Jump to content

Шта је добро и лоше у другим религијама?

Оцени ову тему


Guest Alefshin

Препоручена порука

?? ?????????? ? ?? ?? ??????? ????? ????????? ??????????, ???? ????? ???? ?? ?????? ??.????? ????????, ?? ?? ???? ?? ???? ? ????. `??? ?? ?????? ????????, ???? ?? ??????`, ?? ? ?????? ??????? ?????????.

???????? ????? ? ????????? ?????????? ????

Link to comment
Подели на овим сајтовима

...? ??? ??? ???? ????????? (??? ? ??) ????? ?????????? ?????????????-????????? ??????????? ???? ?? ??????????? ????? ???? ???????? ????? ????????? ??? ?? ?? ???????? ?????????? ?????? ?????, ??????? ?? ?? ???? ??? ??.

?? ?? ????? ?? ?? ???? ?? ?????????? ???????? ? ?????????????-????????? ??????????? ????? ????? ???? - ????????. ? ?????? ?? ?? ????? ?? ?????? ??????? (??? ??? ?? ???? ????? ??? ????? ??????? ? ?????? ? ??????) ? ?? ??? ????? ???? ?? ??????? ????? (?? ???? ????) .  ??? ? ??? ?? ?????? ???????? ?????? ???? ???? ??? ?? ??????? ???? ????? ? ??????.

????? ????? ?????.

ИСПОВЕДАЈТЕ и славите Господа, јер је добар, јер је до века милост Његова.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 years later...

Тачно је да је само Православна Црква спасењска јер њу води Дух Свети који је непогрешив. Међутим, то нама који смо се родили у православном миљеу не треба да буде само дика, већ и својеврстан задатак јер смо то `за џабе добили` тј. по месту рођења, а `коме је више дато више ће се од њега и тражити`. Не треба да заборавимо да је Бог и од свог љубљеног народа узео виноград и дао га `другим виноградарима`, па то нама још и пре може да се деси једног дана. Ако ми то заборавимо, Бог сигурно неће. Не заборавимо и да је Христос рекао покајаном разбојнику, кога можда није ни крстио св.Јован Крститељ, да ће бити са њиме у рају. `Што је човеку немогуће, Богу је могуће`, па и питање спасења иноверних. Никад не бих лично смео да се упустим у крајње незахвалну авантуру разматрања ко ће бити, а ко неће бити спашен. Ради се о крајњој и вечној одлуци! Наравно, Господ је крајња инстанца када је тај суд у питању.

Потпуно се слажем. Да се подсетимо шта истиче Св. Јован Дамаскин у "Тачном изложењу Православне вере":

 

"Покуцајмо, дакле, на врата прекраснога раја божанских Списа, раја миомирисног, преслатког, предивног, који пуни наше уши појањем сваке врсте умствених богоносних птица, који се дотиче нашега срца, те ако је ожалошћено теши га, а ако је разјарено успокојава га и испуњава вечном радошћу, раја који узноси наше мисли на златосјајна и блистава леђа божанске голубице, и њеним пресјајним крилима нас узводи ка јединородном Сину и наследнику градинара умственога винограда,а преко Њега нас Оцу светлости приводи. Али немојмо куцати невољно, него са жељом и усрдно; и немојмо се озлоједити куцајући: јер тако ће нам бити отворено. Ако прочитамо једанпут и двапут, и не разумевамо оно што смо прочитали, не треба да се озловољимо, него истрајмо, разабирајмо, питајмо: Питај оца својега, вели Писмо, и он ће ти јавити, старије своје и казаће ти, јер није у свакога знање. Црпимо из врела рајскога врта непресушне и пречисте воде које теку у живот вечни, уживајмо у њима, и то ненасито уживајмо: јер оне неисцрпну благодат имају. Ако, пак, и од оних који су изван Цркве можемо задобити нешто корисно, то није забрањено. Будимо вешти мењачи новца сабирајући право и чисто злато, а избегавајући патворено. Примимо, дакле, оне речи које су најбоље, а смешна божанства и стране нам митове бацимо псима: јер ћемо се тим речима оснажити против њих." [извор: http://www.svetosavlje.org/biblioteka/Apologetika/Tacno_izlozenje_vere/Damaskin90.htm]

 

Мени је прихватљиво скоро све оно што се тиче етике и аскетике. Са догматима је већ друго... Од свега ван Православља можда ми је најинтересантнији Зен будизам, више од свега због своје прагматичности.

Изворни Таоизам такође има веома много подударности са Хришћанством, чак и у онтолошком смислу. Његов највећи промашај јесте што Тао сматра безличним...

Веома поштујем све оне који се искрено труде да задобију спасење како год сматрали да оно изгледа.

 

 

Вратнице раја

Војник по имену Нобушиге дође код Хакуина и запита га: постоје ли заиста рај и пакао? Ко си ти?, упита Хакуин. Ја сам самурај, одговори ратник. Ти, војник!, узвикну Хакуин. Који би то владар тебе хтео за чувара? Лице ти је као у просјака. Нобушиге се толико разбесне да поче да вади свој мач, Хакуин настави: па ти имаш мач! Оружје ти је вероватно превише тупо да би ми одсекло главу. Када Нобушиге извуче мач, Хакуин примети: овде се отварају вратнице пакла! На ове речи самурај, схвативши учитељеву поуку, врати свој мач у корице и поклони се. Овде се отварају вратнице раја, рече Хакуин.

 

Блатњави пут

Једном Танзан и Екидо заједно путоваше по блатњавом путу. Јака киша је још увек падала. Идући путем, сретоше лепу девојку обучену у свилени кимоно обавијен појасом, која није могла да пређе раскршће. Дођи, девојко, рече одмах Танзан. Подигавши је у своје наручје, пренесе је преко блата. Екидо не проговори до увече, све док не стигоше до храма у коме је требало да преноће. Тада више није могао да се суздржи. Ми свештеници не прилазимо близу женама, рече Танзану, посебно не младим и лепим. То је опасно. Зашто си ти то учинио? Ја сам девојку оставио тамо, рече Танзан. Да ли је ти још увек носиш?

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 year later...

Осим што се у таоизму Тао схвата као нешто безлично све ми остало делује пристојно...

 

 

The hidden meanings of yin and yang - John Bellaimey

 

View full lesson here: http://ed.ted.com/lessons/the-hidden-meanings-of-yin-and-yang-john-bellaimey

The ubiquitous yin-yang symbol holds its roots in Taoism/Daoism, a Chinese religion and philosophy. The yin, the dark swirl, is associated with shadows, femininity, and the trough of a wave; the yang, the light swirl, represents brightness, passion and growth. John Bellaimey explains why we all contain the spirit of yin and of yang -- and how we can achieve a balance of both in our lives.

Lesson by John Bellaimey, animation by TED-Ed.

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

The hidden meanings of yin and yang - John Bellaimey

 

Mislim da nastaje problem na etickom planu.

Relativizacija zla, relativizacija greha. Ljudskim, palim mudrovanjem se zaista dolazi do toga. Da greh i zlo imaju "konstruktivnu" ulogu.

Bludnog sina otac vise voli posle pokajanja. A ne bi bilo pokajanja da nije bilo pada. Uostalom sve mozemo posmatrati kroz hegelijansku dijalektiku teza-antiteza-> sinteza pa nanovo.

 

Sta bi taoisti rekli za zrtvu? Nekad je ispravno biti svesno "nefleksibilan" i zrtvovati se za visi cilj.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mislim da nastaje problem...

То стоји. Колико ми је познато, у Тао те Ђингу се на питање жртве у етичком смислу не обраћа пажња, тј. за источњаке не важи потпуно иста етика као за нас (првенствено због разлике у онтологији), а опет се по природи намеће питање теорије и праксе. Тако да се једини етички принцип своди на здраву савест, те личну и колективну одговорност, чиме је Конфуције својски надоградио таоистичко учење...

Морам признати да Тао углавном посматрам из хришћанске перспективе...  :stadaradim:

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kod katolika-klupe za sedenje,prozori,u filmovima sahrane,bez gozbe na kraju,lepa groblja,puna zelenila...,kod muslimana mozda umetnost na staklu,...kod budizma recepti za posnu hranu i boravak u prirodi,zelenilo,reka,jezero,planina,more...borilacke vestine...kimono i crni pojas,samo taj i ni jedan drugi,jer ostali mi se ne bi slagali uz boju glasa.

:351780:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@@Arsenija, чини ми се да си мало побркала религију и традицију али нема везе. Право кажеш... :)

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 6 years later...
WWW.BBC.COM

Током историје су се мењала веровања људи и њихове везе са верским установама, пише Сумит Пол-Чодури. Шта је, онда, следеће?

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...