Jump to content

Kako da prepoznate toplotni udar?


Препоручена порука

Vrućine bez predaha koje nas u Srbiji očekuju do 7. jula ne podnose dobro hronični bolesnici ali ni potpuno zdrave osobe. Kako da izbegnete ili prepoznate ozbiljno stanje kakvo je toplotni udar, saznajte u narednim redovima.

n36250.jpg

Toplotni udar nastaje kada mehanizam termoregulacije zakaže, organizam tada gubi sposobnost prilagođavanja visokim spoljnim temperaturama.

Pošto organizam više nije u stanju da prirodno snizi temperaturu tela, ona prelazi 40° C, pri čemu može doći do oštećenja vitalnih organa kao što su mozak, srce i bubrezi.

Toplotni udar može se razviti postupno ali i iznenada. Potrebno je reagovati brzo jer u najgorem scenariju može doći čak i do smrti.

Toplotni udar zaheva intervenciju lekara stoga je neophodno pozvati istog.

U međuvremenu potrebno je ohladiti osobu koja ima toplotni udar. Uneti je u klimatizovan prostor i skinuti sa nje suvišnu odeću. Ako postoji način dobro je i istuširati osobu mlakom vodom, a pomoći će i stavljanje ledenih obloga na glavu, vrat, pazuhe i prepone.

Ako je osoba pri svesti, treba joj dati da pije hladnu tečnost, najbolje vodu ili izotonični napitak.

Ako je osoba bez svesti ili ako povraća, neophodno je postaviti je u bočni položaj kako se ne bi ugušila.

Važno je toplomerom pratiti telesnu temperaturu obolelog i nastaviti sa hlađenjem dok temperatura ne padne na normalnu vrednost (37°C)

IZVOR

Nije važno da li te vole - važno je da ti voliš!

Starac Porfirije Kavsokalivit

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хвала за ове информације!

А морам напоменути да је код нас стање баш алармантно! Хитна је од јутрос прошла једно десетак пута!

Благо онима који плачу, јер ће се утjешити; (Матеј; 5,4)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ко зна до када ће овако бити. Гледао сам једну емисију скоро у којој кажу да ће до ваљда 2030. бити баш хладне зиме, као ова сад, и доста топла лета. Мени за зиму одговара онако време, лето мање волим.

Вероватно да су температуре за ванредно стање, али не смеју због економије да објаве то и слично.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја мислим да метеоролози и умањују мало те температуре, да се не би подизала паника међу становништвом! 2010.г. је такође било јако врело! Репортажа из Бањалуке, гдје репортер разбија јаје на асфалту! У року од двије минуте јаје је почело да се кува, што је доказ да је на асфалту било око 60 степени! Страшно!

Благо онима који плачу, јер ће се утjешити; (Матеј; 5,4)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zato i rekoh da im ne verujem. Sve rade, samo ne u prilog zdravlja stanovništva ( mislim na istinita saopštenja ).

Nije važno da li te vole - važno je da ti voliš!

Starac Porfirije Kavsokalivit

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa temperatura vazduha se i meri uvek u hladu i iznad zemlje da bi se izbegi faktori okoline (isijavanje betona, direktna izložanost suncu, itd.). Na betonu i na suncu je uvek mnogo toplije nego u mernim kućicama (il' kako se već zove to gde mere :)).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Toplota je dobra

jer su žene blage.

Sve nose miniće

skoro da su nage.

Svud sevaju butke

baš su prave lutke.

Pa kad kupe vodu

i stave na grudi

šatro da se hlade

tad pametan budi.

Da sve bude taman

ima nas i muški,

sa bicepsi jaki,

i šorcići uski.

Χριστὸς ἀνέστη ἐκ νεκρῶν θανάτῳ θάνατον πατήσας, 

καὶ τοῖς ἐν τοῖς μνήμασι ζωὴν χαρισάμενος...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa temperatura vazduha se i meri uvek u hladu i iznad zemlje da bi se izbegi faktori okoline (isijavanje betona, direktna izložanost suncu, itd.). Na betonu i na suncu je uvek mnogo toplije nego u mernim kućicama (il' kako se već zove to gde mere :)).

У праву си 100%! Али ја кад данас кренем кући, ја ћу баш по бетону, и хтјела или не, фактори околине ће утицати на мене! И то је управо оно што доводи до топлотног удара! :) 4869

  • Волим 1

Благо онима који плачу, јер ће се утjешити; (Матеј; 5,4)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa temperatura vazduha se i meri uvek u hladu i iznad zemlje da bi se izbegi faktori okoline (isijavanje betona, direktna izložanost suncu, itd.). Na betonu i na suncu je uvek mnogo toplije nego u mernim kućicama (il' kako se već zove to gde mere :)).

To se podrazumeva, nego mi sve nekakko liči da ipak mere iz svojih kancelarija :D Kad oni kažu 37, ja odma dodam najmanje još 3 :D Te bi merne stanice trebalo staviti malo i na površinske kopove, čisto da bi nadređeni znali zašto im ljudi padaju jel.

Nije važno da li te vole - važno je da ti voliš!

Starac Porfirije Kavsokalivit

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...