Jump to content

Проблематична житија или можда и није то баш тако....

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Одговори 238
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Које је тумачење тих реченица? Одбацити ближње који те саблажњавају или нешто треће?

Ау, па зашто би одбацио ближње?! Христос никога не одбацује, а ми се угледамо на Христа.

Одбаци лошу мисао

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Зар нема у Јеванђељу овај цитат:

"Ако ли те рука твоја или нога твоја саблажњава, одсеци је и баци од себе: боље ти је ући у живот хром или кљаст, него ли с две руке и две ноге да те баце у огањ вечни."

"И ако те око твоје саблажњава, извади га и баци од себе: боље ти је с једним оком у живот ући, него с два ока да те баце у пакао огњени."

Или мислите да ово не треба тумачити дословно?

naravno da ne treba jer u suprotnom,ti bi mogao da mi navedeš bar desetak svetih otaca koji su postupili BUKVALNO po uputstvu-na svu sreću,ne možeš ih nabrojati jer niko od njih nije uništio svoje telo već su se borili protiv strasti,grešnih pomisli a -kopali su oči sebi-tako što su grešne pomisli sasecali u korenu tj. nisu dozvolili da se greh iz predloga koji daje nečastivi ili pala ljudska priroda (a greh dolazi preko gledanja tj. očiju ili preko dodirivanja tj. ruku ili preko oba istovremeno ) realizuje u praksi

"И ако те око твоје саблажњава, извади га и баци од себе: боље ти је с једним оком у живот ући, него с два ока да те баце у пакао огњени."

ako ovo tumačiš bukvalno,postavlja se pitanje-šta je to što može da vidiš pomoću 2 oka a jednim koje ti ostane u pomenutoj situaciji ne možeš

p.s. ni jedna me tema na forumu nije šokirala kao ova tj. komentari...najiskrenije,ne verujem da pravoslavci vode ovakvu diskusiju

ali ipak-SLAVA BOGU,nije to razlog da sutra ponovo ne postanemo sjedinjeni u telu najdražeg nam Spasa,Hrista

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ау, па зашто би одбацио ближње?! Христос никога не одбацује, а ми се угледамо на Христа.

Одбаци лошу мисао

Па дај помози ми да схватим шта значе онда они стихови.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne moze ruka da nas sablaznjava ili oko,noga.....Sablazan je u nasem umu i nju trebamo da odbacimo.Sta da kazemo na ovaj stih " А који саблазни једног од ових малих који верују мене, боље би му било да се обеси камен воденични о врату његовом, и да потоне у дубину морску." Da li je ovo poziv na samoubistvo ? Nikako.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Slava Bogu brate Ignjate.... slažem se u potpunosti

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

I vi ste mene šokirali,moram vam priznati,

da li je iko od nas rekao da se streba samounakaziti? Ne!

I u čemu vi nas sada osuđujete?

Vidim natpise sekta,jeres,itd itb.Krupne riječi.Imate li kakvo pokriće za njih

"Kakvi su da su, moji su" Džizs

Apokrifno jev. po Oglu

-taj njihov svijet će te ubiti

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ово није буквално, већ пренесено, алегоријски

Ajvanho,reci ti meni jednu stvar:

Da li misliš da je Hristos pretjerivao ili izrekao ijednu riječ suvišnu?!

"Kakvi su da su, moji su" Džizs

Apokrifno jev. po Oglu

-taj njihov svijet će te ubiti

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne moze ruka da nas sablaznjava ili oko,noga.....Sablazan je u nasem umu i nju trebamo da odbacimo.Sta da kazemo na ovaj stih " А који саблазни једног од ових малих који верују мене, боље би му било да се обеси камен воденични о врату његовом, и да потоне у дубину морску." Da li je ovo poziv na samoubistvo ? Nikako.

Upravo tako,u našem umu,

zato su i postavljene "prepreke" kao: koji pogleda ženu sa željom itd...

Ali jasno pokazuje koliko je i na kojem nivou šta zašta štetno!

"Kakvi su da su, moji su" Džizs

Apokrifno jev. po Oglu

-taj njihov svijet će te ubiti

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ajvanho,reci ti meni jednu stvar:

Da li misliš da je Hristos pretjerivao ili izrekao ijednu riječ suvišnu?!

Христос нам оне речи говори пренесено, алегоријски, и како сам каже ,,у причама".

Link to comment
Подели на овим сајтовима

oglo,brate moj dragi-taman posla da je sekta ili jeres... krećemo se u okviru onoga što šmeman naziva DUH PRAVOSLAVLJA i kako kaže-Duh pravoslavlja je takav da ako postoji tipik o služenju liturgije u manastirima,nećete u svakom pravoslavnom manastiru naići na takvo služenje liturgije...

ovaj primer je samo šokantniji od tipika o služenju i kako bih rekao...malo je ekstreman-nije sporno to što je ona sebi iskopala oči i nije sporno da taj akt nije prepreka da udje u Carstvo Božije i bude medju izabranima ...

sporimo se oko toga -šta priča (ili realan dogadjaj) nosi tj. poručuje za nas koji smo DANAS prvoslavni-treba ekstrakovati suštinu koja će nama danas da kaže nešto dušekorisno jer svakako se to očekuje iz žitija nekog svetog pravoslavnog čoveka-barem u većini slučajeva

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

Još jedna,meni indikativna stvar:

Mastridija učinje to da bi sebi stekla mir,

a mi koji se protivimo tome i slažemo i ne slažemo pravimo razdor.

Tako da i meni dođe da bolje da nisam ni čitao ovu temu makar bi na miru bio

edit: neću kopat oči,samo ću je ignorisat

"Kakvi su da su, moji su" Džizs

Apokrifno jev. po Oglu

-taj njihov svijet će te ubiti

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Христос нам оне речи говори пренесено, алегоријски, и како сам каже ,,у причама".

Da u pričama,

ali koje se doslovno mogu primijeniti,i koje vjerno ocrtavaju suštinu Njegovih riječi,koje nismo kadri nositi

"Kakvi su da su, moji su" Džizs

Apokrifno jev. po Oglu

-taj njihov svijet će te ubiti

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Još jedna,meni indikativna stvar:

Mastridija učinje to da bi sebi stekla mir,

a mi koji se protivimo tome i slažemo i ne slažemo pravimo razdor.

Tako da i meni dođe da bolje da nisam ni čitao ovu temu makar bi na miru bio

edit: neću kopat oči,samo ću je ignorisat

I meni isto bolje da nisam čitao.Pokušavam da ojačam veru a ovakve stvari koje ovde čitam upravo suprotno dejstvo imaju.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...