Jump to content

Godišnjica ubistva Srđana Aleksića

Оцени ову тему


Препоручена порука

Danas se navršava 19 godina od ubistva Trebinjca Srđana Aleksića koga su na smrt pretukli pripadnici Vojske Republike Srpske dok je od batinjanja branio svog sugrađanina Bošnjaka Alena Glavovića.Aleksić je u januaru 1993. uspio da odbrani Alena Glavovića koga su četvorica naoružanih uniformisanih pripadnika...

... Vojske Republike Srpske na silu izveli iz kafića i počeli da ga tuku kundacima, prenose Nezavisne.

On je krenuo za njima i povikao da puste Alena, nakon čega su se ubice usmjerile ka njemu i kundacima ga pretukli. Sve se dešavalo blizu pijace i policijske stanice u Trebinju.

Od zadobijenih povreda pao je u komu, a zatim, šest dana kasnije, 27. januara 1993. godine podlegao povredama.

Srđanov otac, Rade Aleksić, u čitulji je napisao: "Umro je vršeći svoju ljudsku dužnost".

Jedan od četvorice napadača poginuo je na ratištu, dok su ostala trojica osuđeni na po dvije godine i četiri mjeseca zatvora.

Alen Glavović je preživio rat i danas živi u švedskoj, sa suprugom i dvoje djece. Glavović svake godine obilazi grob Srđana Aleksića u Trebinju i u kontaktu je sa Srđanovim ocem, Radetom Aleksićem.

Srđan Aleksić rođen je u Trebinju. Majka Mira, rođena Prijedorčanka, rano je umrla, a brat mu je poginuo u udesu motornim zmajem, iznad Petrovog polja, u blizini Trebinja.

Otac Rade je bio košarkaški trener. Vaspitavao ga je, u skladu sa porodičnom tradicijom, da "u svakom čovjeku vidi samo čovjeka, da ga razlikuje samo po poštenju, po dobroti, po znanju."

Srđan se amaterski bavio glumom za šta je dobio i više nagrada, a nastavio je glumiti i u toku rata u Bosni i Hercegovini, u predstavi „San ratne noći“. Takođe je bio pionirska plivačka nada tadašnje Jugoslavije. Bio je juniorski rekorder u plivanju.

Srđanu Aleksiću je posthumno dodijeljena Povelja Helsinškog komiteta za ljudska prava u Bosni i Hercegovini. Ulica Velikih drveta u Sarajevu je petnaest godina nakon Srđanove smrti nazvana po njegovom imenu. U obrazloženju je navedeno:

Bez ljudi kao što je Srđan Aleksić i njihovih herojskih djela, čovjek bi izgubio nadu u ljudskost a bez nje naš život ne bi imao smisla.

Prolaz koji spaja Zmaj Jovinu i Ulicu Ilije Ognjanovića u Novom Sadu je nazvan po Srđanu Aleksiću, a na ulazu u pasaž je otkrivena spomen ploča u njegovu čast.

I u Pančevu postoji prolaz koji nosi ime Srđana Aleksića. U Trebinju ne postoji nikakvo obilježje sa njegovim imenom.

Film i predstava u Srđinu čast

Godine 2007, Radio-televizija Srbije je snimila i emitovala dokumentarni film o Srđanu Aleksiću pod nazivom „Srđo“.

Trebinjsko pozorište „Slovo“, čiji je Aleksić bio član za života, izvelo je 28. decembra 2008. predstavu „Epilog“ u znak sjećanja na njega.

I kada raspravljaš sa sljedbenicima knjige čini to na najljepši način!( Kuran)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Gospodine Rade svaka vam čast, odgojili ste časnog čovjeka. Vaš gest nikada ne smije biti zaborvljen.Pokazali ste ono ljudsko koje je kod mnogih bilo izgubljeno.Žao mi je što je vaš sin stradao.Dao je život za časnu stvar.

I kada raspravljaš sa sljedbenicima knjige čini to na najljepši način!( Kuran)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Срђан Алексић је био припадник извиђачко-диверзантског одреда ВРС, дакле био је оно што су у ратним временима могли бити само одабрани. Страдао је бранећи човјека од наоружаних фукара, чије нечасно дијело као борац са прве линије и из најгорих ратник услова није могао да гледа сматравши да се јунаштво показује у рову односно "Behind Enemy Lines" што је као диверзант давно констатовао ! Дакле Срђан је био часни Српски војник који је јуначики страдао бранећи немоћне и оне којима помоћ била потребна као и већина Српске војске и народа у глобалу.

Меша Селимовић је рекао "свијет је пун гада". Срђан је страдао од руке тих гадова на које је Чика Меша скренуо пажњу овом својом мишљу. А сад да чујем који то народ нема хероје и фукаре, који су то тако савршени???

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Срђан Алексић је био припадник извиђачко-диверзантског одреда ВРС, дакле био је оно што су у ратним временима могли бити само одабрани. Страдао је бранећи човјека од наоружаних фукара, чије нечасно дијело као борац са прве линије и из најгорих ратник услова није могао да гледа сматравши да се јунаштво показује у рову односно "Behind Enemy Lines" што је као диверзант давно констатовао ! Дакле Срђан је био часни Српски војник који је јуначики страдао бранећи немоћне и оне којима помоћ била потребна као и већина Српске војске и народа у глобалу.

Меша Селимовић је рекао "свијет је пун гада". Срђан је страдао од руке тих гадова на које је Чика Меша скренуо пажњу овом својом мишљу. А сад да чујем који то народ нема хероје и фукаре, који су то тако савршени???

Да али то није била Војска Републике Српске...

злочинци имају имена и презимена.

Vojske Republike Srpske na silu izveli iz kafića i počeli da ga tuku kundacima, prenose Nezavisne.

Magen VeLo Yera'e

מגן ולא יראה‎,

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Срђан Алексић је био припадник извиђачко-диверзантског одреда ВРС, дакле био је оно што су у ратним временима могли бити само одабрани. Страдао је бранећи човјека од наоружаних фукара, чије нечасно дијело као борац са прве линије и из најгорих ратник услова није могао да гледа сматравши да се јунаштво показује у рову односно "Behind Enemy Lines" што је као диверзант давно констатовао ! Дакле Срђан је био часни Српски војник који је јуначики страдао бранећи немоћне и оне којима помоћ била потребна као и већина Српске војске и народа у глобалу.

Меша Селимовић је рекао "свијет је пун гада". Срђан је страдао од руке тих гадова на које је Чика Меша скренуо пажњу овом својом мишљу. А сад да чујем који то народ нема хероје и фукаре, који су то тако савршени???

Momak je uradio vitešku stvar.

A slažem se da svaki narod ima svoje gadove.

Ko su njegove ubice?Njegove ubice su nečasnici nadam se da u životu će osjetiti šta znači nanijeti nekome bol na pravdi Boga.

Ne želim ovo što sam prenio da se ispolitizuje.Moja želja je da odam poštovanje tom časnom srbinu koji je svojim životom pokazao šta znači čojstvo.

I kada raspravljaš sa sljedbenicima knjige čini to na najljepši način!( Kuran)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Босанац, једна техничка ствар: УВЕК постави извор, тј. одакле је текст преузет. Ми сада не знамо колико је текст веродостојан и ко га је објавио а како видимо због стила писања није Твој. Дакле, постави линк.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Босанац, једна техничка ствар: УВЕК постави извор, тј. одакле је текст преузет. Ми сада не знамо колико је текст веродостојан и ко га је објавио а како видимо због стила писања није Твој. Дакле, постави линк.

Vidim da nema odgovora i uzeo sam slobodu da odgovorim Tekst je, izmedju ostalih, objavio Press Online Republika Srpska 27. 01. 2012. Preuzeto od SRNA. PS: zasto mi je obrisano pitanje koje sam postavio sagovorniku, na ovoj temi, koji je insinurirao da je vest izmisljena. Istine radi i njegova insnuacija je obrisana.
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Син Божији је рекао да нема веће љубави, него кад неко дадне живот за пријатеља. Ево човека који је испунио вољу Божију!

Один монах вошёл в склеп к покойникам и крикнул: "Христос воскресе!" А они ему все хором: "Воистину воскресе!"
--- / -.. --- -- .. -. . --..-- / -- .. ... . .-. . .-. .
http://www.srdjanantic.blogspot.com/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Босанац, једна техничка ствар: УВЕК постави извор, тј. одакле је текст преузет. Ми сада не знамо колико је текст веродостојан и ко га је објавио а како видимо због стила писања није Твој. Дакле, постави линк.

http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/69916-Godisnjica-ubistva-Srdjana-Aleksica.html

I kada raspravljaš sa sljedbenicima knjige čini to na najljepši način!( Kuran)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хаџијо ко је убио Срђана Алексића, ја сам чуо податак да је су то учинили "војни полицајци"?

Није га убила ВРС по некој наредби већ несавесни људи који су били припадници ВРС. Значи неки припадници ВРС а не ВРС.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Велики човек,хришћанин и Србин.Верујем да је у близини Божијој.

  • Волим 1

Пишем, братијо, пред лицем Бога свог: смирите срца своја и видећете милост Господњу још овде на земљи и познаћете Творца небеског и ваша душа неће моћи да се насити љубави.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 weeks later...

Čudno, iako je momak iz Trebinja iako se svi slažemo da je časno djelo učinio.U tom gradu nigdje ni imena ulice po njemu.Ko da se neko stidi onoga što je učinio?

I kada raspravljaš sa sljedbenicima knjige čini to na najljepši način!( Kuran)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У Србији постоје улице са његовим именом-у Панчеву и Новом Саду чини ми се...Требиње би обавезно морало имати улицу са именом српског хероја и људског дива Срђана Алексића!

  • Волим 1

Пишем, братијо, пред лицем Бога свог: смирите срца своја и видећете милост Господњу још овде на земљи и познаћете Творца небеског и ваша душа неће моћи да се насити љубави.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Znam za te gradove ali Trebinje ništa nije učinilo.Da u Sarajevu je ulica po njemu dobila ime , čini mi se i uTuzli(mada nisam siguran).

Ovim ne želim provocirati nego želim svima nama pokušati poslati poruku a to je vrijednost se treba poštovati bez obzira od koga dolazi.

I kada raspravljaš sa sljedbenicima knjige čini to na najljepši način!( Kuran)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...