Jump to content

Hrana u Srbiji među najskupljom u Evropi

Оцени ову тему


GeniusAtWork

Препоручена порука

Hrana duplo skuplja nego u Evropi

Izvor: Novosti

Beograd -- Srpski potrošač ne može da se odbrani od svih onih koji svakodnevno žele da mu što dublje zavuku ruku u ionako ispražnjene džepove.

17573832614eed3bd1d7ce8277514160_orig.jpg

Poskupljenja se pravdaju rastom kursa evra, krizom u evrozoni, većim troškovima u nabavci, čestim izmenama cena energenata...

Tako smo došli u situaciju da nam je čak i hrana skuplja nego u ostatku Evrope, a da garderobu i obuću plaćamo minimum duplo više.

S obzirom na to da ove godine kurs evra nije imao velike oscilacije, proizvođači i uvoznici nisu mogli tu da nađu objašnjenje za svoje nove, naravno više cenovnike. Evropska moneta najskuplja je bila početkom godine i tada je vredela 106,5 dinara. U maju je njena vrednost „pala“ na 96,7 dinara, a sada srednji kurs iznosi 101,2 dinara.

"Svako ko je barem jednom prešao granicu Srbije i otišao do Segedina, osetio je koliko nas ovde 'deru' cenama. Džemper u jednoj beogradskoj radnji košta 4.900 dinara, a takav u istoimenoj trgovini u Pragu je 25 evra. Krem sir u pakovanju od 100 grama je u Srbiji minimum 300 dinara, a ja sam u Češkoj plaćala 120 dinara. I u evropskim radnjama se nude papreno skup delikates, meso, vina, ali za prosečnog kupca postoje mnogobrojni trgovački lanci, gde se veoma povoljno snabdevaju", kaže Beograđanka Mirjana F.

Bez obzira na miran kurs evra, gotovo da nema proizvoda koji nije poskupeo ove godine. Razlog su veće cene sirovina, poskupljenje energenata, ali i prelivanje finansijskih problema iz Evrope. Gde je Evropa, a gde smo mi?

Za najosnovnije u zemljama članicama Evropske unije odlazi prosečno 15 odsto primanja. U Nemačkoj na ove potrebe ode samo 10 odsto zarade. U Srbiji samo na hranu trošimo 44 odsto ukupnih priliva porodice. Prosečnu potrošačku korpu u našoj zemlji pokriva jedna i po prosečna zarada.

Nemac za "milka“ čokoladu odvaja 80 centi, a Mađar oko 50 centi. U našoj zemlji ovaj slatkiš je najjeftiniji na pijacama - sto grama se može kupiti za od 70 do 75 dinara. U radnji su od 100 do 120 dinara. "Samo“ duplo skuplje nego u komšiliku.

Srbija je skoro tri puta siromašnija od proseka EU, pokazuju podaci evropskog statističkog zavoda o bruto domaćem proizvodu po stanovniku. Kada je reč o realnoj potrošnji po pojedincu, koja se smatra pokazateljem kvaliteta života, ona je dva i po puta niža od proseka EU.

Tržišnu ekonomiju sada svi zloupotrebljavaju. Kada god država pokrene pitanje rasta cena i visokih marži, trgovci tvrde da mešanje države nije u skladu sa tržišnom ekonomijom. Potrošaču u našoj zemlji najvažnije je da sebi može da priušti najosnovnije. Zato i pozdravljaju odluke nadležnih kada se određenim aktima ograničava marža ili cena.

Ministarstvo poljoprivrede je ove godine Uredbom limitiralo cenu hleba na 44 dinara. Ministar Dušan Petrović nedavno je u razgovoru sa trgovcima poručio da će marže osnovnih namirnica, poput mesa, mleka, ulja morati da krenu nizbrdo.

IZVOR

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Срби су (тј. ми Срби смо) као бизнисмени невиђено алави. Синоћ сам "из прве руке" чуо да једна мала београдска фирма (апсолутно небитно која нити чиме се бави) увози одређени артикал (ради се о лековитом средству) по једној цени, а продаје га 10 пута скупље.

"В церкви смрад и полумрак..." (В. Высоцкий, Моя цыганская)

"Утопија је место где се рађају секте и расколи" (ђакон Андреј Курајев)

--- Упокој, Господи, души усопших раб твојих: дједа мојего Мирослава, оца мојего Слободана. ---

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Знате ли да је цена кабловског интернета у Москви, рецимо (где је храна 2-2,5 пута скупља него у Београду), 5 пута јефтинија (да, да, упоређивао сам) него код ових наших СББ-монополиста.

"В церкви смрад и полумрак..." (В. Высоцкий, Моя цыганская)

"Утопија је место где се рађају секте и расколи" (ђакон Андреј Курајев)

--- Упокој, Господи, души усопших раб твојих: дједа мојего Мирослава, оца мојего Слободана. ---

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Може да се реши веома једноставно - влада само треба да дозволи увоз јевтине хране.

Проблем је само у томе што некоме овакво стање одговара...

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Може да се реши веома једноставно - влада само треба да дозволи увоз јевтине хране.

Проблем је само у томе што некоме овакво стање одговара...

По старом форумском обичају,на проблеме у Србији ,прво реагује дијаспора.... joooj

Напротив,храну из увоза треба додадтно оцаринити, и тако омогућити продају домаће прехрамбене робе,која је бар пет пута квалитетнија од стране!

Кад видим,какве се све глупости увозе , не жалим паре на домаћу робу,мада је наша роба и јефтинија!

"Све оно што ми можемо да одлучимо јесте шта да урадимо са временом које нам је дато"

Гандалф

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мора дијаспора да реагује Зоске кад благе везе немаш са елементарном логиком...

Ко теби брани да купујеш "квалитетнију" храну? Ти купуј шта хоћеш, али људи се очигледно жале да је храна скупа. И то може да се реши веома једноставно.

Осим тога, мораћу да те разочарам - храна на западу је далеко квалитетнија него код нас.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Зар код нас није слободно тржиште? Да ли има неких забрана увоза или неке политике која би то онемогућила?

Код нас је проблем великих маржи које би држава требала да контролише, али баш због слободног тржишта држава пушта да трговци раде шта хоће.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мора дијаспора да реагује Зоске кад благе везе немаш са елементарном логиком...

Ко теби брани да купујеш "квалитетнију" храну? Ти купуј шта хоћеш, али људи се очигледно жале да је храна скупа. И то може да се реши веома једноставно.

Осим тога, мораћу да те разочарам - храна на западу је далеко квалитетнија него код нас.

Елементарна логика либеларног капитализма има смисла само у земљама које рецимо могу својом, пре свега војном моћи,да црпе сва природна богаства других земаља, и онда тебе и теби сличним убеде како је тај економски принцип, логичан...

Што се земље Србије тиче,она има други проблем,који се зове увозна мафија,која ради по принципу уништи српску привреду,и увози западно смеће ,па продај за велику лову.

За ово да је храна скупа,па наравно,кад моја кева има 150 евра пензију,па коштала чоколада 50 центи или евро,исто му дође...

И за ово последње,не бих мењао буре са киселим купусом на српским терсама и подрумима,за највећи супермаркет у Чикагу,или већ где си...

"Све оно што ми можемо да одлучимо јесте шта да урадимо са временом које нам је дато"

Гандалф

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Наравно да код нас није слободно тржиште, па и дан данас влада одређује цене пољопривредних производа итд.

Држава не треба да контролише марже, него да пусти слободну конкуренцију. Када би само дозволили слободан увоз, цене би пале за око 50% - као што се види из почетног чланка.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Елементарна логика либеларног капитализма има смисла само у земљама које рецимо могу својом, пре свега војном моћи,да црпе сва природна богаства других земаља, и онда тебе и теби сличним убеде како је тај економски принцип, логичан...

Глупости. Тајван, Сингапур, Јапан и Хонг Конг нису имали никакву војну моћ па су направили економска чуда.

Што се земље Србије тиче,она има други проблем,који се зове увозна мафија,која ради по принципу уништи српску привреду,и увози западно смеће ,па продај за велику лову.

За ово да је храна скупа,па наравно,кад моја кева има 150 евра пензију,па коштала чоколада 50 центи или евро,исто му дође...

Увозна мафија постоји у спрези са државом која ограничава увоз. Када не би било ограничења и свако могао да увози шта хоће не би постојала увозна мафија.

Проблем јесте то је у Србији храна скупља по апсолутној цени, а не релативно у односу на примања. Чоколада која у Немачкој кошта 50 центи у Србији кошта 1 евро.

И за ово последње,не бих мењао буре са киселим купусом на српским терсама и подрумима,за највећи супермаркет у Чикагу,или већ где си...

Твоје право је да радиш шта желиш, али не можеш другима да ограничаваш. Многи људи у Србији би били срећни да могу да купе јевтинију храну.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...