Jump to content

Ко су људи који коментаришу вести из Цркве на интернету?


Guest - . . .-

Препоручена порука

Ako preovlađuju loše pojave u istoj, onda da (govorim u svoje ime).

лоше појаве се сукобе са добром причом, према томе никако не могу бити мерило нечег што проповеда добро, изазива лоше на двобој и упорно је до полагања живота за добро.

ако је то лоше, онда стварно треба да дебело преиспиташ свој став.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Uvek mi je bilo zanimljivo prikazivanje nacionalizma kao neceg loseg.Kako je voleti i postovati svoj narod , nasledje , kulturu , storiju ...lose ?

зато што је национализам нешто сасвим другачије од патриотизма и редовно је десничарског карактера који води директ и најкраћим путем у шовинизам, нацизам, фашизам и остале десничарске екстреме ...

на крају крајева, како је добро да је нечије добро оправдано и да се постиже преко кичме неког другог?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa to i ja pricam. Ako crkva ne izda zvanicno saopstenje da obraz nije pravoslavlje onda ih indirektno podrzava u ideji da JESTE pravoslavlje...

Npr. Za jehovine svedoke znate da nemaju veze sa pravoslavljem i to ste zvanicno i rekli... za obraz nista niste rekli, dakle obraz je ok kad kaze da um je cilj ocuvanje pravoslavlja i otacastva...

а како ово онда може да се протумачи, знаш ко је био главни табач и позивач на табање учесника параде?

"Затим ћу се позвати на речи аве Јустина Поповића: „Основна еванђелска благовест и јединствена у земаљском свету новина, којом је Нови Завет и на земљи и на небу бесмртно нов, јесте: осуђивати грex, a волети грешника, спасавајући га од греха. Као боголико биће човек је увек несравњено већи од сваког свог греха, па и оног највећег... Хришћанима није допуштено обарати заблуду приморавањем и насиљем, него убеђивањем, речју и кротошћу обављати спасење људи."

Свети Јован Златоуст пак каже: „Ја сам научен да трпим гоњење, а не да гоним; да будем прогањан, а не да прогањам. Тако је и Господ Христос побеђивао, не распињући него распет, не задајући ударце него примајући ударце."

5. Уверен да ове речи светог Јована Златоуста, великог учитеља Цркве, и нашег српског Златоуста, аве Јустина, недвосмислено изражавају учење Православне Цркве, сматрам да је снисходљивост према насиљу или, још горе отворено или прикривено позивање на насиље, а поготову вршење насиља, тобоже у име Цркве Божје и хришћанске вере, према било коме, па и према несрећним, управо трагичним учесницима предстојеће светогрдне параде, апсолутно недопустиво и супротно свему хришћанском. Насиљем се зло умножава, а не лечи или побеђује."

http://www.spc.rs/sr/nasiljem_se_zlo_umnozava_ne_leci_pobedjuje

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nadam se da sada uviđate težinu tih 85% ili koliko već sa prethodnog popisa. E to su ti "pravoslavci" kojim mašete.

To su ljudi koji su bili komunjare, ostali komunjare, ali se deklarišu kao Pravoslavci da neko ne bi doveo u pitanje njihovu srpsku nacionalnost i zato što je to od devedesetih postalo in.

Nema veze što ne znaju "Oče naš" i simvol. Bitno je da se krste u autobusu, tako da svi to vide, da nose krstove od 300+ grama, da nose 2 ili više brojanica na rukama, bitno je da na slavu koju slave u kafani pozovu što više ljudi.

Popa zovu samo da sveti vodicu, ali pošto ne razlikuju molitve koju pop čita tokom obreda od bajanja, za sve ostalo idu kod baba vračare. Odbacivanje komunističkog materijalizma kod njih nije dovelo do toga da prihvate pravoslavnu veru - dovelo je do toga da imaju magijsko shvatanje vere.

Nadam se da ćete ovo imati na umu sledeći put kada budete mahali rezultatima popisa.

сви су они православци, ништа ти не брини.

то што су необразовани или неделатни сад, не значи да им се искључује могућност спасења а Црква је у стању јако дуго да чека нечије спасење и покајање, па тек реагује после многих опомена, дугог трпљења и великих молитви за сваког понаособ од њих, а који крене против Цркве и тек онда кад се види да је дар однео ћар - искључује га, на неко време или за свагда.

иначе, ти од исте болести очију патиш као и ти људи, глупо је да мислиш да си бољи.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

[quote name=Милан Меденица :)' timestamp='1338260089' post='647867]

зато што је национализам нешто сасвим другачије од патриотизма и редовно је десничарског карактера који води директ и најкраћим путем у шовинизам, нацизам, фашизам и остале десничарске екстреме ...

на крају крајева, како је добро да је нечије добро оправдано и да се постиже преко кичме неког другог?

Nisi u pravu .Eto ja nisam desnicar , nisam sovinista jos manje fasista a svoje dobro nikada nisam sticao preko kicme drugoga niti postoji i najmanja mogucnost da tako nesto uradim . I nisam samo ja takav vec cela porodica , generacijama i gotovo svi prijatelji kao i ogroman broj ljudi koje poznajem. Te komunisticke parole kojima su nas kljukali u skoli za vreme bravara ostavi za nekog drugog . Mene nije sramota sto sam Srbin i ne samo da me nije sramota vec sam ponosan na svoj narod .Taj osecaj krivice sto sam Srbin a koji su pokusali da mi usade a i danas se to radi na veliko preko B92 i slicnih se kod mene nije primio . Ja sam Srbin , nacionlaista i to otvoreno kazem a svrstavati mene u nekakve kalupe i prisivati mi osobine i nacin razmisljanja koje nemam je zapravo diskriminacija i cist fasizam .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nisi u pravu .Eto ja nisam desnicar , nisam sovinista jos manje fasista a svoje dobro nikada nisam sticao preko kicme drugoga niti postoji i najmanja mogucnost da tako nesto uradim . I nisam samo ja takav vec cela porodica , generacijama i gotovo svi prijatelji kao i ogroman broj ljudi koje poznajem. Te komunisticke parole kojima su nas kljukali u skoli za vreme bravara ostavi za nekog drugog . Mene nije sramota sto sam Srbin i ne samo da me nije sramota vec sam ponosan na svoj narod .Taj osecaj krivice sto sam Srbin a koji su pokusali da mi usade a i danas se to radi na veliko preko B92 i slicnih se kod mene nije primio . Ja sam Srbin , nacionlaista i to otvoreno kazem a svrstavati mene u nekakve kalupe i prisivati mi osobine i nacin razmisljanja koje nemam je zapravo diskriminacija i cist fasizam .

не да сам у праву, него немаш појма ни да је ком-соц парола космополитизам, па си још и сам себе кренуо да дискриминишеш и виктимизујеш својим незнањем на конто превелике самопоузданости да имаш неког знања.

само немој молим те да паднеш у несвест или хистеричан напад да мене кренеш да набеђујеш да сам испран или индоктриниран мозак ... пошто нисам.

да не улазимо у то шта јеси а шта ниси узми и прочитај шта је национализам, па шта је патриотизам и укапирај да је то и колико различито једно од другог и онда се подсети шта сам написао у претходном посту.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Због тога и ниси цитирала први део поста, него други и трећи, и одмах скочила да се свађаш, јер сам повредио парцијалну и неистиниту представу о Цркви коју многи гаје, међу којима си ти пронашла себе.

???

Види каква пројекција Just_Cuz_19

Где сам скочила да се свађам ? То си ти тако емотивно доживео, јер сам довела у питање твој став и тражила на фин нормалан начин да ми појасниш. Али,ето, твој его је то погрешно протумачио... хришћанине...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

[quote name=Милан Меденица :)' timestamp='1338259863' post='647866]

лоше појаве се сукобе са добром причом, према томе никако не могу бити мерило нечег што проповеда добро, изазива лоше на двобој и упорно је до полагања живота за добро.

ако је то лоше, онда стварно треба да дебело преиспиташ свој став.

Медо, wake up and free your mind :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

[quote name=Милан Меденица :)' timestamp='1338259863' post='647866]

лоше појаве се сукобе са добром причом, према томе никако не могу бити мерило нечег што проповеда добро, изазива лоше на двобој и упорно је до полагања живота за добро.

ако је то лоше, онда стварно треба да дебело преиспиташ свој став.

Лоше појаве версус добра прича... хм ...

Да добро прича може свако, али од добре приче нема вајде (већ осетила на кожи,дебело) али лоше појаве могу да човеку слоше живот.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

а како ово онда може да се протумачи, знаш ко је био главни табач и позивач на табање учесника параде?

"Затим ћу се позвати на речи аве Јустина Поповића: „Основна еванђелска благовест и јединствена у земаљском свету новина, којом је Нови Завет и на земљи и на небу бесмртно нов, јесте: осуђивати грex, a волети грешника, спасавајући га од греха. Као боголико биће човек је увек несравњено већи од сваког свог греха, па и оног највећег... Хришћанима није допуштено обарати заблуду приморавањем и насиљем, него убеђивањем, речју и кротошћу обављати спасење људи."

Свети Јован Златоуст пак каже: „Ја сам научен да трпим гоњење, а не да гоним; да будем прогањан, а не да прогањам. Тако је и Господ Христос побеђивао, не распињући него распет, не задајући ударце него примајући ударце."

5. Уверен да ове речи светог Јована Златоуста, великог учитеља Цркве, и нашег српског Златоуста, аве Јустина, недвосмислено изражавају учење Православне Цркве, сматрам да је снисходљивост према насиљу или, још горе отворено или прикривено позивање на насиље, а поготову вршење насиља, тобоже у име Цркве Божје и хришћанске вере, према било коме, па и према несрећним, управо трагичним учесницима предстојеће светогрдне параде, апсолутно недопустиво и супротно свему хришћанском. Насиљем се зло умножава, а не лечи или побеђује."

http://www.spc.rs/sr/nasiljem_se_zlo_umnozava_ne_leci_pobedjuje

I sama citirana osoba u ovom saopstenju kaze da je u pitanju "licni stav" a ne zvanicni...

Meni je jasno da pravoslavlje nije prebijanje po ulicama niti da pravosalvci pozivaj na nasilje (da me ne shvatite pogresno) nego me zanima kako je moguce da clanovi vase verske zajednice koji su pritom i samoprozvani branitelji i borci za ocuvanje iste (a koriste se izuzetno nepravoslavnim metodama) ne budu direktno osudjeni, kritikovani ili opomenuti od strane te iste zajednice?

Zamisli da imas udruzenje pacifista. I zamili da u tom udruzenju imas deo clanova koji svaki dan izlaze na ulicu i batinama zavode pacifizam... zar ne mislis da bi ih pacifisti prvo izbacili iz svoje grupe a zatim i javno izasli da kazu svima "ljudi, to nije pacifizam"

U analogiji sa SPC i ovom metaforom, pacifisti sede u svojim kucama i mirno gledaju kako se divljajci "bore" za pacifizam. A na pitanje "sto ne uradite nesto" oni odgovore "nije na nama da ikome pricamo sta treba da radi" ?!

Pa kako nije?! To su vasi clanovi! Pripadnici vase grupe i "bore" za njeno ocuvanje...

Jedini zakljucak koji se izvodi jeste da zajednici zapravo i ne smetaju te pojave u velikoj meri jer indirektno podrzavaju krajnje ciljeve koji stoje iza delovanja tih udruga... a i mnogi pravosalvni forumasi to potvrdjuju svojim postovima po raznim temama

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

???

Види каква пројекција

Где сам скочила да се свађам ? То си ти тако емотивно доживео, јер сам довела у питање твој став и тражила на фин нормалан начин да ми појасниш. Али,ето, твој его је то погрешно протумачио... хришћанине...

У реду, ниси хтела расправу (или свађу, терминологија је небитна).

Због чега онда ниси цитирала и први пасус, него си ми поставила питање на које сам одговорио у првом пасусу?

А ово подвучено и болдирано боље да не коментаришем, посебно у светлу приче о пројекцијама.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нисам цитирала, па нисам цитирала ... Па зато што мени тај "одговор" заиста и даље није одговор. о ком духу цркве причаш ? Одакле тај дух, од зидина или од људи ? Од лепе приче или од реалног понашањ верника ? Није ми јасно. Не волим демагошке одговоре "округло па на ћоше, рек'о сам ти ал'ти уствари ништа нисам рек'о".

Ово доле сам написала да от тебе као хришћанина не очекујем да ти сујета и его руководе мисли и поступке, ако си прави хришћанин.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

сви су они православци, ништа ти не брини.

Ljudi koji su tukli gejeve sebe nazivaju pravoslavcima.

Ti kazes, takodje, "svi su oni pravoslavci"

Ali ako napisem "pravoslavci su tukli gejeve" onda ta recenica nije tacna?! WTF?

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нисам цитирала, па нисам цитирала ... Па зато што мени тај "одговор" заиста и даље није одговор. о ком духу цркве причаш ? Одакле тај дух, од зидина или од људи ? Од лепе приче или од реалног понашањ верника ? Није ми јасно. Не волим демагошке одговоре "округло па на ћоше, рек'о сам ти ал'ти уствари ништа нисам рек'о".

Ово доле сам написала да от тебе као хришћанина не очекујем да ти сујета и его руководе мисли и поступке, ако си прави хришћанин.

Да те поштедим даље приче: НИСАМ прави хришћанин. Волео бих да будем, волео бих да могу да кажем да се трудим, надам се да се трудим, али прави хришћанин нисам.

А што се Духа тиче (велико слово), Он не потиче од људи. Мислио сам да је то јасно, због тога то и нисам образлагао.

Дух је Свети Дух, сила коју је Бог дао људима, која постоји у Цркви и руководи Црквом. Због тога је оно што је споља само манифестација Цркве у реалном свету, и оно што свако може да види, па и неко ко са Црквом нема никакве везе, али ће само неко са искуством Духа заправо да зна шта је Црква у ствари.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Како онда знаш да су твоји ставови исправни, ако ниси прави хришћанин ? Мислим,ако ниси још достигао тај степен просветљења ?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...