grigorije22 Написано Јун 15, 2012 Пријави Подели Написано Јун 15, 2012 Лобисти сада наплаћују своје пријатељство према Косову 15. 06. 2012 10:45 | Танјуг / Васељенска ТВ „Пријатељи Косова“ – плаћеници нелегалних шиптарских структура Окупиране територије – Службовање на окупираним територијама исплатило се бројним међународним званичницима, па је велики број њих после завршеног мандата развио бизнис у јужној српској покрајини. У спектру њихових делатности су телекомуникације, изградња, нафта, док су се појединци вратили у својству саветника актуелних шиптарских политичара. Последњи који је схватио да би повратак могао да буде уносан јесте пензионисани амерички генерал Весли Кларк, који је био командант снага НАТО током бомбардовања СРЈ, а данас руководи канадском енергетском корпорацијом “Енвидити”. Он је затражио од нелегалних шиптарских структура лиценцу за истраживање резерви угља од којих би се производила синтетичка нафта. Добро упућени извор “Блица” каже да је лако препознати такву врсту “бизнисмена”. „Чим приштински медији о неком од бивших званичника говоре као о “пријатељу Косова”, значи да је тај на платном списку косовских власти. То значи или новац или привилегију да свој посао развијају на Косову. Поједини су представници одређених компанија, док су други запослени као специјални саветници политичара и странака“ – каже наш извор. Бернар Кушнер, први шеф мисије УН на Косову, ожењен је Албанком, али то, тврде обавештени, није једини разлог његових повремених долазака на окупиране територије. Сумња се да некадашњи министар спољних послова Француске на окупираним територијама има бизнис. И први командант КФОР-а британски генерал Мајкл Џексон вратио се на окупиране територије после 12 година, али сада као представник “Кор менаџмент групе”. Сваке године у посету долази и бивши шеф верификационе мисије ОЕБС-а и шиптарски лобиста Вилијам Вокер, као пријатељ такође. „Пријатељства тог типа не постоје, Вокер обавља озбиљне послове“ – истиче исти извор. Бивши заменик шефа Унмика Стивен Шук саветник је партије Рамуша Харадинаја, за шта прима огромну накнаду. И његов колега Џок Кови високо је позициониран у компанији “Бехтел” која на окупираним територијама и у Албанији гради аутопутеве. Иза једног од водећих мобилних оператера на окупираним територијама “Ипко нета” стоји консалтинг фирма “Олбрајт групација”, тачније Медлин Олбрајт. Њена фирма преузела је посао специјалног саветника председавајућег „УО косовског интернет провајдера Ипко нета”. “Блиц” сазнаје да се и поједине дипломате на окупираним територијама којима истиче мандат спремају да остану да раде као саветници Хашима Тачија. Рада Трајковић каже за “Блиц” да таквим понашањем дипломате компромитују државу, односно организацију из које долазе. „Такви ангажмани говоре да се они не боре за опште добро, већ да направе профит себи. За показану лојалност пролазе на крајње проблематичним тендерима“ – наводи Трајковићева. Кристофер Дел – рекордер Онај који је почео да убира плодове још у току мандата јесте актуелни амерички амбасадор у Приштини Кристофер Дел. Како је писао „Блиц“, Дел је био умешан у извоз шљаке из Трепче. Овим послом, али и омогућавањем појединим људима Хашима Тачија да узму део колача, заправо је обезбеђивао уносан бизнис за ћерку-фирму компаније коју поседује Медлин Олбрај. Везан је и са америчком корпорацијом која учествује у градњи пута од Тиране до Мердара, од чега добија проценат. Аутопут граде америчка фирма „Бехтел“ и турски партнер „Енка“. Link to comment Подели на овим сајтовима More sharing options...
Justin Waters Написано Јун 15, 2012 Пријави Подели Написано Јун 15, 2012 Доле ће на Косову прије изградити све потребне аутопутве, него што ће у Србији људи попут Мркоњића да иоле заврше иједну дионицу како ваља. Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба. Link to comment Подели на овим сајтовима More sharing options...
Препоручена порука