Jump to content

Коме одговарају државне интервенције?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Опште је раширена предрасуда, чак и овде на форуму, да државне интервенције у економији имају за циљ да помогну "раднику", тј. "обичном човеку", а ограниче "богаташе" и "капиталисте". Ево црно на бело доказ коме највише одговарају државне интервенције и ко највише користи од њих има:

Delta Dačiću: Podstaći potrošnju

Beograd -- Potpredsednica Delta holdinga Jelena Krstović kaže da se period pregovora o formiranju Vlade Srbije odužio što se loše odrazilo na ekonomsku situaciju u zemlji.

Bankarski sistem trebalo bi da uloži napor i stvori povoljniji ambijent za kompanije i da banke na dve godine zamrznu potraživanja prema pravnim i fizičkim licima kako bi mogli da nastave poslovanje, ukazala je ona.

Ona smatra da je neophodan kompletan zaokret, da se umesto štednje podstiče potrošnja koja, kako je rekla, generiše mogućnost privrednog razvoja.

"Trebalo bi povećati prosečnu platu građana i stvoriti ambijent gde bi potrošnja podržala sve privredne grane i pokrenula točak koji bi Srbiju izveo iz ekonomske krize", objasnila je Krstović.

Ona je dodala da je neophodno investirati u privredu kako bi vremenom višak zaposlenih u javnoj administraciji prešao u realni sektor.

Kako Blic piše ona je izrazila uverenje da će brzo početi realizacija ključnih ekonomskih tačaka koalicionog sporazuma o budućoj Vladi.

"Malo je vremena, a mnogo toga trebalo bi da se uradi kako bi popravili situaciju u privredi. Potrebno je brzo stvoriti privredni ambijent u kome će kompanije moći da rade", rekla je Krstović.

Prema njenim rečima, izlazak iz krize nije lak proces, traži vreme i veliki broj bolnih mera koje će morati da se sprovedu kako bi bili napravljeni pozitivni pomaci.

Krstović je istakla da su stabilizacija i stabilnost deviznog kursa kao i stvaranje povoljnijeg i sigurnijeg ambijenta za poslovanje malih i srednjih preduzeća, neke od hitnih mera koje će nova vlada morati da preduzme.

http://www.b92.net/b...2&nav_id=626042

Ово што они траже је потпуно у складу са "кејнзијанизмом", тј. владајућом економском теоријом...

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

pa da, frka im je zbog krize pa da sto pre izvuku i poslednji dinar, al "nema frke" onda ulece ponovo FED tj MMF, da otmu sva preostala preduzeca i prirodna bogatstva, i dok ne postignu cilj tj postanu i vlasnici samih ljudi i cele planete, i onda ce da se pojavi lazni mesija da satro spase covecanstvo

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

pa da, frka im je zbog krize pa da sto pre izvuku i poslednji dinar, al "nema frke" onda ulece ponovo FED tj MMF, da otmu sva preostala preduzeca i prirodna bogatstva, i dok ne postignu cilj tj postanu i vlasnici samih ljudi i cele planete, i onda ce da se pojavi lazni mesija da satro spase covecanstvo

LOL.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ne obracaj paznju na tog dynoblastera sta lupa, zesca budala :laugh:

evo neka druga budala nacrtala ovo

599421_10151928080205377_991101200_n.jpg

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Доказ бр. 2:

"Srbija da traži pomoć od Rusije"

Srbija treba da pokrene privredu zaduživanjem za novih 10 milijardi evra i to od Rusije, kako bi povećala bruto domaći proizvod, smatraju srpski privrednici.

Nema ništa loše u novom zaduživanju, ali taj novac se mora ulagati u oblasti u kojima Srbija može da bude konkurentna, ocenili su gostujući na RTS-u, generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović, vlasnik ABS holdinga Nenad Popović i vlasnik ITM grupe i član kluba Privrednik Toplica Spasojević.

Bajatović, funkcioner SPS-a, smatra da je popravljanje loših privatizacija put da se zaposli čak 80.000 ljudi i dodaje da Srbija treba da se zaduži i privuče još stranih investicija, a potrebno je napraviti i sistem razvoja privrede.

"Ono što treba da se promeni jeste reindustrijalizacije, nova industrijska politika, i da vidimo gde da pronađemo sredstva i mogućnosti za tako nešto", rekao je Bajatović.

Mišljenje da privreda može da se pokrene novim investicijama i zaduživanjem, deli i Nenad Popović, koji ponavlja da se Srbija može zadužiti kod Rusije, i da treba da sledi primer Kipra, koji je, iako je članica EU, uzeo kredit od Rusije.

Popović objašnjava da je Srbiji, osim razvojne banke, potrebna i izvozna banka za zdravi deo srpske privrede, ali i interventni fond koji će pomagati srednjim preduzećima, kao što je to slučaj u Rusiji.

Popović podržava ideju o ulaganju u poljoprivredu, ali napominje da za godinu i po dana Srbiju čeka Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju EU, koji, kako on ocenjuje, uništava srpsku poljoprivredu.

"Od 1. januara 2014. praktično cela naša poljoprivreda biće izložena konkurenciji sa zapada ", rekao je Popović, funkcioner DSS-a.

Toplica Spasojević smatra da Srbija nema mnogo izbora i da joj je potreban novi kapital, dogovor sa MMF-om i komercijalnim bankama koje rade u Srbiji, kao i da se obrati pažnja na to za šta se kupuju devize koje ruše kurs, ali da je najvažnije da država štedi.

"Zaduživanje jeste opasno, ako se taj novac koristi kao do sada. Ako se napravi neki savet koji će kontrolisati u koje sektore će te investicije ići, u sektore gde je Srbija konkurentna, gde može da napravi brze efekte, s tim da se paralelno naprave uštede u javnim rashodima i da se napravi istorijski socijalni dogovor sa sindikatima i nezaposlenima ", dodao je Spasojević.

On kaže da bi Srbiji moglo biti zaposleno 200.000 ljudi, ako bi bar po jednog radnika zaposlilo 200.000 preduzetnika koliko postoji u našoj zemlji, poručujući novom srpskom premijeru da na početku svog mandata obiđe sto najvećih preduzeća u Srbiji.

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2012&mm=07&dd=12&nav_id=626095

Све комуњара до комуњаре...

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...