece u Aušvicu kao razlogu za preispitivanje nekih vernika o dobroti boga, dao mišljenje Jerotića da ni deca nisu uvek bezazlena.

Otuda i reakcija na FB-u, jer mislim da su takve konstrukcije u najmanju ruku neprimerene, ako ne i užasne.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Aleksandre, ja i kažem da smatram da moraš da žrtvuješ deo racionalnosti da bi bio vernik, tu nema zabune.

Dalje, potpuno je netačno da potpredsednici ili članstvo (oni koje poznajem, svakako) UAS mrze vernike.

Slika karikature koju si stavio je Corax-ov rad, objavljen u dnevnoj štampi. Niko nije za to tužio, ili bilo šta slično, i izraženo je mišljenje vezano za određeni događaj (ne znam zaista napamet koji), mislim u kontekstu ratnih dešavanja u bivšoj Jugoslaviji. O uticaju SPC na ta dešavanja postoji mnoštvo priča, napisa, mišljenja, a to je jedno od njih.

Ponavljam, postoje stavovi UAS, koji su jasni i javni. I ja sam protivnik veronauke u državnim školama, i vratio bih je u crkve.

O vernicima u "nebeskoj Srbiji" je, čini mi se, pisao Maldoran, koji nije Potpredsednik UAS. Postoje dva Potpredsednika, a ne neka nedefinisana masa ljudi.

Tačno je, Dokins je jedan od onih koji govore o religiji kao virusu uma, ali moraš razlikovati tu konstrukciju, od konstrukcije "virus mozga" ili "bolest mozga", iz koje bi onda mogao da izvlačiš (pogrešan) zaključak da sve vernike neko smatra mentalno obolelima. Dokins nigde nije rekao da su vernici mentalno oboleli, iako uopšte ne moraš da se slažeš sa njegovim brojnim stavovima.

Problem sa odbornicima i "mojim" Potpredsednicima je u tome što ti odbornici nisu otišli u privatnu, "civilnu" posetu, već kao predstavnici svojih stranaka, pozvavši i medije, itd. Da su otišli kao privatna lica, ni po jada. Isti je slučaj i sa rukovodstvom UAS. U svojstvu rukovodstva, dajemo zvanične izjave ili pišemo saopštenja. Mimo toga, nastupamo kao privatna lica, sa svojim mišljenjem.

Zamisli na šta bi ličilo da idem da razgovaram sa mojim rukovodiocem, i da tražim da me na tom sastanku oslovljava sa "Predsednik UO UAS"... besmisleno, zar ne.

Takođe, i ovde na forumu se čitaju raznovrsna mišljenja o ateistima, koja bih tom logikom, onda trebao da tumačim kao mišljenja SPC, što uveren sam, nema veze sa istinom.

Заиста сам срећан да је неко из АС овде дошао да разговарамо, и надам се да ће се и други нормални из АС укључити у овај разговор (наравно, ту не мислим на потпредседника који је овде једном дошао да вређа и ниподаштава, да би се негде вероватно хвалио баном који је овде експресно зарадио због своје неваспитаности). И даље те одвајам од осталих из АС, првенствено због наших претходних разговора, који су ми пуно помогли да разумем и атеизам и атеисте.

1) Опет долазимо до оног проблема. Ако мораш жртвовати део рационалности да би постао верник, онда си слеп, врло просто. Мене стварно интересује твоје мишљење, јер не могу да га ухватим међу свим нијансама које не постоје. Дакле, или постоје рационални верници, који нису жртвовали своју рационалност зарад вере, или, ако такви не постоје, сви слепо верују. Шта од та два?

2) Све то стоји, али твоји потпредседници, на пример, имају одређене административне привилегије на форуму и на ФБ страници АС. То све говори да се њихова иступања не могу посматрати одвојено од АС. Ајд да не идемо у правне заврзламе, јер стварно нисам у фазону да некога поклапам правним стварима, али се таква иступања, уколико се не санкционишу, а на званичној су ФБ страници или на форуму званичног сајта, увек узимају као основ за правни поступак.

3) То што је нешто објављено и раније, не значи да није говор мржње и да никога не вређа. Мени је лично Коракс био феноменалан карикатуриста у време борбе против Милошевићевог режима. Откад сам видео ове карикатуре, које вређају сваког праог верника (који није верник само на попису) СПЦ, драстично сам променио мишљење о њему. А и о свима који су пропагандисали испод овако скаредних карикатура. Има се шта нацртати и за атеисте, а има и довољно таленстованих карикатуриста, али постоји граница коју (макар овде) нико не жели да пређе.

4) Докинс је један од многих који су славу стекли на критици религије, а да религију нису ни упознали. То је једина истина. А они који следе Докинса, следиће га док се само мало не упознајку са учењима религиозне групе. Намерно сам помињао и Маоа, и Стаљина, и Пол Пота, и негде сам помињао и Француску Буржоаску Револуцију, не да бих повезивао то са атеизмом, него да бих показао да се и атеизам, као и религија, може употребити као изговор за најцрња зверства. Али то није оно што атеизам јесте, као што ни ратови "у име вере" нису оно што та вера заиста и јесте. А онај ко слепо следи те максиме јесте једноставно необразован. А када необразован човек своје ставове изражава као апсолутне истине, онда је и неваспитан, да не употребимо неке теже речи, којима на овом форуму није место.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Aleksandre, Peđa ima možda nešto "kraći fitilj" od mene, ali daleko od toga da je ikakav mrzitelj vernika.

Što se racionalnosti tiče, ja zaista mislim da moraš da žrtvuješ deo racionalnosti da bi bio vernik. Ne svu racionalnost, jer bi to onda značilo da ni po kom drugom životnom pitanju ne možeš da funkcionišeš normalno. Uopšte nije crno-belo, onako kako ja to vidim. Dakle, svesno kažeš, "OK, neke stvari neću da dovodim u pitanje, zadovoljiću se onim što mi je rečeno", što uopšte ne znači da si potpuno iracionalan, zbog toga. Hoću da kažem, nećeš sad zato što si deo racionalnosti žrtvovao radi toga da budeš vernik, reći, "Nema veze što je u šerpi provrila voda, gurnuću svakako ruku unutra, šta me briga." Naravno da postoje nijanse.

Što se FB grupe tiče, to je isto kao da kažeš da svi admini i moderatori na ovom forumu, moraju o svemu da imaju ista mišljenja. Što nije uvek slučaj, a što je značajno za kvalitet diskusije. Ako misliš da vezano za FB grupu, koja ima veliki broj admina, nije bilo međusobnih neslaganja admina i modova, grešiš. Takođe, ako neko misli da postoji osnov za pravni postupak, može i da ga pokrene. Ponavljam, u odeljku "Informacije", jasno stoji da su stavovi UAS na sajtu UAS. Forum je otvoren praktično za sve, i zato i ima oko 3000 članova.

Humor je vrlo često stvar ličnog ukusa. Ja ne sumnjam da su tebe neke od tih karikatura uvredile, ali dopustićeš i da su nekome bile ili smešne, ili ironične, ili sarkastične, zavisno od teme koju su dodirivale. O ukusu, posebno kada je humor u pitanju, izlišno je govoriti. Lično, nemam ništa protiv da stavite ovde ili negde drugde i karikature o ateistima, pa da razgovaramo da li je nekome smešno, i koliko, ili možda nije.

NIsam siguran da Dokinsa poznaješ toliko, da možeš izjavno da kažeš da je slavu stekao na kritici religije, a da je nije ni upoznao. Ne znam ni ja sve o njemu, a da ti pravo kažem, nisam sklon idolizacijama bilo koga, pa ni Dokinsa. Čisto da bih ti dao do znanja da ja uopšte ne penim ako ga neko kritikuje, niti mislim da je nekakav "svetac ateizma". Po mom mišljenju, on super piše, vrlo je razumljiv, i ima sjajne argumente, zasnovane na svom širokom i kvalitetnom obrazovanju, koje mu je donelo i oksfordsku profesuru, na kraju krajeva.

Mao, Staljin i Pol Pot nisu imali ateizam kao izgovor. Njima izgovor nije ni trebao, već su jedan politički pravac i ideologiju prilagodili svojim poremećenim pogledima na stvarnost, i činili zločine. Nisu oni zločine činili u ime ateizma, nego u ime neke hipotetičke, neostvarive ideje komunizma.

Sa poslednjom rečenicom se apsolutno slažem. Obrazovanje, obrazovanje, i ponovo obrazovanje!

To je važno za sve ljude, potpuno nevezano od pitanja (ne)verovanja.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Aco, ja nisam verovatno precizno objasnio. Komentar na FB-u je dat na osnovu lošeg poređenja koje je dao jedan od ovdašnjih forumaša. On je uz navode o stradanju dece u Aušvicu kao razlogu za preispitivanje nekih vernika o dobroti boga, dao mišljenje Jerotića da ni deca nisu uvek bezazlena.

Otuda i reakcija na FB-u, jer mislim da su takve konstrukcije u najmanju ruku neprimerene, ako ne i užasne.

Е онда му свака част на тумачењу. :(

"Поганим људима потребан је Бог који кажњава и награђује."

Волтер

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Djura ima tesku ruku" ;)

Мора имиџ да се поправи. Али ако лепо је то да виде да нигде не води онакво понашање.

Него Екемџићу ако којим случајем мој потпис још стоји тамо онај на сајту где су се уписивали верници молим те нађи и обриши ме. Хвала. Не бих те смарао више. Сори за оно цимање око наших препирки.

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Još samo da objasniš kako i po kom kriterijumu je ateizam ideologija.

Зависи. Атеизам сам по себи није али има људи који га доживљавају тако и праве разлитиче атеистичке покрете. Иако се не представљају као идеологија једноставно имају све одлике идеологија, филозофију света (материјализам) прустп стварима етц....

Данас то атеистички и теистички филозофи који се баве филозофијом религије тај покрет називају нови атеизам,

http://en.wikipedia.org/wiki/New_Atheism

  • Волим 1

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...