Jump to content

Православље и социјална солидарност са сиромашнима - социјалне доктрине и црква


Guest

Препоручена порука

Ма дај, Марјане, кроз цео текст се провлачи антикапитализам. То се види из авиона. Да си само хтео да позовеш богате на солидарност, приступио би далеко другачије.

Шта је могу кад наше друштво носи баласт комунизма, па кад поменеш социјалу или критику богатих, одмах је то неки антикапитализам или социјализам? Оваквих текстова код католика нпр имаш колико волиш и нико неће поменути антикапитализам. А веруј ми да би се прави антикапиталисти о тексту врло лоше одредили јер исти позива на "социјалну љубав" између богатих и сиромашних, што је за њих неприхватљиво.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 246
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Говорим о лошој економској и социјалној ситуацији али то је увод у поенту приче - солидарност са сиромашнима. Као што и сам кажеш нема ни помена о државној интервенцији, а и зашто би то помињао или се од тога ограђивао? То није поента.

Па не разумем у чему је поента трошити мастило на нешто што сви већ знамо? Који је тај хришћанин коме треба на три стране са све цитатима св. отаца образлагати да треба да буде солидаран са сиромашнима?

Ипак верујем да си имао нешто мало дубље на уму.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Што сте ви либертаријанци незгодни, не волите сиротињу, па то ти је. О овим темама се врло мало пише и говори међу нама православцима у Србији, није као код Руса или Грка, отуд текст.

Колико има оваквих текстова? Врло мало. На прсте да избројиш.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Што сте ви либертаријанци незгодни, не волите сиротињу, па то ти је.

??? Једино ако љубав према сиротињи не изјадначаваш са мржњом према богатима.

О овим темама се врло мало пише и говори међу нама православцима у Србији, није као код Руса или Грка, отуд текст.

Колико има оваквих текстова? Врло мало. На прсте да избројиш.

Није поента да ли се мало или много пише. Поента је написати како треба. Следећи твоје илузије, они који имају ће прећи у сиротињу, а не обрнуто.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

??? Једино ако љубав према сиротињи не изјадначаваш са мржњом према богатима.

Да позивам на мржњу не би писао о солидарности. Не иде једно и друго.

Није поента да ли се мало или много пише. Поента је написати како треба. Следећи твоје илузије, они који имају ће прећи у сиротињу, а не обрнуто.

Ја нисам ни писао "како треба", већ сам изнео мишљења Светих отаца тј. цитате и изнео сам свој став о солидарности. Е сад ако се некоме то не свиђа, његово право.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ти имаш политички став који си овде провукао кроз текст и цитате св. отаца. Да си бар написао јасно и гласно па да буде џа или бу. Овако ниси "ни хладан ни врућ"...

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја нисам ни писао "како треба", већ сам изнео мишљења Светих отаца тј. цитате и изнео сам свој став о солидарности.

Извукао си та мишљења из контекста. Они су писали у временима када је постојао мање или више само један начин за богаћење. Данас није тако. Штавише, данас је нужно да постоје богати који ће да инвестирају, јер су они ти који обезбеђују посао. Набацати некакве светоотачке цитате од пре много векова на гомилу је у овом тренутку крајње неодговорно. Из светоотачких цитата произилази да сиротиња постоји јер богати имају све. То је можда било тачно у то време, данас нема везе с мозгом. Да богати немају, не би сиротиња имала ни за длаку више. Напротив, сваки богаташ извлачи један део сиротиње са дна и пребацује их у средњу класу, одакле и они могу да се обогате. Јер богати предузетник ствара оно чега претходно није уопште било.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Bez obzira na kontekst, stoji da se danas rad ne ceni. Samo kvazi organizacija i upravljanje (čega i čim?). No, to izgleda nije tema..

"Smatraj svaki dan kao jedan ceo, otpočet i završen život. Odživi ga kao celinu, a ne kao deo. Nek se svaki tvoj dan odroni od tebe kao ceo jedan čovek s kojim ćeš želeti da se opet sastaneš kao s prijateljem, i da ga bez stida pokažeš vasioni." - Sveti Vladika Nikolaj Srpski

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Највеће радничко право долази из могућности избора. Ако можеш лако да нађеш други посао онда ће послодавац морати да те поштује јер иначе одлазиш. Значи наш циљ требало би да буде да има што више посла, да се фирме лако отварају, да постоји стално једна динамика, кретање... Зато је битно оно о чему стално овде разговарамо - слобода појединца, смањивање ограничења, пореза и бирократије.

Када "радничка права" покушавамо да наметнемо силом дешава се нешто сасвим другачије. Онда послодавци постану опрезни, смањују број запослених, избегавају да запосле нове људе и тако западнемо у "кризу". Јер у таквим условима је ризично запослити некога... Можеш да будеш на дебелом губитку, па и да завршиш на суду. Па онда послодавци једноставно не запошљавају људе осим најнеопходнијих. А радник без посла нема никаква права... Нема ни шта да једе.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

bilo ko ko je igrao ovu ili slicnu igricu zna kako se stvara, odrzava i unapredjuje sistem(ignorisite ratni deo lol)

94700-Generals%20Zero%20Hour.jpg

znaci imas neki kapitalcic, ulozis u proizvodnju, zaradis, zaradjene pare sve opet ulozis, obrnes, pa opet, i tek kad napravis samoodrzivi razvoj i imas dovoljno para onda mozes da trosis na luksuz kolko god oces

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Уреду је ова прича отаца за развијеност друштва на нивоу шумских људи. Што прикупиш од природе, узмеш себи колико ти треба да ниси гладан и остало даш ономе ко се слабије снашао. Живиш на врло скромном нивоу без имало цивилизацијског прогреса.
Јадни богаташи неће моћи да се снађу без својих тридесет вила и петедесет ферарија, па онда ако они то немају неће бити ни цивилизацијског прогреса, то је та логика, је ли? Шта би им фалило да живе као просечан човек више средње класе, а од сувишка да дају угроженима?
  • Волим 1

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Највеће радничко право долази из могућности избора. Ако можеш лако да нађеш други посао онда ће послодавац морати да те поштује јер иначе одлазиш. Значи наш циљ требало би да буде да има што више посла, да се фирме лако отварају, да постоји стално једна динамика, кретање... Зато је битно оно о чему стално овде разговарамо - слобода појединца, смањивање ограничења, пореза и бирократије.

Када "радничка права" покушавамо да наметнемо силом дешава се нешто сасвим другачије. Онда послодавци постану опрезни, смањују број запослених, избегавају да запосле нове људе и тако западнемо у "кризу". Јер у таквим условима је ризично запослити некога... Можеш да будеш на дебелом губитку, па и да завршиш на суду. Па онда послодавци једноставно не запошљавају људе осим најнеопходнијих. А радник без посла нема никаква права... Нема ни шта да једе.

Та твоја либертаријанска теорија се показала много другачијом у пракси, јер када немаш регулацију имаш нпр. израбљивање деце, ах да, ти заправо подржаваш child labor (под изговорoм боље да црнче него да цркну од глади)...

Coaltub.png

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јадни богаташи неће моћи да се снађу без својих тридесет вила и петедесет ферарија, па онда ако они то немају неће бити ни цивилизацијског прогреса, то је та логика, је ли? Шта би им фалило да живе као просечан човек више средње класе, а од сувишка да дају угроженима?

Ovde je veoma dobro ubodena poenta, mislim da je Marjanovic upravo ovo pokusavao da kaze...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...