Jump to content

Game of Thrones - нова хит серија! (опаки спојлери, улазите на сопствену одговорност!)

Оцени ову тему


Препоручена порука

3 hours ago, Млађони рече

postoji razlog sto su sve matriahalne kulture propale. Jer su bile neefikasne, jer su ljudi bili gladni, jer su losije ziveli, i jer su bili slabi. 

Наведи ми једну кутуру матријархата која је пропала због гладних људи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

3 hours ago, Млађони рече

Osvajacki pohodi su bili i dobrobit plemena. Zemlja = obradive povrsine = rudnici = dobrobit plemena (vise resursa) 

sta ti mslis da su ljudi isli da ginu tek tako?

 

1. зато што их је култ на то подстицао, култ ратника и презира смрти је био веома развијен све до краја 19 века чак и у европи а што се тиче азије и африке он је и данас тамо јак

2. зато што је животни век и онако био кратак, па је било сасвим свеједно да ли ћеш погинути или умрети природном смрћу

3. зато што ако они не би хтели ратовати, у то време би се увек нашао неко ко би хтео ратовати против њих, тако хтео не хтео морао си ратовати

4. из патриотских разлога( Све за Рим, живела спарта, персија до Лондона, "Од Прилепа до Индије застава се наша вије, све су страже све су страже Аце Маћедонца!")

5. из освете

6. из обести

7 из личне похлепе јер се ратницима увек обећавао богат плен, као што се нарко дилерима данас обећава богат плен те их то уводи у "посао"

8. пролећни ратови су били и у средњевековној европи нешто сасвим уобичајено, чим крене пролеће оштре се мачеви и шјекире, намештају топузи, припрема се за рат је се знало да ће газда, властелин, краљ, цар, папа, поглавица кренути у рат, само се није у народу тачно знало на кога.

9. јер су претензије елите увек биле да оформе што већу и моћнију државу како не би сами једног дана постали нечија вазална прћија

итд

 

Осећај за добробит племена је мислим била иста као и данас, што ће рећи веома мала и то никад није био мотив за покретање ратова

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2 minutes ago, kordun рече

propade ovaj forum od silnih zena, a meni ruke vezane

Пре свега никада није постојала једна култура матријархата. То је небулоза, постоја је само период матријархата у коме есе одређена цивилизација нашла у одређеном времену.

И после свега тај период је увек представљао врхунац материјалног благостања!

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 minute ago, Жељко рече

Пре свега никада није постојала једна култура матријархата. То је небулоза, постоја је само период матријархата у коме есе одређена цивилизација нашла у одређеном времену.

И после свега тај период је увек представљао врхунац материјалног благостања!

 

nije stvar u materijalizmu, kod nas na kordunu nije nikad bilo matrijarhata ni kod onih insekata bogomoljki

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Жељко рече

Пре свега никада није постојала једна култура матријархата. То је небулоза, постоја је само период матријархата у коме есе одређена цивилизација нашла у одређеном времену.

И после свега тај период је увек представљао врхунац материјалног благостања!

 

U Engleskoj je zlatno doba, vrhunac bio pri kraju 19. veka, za vreme vladavine kraljice Viktorije.

Tad su i porezi bili najniži, svega 10%. E sad, zbog čega od to dvoje je tako bilo, to je pravo pitanje... :)

 

Inače ne bih imao još primera sličnih, pa ne znam na šta tačno misliš.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, kordun рече

nije stvar u materijalizmu, kod nas na kordunu nije nikad bilo matrijarhata ni kod onih insekata bogomoljki

Тако су увек мислили ови који дођу из после матријархата и њихов период се зове патријархат.

Тако је средњи век доба патријархата а претходно је био период матријархата. То су периоди који један други смењују, као годишња доба.

Тако је симбол у Играма престола матријархата Југ а Север је симбол патријархата.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

3 minutes ago, Господин Дареалис рече

U Engleskoj je zlatno doba, vrhunac bio pri kraju 19. veka, za vreme vladavine kraljice Viktorije.

Tad su i porezi bili najniži, svega 10%. E sad, zbog čega od to dvoje je tako bilo, to je pravo pitanje... :)

 

Inače ne bih imao još primera sličnih, pa ne znam na šta tačno misliš.

Период матријархата није како се погрешно мисли доба када владају жене.

Него када влада женски принцип.

То је време успона свих великих цивилизација, економија, доба материјализма, доба умрежавања и својеврсне глобализације, доба технолошких иновација, великих градова, градског менталитета итд

све обратно од тога је доба патријархата, сеоски или племенски менталитет је доминантан. Рецимо наши краљеви иако су имали престоне градове скоро никад нису боравили тамо, пресоница у оно време није ништа значила.  Мушки принцип је ратништво, херојство, потрага за неком религијом или борба за њу за неким идеалом то су гусле, ајдуци, витезови, витешки принцип који вреди више од пара.

 

У доба матријархата ништа није вредније од пара. Злато и капитал су број један.

Доба патријархата се завршило, то што смо ми као народ ретро то је наш проблем. Ово време у коме живимо је доба матријархата.

У доба патријархата се слави јунак, витез он је тема песама, разговора, инспирације, његово чојство и јунаштво су теме а не његов изглед.

У доба патријархата се слави телесност, изглед је најважнији, бодибилдинг, а да ли је тај билдер ретард или пичка од човека није битно, битно је да је он Шваценегер, Терминатор.

Женска лепота се слави јер је и то телесност. Култ курве је веома важан у доба матријархата.

Култ мајке у доба патријархата.

То су просто два различита принципа.

Сад наредних тисућу година има да влада доба матријархата.

Добро дошли!

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ми данас из перспективе матријархата посматрамо стара времена наше историје и чудимо се што су некад Срби толико луди били да иду у битке и гину, кад ми то не би радили, или не тако олако како су некад људи чинили. Шта им је требало да сваке године 500 година дижу устанак против Турака , кад су лепо могли сачекати боље прилике, или једноставно што нису прешли у ислам и мирна бачка.

У Време врхунца Рима, био је и врхунац матријархата. Водили су се ратови и онда, није да нису. Али људи су исто размишљали као и данас. "Што да гинем, боље да одем негде" Римљани нису савладали свет зато што су имали веома јаку војску, него што су остали били бабетине. То сами римљани говоре. + Римљани су као и амери увек ишли срачунато 10 на 1 само кад сигурно добијају онда крећу у рат. + Имали су савршен спој политике, економије и војске буквално исто као и данашњи амери.

Оног момента када је доба матријархата прошло почело је да се урушава римско царство. Дошли су неке северњаци којима је потпуно страна била та култура матријархата и све су растурили.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Господин Дареалис рече

Интересантно виџеније, Жекс.

То твоја доктрина или...? :)

Није то сам усвојио од историчара и философа историје.

Што из књига што из разговора.

А бога ми и поједини психолози су ми исто говорили.

Те идеје у философији историје провејавају последњих 300 година. Неке од њих је систематизовао Тојнби и Шпенглер.

Шпенглер је веома лепо дефинисао главне одлике ова два периода.

Па каже: Средњи век је век села, век породице и век јунака. Градови су презрени, јер је тамо неморал. Тамо је трговина које се гнушају витезови.

Успоном градова престаје средњи век, када градови поново почињу да доминирају, креће трговина, трговачки дух презире витешто и спрда се са њим.

Отуда данас опште прихваћени образац спрдње са Витезовима. "Црни груја" код нас типичан пример, и све су претворили у трговину, све догађаје су објаснили трговином Карађорђа са Швабама. То је тај трговачки менталитет. Он наступа у француској револуцији тад су трговци решили да преузму владавину и да протерају краља и попове који су свакако онемоћали и којима је већ време истекло. То је такорећи један природан след ствари.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

3 minutes ago, Жељко рече

Римљани нису савладали свет зато што су имали веома јаку војску

Где нису, војска им је била потпуно супериорна...

6 minutes ago, Жељко рече

Имали су савршен спој политике, економије и војске буквално исто као и данашњи амери.

Па јесте исто. И једни и други су имали републику и претворили је у империју па их је то уништило.

Иста прича - војне интервенције и ратови на све стране, џиновска инфлација, штампање пара од стране државе (за време Диоклецијана су правили новчиће са све мање сребра, а са више гвожђа) итд...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

у Играма престола нема тако јасних одредница. Тамо жена заузима Југ који је сав у култури матријархата пре ње. А она га практично руши и својом личношћу уводи патријархат. То што је она жена, ништа не мења на стари.

Пре маме змајева(а опет змај је симбол средњевековља) тамо су господари трговци и робовласници, сем оних варвара што место мача имају српове ништа тамо патријархално нема, па чак и код тих дивљака главну власт представља сенат неких баба.

 

Опет с друге стране север који је типичан пример патријархата и који се на неки начин суптилно промовише у серијалу Нед Старк и његови принципи су принципи витештва, а тај север на крају перузима Џон Сноу који је у суштини један типичан херој матријархата, емотиван,нежан и брижан,усто и лепушкаст везе нема са витезом сем што држи своју реч и то му је све. А његова сестра која је прошла сито и решето код Ланистерових је на крају мозак операције.

Значи егнлези као да се поигравају у овом серијалу са ова два принципа и намерно шаљу владаре на обрнута места, мислим пбратно у односу на њихову природу.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...